Избор на каяк за риболов.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от dfshwsh »

Благодаря за мнението, наистина.
Трябва да спомена, че единствената причина да искам да се сдобия с каяк е не за да се впусна в това хоби, а за да стигам дистанции, които са непосилни за от брега и нищо повече, единствената риба, която гоня е сафрид и всичко друго е бонус, а той често държи що-годе близка дистанция. В момента, в който разнякобера, че съм се зарибил на каякарски риболов, ще събирам за някой от гореспоменатите
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Мой приятел преди няколко години така като теб си купи подобен каяк grapper pike и затова ти давам правилен съвет понеже имам преки наблюдения както на море така и в язовирите. Миналата година го махна (продаде) и сега вече е с много висок клас каяк ,но мина и той по тоя трънливия път. Ти си вземи каквото си избереш парите са си твои. Сафрида не се държи чак толкова около брега винаги .Миналата година за хубавия едър сафрид гребахме по 5-7 км да го ловим.
Ето едно клипче да видиш как с едно и също темпо на гребане се движи единия и другия каяк.
https://youtu.be/lvzfaio7DHY?t=27s
Ето такива резултати радват много окото и пълнят душата ,но ги постигахме далече от брега .
Изображение

Желая ти успех и най-вече правилно решение в избора на каяк :tup:
Hobie Mirage Outback
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

Здравейте,

От миналата година при мен е едно чудене и едно маене, в комбинация с внимателно следене на olx.
Междувременно се пусках два пъти на Лобуш/Пчелина с Itiwit 1 и макар да поставя малко затруднения при по-дълъг преход по язовира, си изкарах чудесно.

Та обратно на маенето.
Ходих на изложението лов и риболов миналата година да видя каяците на Grapper на живо и честно казано останах очарован.
Поговорихме с един от собствениците на фирмата и внимателно му обясних какви са ми притесненията, какви са ми желанията от друга страна, на кои модели съм се спрял и прочие.След, като ме изслуша търпеливо, момчето отхвърли и двата модела, на които се бях спрял (Pike или Barracuda) и каза, че за това, за което аз искам да го ползвам най-подходящия за мен модел е ASP и наистина много ми допадна :
Голяма и равна площадка за краката, сравнително дълъг, но по-къс от Баракудата и най-вече с новите седалки, които де държат няколко сантиметра над водата по дъното. След, като ми и обявиха прилична цена (1390 лева) това ми стана фаворит.
Обаче, като цяло оставих покупката за тази година и междувременно се натъкнах на следния каяк :
https://www.olx.bg/ad/kayak-feelfree-lu ... bc05cfd62a
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... BGPF4W7KKs
http://www.filstar.com/bg/6178/%D0%9A%D ... Lure.11.5/

Изключително много ми допада седалката, която предоставя позиция, както и на дъното на каяка, така и, когато се позиционираш стационарно, високо горе. Макар да не ми се мърдаше много от бюджета ОКОЛО 1000 лева, особено предвид факта, че ще има максимум по 5 излета на сезон, то този може и да ме накара да си развърша кесийката.

И нека добавя и Z променливата в уравнението, която макар да няма дистанционирана седалка, пак ми допада :
https://www.olx.bg/ad/kayak-ocean-kayak ... 5f1633ef5b


Та въпросът ми е какво ви е мнението за трите каяка, като цяло ?
Имате ли наблюдения върху FellFree марката ?

Каякът ще се ползва предимно по язовири и надявам се за морски риболов по време на почивките.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

https://www.olx.bg/ad/kayak-ocean-kayak ... 5f1633ef5b
Перфектния каяк както за море така и за затворени водоеми.Направо се чудя как все още седи тая обява и никой не го е взел. Мисля ,че обявената цена ще е само за каяка без оборудването от снимките ,но дори и така да е си заслужава всяка стотинка.
Ето една снимка на същия такъв каяк (жълтия) да придобиеш представа как изглежда на море .
Изображение
Hobie Mirage Outback
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

Благодаря ти за отговора колега.
Единственото, което ме притеснява, че не е с равно дъно(дъното, където си поставяш краката, а не външния корпус), а аз предпочитам равното дъно за да мога да се изправям спокойно.
Най-малкото да ми е комфортно да използвам пространството между краката, ако се наложи.
Второто е седалката, което всъщност и ми е по-големия каприз.

Иначе знам, че ocean kayak и malibu kayaks са предпочитаните марки в България, макар и да не знам защо.

Какво смяташ за другите два, които съм посочил, най-вече за Grapper-a, кое не ти допада в тях ?
Правоъгълното отделение между краката позволява ли да се сложат педали ?

Между другото, защо сте се позиционирали до мрежите точно и рибарите не ви ли правят проблеми ?

stbeer68 написа:https://www.olx.bg/ad/kayak-ocean-kayak ... 5f1633ef5b
Перфектния каяк както за море така и за затворени водоеми.Направо се чудя как все още седи тая обява и никой не го е взел. Мисля ,че обявената цена ще е само за каяка без оборудването от снимките ,но дори и така да е си заслужава всяка стотинка.
Ето една снимка на същия такъв каяк (жълтия) да придобиеш представа как изглежда на море .
Изображение
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

rafiky написа:Благодаря ти за отговора колега.
Единственото, което ме притеснява, че не е с равно дъно(дъното, където си поставяш краката, а не външния корпус), а аз предпочитам равното дъно за да мога да се изправям спокойно.
Най-малкото да ми е комфортно да използвам пространството между краката, ако се наложи.
Второто е седалката, което всъщност и ми е по-големия каприз.
Забрави за това да ловиш прав в каяк. Не ,че не може да се изправи човек прав,но да балансираш и да ловиш си е зор работа в каяка.
Има такива каяци ,но те са доста широки ,но пък са малко по тромави и бавни. Ако пък всичко е направено както си му е реда са доста скъпи. Това е такъв каяк покриващ всички твои изисквания https://www.kayakshopbg.com/pa14
rafiky написа:Иначе знам, че ocean kayak и malibu kayaks са предпочитаните марки в България, макар и да не знам защо.
В България това хоби риболова с каяк е доста слабо развито и обикновено ние се ориентираме според другите държави,където е доста популяризирано това хоби.Иначе като едно от големите предимства на двете марки е доживотната гаранция за UV защита на материала от който са изработени.
rafiky написа:Какво смяташ за другите два, които съм посочил, най-вече за Grapper-a, кое не ти допада в тях ?
Правоъгълното отделение между краката позволява ли да се сложат педали ?
За единия модел не мога нищо да кажа понеже дори не съм го виждал на живо. За Grapper Barracuda имам преки наблюдения понеже единия мой приятел има такъв. Каяка е добро китайско копие ocean kayak,но не зная какво е качеството на материала. Ползва го вече втора година като ловим с него двамата най-вече на море и няма ядове поне за сега. Педали не можеш да сложиш на никой от каяците ако не е предназначен за такива.
Ето го каяка Grapper Barracuda рамо до рамо с ocean kayak. Кара го онова малко момче с въдицата. Освен за риболов го ползва и като ходи да се гмурка понеже е и харпунджия.
Изображение
rafiky написа:Между другото, защо сте се позиционирали до мрежите точно и рибарите не ви ли правят проблеми ?
Времето беше гадно и не можехме да излезем от залива заради голямото вълнение. Завъртяхме се край даляна и сонарите показаха ,че има пасажи сафрид. Никога сме нямали проблеми с рибарите,които го обслужват и много пъти при лошо време ни е спасявал капото,но и никога не стоим много така вързани за въжето. Обикновено се пускаме на дрейф от мрежите и като се отдалечим пак се връщаме до там.
Hobie Mirage Outback
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

Отново благодаря за отговора колега ! :tup:

Добре, а при подобен каяк втора употреба какво да гледам при самия оглед ?
За какво трябва да съм внимателен ?
Какво би могло да се прикрие, което да ми създаде проблеми в последствие ?


stbeer68 написа:
rafiky написа:Благодаря ти за отговора колега.
Единственото, което ме притеснява, че не е с равно дъно(дъното, където си поставяш краката, а не външния корпус), а аз предпочитам равното дъно за да мога да се изправям спокойно.
Най-малкото да ми е комфортно да използвам пространството между краката, ако се наложи.
Второто е седалката, което всъщност и ми е по-големия каприз.
Забрави за това да ловиш прав в каяк. Не ,че не може да се изправи човек прав,но да балансираш и да ловиш си е зор работа в каяка.
Има такива каяци ,но те са доста широки ,но пък са малко по тромави и бавни. Ако пък всичко е направено както си му е реда са доста скъпи. Това е такъв каяк покриващ всички твои изисквания https://www.kayakshopbg.com/pa14
rafiky написа:Иначе знам, че ocean kayak и malibu kayaks са предпочитаните марки в България, макар и да не знам защо.
В България това хоби риболова с каяк е доста слабо развито и обикновено ние се ориентираме според другите държави,където е доста популяризирано това хоби.Иначе като едно от големите предимства на двете марки е доживотната гаранция за UV защита на материала от който са изработени.
rafiky написа:Какво смяташ за другите два, които съм посочил, най-вече за Grapper-a, кое не ти допада в тях ?
Правоъгълното отделение между краката позволява ли да се сложат педали ?
За единия модел не мога нищо да кажа понеже дори не съм го виждал на живо. За Grapper Barracuda имам преки наблюдения понеже единия мой приятел има такъв. Каяка е добро китайско копие ocean kayak,но не зная какво е качеството на материала. Ползва го вече втора година като ловим с него двамата най-вече на море и няма ядове поне за сега. Педали не можеш да сложиш на никой от каяците ако не е предназначен за такива.
Ето го каяка Grapper Barracuda рамо до рамо с ocean kayak. Кара го онова малко момче с въдицата. Освен за риболов го ползва и като ходи да се гмурка понеже е и харпунджия.
Изображение
rafiky написа:Между другото, защо сте се позиционирали до мрежите точно и рибарите не ви ли правят проблеми ?
Времето беше гадно и не можехме да излезем от залива заради голямото вълнение. Завъртяхме се край даляна и сонарите показаха ,че има пасажи сафрид. Никога сме нямали проблеми с рибарите,които го обслужват и много пъти при лошо време ни е спасявал капото,но и никога не стоим много така вързани за въжето. Обикновено се пускаме на дрейф от мрежите и като се отдалечим пак се връщаме до там.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

rafiky написа:Отново благодаря за отговора колега ! :tup:

Добре, а при подобен каяк втора употреба какво да гледам при самия оглед ?
За какво трябва да съм внимателен ?
Какво би могло да се прикрие, което да ми създаде проблеми в последствие ?
Ще ти го кажа с думи прости да ме разбереш. Представи си отиваш на пазар да си купиш един бидон .Гледаш на тоя каяк все едно си купуваш бидон. Гледаш да няма пукано и да е лепен,че по дъното ще има надрано хич да не те притеснява и нов да го вземеш бързо ще се сдобиеш с такива деруги. Гледай само да не са фрапиращо дълбоки на ръба на пробиване на корпуса. Няма с какво да те изненада с невидими неща както да купуваш кола с двигател.Тука нещата опират до една кофа найлонови гранули сипани в матрица и излязъл каяк (бидон).
Ето нагледно как ги правят:
Последно промяна от stbeer68 на Съб Мар 03, 2018 18:54, променено общо 1 път.
Hobie Mirage Outback
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

:tup:
Hobie Mirage Outback
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

Отговор на ниво, благодаря ти !

Сега разглеждах различните технологии за правене на каяци, предимства минуси и така нататък, та доста интересно.
Остава да се решавам вече и да се хваля в такъв случай.

stbeer68 написа:
rafiky написа:Отново благодаря за отговора колега ! :tup:

Добре, а при подобен каяк втора употреба какво да гледам при самия оглед ?
За какво трябва да съм внимателен ?
Какво би могло да се прикрие, което да ми създаде проблеми в последствие ?
Ще ти го кажа с думи прости да ме разбереш. Представи си отиваш на пазар да си купиш един бидон .Гледаш на тоя каяк все едно си купуваш бидон. Гледаш да няма пукано и да е лепен,че по дъното ще има надрано хич да не те притеснява и нов да го вземеш бързо ще се сдобиеш с такива деруги. Гледай само да не са фрапиращо дълбоки на ръба на пробиване на корпуса. Няма с какво да те изненада с невидими неща както да купуваш кола с двигател.Тука нещата опират до една кофа найлонови гранули сипани в матрица и излязъл каяк (бидон).
Ето нагледно как ги правят:
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

С риск да се отклоня от темата малко или много, показвам един много интересен каяк, на който попаднах ровейки се из тубата :
https://www.youtube.com/watch?v=iXO2php6I14
Има и водни проби, на които каякът ми се вижда безумно бърз за широчината си.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

stbeer68 написа:Ако пък всичко е направено както си му е реда са доста скъпи. Това е такъв каяк покриващ всички твои изисквания
https://www.kayakshopbg.com/pa14
Точно за тоя модел малко по го-големия ти пуснах линк в по-предното мнение. Наистина това са най-добрите рибарски каяци,но за съжаление не ми е по джоба иначе с удоволствие бих с взел такава марка. Каячетата от тоя клас са прекрасни и супер удобни ,а седалката им има повече настройки за удобства от тази на автомобил. Не ти пиша просто нещата така наизуст като съм гледал рекламни клипчета , а съм се качвал и карал не точно същия такъв каяк само ,че друг - модел на марката .
Ето го и такава марка натоварен на колата рамо до рамо с моя.С тоя приятел имаме най-много риболовни разходки двамата ,както на язовири така и на морето.
Изображение
Hobie Mirage Outback
Draj
Мнения: 71
Регистриран на: Съб Май 17, 2014 9:28
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Draj »

Здраве желаем господа каякари! Първо, благодаря на всички Ви, за споделените мнения и становища. Няма да е днес, другият месец, вероятно даже тази година, но със сигурност ще се влея във вашите редици. Съвсем на скоро ме усени идеята, че каякинга/риболовния/ е моето ново поприще. Болен съм на тема спининг риболов имам 9то Кю по джиг джицу :D Така ме е обсебила идеята за спинигуване от каяк, че сън не ме хваща.... като повечето от вас де.... Сега малко по темата.... Ръст 170, 75-80 кг мозък и сексапил :D :D. Каяка някога ще се ползва на затворено, без лодки в близост, добри условия/спокойна вода/, без тролинг, без хипер дистанции..... Бюджета?!? Хм, бюджета.... Да речем, че към момента не е важен, а е важно какво ще ме посъветва те да разгледам, разучи, прочета.... Приемам съвети и насоки всякакви. Ще се радвам и за предоставени статии и материали за четене. Благодаря предварително
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

Не съм казал, че говориш нещата наизуст, базирайки се на онлайн материали, ами приемам с охота съветите, които ми даваш.
Не съм искал да те оставя с това впечатление.

Аз за това харесах Grapper ASP, защото е изключително бюджетен вариант на каяк, който предоставя ергономична седалка с две настройки и платформа са краткотрайни изправяния (поне отстрани погледнато).
Базирайки се на твоите съвети в такъв случай, единствения бюджетен вариант предлагащ ергономия и някаква опция за изправяне ми се вижда Grapper Goliath.
Как би било практически вече не мога да си представям, докато не пробвам или даже не поплавам няколко излета.
За съжаление Ocean-а изчезна (да му е честит на новия собственик), но от всичко изговорено стигнах до този извод - дълъг ocean или малибу втора употреба или поемам риска с нов grapper.

Благодарен съм за съветите ! :tup:
stbeer68 написа:
stbeer68 написа:Ако пък всичко е направено както си му е реда са доста скъпи. Това е такъв каяк покриващ всички твои изисквания
https://www.kayakshopbg.com/pa14
Точно за тоя модел малко по го-големия ти пуснах линк в по-предното мнение. Наистина това са най-добрите рибарски каяци,но за съжаление не ми е по джоба иначе с удоволствие бих с взел такава марка. Каячетата от тоя клас са прекрасни и супер удобни ,а седалката им има повече настройки за удобства от тази на автомобил. Не ти пиша просто нещата така наизуст като съм гледал рекламни клипчета , а съм се качвал и карал не точно същия такъв каяк само ,че друг - модел на марката .
Ето го и такава марка натоварен на колата рамо до рамо с моя.С тоя приятел имаме най-много риболовни разходки двамата ,както на язовири така и на морето.
Изображение
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от gogo26 »

Draj написа:Здраве желаем господа каякари! Първо, благодаря на всички Ви, за споделените мнения и становища. Няма да е днес, другият месец, вероятно даже тази година, но със сигурност ще се влея във вашите редици. Съвсем на скоро ме усени идеята, че каякинга/риболовния/ е моето ново поприще. Болен съм на тема спининг риболов имам 9то Кю по джиг джицу :D Така ме е обсебила идеята за спинигуване от каяк, че сън не ме хваща.... като повечето от вас де.... Сега малко по темата.... Ръст 170, 75-80 кг мозък и сексапил :D :D. Каяка някога ще се ползва на затворено, без лодки в близост, добри условия/спокойна вода/, без тролинг, без хипер дистанции..... Бюджета?!? Хм, бюджета.... Да речем, че към момента не е важен, а е важно какво ще ме посъветва те да разгледам, разучи, прочета.... Приемам съвети и насоки всякакви. Ще се радвам и за предоставени статии и материали за четене. Благодаря предварително
Разучи това моделче :D
https://www.youtube.com/watch?v=O1vcyijxw0o
Ново като модел,сравнително бюджетно за тази марка.Доста премислено и опростено за употреба,но със сигурност ефективно и кефещо.
А за това че без тролинг,без хипер дистанции,без глупости......го разправяй някъде другаде :wink:
Всички така почнахме....пък ела да видиш какво вършим сега, стъпили на здравия си разум :mrgreen:
Hobie Mirage Outback
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”