Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризонта

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризонта

Мнение от RIMOHIT »

Тук предлагам да дискутираме различните типове платна които са подходящо за каяци .Защо да не си направим кефа и с тази глезотия и освен удоволствието от гребането и риболов да се върнем с вечерния бриз......
Ще покажа няколко снимки като ще дам и някои мои коментари , обаче имайте в предвид ,че абсолютно нищо не разбирам от ветроходство...
И така .. ровейки се в нета видях основно няколко типа платна за каяци.
1.Бих ги нарекъл стандартни или това се тези които са най-близо до мята представа за платно .А именно твърда мачта за която виси платно опънато с въжета.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Като ги гледам имат сериозна площ . .. би трябвало да са бързи но според мен изискват сериозни ветроходни умения.Неудобство е според мен (разсъждавайки като каяк рибар ) твърдата мачта и трудното управление.Като гледам без стабилизатор е трудно
2.Ще ги нарека тип "СЪРФ" или това са тези крила които са взаимствани от уинд сърфа (според мен разбира се :) )
Изображение
Изображение
3.V образни .Поне на мен ми се струват сравнително прости .. лесни за разгъване в океана при подходящо конструиране ..с добра площ и мисля ,че имат добра управляемост.
Изображение
http://www.youtube.com/watch?v=v3xW_2bA ... =46&t=1468
Изображение
4.Полусферичну ... представляват обръч от еластичн материал и полусферично платно вътре в него .Прибират се бързо .. компактни .. ама дали вършат работа при страничен вятър.... нинам
Изображение
Изображение
Изображение
5.Има и такива.. много прости .. лесни но липсва управление за каяк без рул понеже греблото има друга функция
:lol: :lol: :lol: Изображение
Изображение

:roll:

Аз мисля да заложа на третия вариант .... но дискусията не пречи да ме наведе на други идеи :wink:
Последно промяна от RIMOHIT на Сря Окт 08, 2008 20:56, променено общо 1 път.
hobie revolution 13
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

Понеже виждам,че започвате да се интересувате освен от риболов с каяк и от КЕФОВЕ с каяк-ето един истински полезен саит www.faltbootbasteln.de
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

Ветроходството е едно несравнимо удовлствие.От каяк може да се нправи втроходен съд но изисква доста усилия и умения.
На това платно дето ти си се спрял което прилича на V е възможно
най-елементарното НО с него можеш да пътуваш само по вятъра.
Ако искаш истински кеф,който се изпитва когато подкараш лодката
срещу/почти/ вятъра се иска много бачкане и четене.
Най-добри/според мен/ветроходни качества има каяка с платното
дето ти наричаш "сърфово".С такъв каяк можеш да идеш навсякъде
независимо от къде духа вятъра.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

мерси Чичо Том.А с V образното платно като променям ъгала на мачтите по дължина една спрамо друга няма ли да може да се улавя някакъв по страничен вятър.И туй дето му викам "сърфово" ако си има друго име ..тук е момента да ни образоваш малко :oops:
Спрях се на V образното щото все пак говорим за КАЯК РИБОЛОВ а с тези бързите платна ще си устроим "ЕБАСИ ТРОЛИНГА" :lol: :lol: :lol: То ясно иначе ,че за ветроходство си трябва иначе МНОГО... :P Виж V образното ако може да ни помогне да се приберем с бриза ще ехубаво и де се покефим на връщане :D


Ей тук намерих нещо http://www.youtube.com/watch?v=X5aCiBtP ... re=related
hobie revolution 13
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

ТакааалМного се радвам,че ВИЕ РИМОХИТ започвате да мислите за каяка не само като риболовен аксесоар а и като ПРЕКРАСНО средство за мноооооого КЕФ -на вас и семеиството ВИ.Сега за каяка и платната /и приспособленията /.Ветроходството с КАЯК е една от болестите ми.Аз съм на 63 год и минах много болести свързани с каяка и около него.Не съм имал такова платно-те излязоха наскоро /за триъгълното платно става дума/.Аз имам 5 платна-ХОЛАНДСКИ ГАФЕЛ и РЮ-управляеми и ПРАВО ,СТАКСЕЛ и СПИНАКЕР -неуправляеми.За подготовката ми за каякинг с платна четох и се подготвях около 1 год-като всичкото научено от спициализирани книги го прилагам на каяците си/понякога правя катамаран от два еднакви каяци,но преди това си направих два поплавъка от тръби -110 мм.2м-разположени на 1м.от двете страни на един каяк.Употребявам и швертове-като превръщам каяка в един прекрасен малък ШВЕРТБООТ.За това с тия имена ще го научите кое какво е от първата книжка /или ЧИЧКО ГУГЪЛ/по въпроса с ветроходството.И все пак-не се отказвайте-не е чак толкова сложно.СЪВЕТ:насочете се към холански гафел/трапецовидно управляемо и Стаксел-триъгълно предно неуправляемо платно.Всички други платна са глупост като за начало.Може би РЮ-показвате го в снимките ВИ-триъгълно платно-управляемо-лесно се борави с него,но за всичко това ви трябва подходяща МАЧТА-ПУХА си има оригинална такава ,швертове, СТАКСЕЛ и ГАФЕЛ в пълния комплект към КАЯКА.и още един съвет/ако го искате/-търсете си истински каяк/дал съм по-горе един саит www.faltbootbasteln.de / ,разгледайте го внимателно за да видите истината в очите.А на въпроса-СТАВА ЛИ ТАКЪВ КАЯК ЗА РИБОЛОВ-отговарям /без да съм голям рибар-има един такъв в къщи-стига ми/---ДА-СТАВА ИДЕАЛНО-лесно се монтират всякакви държачи и други ваши неща-само с винтчита и гайки -и малко умения и фантазия/което важи за всичко /.УСПЕХ.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Ако някой трябва да се обръща с ВИЕ то това съм аз. :oops: а не ВИЕ.
Благодаря .Май ще трябва да взема някоя друга ветроходна книжка от моя комшия и роднина на жена ми , който е направил ПЪРВАТА частна яхта в България .Няма да го питам , че трудно се разбираме с него (не чува горкия :( от много гмуркане) http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=464370
И държа да подчертая (мисля ,че не за първи път го казвам) , че при мен обратно се получи.Въпреки ,че съм риболовец от много време мечтаех за каяк и то не с цел риболов.В последствие установих възможноста да си чеша двете красти :lol:
hobie revolution 13
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Започва да става много интересно! Браво Тихомире! Много интересна тема си избрал и я следя с голям интерес, остава само да се развие! За съжаление не мога да се включа по начин който би ви харесал или иначе казано, не мога да помогна с нищо :oops: :oops: :oops:
Peter46 е прав със сигурност в едно отношение. Семейният каяк не е за пренебрегване! Жената дава зор за двуместен каяк и в къщи независимо от температурата вън е доста горещо :)
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

Е,а представяте ли си варианта:два 5м. каяка свързани с две тръби 3/4 цола -на 1 м . разстояние един от друг-отпред мачта с стаксел и гафел/между двата каяка/,а отзад един мотор/класиката за каяци-TUMMLER/имам два такива/.Към това сега съм се устремил -стана вече-има още малко приспособления да направя -и за мен -няма повече варианти за хобито КАЯК-всичко е направено,проиграно изпробвано ИЗКЕФЕНО-като само последната година се занимавах с двата стари 1965 год -ТЮМЛЕРИ-търсих части,учих устроиствата им ,сам си ги ремонтирах-докато станат-дадох много пари-четох много/имам дъщеря омъжена за НЕ беден швейцарец-в швейцария/искаха да ми купят нов мото/ ,за да не се мъча,/но аз отказах-ТЮМЛЕР та ТЮМЛЕР/ и сега съм много щастлив-оня ден изпробвах цялата по-горе описана система и съм МНОГО ЩАСТЛИВ -просто е ПЕРФЕКТНА-и с ветроходството и с мотора-КРАСОТА,АААААААААААААА-пуснах и две блесни след мен-срещу течението на р. ДУНАВ-на 20 м след мен да се въртят- и хванах един РАСПЕР-около 1. 200кг.Е, ако това не е КЕФ?Пожелавам го на всеки.И между другото -ние сме двама смахнати старци по р.Дунав в ВИДИН-аз и един БОБИ ДОЦИНСКИ,които постоянно измисляме най -различни варианти на тема УСТРОЙСТВА И ПРИСПОСОБЛЕНИЯ за КАЯК-конкурираме се ,измисляме,споделяме всичко-/приятели сме/-но сега аз съм много пред него-сега е негов ред да мисли какво ново -/ПО -ДОБРО/ от моя вариант да измисли.А иначе около ВИДИН ние сме си постоянно на вода/при хубаво време/,въпреки, че БОБИ ДОЦИНСКИ е на 65 год и е с рак на пикочния мехур и половината му е изрязян-но това не му пука-затова пиша-ДОЦИНСКИ -с главни букви.Ах,как уважавам тоя по-стар каякар от мен-преживял толкова Т.И.Д.-спускания по река ДУНАВ-61 дни -2080 км в дъжд и пек -на палатка.Ха сега кажете нещо за ХОБИТО КАЯК или за нещо другоАААААААААААААААААААА?
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

Между другото отворете съседната тема НАПРАВИ СИ САМ -на темата НАПРАВИ СИ ЛОДКА и ще видите какво може да си направите/каяк/ако имате малко сръчност и фантазия-Търсете КРАСИПЕТ-ясно ,че той е на ти с нещаталА иначе-цяла зима е пред вас..............Дерзайте!
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

По вятъра лодката може да върви почти с всичко и не се нуждае лодката от почти никакви преусройства.Но когато се опиташ да подкараш лодката срещу вятъра е нужно да поставиш лодката под някъкав ъгъл срещу същия този вятър.А кокато вятъра е отстрани той се опитва да обърне лодката.А понеже каяците са тесни и човек няма възможност с тялото си да балансира се налага да се слагат от двете страни плавоци които увеличават стабилността.Също така се налага от двете страни да се монтират шверци/пера които стоят вертикално във водата и не позволяват на вятъра отнася лодката странично/.Нужно е да се постави и рул с който да се управлява лодката.След това е платното.
Започни с най-лесното-със платно за попътен вятър.Както сам казваш-да се прибираш с бриза.
Изображение
Ще направиш платно като тези на първата мачта.За тази цел за ти необходими:
Вертикално дръвце/мачта/.
Хоризонтално такова/рея/
Правоъгълно парче плат/ветрило/
Две въженца вързани за долните ъгли на платното/шкоти/ с които
платното се позиционира спрямо вятъра.
На върха/топа/ на мачтата можеш да сложиш една макаричка/блок/
с която да вдигаш и спускаш платното.
Както виждаш нещата не са толкова прости но полека-лека....
Важното е въднъж да се захванеш...
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Изображение

Те тва си е платното за мен поне.4 квадрата от сьрф с мачта и гик сьщо ще свьршат работа,но трябва да се измисли как да се закрепи цялата шашма,че щага ясно отива на носа на каяка ма вантите си искат плавоци,а такива вие нямате.
Go BIG or Go Home!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

все пак тука си говорим за каяци за риболов и толкова много текелж на мен ще ми дйде много.Затуй се спрях на нещо по просто.Виж за кеф .. нещо дето ще ПОРИ водата сигурно ще е огромен кеф но ми се струва , че е друга бара.Аз все оак си мисля да го пробвам туй V образночо , че ми се струва лесна изработка .Тъкмо занимавка за зимата както каза колегата peter46 :D
hobie revolution 13
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от bozaka »

RIMOHIT написа:все пак тука си говорим за каяци за риболов и толкова много текелж на мен ще ми дйде много.Затуй се спрях на нещо по просто.Виж за кеф .. нещо дето ще ПОРИ водата сигурно ще е огромен кеф но ми се струва , че е друга бара.Аз все оак си мисля да го пробвам туй V образночо , че ми се струва лесна изработка .Тъкмо занимавка за зимата както каза колегата peter46 :D
Ами виж това http://www.prijon.com/ausruestung/zubeh ... index.html ако имаш желание ще ти дам телефона на вноситела. Според мене е пълен смЕх тая тема ма щом ви радва.
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Bozaka ще се въздържа от друг коментар освен ,че с
Според мене е пълен смЕх тая тема ма щом ви радва.
струва ми се целиш умишлено да обидиш или умаловажиш интересите на няколко души.Ако не е така си се смей на воля.
И в тво стил ще попитам:Така наречените от теб "вносители" колко продукта на марката и в частност каяци имат на склад и могат да ги покажат на краен клиент и дори да ги предоставят за пробване?
"Вносители " ... пълен смЕх :lol: :lol: :lol:
hobie revolution 13
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Както каза Чичо Том по вятьра лодката вьрви с всичко.Аз сьм карал водно колело с 3 плажни хавлии по вятьра ма срещу него бая вьртене падна после.

Идяета на каяка с платно е да са ти свободни рьцете,да маневрираш свободно,да "катери" срещу вятьра,а не да се носи по него като лайнян вестник.
Тук не говорим за сьстезателни изпьлнения,а за кефа да си отвориш бирата,да управляваш каяка с крака,а платното да ти дава нормална скорост за влачене по Искьра да речем.

Това може да се получи с мачта която не е нужно да се укрепва с ванти и щагове,а стои сама подобно на тая на сьрфовете.
Втората задачка е платното да е плоски и подьржано от банели или лати или батьнс или там който както иска да ги нарича.С такова платно ще е лесно да се кара каяка по вчтьра както и на около 35 градуса срещу него и с лавиране ще е вьзможно да ходиш кьдето си искаш.

На вас идеята ви е да дьржите вятьра перпендикулерно на каяка или малко по-остро което е много бьрз курс на ветроходна лодка.Ще ви трябва шверт или плоскост която да се пуска и прибира от каяка както и рул за управление.

Сега ще се опитам да ви намеря малко идеи за това какво се тьрси според човек който е почнал с ветроходството преди около 23 години и в момента с това си вади хляба. :D
Go BIG or Go Home!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”