Избор на каяк за риболов.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от maznislav »

Здрав разум?.... какво е това?
Иначе компаза е мания и ако имаш възможност го взимай веднага, ако нямаш звънни на Велин и .. пак го взимай :) :tup:
Нито едно добро дело не остава ненаказано :)
Риболовът ни е "Днес по-зле от вчера и по-добре от утре"...
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Felix »

Поздрав на всички, които харесват да прекарват времето си на вода.
От много време знам, че рано или късно ще си взема каяк, но до сега ми беше като нещо, което все може да се отложи. Тази година обаче съм решил да го направя.
Моля за съвет какъв каяк да взема, като критериите ми са следните:

- Бюджета е 1000 – 1500 лева. Не ми се дават много пари, защото не съм сигурен колко ще го ползвам. Дори предпочитам да е втора употреба.
- Ще влизам сам. 183, 95 кила, 53 години, средна хубост. :)
- Каяка ще се пренася с бус, който може да побира до 3,70 м. Със затворени врати. С отворени може и до 4.50, но не е добре за вратата.
- Ще се ползва само за язовири. Ако зависи от мене – само във хубаво време.

Насочил съм се към следните модели:
Китайски 4.30х90х40 с рул, голям стол, две регулируеми стойки за въдици, 3 люка, (май е някакво копие на Грапер Баракуда). Проблема е, че наистина е доста обемист и ще излиза от буса. Дъното му е с нещо като редани, което ще придава първична стабилност, но вторична?....
54yhh4787.jpg
54yhh4787.jpg (198.61 KiB) Преглеждано 3550 пъти
436377884o.jpg
436377884o.jpg (152.42 KiB) Преглеждано 3550 пъти
fgjklfppf99.jpg
fgjklfppf99.jpg (152.42 KiB) Преглеждано 3550 пъти
fhklfol.jpg
fhklfol.jpg (161.42 KiB) Преглеждано 3550 пъти
Другият претендент е Grapper ASP – 3.66х83х33 – голям и по-здрав стол, равен под, ще влезне в буса, но е без рул. По-лек е.
ghjkdnmd88.jpg
ghjkdnmd88.jpg (102.68 KiB) Преглеждано 3550 пъти
2220200.jpg
2220200.jpg (14.54 KiB) Преглеждано 3550 пъти

Според вас, рула и дължината на първия дали ще му дадът значително предимство. Цената на първия е 20% по-ниска. Като изпълнение и двата са достатъчно добри според мен.

Може ли да се сложи допълнително управляем рул на Грапера и като е по-тесен ще може ли да докара скоростта и стабилността на китайския?

P.S.
Riot Escape 12 Angler и всичко под 3 метра не е опция.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Вземай баракудата при положение ,че избора ти е между тия два модела. Баракудата е много по добър и бърз от малкия. За стабилност си я има идеална за каяк. Другото му предимство е ,че освен за язовири става и за морето.
https://www.olx.bg/ad/kanu-kayak-ID6QeO ... 18987287bb
Hobie Mirage Outback
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

Нещо, което намерих снощи:
https://cambridgekayaks.co.uk/collectio ... hing-kayak

Цените са горе-долу доста прилични, особено за моделите с мираж.
Колко са качествени вече не знам.

Сега проучвам най-евтиния транспорт до България.
Иначе колега и аз съм се насочил между тия два варианта.
Щом си харесал баракуда, знай че в магазина на грапер имат три баракуда втора употреба, с тази седалка, като са в много добро състояние и цената на единия мисля, че беше 1100 (на около 20 излета май).
Аз лично бих взел по-скоро АСП модела, заради равната платформа за краката и седалката. Рул май може и да се сложи.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

За какво ви са тия риболовни каяци с равни дъна? Ако мислите да ловите прави от каяка най-добре го забравете понеже е доста трудна задача.Гледайте да има повече място да си слагате нещата ,а не един равен под пред вас. Стария модел баракуда е такава седалка каквато е пуснал колегата на снимките и за мен лично е с по хубав корпуса му като форма. Новия модел към който съм пуснал линк към обява е с хубава седалка и доста прилича на ocean kayak big game 2 визуално .
rafiky написа: Аз лично бих взел по-скоро АСП модела, заради равната платформа за краката и седалката. Рул май може и да се сложи.
Като го гледам не е предвиден за рул и ще иска доста да се заиграе човек за да му се монтира рул и то ще трябва да е самоделка. Това обаче не болка за умиралка понеже каяка се управлява лесно и без рул.
Hobie Mirage Outback
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

А успя ли да хвърлиш едни око и на британските?
stbeer68 написа:За какво ви са тия риболовни каяци с равни дъна? Ако мислите да ловите прави от каяка най-добре го забравете понеже е доста трудна задача.Гледайте да има повече място да си слагате нещата ,а не един равен под пред вас. Стария модел баракуда е такава седалка каквато е пуснал колегата на снимките и за мен лично е с по хубав корпуса му като форма. Новия модел към който съм пуснал линк към обява е с хубава седалка и доста прилича на ocean kayak big game 2 визуално .
rafiky написа: Аз лично бих взел по-скоро АСП модела, заради равната платформа за краката и седалката. Рул май може и да се сложи.
Като го гледам не е предвиден за рул и ще иска доста да се заиграе човек за да му се монтира рул и то ще трябва да е самоделка. Това обаче не болка за умиралка понеже каяка се управлява лесно и без рул.
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от shaman »

rafiky написа:Нещо, което намерих снощи:
https://cambridgekayaks.co.uk/collectio ... hing-kayak
Ба си китайците ;) Срама нямат.. И това откраднаха :)
Не вярвам Хоби да са ги лицензирали да правят мираж драйва !
--------------
http://www.starividri.org
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Felix »

rafiky , От Англия се заглеждам само за втора употреба. Превоза, предполагам с Габко, но до колкото знам не вземат от адрес, а трябва да им се закара. Проблема е, че сега преди сезона е малък избора. Това ще излезне под 1000 лева с докарването:

https://www.ebay.co.uk/itm/112879261590 ... rmvSB=true

Изображение

stbeer68 , Разбира се, първо отидох при хората от обявата. За изработката нямам никакви забележки. Здраво, гладко, напълно оборудвано. Обаче.... на снимка и данни е едно, а в действителност...
Стои ми като голям кютук. Тежко (със сигурност не е 34 кила), много широко (не съм го мерил, но ми изглежда поне 90 см.), тъжен камуфлажен цвят.
Стола може и да е удобен, но според мене е доста кекав. Тънки тръбички, без настройки във височина.
Като цяло, не ме грабна, макар, че ми е най-удобно да взема него.
Според теб, кой е новия модел? Този, който продават оригинално като Грапер или китайския вариант? Грапера го пишат 3,96, а китайския – 4.30.
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

И мен ама време беше човек, не може най-простото хоби да струва 4 000 лева, за един бидон с два педала.
shaman написа:
rafiky написа:Нещо, което намерих снощи:
https://cambridgekayaks.co.uk/collectio ... hing-kayak
Ба си китайците ;) Срама нямат.. И това откраднаха :)
Не вярвам Хоби да са ги лицензирали да правят мираж драйва !
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

Тарпончето е жестоко, досега не ги бях обмислял.
На колко пари ли ще свърши обаче ...
Аз досега проверих в GGBG където ми обявиха 300 лева за транспорт и в Портокал на калкулатора изкарва около 120 лева, но предполагам всичко150лв.
С Габко какви пари излиза превоза на един каяк до България ?

Felix написа:rafiky , От Англия се заглеждам само за втора употреба. Превоза, предполагам с Габко, но до колкото знам не вземат от адрес, а трябва да им се закара. Проблема е, че сега преди сезона е малък избора. Това ще излезне под 1000 лева с докарването:

https://www.ebay.co.uk/itm/112879261590 ... rmvSB=true

Изображение

stbeer68 , Разбира се, първо отидох при хората от обявата. За изработката нямам никакви забележки. Здраво, гладко, напълно оборудвано. Обаче.... на снимка и данни е едно, а в действителност...
Стои ми като голям кютук. Тежко (със сигурност не е 34 кила), много широко (не съм го мерил, но ми изглежда поне 90 см.), тъжен камуфлажен цвят.
Стола може и да е удобен, но според мене е доста кекав. Тънки тръбички, без настройки във височина.
Като цяло, не ме грабна, макар, че ми е най-удобно да взема него.
Според теб, кой е новия модел? Този, който продават оригинално като Грапер или китайския вариант? Грапера го пишат 3,96, а китайския – 4.30.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Felix »

Нямам идея. Жената поръчва през тях и знам, че нямат ограничения в размерите, но има доплащане. Ще трябва да ги питаш конкретно.

Тарпона е без рул и с малка седалка.
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от shaman »

Felix написа: Тарпона е без рул и с малка седалка.
Това си е заводската седалка на Tarpon ! Имам такъв.. След този модел започнаха да ги правят по-високи и с повече възможности за регулиране.

Стандартно няма и рул...
--------------
http://www.starividri.org
k0c3t0
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 7:43
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от k0c3t0 »

rafiky написа:Нещо, което намерих снощи:
https://cambridgekayaks.co.uk/collectio ... hing-kayak

Цените са горе-долу доста прилични, особено за моделите с мираж.
Колко са качествени вече не знам.

Сега проучвам най-евтиния транспорт до България.
Иначе колега и аз съм се насочил между тия два варианта.
Щом си харесал баракуда, знай че в магазина на грапер имат три баракуда втора употреба, с тази седалка, като са в много добро състояние и цената на единия мисля, че беше 1100 (на около 20 излета май).
Аз лично бих взел по-скоро АСП модела, заради равната платформа за краката и седалката. Рул май може и да се сложи.
Скоро ми дойде модела който е 3,60. За съжаление още не съм го пробвал заради лошото време. Качеството на изработка на всеки един детайл е високо,чак не очаквах. Всички метални детайли са от неръждавейка.Пратиха ми го с жилетка,допълнителни пера,количка(опция),рул,гребло,тролинг стойка,седалка.С доставката ми излезе някъде около 1000 паунда.
...
IMG-9aa4f26fad46867a215e2d72a410252f-V.jpg
IMG-9aa4f26fad46867a215e2d72a410252f-V.jpg (115.57 KiB) Преглеждано 3408 пъти
IMG-62951794f3ebeb7df706a7085288e5c9-V.jpg
IMG-62951794f3ebeb7df706a7085288e5c9-V.jpg (103.05 KiB) Преглеждано 3408 пъти
IMG-da63101144fbb026fdc47ffe28cb0101-V.jpg
IMG-da63101144fbb026fdc47ffe28cb0101-V.jpg (103.3 KiB) Преглеждано 3408 пъти
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Felix »

Честито, колега k0c3t0!
Да ти е жив и здрав каяка и много да те радва.

С нетърпение ще чакаме да кажеш как се държи на вода.
Казваш, че качеството е изненадващо добро. Според теб как ще се представи дъното? Как ще се държи при вълнение? От снимките, които гледам ми се струва съвсем плоско? Има ли отвор с място за сонда ?
Тези педали могат ли да движат каяка назад?
k0c3t0
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 7:43
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от k0c3t0 »

Felix написа:Честито, колега k0c3t0!
Да ти е жив и здрав каяка и много да те радва.

С нетърпение ще чакаме да кажеш как се държи на вода.
Казваш, че качеството е изненадващо добро. Според теб как ще се представи дъното? Как ще се държи при вълнение? От снимките, които гледам ми се струва съвсем плоско? Има ли отвор с място за сонда ?
Тези педали могат ли да движат каяка назад?
Благодаря! На някои от въпросите ще ти отговоря като го тествам-надявам се идната седмица да даде време.
Място за сонда няма.Сондата ми е с вакуумна стойка,така че така ще я ползвам. Педалите не могат да движат каяка назад.Но това за мен не е болка,иначе щях да си взема Грапер или подобен. Можеш да видиш клиповете на този потребител https://www.youtube.com/user/robmorris1970rm ,той има точно такъв каяк.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”