Избор на каяк за риболов.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

Благодаря, Accept! Жилетката наистина е задължителна, в момента си поръчвам една. За въпросната седалка ще си помисля, добре е като идея да имам и друг вариант. Нямам почти никакъв опит в морския риболов /като се изключат три лаврака от брега на пристанището в Портолагос/, но има време да понауча нещо чрез колегите. Гърция ми е много близко и може един ден да направя малко проби и там.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от antivik »

Ако въпросната седалка, де влиза в коритото е кат таз с коят маах аз, да знаеш, че си е бая твърда за седене, все едно седиш директно върху пластмасата, инак за облягане беше добре, даваше си упора на гърба. Опитах се да я омекотя с една надуваема възглавница, тя обаче ме дигна по-високо/от колкото бях свикнал/ и станах по-нестабилен.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Accept »

Vejo71 написа:Благодаря, Accept! Жилетката наистина е задължителна, в момента си поръчвам една. За въпросната седалка ще си помисля, добре е като идея да имам и друг вариант. Нямам почти никакъв опит в морския риболов /като се изключат три лаврака от брега на пристанището в Портолагос/, но има време да понауча нещо чрез колегите. Гърция ми е много близко и може един ден да направя малко проби и там.
Разликите между морския и сладководния риболов са малко, но огромни.
1. При сладководния бряг има във всяка посока. При морския може да се окаже че няма в никоя, а в по-добрия случай, че посоката към брега е най-трудна.
2. При сладководния, какъвто и да е вятъра, си на сигурен за излаз бряг за около 10 минути. При морския,при внезапен силен вятър, морето и брега стават еднакво опасни.
Със сигурност има още, но в този петъчен час тези спомени изникнаха първо в главата ми. Размера на вълните, както съм писал, не е толкова важен, че да го споменавам.
RTM Ocean Quatro
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от бай сом »

Vejo71 написа:Така... Първи тест на вода, който премина без обръщане :D Каякът се оказа доста стабилен, но трябва да се има предвид, че друг риболовен не съм ползвал. Имах малко проблеми с маневрите, но с времето ще свикна и с това. Успях дори да се изправя в цял ръст, но не съм сигурен дали ще мога да ловя така. Пробвах до колко може да се наклони без да се обърне и ми направи впечатление, че в определен момент сякаш накланянето спира /не мога да го обясня точно/, след това вече си във водата :D Срещнах един проблем - не мога да вдигна руля чрез въжетата при наближаването към брега, направо си е непосилно. Може и аз да правя нещо погрешно. Седалката е изключително удобна, поне за момента :D image-0-02-05-6486c45f9733269fad9c1737484b5636565af4980dda3252ba8a9a20dacfc7da-V.jpgimage-0-02-05-eccf36e70688932374a7a05570813f59b51c276e2797350d7396eba7f973b9a0-V.jpg
Честито Vejo71. РАдвай се на най-хубавия риболов - този с каяк. Тази седалка обаче... Твърдо ти препоръчвам:
1. Не се отдалечавай от брега, още повече от мястото от което си тръгнал. Не повече от 1 км. При хубаво, тихо и стабилно време може и по-далеч, но не прекалявай.
2. Ако духне вятър и се появят вълни - излез веднага.
3. За морето ЗАБРАВИ!!! Може само в заливи и без вълни.
4. Жилетката е повече от задължителна.
5. Не се закотвяй, особено ако има вълни.

Това, че стоиш изправен в този каяк е повече от нормално. При типичен каяк с тази седалка ще се обръщаш по няколко пъти на излет.

Наслаждавай се на риболова, но бъди повече от внимателен.

Ще имаш страхотен комфорт, но за това се заплаща (лишаваш се от други неща, най-вече скорост).

Наслука! :tup:
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

Благодаря, бай сом! Мненията и съветите които получавам са изключително полезни за мен! бай сом, от написаното от теб останах с впечатлението, че трябва да влизам на вода само в много спокойно време, не трябва да се закотвям, не трябва да се отдалечавам прекалено от брега... Почвам да се чудя за какво мога да го ползвам тогава този каяк :D Надявам се да не ме разбереш погрешно, казвам всичко това в добрия смисъл на думата, оценявам опита на всички тук! Относно тази прословута /вече :D / седалка... толкова ли да е лоша? Както казах в по-преден пост, мога да се опитам да намаля височината /максимално с до около 10 см./, но дали ще окаже съществено влияние? Иначе комфортът при седене е голям. В нашия край язовирите не са толкова големи в широчина, с малки изключения, колкото в дължина.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от antivik »

Градски, нема се плашиш! За морето акъл не моа ти дам/не обичам солена вода/, ма за нашите гьолове/хеле за долния/ мога малко да помогна. Височината на седалката сам ще я усетиш, колкот по-ниско слиза, толкова по-малко клатене/странично/ ще усещаш, то си личи още токът се натаманяваш на седалката, преди даже да си тръгнал.
По нашите язовири вълните понякога също не са за пренебрегване, ма па и не е чак толкоз, че да те разкандардисат от влизане у водата. Те ти малко примери от моите хойкания. Те това първото е ка ми изглеждаше гемийчето преди тръгване:
Изображение
Па те това са три положения на вълни, първите 2 малко по-слаби, третото бая по-ветровито:
https://www.youtube.com/watch?v=SvL4phX ... e=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=m1i5ZtH ... e=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=PJZW4mM ... e=youtu.be

Та не са чак толкова страшни, хеле кога си с жилетка, а-а и един акъл ако смяташ да се обръщаш - всичко де е на каяко и не може да плува връзвай добре.
Всичко това за пролет и лято, зимно време, в студа, не съм влизал на вода.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

antivik, първо това с връзването го направих :D А за съвети непременно ще те потърся! На мен Студен кладенец си ми е слабост. Ще я усетя аз тази седалка, макар че днес при силен вятър се чувствах доста добре. Направих едно малко турче от помпата на Широко поле до тунелите отсреща и обратно, дори с една въдица тролих. Опитах се да премеря с каква скорост се движа по този начин - 3 км. при лек до умерен вятър, но при силен вятър не е работа да влачиш :D Предполагам, че при хубаво време няма да има проблеми и с две въдици. Днес около 14:00 часа имаше много силен вятър - 6,9 м/с, хвана ме близо до брега. Направих и една грешка - докато прибирах въдицата се оставих вятърът да обърне странично каяка, но успях набързо да изправя носа. Трябва именно в такива ситуации да внимавам за в бъдеще.
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

Объркал съм скоростта :D Днес реших да погледна приложението и видях, че е било настроено на мили, а не на километри. Доста се чудих как така наблягам над греблото и ми показва такава ниска скорост :D За краткото разстояние при което бях пуснал замерването съм се движил със средна скорост от 5,52 км/ч, а най-високата е била 6,30 км/ч. Това обаче са скорости без да троля и мисля, че дори и с две въдици ще постигна достатъчна скорост за влачене.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Vejo71 написа: Това обаче са скорости без да троля и мисля, че дори и с две въдици ще постигна достатъчна скорост за влачене.
Колко мислиш трябва да бъде скоростта за тролене в язовирите? Можеш да си я постигнеш без никакви усилия дори понеже за тролене в сладки води се иска скорост 2,5-3 км/ч. Такава скорост си я постигам дори без никакви натоварвания с леки цопвания и загребвания с греблото. Ще си тролиш с тоя каяк без никакви грижи само да те влече тоя вид риболов. Аз лично правя един тегел да пробвам и като видя някъде риби почвам да джигвам за костури. После когато се придвижвам до друго място пак си пускам да търкалят воблерите зад каяка ако имам късмет,но определено не наблягам на тоя риболов понеже не ме кефи. Няма нищо интересно в това да вървят примамките зад теб и рибите да се закачат сами. Това е мое мнение и не искам да засегна никой колега,който обича тролинга.
Hobie Mirage Outback
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

Ще троля предимно при придвижването до определено място, както и при разходка. Харесвам да ловя на отвес - да пусна въдиците странично от лодката и да гледам как се огъват при удара на рибата. Или да ловя на по-плитки места или около скали на блесни и малки воблери.
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

Днес рано сутринта, около 7:00, се качих на каяка и така до 15:00, удоволствието не може да се опише! Тролих, пробвах на блесни и воблери по устията на реките и по заливите, но риба не можах да хвана. А около мен гъмжи :D
20170415_063659.jpg
20170415_063659.jpg (191.24 KiB) Преглеждано 3686 пъти
20170413_190142.jpg
20170413_190142.jpg (182.71 KiB) Преглеждано 3686 пъти
IMG-423a40fb74c4904fa1712b058f08ef34-V.jpg
IMG-423a40fb74c4904fa1712b058f08ef34-V.jpg (82.12 KiB) Преглеждано 3686 пъти
Тролинга с две въдици не беше никакъв проблем, спокойно можех да си поддържам скоростта. И накрая успях да се прибера преди да ме хване дъжда :D
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от SELVA »

дайте мнение за каяците с мотор отпред

Изображение
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
BigBub
Мнения: 46
Регистриран на: Чет Фев 20, 2014 12:25
Риболов: Морски, спининг, fly-fishing
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 47 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от BigBub »

Здравейте колеги! Досега съм бил 'сухоземен', но отдавна се каня да пробвам с каяк. Тези дни съвсем случайно ми попадна един двоен каяк '''Malibu Two Ocean''. Приятелят ми замина за чужбина и едва ли ще го ползва. Вижда се, че не е типичния риболовен каяк, но според знаещите и патилите може ли да се ползва и за тази цел? Изглежда масивен (3,8м/90см) и стабилен. В момента е голо врабче с две седалки + две гребла. Има ли смисъл да се занимавам с него и евентуално да го купя? :fish2:
Тези дни нямам възможност да го пробвам в морето, но и това ще стане до седмица. Ще съм благодарен за мнения!! :tup:
Снимките по долу са от инет, но изглежда така като жълтия отдолу с мъжът и детето. Няма 'живарник' само една мрежа отпред.
:fish15:
Malibu two.jpg
Malibu two.jpg (20.75 KiB) Преглеждано 3276 пъти
Malibu Two kids.jpg
Malibu Two kids.jpg (219.1 KiB) Преглеждано 3276 пъти
...
Ocean-Kayak-Malibu-Two.jpg
Ocean-Kayak-Malibu-Two.jpg (53.53 KiB) Преглеждано 3276 пъти
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Според мен не става много за риболов тоя каяк. Това е каяк повече за разходки и развлечение от колкото за риболов. Не че няма да можеш да ловиш риба и с него,но проблема ще ти е най-вече в носенето на багажите и въдиците.Ако ще си вземаш каяк си вземи нещо наистина риболовно.
Това е един прекрасен риболовен каяк. Колега с когото ходим за риба го има същия и имам наблюдения на модела:
https://www.olx.bg/ad/kayak-ocean-kaya3 ... 5f1633ef5b
Следващия го има в един риболовен магазин в нашия град Ямбол и е напълно оборудван за риболов:
https://www.olx.bg/ad/frenski-kayak-rtm ... ea5ce31e26
Ето и още един ,който си заслужава и също е риболовен:
https://www.olx.bg/ad/kayak-malibu-h-fa ... ea5ce31e26
Има разбира се и риболовни каяци по-висок клас ,но и на вече сериозни цени ама на сърбела чесане му е майката.
Желая ти успех в избора и много слука :tup:
Hobie Mirage Outback
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”