Избор на каяк за риболов.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от gogo26 »

Някой може да си помисли, че е нов вид водно колело :) Но за моите нужди ми изглежда доста добра риболовна машина.
Все повече започва да се размива понятието за каяк с подобни измишльотини.
Това си е тежка,тромава платформа за много спокойни води.Ако имаш вила на брега на езеро и ти трябва подвижен кей...това е :mrgreen:
Иначе да пренасяш,разтоварваш, сглобяваш ....евентуално ти остане време да ловиш....и пак обратно....честито на печелившите :wink:
Hobie Mirage Outback
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

Eдин въпрос към хората с повече опит и повече каяци зад гърба си: Каяци от типа и габаритите на Native Watercraft Titan 13 и Hobie Pro Angler 12/14 подходящи ли са за морски условия ?
Виждам, че са доста стабилни при спокойни води и се сравняват с "one-person bass boat", но ми е интересно практически дали с тази широчина дали биха създавали трудности в леко вълнисти морски условия, в които примерно съм виждал доста клипчета на ocean kayak или hobie outback се оправят добре.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от antivik »

Всеки каяк независимо от марка и производител може да е, а може и да не е подходящ при различни условия, най-много зависи от този дето е в каяка. И в най-спокойния язовир, ако тръгнеш да се правиш на "герой" и да ги вършиш какви не трябва може да се подмиеш и да глътнеш вода :? . Както го е написал и по-горе Вид универсален каяк няма, но няма и постоянно време. На вода условията си се менят/къде по-слабо, къде по-осезателно/, та където и да е човек ако я кара без акъл, да се сърди сам на себе си, а не после да се чуди дали каяка му не ставал.
Инак като ги гледам тези две гемийчета изглеждат широчки, стабилни, а и с доста гевезлъци/допълнителни килограми/ по тях, та би трябвало да са стабилни но за сметка на бързина и маневреност/то маневреност е доста относително за каяците де :wink: /
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от EDM electronics »

По отношение на безопасността при вълните:
Първо всеки трябва да е наясно с правилата за посрещане на вълните /60 градуса отпред и отзад, като е възможно каране в зиг-заг за поддържане на курса/ и от практиката да знае неговия каяк какви възможности има, колко големи вълни може да поеме без да се обърне. Винаги да следи времето - вятъра най-вече и да разчита единствено на себе си, не да си мисли, че оня насреща ще му се притече на помощ при нужда.
Второ всеки трябва да изтренира в дълбоката вода по средата на язовира или морето обръщане с каяк принудително /може да има някой покрай него/ в летните месеци. Така ще знае какво да прави и какво да очаква, ако му се случи. Разбира се жилетката е задължителна ВИНАГИ! След такава тренировка степента на стрес-страх е в пъти по-малка, а именно стреса погубва хората в такава ситуация, не самите условия.
Трето, трябва да се отчита посоката на вятъра в затворените водоеми и да се знае, че вълните са най-мощни на отсрещната му страна. Т.е. ако вятъра е североизточен, то вълните са най-силни на югозапад. Вълните като достигнат брега, те не се погасяват от него, напротив. Те рекушират и се връщат обратно в противоположната посока, но понеже отгоре им действа първоначалната вълна, те се движат отдолу. Така се получава и мъртвото вълнение и подводните течения. Затова е добре да се знае, най-силни са теченията там, където се разбиват вълните. От личен опит знам, че в тези места при тролинг във вълни, въдиците ми стават на дроб сърма. Това са най-опасните места.

Скоро в яз. Жребчево се удави едно момче преди няма и месец точно на такова място! - влезли да се къпят...

Четвърто няма :D
Пето, т.к. най-опасното във водата не е дълбочината, а подводните течения, предизвикани от подводни реки, температурни промени или вълни, то винаги трябва да се стремим, не да стоим прави, като свещ във водата, за да ни въздействат подводните течения и резките температурни разлики, които спират дъха и променят ритъма на сърцето, а легнали, като за плуване на гръб или брус, или стойка "четене на вестник".

Шесто, плува се не до брега, а към каяка! Той е спасителния остров. До брега се плува чак, ако каяка потъне!

Сигурен съм, много които карат каяци не ги знаят тези неща, а те им гарантиран безопасността. И не ги знаят, защото забелязвам ги мързи да четат. Попаднали във форума търсят някой, който да им отговори, на всички въпроси наготово. Четете постовете на ДОКТОРА, просто трябва да се чете. Така едни мои приятели бяха си купили каяци и още при първото влизане се обърнаха от вълните, после викат каяците били нестабилни, въпреки, че им казах къде-какво да прочетат, де си повишат образованието. Но когато на един абориген му дадеш лаптоп, той от "знания" ще го ползва само да си подпира сламената колиба с него.
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от gogo26 »

EDM electronics написа:По отношение на безопасността при вълните:
Първо всеки трябва да е наясно с правилата за посрещане на вълните /60 градуса отпред и отзад, като е възможно каране в зиг-заг за поддържане на курса/ и от практиката да знае неговия каяк какви възможности има, колко големи вълни може да поеме без да се обърне. Винаги да следи времето - вятъра най-вече и да разчита единствено на себе си, не да си мисли, че оня насреща ще му се притече на помощ при нужда.
Второ всеки трябва да изтренира в дълбоката вода по средата на язовира или морето обръщане с каяк принудително /може да има някой покрай него/ в летните месеци. Така ще знае какво да прави и какво да очаква, ако му се случи. Разбира се жилетката е задължителна ВИНАГИ! След такава тренировка степента на стрес-страх е в пъти по-малка, а именно стреса погубва хората в такава ситуация, не самите условия.
Трето, трябва да се отчита посоката на вятъра в затворените водоеми и да се знае, че вълните са най-мощни на отсрещната му страна. Т.е. ако вятъра е североизточен, то вълните са най-силни на югозапад. Вълните като достигнат брега, те не се погасяват от него, напротив. Те рекушират и се връщат обратно в противоположната посока, но понеже отгоре им действа първоначалната вълна, те се движат отдолу. Така се получава и мъртвото вълнение и подводните течения. Затова е добре да се знае, най-силни са теченията там, където се разбиват вълните. От личен опит знам, че в тези места при тролинг във вълни, въдиците ми стават на дроб сърма. Това са най-опасните места.

Скоро в яз. Жребчево се удави едно момче преди няма и месец точно на такова място! - влезли да се къпят...

Четвърто няма :D
Пето, т.к. най-опасното във водата не е дълбочината, а подводните течения, предизвикани от подводни реки, температурни промени или вълни, то винаги трябва да се стремим, не да стоим прави, като свещ във водата, за да ни въздействат подводните течения и резките температурни разлики, които спират дъха и променят ритъма на сърцето, а легнали, като за плуване на гръб или брус, или стойка "четене на вестник".

Шесто, плува се не до брега, а към каяка! Той е спасителния остров. До брега се плува чак, ако каяка потъне!

Сигурен съм, много които карат каяци не ги знаят тези неща, а те им гарантиран безопасността. И не ги знаят, защото забелязвам ги мързи да четат. Попаднали във форума търсят някой, който да им отговори, на всички въпроси наготово. Четете постовете на ДОКТОРА, просто трябва да се чете. Така едни мои приятели бяха си купили каяци и още при първото влизане се обърнаха от вълните, после викат каяците били нестабилни, въпреки, че им казах къде-какво да прочетат, де си повишат образованието. Но когато на един абориген му дадеш лаптоп, той от "знания" ще го ползва само да си подпира сламената колиба с него.
Браво!Радвам се че има хора толкова напреднали в тази област.Които да ни синтезират знанията и уменията си в няколко изречения,за нас неграмотните.
Hobie Mirage Outback
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Felix »

Колега spin_master, явно си човек със възможности и искаш да имаш най-доброто.
Помисли обаче дали това няма да е поредната скъпа играчка, която събира прах в гаража...
Това, което смяташ да вземеш е всичко друго, но не и първи каяк. Може би втори, трети, но в никакъв случай първи.

Според мен трябва да се вземе нещо от средно ниво и да се види как РЕАЛНО стоят нещата в риболова с каяк. Педалите не са панацея. Не пипнеш ли с греблото, нито педали, нито перки, нито заден ход помагат.
Като те заблъскат вълните в брега, в подводни или надвиснали дървета, а в момента ти се е оплела въдицата... Почти всеки път, когато съм влизал е имало вятър. В повечето случаи ловим покрай брега. Като си отклониш за малко вниманието и вятъра те е изнесъл на плиткото. Там педалите не работят.
Дори и да имаш педали и заден ход, за маневриране си иска място, а вятъра не чака. Обикновено ловим покрай брега и ако не се движим е въпрос на секунди да ни изкара навън.

Така, че този шлеп по-скоро ще те откаже от риболова с каяк.
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от spin_master »

Колега Felix,
Благодаря ти за мнението, но ловя с каяк повече от 5 години. И тъй като последно съм се насочил предимно в риболов на джиг в морето, този каяк е идеален за нуждите ми. До сега лових с каяк с гребло, но за джига са си нужни педали, а не гребло. Така, че си търся нова риболовна машина, а не точно типичен каяк. Ако ми се кара каяк за удоволствие ще си взема класически ситин каяк. А за риболов си трябва удобство, като се има предвид, че стоим във водата повече от 8 часа.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Felix »

Съжалявам, spin_master, не съм догледал. Нов съм в този подфорум и не познавам участниците.
Аз съм с каяк от 5 месеца, но като видях какво си си избрал, рекох да се вметна :D

За твоя начин на риболов сигурно ще е подходящо. Стола е перфектен от към удобство, но не изнася ли много нагоре центъра на тежестта?
Те хората, които са го правили сигурно са го пробвали и на вода :D , но на мен така ми изглежда.
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от spin_master »

Няма проблем. Нали затова е форума. А ако потърсиш малко видеоклипчета в нета ще видиш, че има много позиции и можеш да караш почти легнал с много нисък център на тежеста и много удобен ъгъл за въртене на педалите. Аз докато не го изпробвам не мога да кажа дали е моя каяк, но поне на хартия и от клиповете които съм гледал в нета е идеален за моите нужди. Аз самия съм 2 метра висок и тежа доста над 120 кг. така, че избора на каяк не е много лесен :) От предния бях много доволен и съм го карал в много и различни условия и се е справял прекрасно, но за джиг определено не е най-добрия избор и при по-продължително време във водата на всеки 2-3 часа гледах да изляза на някой плаж, да се поразтъпча малко и да изсъхна :) докато колегите с по-добри седалки си ловяха без проблем по-продължително. Освен това този модел са го измислили много добре, защото се сглобява и разглобява много лесно и може да се обслужва и от сам човек и няма част която да тежи повече от 20 кг. Но както казах ще се разбере дали е моя каяк след като успея да го тествам. При избор на каяк е много важно човек да може да го тества на вода преди да го купи. Аз преди да си купя първия каяк бях си поръчал един друг да ми го доставят, че нямаше наличен в БГ. Бях го тествал на сухо, за да видя дали ще ми е удобен. Останах много доволен от сухия тест, защото като размери и удобство ми беше идеален. Да, ама не :) Имах възможността след една седмица случайно да го тествам във водата. Не ставаше за нищо. Та отказах поръчката, а с капарото което бях платил си купих едно хубаво гребло. Та когато искате да си купите нов каяк е добре първо да имате възможност да го тествате във водата. :tup:
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vid »

Смятам, при ползване на широк, стабилен и тежък каяк, разни там вълни и течения са дребен проблем, основния тук е вятъра.
Примерно, поредната случка днес от яз.Тракиец- пълно безветрие, ловя си доволно сулки на джиг... Бурята дойде за по малко от 5 мин., докато си прибера котвата и вятъра вече беше 10 м.сек., а може би и повече.. Сонара отчита, че ме носи със скорост 3 км/ч в обратна посока на мястото де съм акостирал джипката.. Следва мощно гребане срещу вятъра, а сонара отчита скорост 1 км/ч. :lol:
НЕ МИ СЕ МИСЛИ- ако съм в морето на половин километър от брега и излезе такъв вятър откъм брега, дали ще ми стигнат силите чисто физически да греба половин час или един час на МАХ ???
Аз не бих рискувал, а ВИЕ?
При кратките летни бури, бих препоръчал дълго закотвяне срещу вятъра по нашите водоеми де- правил съм го и проблем не е имало с моя каяк дори при метър вълни..
Така че, колеги внимателно избирайте каяк, както си избирате въдици, вече го споменах няколко поста по горе....

Към spin_master-а - Приятелю, смятам този каяк по горе де си се нахъсал за него е неприложим за море. Ако, с него отидеш на о.Самотраки и те духне един вятър, какъвто по принцип винаги си духа таме, особено с та седалка де си като платно/гръмоотвод на нея, та за няколко часа ще си на Гьокчеада или на Лимнос... :lol:
Смятам, предишния ти каяк беше супер удачен за море- дълъг 4 м., тесен, бърз.... Мокренето е задължително, ама ако не се намокриш, то все едно не си бил в морето... И така..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
kuzmov
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2017 16:17
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от kuzmov »

Колеги чудя се между това https://www.olx.bg/ad/kayak-za-ribolov- ... 7zqC6.html
и това https://www.olx.bg/ad/kayak-malibu-pro- ... 7AkBt.html
какво бихте ме посъветвали , не мога да взема решение
Malibu Pro Explorer
Shimano catana 2.40 10-30
Ryobi Ecusima 4000
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от shaman »

Тук не мога да разбера какво ти е колебанието ?
То е повече от ясно кое трябва да се избере :)

Марков каяк с достатъчно допълнения и аксесоари срещу гол китаец ;)
--------------
http://www.starividri.org
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от spin_master »

Shaman правилно те е посъветвал. Малибуто е за предпочитане пред Грапера. Освен това е добре оборудван и цената му е много добра. Няма какво да му мислиш. А и цвета е добър, че ще се забелязваш отдалеко. Сега видях още една обява: https://www.olx.bg/ad/kayak-malibu-okea ... ea5ce31e26 също си заслужава. Може да се кара и като соло и като тандем.

Vid, вече предпочитам да не се мокря много :) А и като ходя да ловя риба избирам места когато времето е устойчиво и няма вятър. Иначе предишния ми каяк се справяше страхотно в морето, но влизаше много вода при по-голяма вълна и при по-дълго стоене си е некомфортно. Пък като стане на години човек почва да търси удобствата :) Гледам, че и ти си тръгнал да си купуваш Хоби :tup:
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Аз бих посъветвал колегата да добави още някой лев и да си вземе тоя комплект.
https://www.olx.bg/ad/riboloven-morski- ... b0e60024e1
Гарантирано няма да сбърка по никакъв начин в покупката си.
Hobie Mirage Outback
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

Предвид това, че никоя от тях не е с тръбни седалки Ocean-a е на първо място.
Ако не можеш да се пребориш финансово, то определено малибуто.
Грапера не е лош, но е най-големия компромис,с който можеш да се оборудваш и е доста по-нисък клас, а разликата в цената между него и малибуто е незначителна.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”