Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризонта

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
lukiboy66
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 17:53

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от lukiboy66 »

Ако те види от някъде ДОКТОРА ,че си без жлетка. И ще е прав.
сухо дупе риба не яде

RTM OCEAN DUO
kaloian1979
Мнения: 64
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 10:26
Местоположение: София

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от kaloian1979 »

Бех сигурен, че ще ме смъмрите за жилетката :fish6: . На първите снимки се вижда че съм с жилетка, а на другите влязох на плитко за да повозя кучето и там беше ~ 1,50m мах. :wink:
капитан на кораб :-)
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от bibobibob »

Интересно ми е платното куппешко ли е или ти си го прави?Дай някакви парраметри негови и снимай стъкмяването отблизо, как си го хванал за корпуса и прочие..ако не го пазиш в тайна де.. :lol: :lol:
Hobie Mirage Adventure Island
kaloian1979
Мнения: 64
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 10:26
Местоположение: София

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от kaloian1979 »

За платното мога да кажа едно огромно БЛАГОДАРЯ на татето, за сръчните шивашки ръце и други съвети. Че изцяло е hand made, но бая време се оцъклих из нета да гледам разни модели или по-точно варианти на това какво ще ми пасне най-добре за K Largo - то. Понеже изходих от позицията на обичащ прекалено много кораба си и исках ако може да мина с минимум дупчене или никакво и си затрих бая време. Срещу скромно количество бири бих ви просветил :D ...
Сега сериозно... наистина успях да постигна монтаж без да дупча никъде, това е може би случайно. Та монтажа ми е специфичен, но всеки може да моделира както му е удобно. На Lagro-то има странични (не знам как точно да ги нарека) "скоби", които държат страничните въжета и ластиците за закрепване на багаж
Изображение
Извадих фабричния винт на втората "скоба" и на негово място сложихме шпилка, така и от двете страни. И понеже сме все инженерчета пък и баба ми е казвала, че най-усточиво е трикракото столче реших, че трябва да се подпре още някъде. Затова третата опорна точка я сложихме на носа където е скобата за котвената система. Разпробихме я и със стационарен винт и ринг-гайка свързвам ластиците посредством карабинка (нямам под ръка детайлни снимки в момента). Цялата тази контрукция се наложи да я измислим, понеже на ларгото има преден сух багажник и все пак исках да може да се ползва крилото независимо дали има или няма багажник и да може да се бърка в него. По отношение на крилото го направихме така както ни го говореха главите и снимките и видео които изгледах, най много ми свържиха работа тези сайтове,
http://users.cot.net/~beduval/sail.html
http://www.sit-on-topkayaking.com/Artic ... kSail.html
доста подробно и нагледно е всичко във видео файловете. Естествено като го пробвах си намерих собствени забележки по монтажа на крилото и през студените месеци ще мислим по корекцията им. Първо че сложихме ширит в горния край - уж да не се разтяга плата от вятъра, пък то се оказа че идва малко тежък и крилото леко провисна. Другото е че системата на захващане ми е малко несъвършена и при изправяне на крилото задира в стойката. Но както казах има време за корекции. Иначе материалите са промазан плат, конци, въже, карабинки за захващане, ластици (утрепах се да търся толкова здрави и дебели ластици) - накрая свалих тези от задната част на лодката :lol: , тръби за вода ф25мм - сърцевина от антена :wink: ,
прозрачен винил и на старото жигуле - дано е намерило утеха в рециклиращия рай багажника, от него направихме стойката за крилото.
Ми то това е май, като сложим и една седмица поврътване покрай всичко ... и така :fish5:
капитан на кораб :-)
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от anastas_peykov »

Черни ластични въжета всякакви в ебея. Тука освен че са по скъпи нямат в черен цвят. За плата н платното най добре е от палатка. Лятото пускат палатки на промоция за по 17 лева в практикер. Леко и здраво.
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от roskobosko »

Да посъживя малко темата. И се наканих и аз за платно :D Нещо такова:
Изображение
Плата го взех през ebay - води се за парашути, ама и за платна става - доста плътен, намерих и подходящ конец в Пикадили - някакъв Nylbond -немски найлонов конец, здрав почти като плетено влакно, найлона също е доста плътен, най-дебелия с УВ защита, който можах да намеря. Мачтата е от полипропиленови тръби за ВиК 1/2 цол с летвички 1/1 см вътре(тръбите са много меки и не става без летвички).
Реших платното да е по-малко от стандартните модели на Pacific Action Sail откъдето краднах идеята. Всъщност площта на моето платно е 0.85 кв.м., а най-малкото на PA e 1 кв.м или Вис.150 см на Шир.130 см. Пропорциите обаче са същите. Нарочно спазвах техните пропорции, повечето "homemade" платна са равностранни триъгълници, но при това закрепване с полипропиленови фитинги според мен по-доброто решение е платното да е малко по-тясно от височината му.
Няколко неща ме водеха при избора на вариант за платно:
-да не пречи при гребането и при ловенето на риба - направих го според мен максимално голямо за моя каяк, без изобщо да ми създава някакво неудобство
-лесно да се монтира и демонтира-става за секунди при моя вариант
Първоначално идеята за "такелажа" беше такава:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... 5248,d.Yms
но, след като го пробвах, се оказа, че въжето много трудно се придърпва и затяга, затова го направих по новия опростен дизайн на същата фирма.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... RY3TuOWnfE
Трябва да сложа още един отворен "clamcleat" или стопер за въже, ама не е болка за умиране
И малко снимки:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
За съжаление денят беше безветрен, та си останах само със сухите тренировки :oops:
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
miokarda
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Юни 24, 2013 19:21

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от miokarda »

http://www.bg-kayak.com/151/37/product.html" onclick="window.open(this.href);return false; а какво ще кажете за това платно,ще върши ли някаква работа?
spzo
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 16:27
получил Браво: 3 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от spzo »

miokarda написа:http://www.bg-kayak.com/151/37/product.html а какво ще кажете за това платно,ще върши ли някаква работа?
При попътен вятър върши добра работа и може леко да катери при определени условия . :wink:
OCEAN KAYAK TRIDENT 13 Tahe Marine Reval HV 535
http://spkayaks.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/SPKAYAKS" onclick="window.open(this.href);return false;
Ivanov_P
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Юли 19, 2014 13:28
получил Браво: 15 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от Ivanov_P »

Най-добри/според мен/ветроходни качества има каяка с платното
дето ти наричаш "сърфово".С такъв каяк можеш да идеш навсякъде
независимо от къде духа вятъра.
Каяка на практика е една по-дебела сърф дъска с дупки по нея. Подобни са "дъските" на т.нар. сърфове, с които поставят рекорди, напр. прекосяват Атлантическия океан. Те даже са доста по-големи, защото в тях може да се спи, но отгоре имат равен участък около платното.

Обикновен каяк може да се пригоди за платно на сърф, но иска работа. Сигурно ще е по-лесно на дъската на сърфа да се сложи един стол и да се лови риба от нея.

Не съм се занимавал с ветроходство, но може би ще е подходящо платно от финка, те са със същата дължина, но по-широки.
Събиране на вземания, защита от банки, монополи, колектори и по трудови спорове-http://dike.bg/
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от JohnnyBravo »

Ако се слага голямо платно на каяка, трябва да се помисли за няколко неща. Първото е как да го закрепите безопасно, защото при силен вятър напрежението в основата е зверско.
Изображение
Това е при положение, че съм рифовал леко платното.

При нашите тримарани за това е помислено и са подсигурени доста добре.

Така изглежда отгоре:
Изображение

а това е "под капака" :)
Изображение

Следващото нещо, за което трябва да се помисли е това, как да стабилизирате каяка. На първата снимка се вижда какво е напрежението. Каяка с това оборудване ми е към 100 кг. аз в момента на заснемането бях към 105 кг. въпреки всичко, вятъра ме подмяташе като перце. Стабилизаторите ми са по 4 метра и при силен вятър пак успява да ги потапя под вода, но изживяването е безценно.

Изображение

antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от antoanBS »

момчета това се продава ако някои има интерес да се обажда :) https://www.facebook.com/groups/176443639155775/" onclick="window.open(this.href);return false;
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от fori »

Антоане, групата е затворена и тези които не са в нея не могат да виждат постовете.
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
Аватар
Vic
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 12, 2010 14:26
Местоположение: София

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризон

Мнение от Vic »

Започнах да мисля за слагане на платно на каяка RTM Ocean Duo и превръщането му в тримаран.
Ето какво и как мисля да правя и моля за конструктивна критика. Идеята е заимстване от няколко различни клипчета от ютуб.
Смятам да направя квадратна рамка с размер 3х3 метра от полипропиленови тръби и колена подсилени с летви вътре в тях за да не се огъват. Смятам да ползвам тръби с диаметър 50мм. Поплавъците мисля да направя от по 8 слепени бутилки от минерална вода Дано да е достатъчно 80 L поплаввъци), като полипроп. тръба ще минава вътре през бутиките, а самите бутилки ще са запълнени с пяна.
За платно смятам да ползвам от сърф 3,5 m2, което ща наложи укрепване на мачтата с ванти към поплавъците и форщаг.
Незнам какво да използвам за мачта, може би мачтата на сърфа за това платно 3,40 м. ? Захващането на мачтата ще е към напречната тръба на рамката и НЕЗНАМ как да го направя, а рамката ще трябва да се разглобява за товарене на покрива на микробус Дукато и също нямам идея как да се разглобява.
Е, как ви се струва?
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризонта

Мнение от vesko1234 »

Изображение

Ето го и моето произведение. Основата е от полипропиленова чупка, два тройника и едно коляно на 60 градуса мисля. За да не се въртят ги хванах с лепило и винтове от неръждавейка. Ластика ги държи под напрежение и ги отваря. На ластика се защипват пластмасовите карабинерчета, за да се захване за каяка.
Мачтата е от две телескопични дръжки за моп от кауфланд. В тях съм набил и по едно парче от дървена дръжка за да ги удължа до транспортна дължина 120. Като се разпънат стават 185.
Платното ще е от бяла ПВЦ завеса за баня 2/2м и следващия етап ще е да го хвана с свински опашки и лепило за мачтите. Отдолу ще има 25-30 см празно място да гледам през него. Размерите на платното ще са трапец 1.90/0.5 височина към 1.60 метра. Лице 1.9 квадрата. При силен вятър има опция да намалям дължината на мачтите за да намаля площа.
Телескопичните дръжки от моп влизат идеално в ПВЦ тройника 25мм и като транспортирам платното просто ги вадя. Иначе докато са на каяка винаги са под напрежение и не могат да излязат сами.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Re: Кaяк и платното..ръка за ръка-плат до гребло към хоризонта

Мнение от bibobibob »

Хубаво си го измислил колега! Имай предвид че като надуе платното тоя ми ти вятър усилията стават големички. Както ми се вижда каяка е надувен, ако е така - там където стъпват мачтите трябва да има по широка основа защото ще се вдлъбне от напора каяка. Много неща ще се изяснят като го пробваш първия път - кое си направил правилно и кое иска още мислене. Моя съвет е първата проба да е на съвсем лек бриз, за да се коригират грешките без излишни ексцесии. А ако няма грешки ..НАПРЕ :D Д към хоризонта! :D
Hobie Mirage Adventure Island
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”