Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризонта

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от anastas_peykov »

Гого, тая установка дето си я направил нещо не ми харесва. За какво ти е такова платно , за каяк има други платна. Платното за каяк не е да замести греблото а за да хванеш малко аванта ако я има. За да се вживяваш като ветроходец ти трябват стабилизатори и рул задължително иначе най много да си обелиш носа. Както казах платното е за аванта. За това то трябва да е сгънато по принцип , да не ти пречи като гребеш и когато ти потрябва да може да го разгъваш и свиваш лесно по всяко време. Трябва да е максимално просто за да е надеждно. Във водата всяко едно нещо от екипировката ти трябва да е надеждна. Според мен за твойта лодка един чадър ти е предостатъчен.

А сега да оставим тез глупости с платната. За празниците ще ходя в сливенско до Жребчево. Чудя се да мъкна ли лодка до там. Ако си навит да направим една копка ще я взема.

ПП. Хем да ми покажеш ветроходното си творение :)
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от RIMOHIT »

Гого ..писах едни работи ама се затриха от бачкане , но ако се видим може да ги обсъдим с биричка.
Весели празници на всички!

П.С. И другия път да питаш Наско дали му харесва :mrgreen:
hobie revolution 13
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от gogo26 »

Насе,Насе :lol: :lol:
Аз много добре знам, че козата си иска пръч и каяка - гребло :lol: Ама нали все нещо трябва да се чопли и експериментира :idea: иначе мозъка става гладък като тунджански камък.
Установката се сгъва и разпъва много лесно и на вода,не пречи на гребането.А с движението на платното се мъчим да увеличим авантата.
Достатъчно просто е като конструкция :D
Колкото до Жребчево,не си струва да мъкнеш лодка,полупразен е ,няма приятни гледки,ако е само до спорта- става :)
Тишо,ако разкарвам лапетата из Морската градина в Бургас-ще се обадя-бира/цаца :D
Hobie Mirage Outback
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от anastas_peykov »

На банана ми ще слагам авантаджийско платно но не яхтено а каякарско. Но банана е истински шлеп, двойка ,с рул , друга ракия е не е кат ПМС-а и въпреки че е стабилен пак за някакво по сериозно платно трябват стабилизатори. Не го бързам защото от наблюденията ми когато карам по маршрут, а аз винаги карам по такъв, ще ми е почти безполезно. Първо когато има вятър аз не карам каяк и второ когато изкочи случаен вятър по закона на Мърфи той почти винаги е насрещен. Ако намеря да купя втори банан бих направил катамаран с инсталирано на него нещо по сериозно ветроходно но там вече мога да сложа двигател като резервно задвижване. Това съм го мислил и мисля че някой ден ще го реализирам :)
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от JohnnyBravo »

Някой опитвал ли е да обърне каяка с разпънато платно, мисля, че ще има затруднение с връщането му в нормално състояние. Само хипотези от моя страна, аз нямам платно и не съм опитвал :)
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от gogo26 »

Пичове,голям кеф е ветроходстването с каяк :!:
В петък 6-7часа гоних вятъра по Жребчево :fish5: невероятно забавно е!Ако тръгваш по точен маршрут,платното не е удачно,но ако се шматкаросваш за кеф-супер е.Даже се усетих че ме избива на калпазанлък :D седя и чакам да духне по-силно вместо да махам с лопатите :D
Увеличих платното,както си беше първоначалния замисъл
Изображение
ПМСката е доста стабилна и понася добре този размер платно,даже при по-резки и силни пориви на вятъра,не усетих опасни наклонявания.Държи сравнително прав курс,очаквах да ме снася вятъра много повече,ама не.
Изображение
Само че,докато се движи на платна.... нищо друго не може да се прави,даже и снимките са проблем :D
Изображение
Каякарски обяд 8)
Изображение
Абе струва си :fish5:
Hobie Mirage Outback
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от RIMOHIT »

Само така!
Стопли ми душата! МЕРСИ!
hobie revolution 13
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от bibobibob »

Браво! Сега остана рул да сложиш и калпазанлъка става завършен!..аз моя го направих вече ..скоро ще го топна за проба.
Hobie Mirage Adventure Island
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от gogo26 »

Тцъ :lol: Не ми трябва рул,и с греблото си е много добре.Не ще много само понатискам от ляво или дясно ......а каяка си вървииииии....кеф :fish13:
Hobie Mirage Outback
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от gogo26 »

Боби твоята мачта колко е висока?
Hobie Mirage Outback
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от bibobibob »

180см е мачтата, гика е 110см..за моя каяк това ми е макса на височина, за да не ме удря по главата ккато я сгъвам, инъче и по-дълга би издържал..ако не е сгъваема .
Hobie Mirage Adventure Island
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от SELVA »

маса яко
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
5rko100v
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 19:07
Местоположение: sofia
получил Браво: 2 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от 5rko100v »

Както гледам, сложил си ВАНТИ.Това 6те ти донесе главоболия при по -силен вятър.Просто платното трябва да се върти около ма4тата-като про4етеш малко литература ще разбереш защо.......Извинявам се 4е се намесвам.Поздрави.
ivashki
Мнения: 95
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 0:22
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от ivashki »

Евалата Гого,
Започвам да "завиждам" на ветроходците.
Попътен вятър!
Relax
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от gogo26 »

"5rko100v"благодаря за намесата :D .Все още прохождаме в тази област,и всяко мнение и съвет са добре дошли :idea: Просто конструкцията на закрепването, ми наложи да ги сложа.Иначе трябва да се пробива каяка и става много сложна.А и вантите опитно се оказа че не пречат,при силен и рязък порив на вятъра просто пускам платното и то се обезветря,а каяка се завърта на където си иска, но това не е проблем.
Каква литература имаш впредвид :?:... насочи ме :idea:
Боби, установих че,няма смисъл да се събаря мачтата...нека си стърчи ...не пречи и при гребане в насрещен вятър,само трябва платното да се сгъне.Моята е 210см.(две снадки от телескоп).В първия вариант можеше да я събарям легнала,но платното е много малко.
Между другото не съм доволен от найлона-много е твърд. :evil:
Hobie Mirage Outback
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”