Избор на каяк за риболов.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

Да, мислих доста къде да монтирам сонара. Не исках да дупча самия каяк и затова взех решение да бъде там. Планирам в това отделение да поставя акумулатора за сонара и много много да не го отварям. Прав си, че дори и така е малко неудобно с тези ремъци. В крайна сметка ако не ми е удобно, надявам се да измисля по-удачно място.
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

Така... Първи тест на вода, който премина без обръщане :D Каякът се оказа доста стабилен, но трябва да се има предвид, че друг риболовен не съм ползвал. Имах малко проблеми с маневрите, но с времето ще свикна и с това. Успях дори да се изправя в цял ръст, но не съм сигурен дали ще мога да ловя така. Пробвах до колко може да се наклони без да се обърне и ми направи впечатление, че в определен момент сякаш накланянето спира /не мога да го обясня точно/, след това вече си във водата :D Срещнах един проблем - не мога да вдигна руля чрез въжетата при наближаването към брега, направо си е непосилно. Може и аз да правя нещо погрешно. Седалката е изключително удобна, поне за момента :D
image-0-02-05-6486c45f9733269fad9c1737484b5636565af4980dda3252ba8a9a20dacfc7da-V.jpg
image-0-02-05-6486c45f9733269fad9c1737484b5636565af4980dda3252ba8a9a20dacfc7da-V.jpg (158.2 KiB) Преглеждано 2901 пъти
image-0-02-05-eccf36e70688932374a7a05570813f59b51c276e2797350d7396eba7f973b9a0-V.jpg
image-0-02-05-eccf36e70688932374a7a05570813f59b51c276e2797350d7396eba7f973b9a0-V.jpg (93.23 KiB) Преглеждано 2901 пъти
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Тая седалка това ли е максимално ниско надолу да слиза? Вижда ми се доста високо и няма да ти е удобно много гребането на тая височина. Ако можеш да си свалиш го направи да е максимално близо надолу до корпуса на каяка, а когато започнеш да ловиш може да си я вдигаш както ти е удобно за риболов.
Hobie Mirage Outback
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

За съжаление седалката не се регулира във височина... Може и да се намери начин да слезе малко надолу, но тогава ще се наложи да направя някакви интервенции по самата седалка. Имам време до началото на сезона за да намеря най-добрия начин. Сега основно ще наблягам на гребането и баланса :D
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от pino »

Vejo 71 колко е дълго греблото? Аз забелязах и още един проблем - по-голямата част от руля е над водата.
Ocean Kayak Torque
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Vejo71 написа:Сега основно ще наблягам на гребането и баланса :D
Именно за баланса трябва да се слезе надолу близо до водата.Когато си близо до водата ще ти е по удобно и гребането пробвай да гребеш без седалка ама си измисли някаква упора за гърба да се облегнеш и ще разбереш за какво става дума.
pino написа: Аз забелязах и още един проблем - по-голямата част от руля е над водата.
И стария модел руля е така и не гази много,но си върши работата. Освен руля и предалите на носия модел са по кофти модел. На стария модел си фиксираш педала както ти е удобно,а за руля има второ малко педалче и все едно подаваш газ на кола за да завиваш.
Другото ,което ми се вижда ,че центъра на тежестта е доста напред и забива носа надолу. Стария модел мисля е по-добре балансиран на вода от видяното по снимките и личните ми наблюдения на стария модел.
Въпреки леките забележки каячето ще си върши перфектно рабата и ще носи радост на колегата.
Hobie Mirage Outback
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

Греблото е 2, 60 м, доста дълго... За баланса съм наясно, че колкото по-нисък е центърът на тежестта, ще е по-стабилен. Ще измисля нещо за седалката за да я сваля по-ниско, но не мисля на този етап да я махам, удобна ми е. Забелязах, че като придвижа седалката по назад, каякът върви доста по-добре. На снимките бях прекалено напред. Дали товароносимостта на каяка има някакво значение за височината на руля? В смисъл по- голяма част да е във водата, ако има повече товар? Защото в случая каякът беше празен, аз съм 76 кг., а като носимост му дават 250 кг.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Vejo71 написа:Греблото е 2, 60 м, доста дълго... Дали товароносимостта на каяка има някакво значение за височината на руля? В смисъл по- голяма част да е във водата, ако има повече товар? Защото в случая каякът беше празен, аз съм 76 кг., а като носимост му дават 250 кг.
Греблото ти наистина е много дълго. Трябва да ти бъде като го изправиш до теб и си вдигнеш ръката пръстите на ръката да стигат върха на лопатата или горе долу за нормален ръст човек трябва е да 220-225 см. Товаровместимоста също има значение колко е натоварен и от там колко ще е потопена задната част и руля. Седалката си я изтегли максимално назад и тогава си регулирай педалите на руля. Ще ги оправиш нещата да си дойдат по местата няма се притесняваш. Всичко си става и идва с времето.
Hobie Mirage Outback
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

stbeer68, днес направих точно това, което си написал - преместих седалката максимално назад, в багажното отделение отзад имах чанта с принадлежности и определено имаше разлика в хода на каяка. Към обяд на залива на с.Широко поле на яз."Студен кладенец" задуха доста силен вятър, но нямах проблеми, каякът се държи добре. Но пък не съм и рискувал много :D, все още съм без спасителна жилетка. Преди това пробвах малко спининг с блесна, удобно ми беше. Руля като го регулирах още малко завиваше добре, може би като имам повече багаж, ще е още по-добре. За момента единственото нещо, което бих променил е позицията на седалката във височина, не че ми пречи така, но както ти каза в предния пост, по-ниското положение ще допринесе повече за стабилността. Относно греблото - беше включено към оборудването на каяка, ще пробвам с по-късо и ако усетя голяма разлика, ще го сменя. Иначе с моя ръст :D, дължината ще е като посочената от теб. Всичко днес беше хубаво, но риби не можах да хвана :D Но всичко тепърва предстои :D
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Само да му свикнеш и да се обзаведеш напълно много скоро след това те виждам да качваш снимки с риби не само от язовира ами и от гръцките води. Там ти е близичко и няма начин да не направиш и такива излети. Желая ти много успехи и слука. Ако има нещо питай ще ти се помага с каквото знаем и сме научили с времето.
:tup: :tup:
Hobie Mirage Outback
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от gogo26 »

Честито за каяка :!:
Като видях снимките на вода, ми стана ясно, че каяка не е за дълги преходи на гребла или тролинг.
Но просто плаче за едно ел .двигателче :D
Hobie Mirage Outback
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

gogo26, благодаря! Да, каякът определено не е за състезания :D Не съм привърженик на ел.моторите, някак си се губи идеята по този начин и затова предпочитам греблото. Но по-добре никога да не казвам никога :D Не съм пробвал все още, но мисля, че ще мога да поддържам някаква прилична скорост за да троля с каяка. Но и да не стане, нищо не може да замени разходката по вода в пълна тишина и спокойствие. И риболова в същото време :D
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Vejo71 написа:............Не съм привърженик на ел.моторите, някак си се губи идеята по този начин и затова предпочитам греблото. Но по-добре никога да не казвам никога :D Не съм пробвал все още, но мисля, че ще мога да поддържам някаква прилична скорост за да троля с каяка. Но и да не стане, нищо не може да замени разходката по вода в пълна тишина и спокойствие. И риболова в същото време :D
Напълно те подкрепям относно двигателите каквито и да било. Нали затова си купуваме каяци за да гребем и освен риболов да си спортуваме. Преди година пробвах и сложих ел.двигател на каяк и определено не ми допадна тоя вид риболов с каяк. Що се отнася за троленето няма причина да не се справи човек дори и с дълги преходи понеже за тролене не се иска някаква голяма скорост. Вярно широкичък ти е каяка,но като не се бърза не е никакъв проблема да си навиваш и километри без никакви проблеми,но с малко повече енергия. Имам колега с GRAPPER PIKE ,който е доста широк и тромав и си гребе наравно с мен както на морето така и в язовирите. Има ли желание човек нищо не може да го спре да гребе и минава големи дистанции.
Това е клип когато залитнах по двигатели на каяк,но беше за кратко и само за този тест и един риболов. Повече никога няма да бъде направена такава грешка и ще си го карам и лова само на гребла .
Hobie Mirage Outback
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vejo71 »

Разстоянията не ме плашат. Вярно, че не лети по водата :D, но каякът върви добре и с лекота. Държи курс и не се налага да правя много компенсиращи загребвания, пък и нали затова си има рул. Тази седмица ако ми остане време ще пробвам и ще премеря с каква скорост се движа при нормално гребане.
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Accept »

Честит каяк, колега! Много удоволствие и улов да имаш с него! Видях в сайта на производителя, че се предлага и със седалка, която се монтира в него - горещо ти препоръчвам да използваш нея, ако го топиш в море, за да свалиш центъра на тежестта. Жилетката е задължителна, ако ще и да плуваш като Майкъл Фелпс.
RTM Ocean Quatro
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”