надуваем каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
georgiev-cc
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 12:06
Местоположение: silistra
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 1 път

Re: надуваем каяк

Мнение от georgiev-cc »

А къде мислиш да го използваш каяка,защото за малък язовир или бавна река си става.
RTM TEMPO Angler
Аватар
Fitibaldi
Мнения: 131
Регистриран на: Пет Авг 15, 2008 16:26
Риболов: морски
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Re: надуваем каяк

Мнение от Fitibaldi »

Миналата година видях доста хора с надуваеми в Гърция в морето. Не тролеха, но успешно си мокреха чепааретата
Teodor Ognianov
Arhelon
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Мар 27, 2014 0:21
Риболов: На тежко, спининг и тролинг
Местоположение: Габрово

Re: надуваем каяк

Мнение от Arhelon »

Здравейте, вече си закупих гореспоменатия каяк и го изпробвах.
Честно казано не е чак толкова зле както го описвате, но и не е като твърдата гимия. Все пак съм доволен на този етап, прекрасен стартов вариант!
:fish3:
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: надуваем каяк

Мнение от бай сом »

Arhelon написа:Здравейте, вече си закупих гореспоменатия каяк и го изпробвах.
Честно казано не е чак толкова зле както го описвате, но и не е като твърдата гимия. Все пак съм доволен на този етап, прекрасен стартов вариант!
:fish3:
Ха честито. Добре дошъл на борда. Безавариино и успешно риболовстване на вода.
Sa_sko
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Дек 12, 2014 14:23
Риболов: Спининг, фидер, болонезе
дал Браво: 2 пъти

Re: надуваем каяк

Мнение от Sa_sko »

Здравейте , следя със интерес темата , досега само четях и се ограмотявах но дойде време и да попитам . Твърдо съм решил да си купя каяк , но още не съм се ориентирал точно какво искам или по точно с какъв каяк ще го постигна затова моля за помощ . Прочетох за и против твърдите и надуваемите но повечето мнения са свързани за морски условия а аз предполагам че ще го пускам в солена вода веднъж годишно ако отидем на море и ако жена ми ми остави място в колата. Ще го използвам сам в 90% от случаите но искам да мога да разхождам и детето когато е с мен / на 4г / . Да обобщя трябва да мога сам да го карам и обслужвам но да мога при нужда да качвам и дете /безопасно/ , ще се използва за спинингов риболов в затворени водоеми , аз съм 180см. 100кг бюджета ми е около 1000лв. по принцип имам място за съхранение и мисля ако е надуваем да го съхранявам надут. От начало се бях спрял на едноместен сит ен топ но не мисля че ще има място за дете и другото е че не знам пролет и есен когато ловя на джиг дали влиза вода в него , че то и с неопрен ако гъзът ми е все в локва не е гот. Надуваемите са с по високи бордове и ми се струва че няма да се пълнят с вода в язовира , а има място и за чавето пък и по трудно ще падне през високия борд. - това ме спира да взема твърд. За сега съм се спрял на ето този http://www.decathlon.bg/1520-naduvaemi-kayatsi" onclick="window.open(this.href);return false; / tribord itiwit 3 Много ми е трудно да преценя хем искам твърд хем искам да има място за още един а двуместните чета че са трудни за обслужване от сам човек и не знам дали ще мога да го карам сам все пак ще се кача за пръв път на каяк . Дайте някакъв съвет,
b_6tuka
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Дек 14, 2011 16:36
Риболов: спининг
Местоположение: Пловдив

Re: надуваем каяк

Мнение от b_6tuka »

Здравей колега ,и аз като теб имах същите въпроси при почти същите условия . В крайна сметка си взех твърд "сит он" "Оушън каяк -Тетра 12" и смятам че не сгреших. Ще обясня защо:Първо-детето колкото и да ни се иска на нас, се качва на каяка по скоро инцидентно и за кратко и то главно покрай брега/поне при мен е така/ , а когато се случи поне моя каяк позволява компромиса да се качим двама /имам предвид възрастен и дете/ и забавлението е на лице .Моята щерка е на 9 и е 40кг. По отношение на мокренето-сигурно си прав , не мога да преценя.Но да ти кажа какво потвърди избора ми. Това лято при едно от смелите ми новобрански влизания с каяка , в язовир Батак , реших да го прекося в самонадеяна разходка + риболов. Поради малкия си опит не отчетох метеорологичната обстановка и смело навлязох навътре. При сравнително спокойно гребане неусетно стигнах другия бряг. И тогава чух гръмотевиците...обърнах и пак сравнително спокойно загребах на обратно. Но , появи се и вятър и дъждец и вълни ...И вече не ми беше спокойно. Както и да е, излязох на брега малко преди кулминацията на бурята но-Мога да обобщя :Първо, по-бързия каяк в случая е за предпочитане пред по-стабилния. Второ,при силния вятър който излезе надуваемия каяк със сигурност щеше да ми отнеме много повече от "кпд"-то.И третото което отчетох като плюс към момента, е наличието на рул. Ето защо ,смятам че надуваемия каяк е компромис недопустим за сериозни рибари/каякари . п.п.Да допълня само че подобна "бурна" ситуация ме застигна само месец по-късно на язовир
Пясъчник и съвсем ме убеди в избора ми на каяк. Поздрави!
Sa_sko
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Дек 12, 2014 14:23
Риболов: Спининг, фидер, болонезе
дал Браво: 2 пъти

Re: надуваем каяк

Мнение от Sa_sko »

Благодаря за мнението колега , много си прав че при лоши метеорологични условия с надуваемия си е опасно , а ползваш ли го в студено време и как се справяш със студа в смисъл мокриш ли се много.
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: надуваем каяк

Мнение от бай сом »

ЗДРАВЕЙ КОЛЕГА,

От 2 години карам надувен и то от скъпите (BIC Nomad HP3). Доближава се много до твърдите ама не е. Ако имаш място за съхранение, вземи си твърд. Този, който си избрал изглежда "мек" и ще имаш големи ядове с вятъра. За мокрия г.з - няма спасение твърд, мек все тая. Караме каяци и сме във водата. Екипировката (особено през зимата) е много важна. В моя рядко се случва да плисне някоя вълна и то когато е закотвен и има сериоазни вълни. При твърдите е по-вероятно, но да си абсолютно сух - забрави. Най-големият плюс на моя балон е стабилността. Но за тоя бюджет - вземи си някой твърд втора ръка.

И внимавай, почнеш ли няма слизане от каяка. :)
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: надуваем каяк

Мнение от antoanBS »

Момчета има спасение за мокрите дупета новите модели на хоби със тези кресла първо си на доста високо от водата и няма как да се намокриш и е страшно удобно понеже краката ти неса опънати постоянно а са присвити като на нормален стол има само един недостатък малко по скъпи са но кеф цена няма аз съм сменил няколко малибукаяка също страхотни лодки сега новия модел трио 11 е невероятен но съм си поръчал проанглер14 и съм решил всичките си проблеми бърз стабилен сух голям взимам детето без никакви ядове
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: надуваем каяк

Мнение от vesko1234 »

Sa_sko написа:Здравейте , следя със интерес темата , досега само четях и се ограмотявах но дойде време и да попитам . Твърдо съм решил да си купя каяк , но още не съм се ориентирал точно какво искам или по точно с какъв каяк ще го постигна затова моля за помощ . Прочетох за и против твърдите и надуваемите но повечето мнения са свързани за морски условия а аз предполагам че ще го пускам в солена вода веднъж годишно ако отидем на море и ако жена ми ми остави място в колата. Ще го използвам сам в 90% от случаите но искам да мога да разхождам и детето когато е с мен / на 4г / . Да обобщя трябва да мога сам да го карам и обслужвам но да мога при нужда да качвам и дете /безопасно/ , ще се използва за спинингов риболов в затворени водоеми , аз съм 180см. 100кг бюджета ми е около 1000лв. по принцип имам място за съхранение и мисля ако е надуваем да го съхранявам надут. От начало се бях спрял на едноместен сит ен топ но не мисля че ще има място за дете и другото е че не знам пролет и есен когато ловя на джиг дали влиза вода в него , че то и с неопрен ако гъзът ми е все в локва не е гот. Надуваемите са с по високи бордове и ми се струва че няма да се пълнят с вода в язовира , а има място и за чавето пък и по трудно ще падне през високия борд. - това ме спира да взема твърд. За сега съм се спрял на ето този http://www.decathlon.bg/1520-naduvaemi-kayatsi" onclick="window.open(this.href);return false; / tribord itiwit 3 Много ми е трудно да преценя хем искам твърд хем искам да има място за още един а двуместните чета че са трудни за обслужване от сам човек и не знам дали ще мога да го карам сам все пак ще се кача за пръв път на каяк . Дайте някакъв съвет,
Ако ще вземаш надуваем и ти трябва за теб и за дете не го вземай тоя триместния огромен дюшек. Вятъра ще те разхожда накъдето си иска.
Във всички каяци влиза вода заради пръските при гребането. Трябва да се движиш съвсем бавно и на къси растояния, за да не вкарваш вода вътре от греблото. Надуваемите са по-стабилни за преобръщане и имат по-високи бордове наистина.
Надуваемите не е добра идея да се транспортират надути на максимално налягане, понеже слънцето ги напича и се спраскват бордовете или дъното. Трябва да се изпуска въздух и после да се донапомпва преди вкарване във вода.
Щом имаш място за съхранение по-добре твърд. По-бързи са и по-дълготрайни и нямаш надуване/раздуване всеки път. Ако пък ще купуваш надуваем ти препоръчвам като моя- Helios 2. Надува се и се раздува бързо- 10минути след паркирането съм във водата, 16кг само тежи, можеш да носиш до 180кг в него. Срещу вятъра се движи с 5.5-6км/час. Досега не съм се обръщал с него. Даже един новобранец като качих въпреки че го накрени на 45% успях да стабилизирам и само влязаха 15 литра вода без да се преобърне :)
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Sa_sko
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Дек 12, 2014 14:23
Риболов: Спининг, фидер, болонезе
дал Браво: 2 пъти

Re: надуваем каяк

Мнение от Sa_sko »

Благодаря за съветите ,май ще се събират още пари и ще се взима полиетиленов , бях на кантар и везната се накланя в полза на сит он топ . Дайте някакво предложение за твърд каяк за начинаещ с такъв ръст и килограми и да е удобен за риболов с бюджет до към 1200 - 1400 или на какво да обърна внимание като избирам . Ще потърся и нещо втора ръка макар че обяви почти няма , повечето са за сит ин топ ,но си нямам и представа какви характеристики да следя . Мисля че килограмите не трябва да са повече от 30 за да го качвам сам на колата , да издържа поне 120 кг./ако взема да напълнея не е дънки да ги смена/ Каксимално широк за да е устойчив . Но каква да е минималната дължина ? Каде в София може да се види каяк на живо. Че ми е малко притеснено да дам нат 1000лв. за нещо което не знам как изглежда.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: надуваем каяк

Мнение от fori »

Хм, 6 км срещу вятъра на гребла в надуваем каяк? Аз с моята крейсерска скорост от 3.6 възела с хобито почвам да си гриза ноктите от яд.
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: надуваем каяк

Мнение от vesko1234 »

fori написа:Хм, 6 км срещу вятъра на гребла в надуваем каяк? Аз с моята крейсерска скорост от 3.6 възела с хобито почвам да си гриза ноктите от яд.
Това е за растояние 2км при здраво гребане и празен каяк, за да си тествам скороста. На връщане по вятъра 6.4км/ч. Търсех да купувам по-бърз модел надуваем, обаче това им е максимума на дюшеците. Иначе нормално с риболовните такъми и без да си давам зор- 5-5.5 км/час.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: надуваем каяк

Мнение от antoanBS »

За 1000лв незнам какво ще вземеш просто някоя китайска глупост и ще си дадеш парите на вятъра по добре събери повечко пари и си купи нещо истинско имай предвид че повечето вносители неса си коригирали цените по сайтовете сега долара е 1,70 бъди сигурен че ще скачат още доста цените на каяците очаква се да стане 2лв долара съответно каяк който е бил 1200 ще има минимум 200лв разлика
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: надуваем каяк

Мнение от pino »

Sa_sko с този бюджет и тези изисквания трудно ще се включиш за нов каяк.Имай впредвид, че ще ти трябва жилетка и гребло, които не влизат в цената(седалките мисля, че са стандартна окомплектовка за всички).Може би е редно да видиш и пробваш и тогава да си коригираш бюджета.В София каяци има:Воден хоризонт, Ескадра, Лаго Пасарел(не е точно в София - на яз. Искър по пътя за Самоков),KayakShop BG - не знам Джони какво има в наличност тука, но някое Хоби без педали е мн. прилично решение при това мисля, че те бяха оборудвани и с гребло.Иди виж, пробвай и не бързай.По-добре си събери някой лев отгоре, но си вземи нещо, за което няма да съжаляваш - винаги има по-добро.
Ocean Kayak Torque
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”