Каякарски камери и фотоапарати...

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Каякарски камери и фотоапарати...

Мнение от DOCTORA »

Скоро не сме коментирали водоустойчивите дигитални камери и след като вчера си купих нова камера за каяка - (нов каяк-нова камера :lol: ) реших да подновя темата.

Последният път когато коментирахме тази тема най-доброто на пазара беше OLYMPUS STYLUS MJU 1030 SW

Изображение

Като по-ефтини алтернативи бяха моделите 850 и 750 но те не бяха много водоустойчиви :lol:

От миналата година цената на OLYMPUS STYLUS MJU 1030 SW падна на половина и сега тази камера маже да се намери за 170 лири.
Тази година на пазара излязоха двата нови водоустойчиви модела на олимпус - Olympus mju Tough 8000 и 6000

Изображение

Изображение

Първите отзиви за тези модели са че качеството на образа не е по-добро от това на олимпус 1030 защото малките им обективи не могат да осигурят достатъчно качествен образ за 12 и 10 мегапиксовите им малки сензори.
В момента тези камери са почти на двойни цени в сравнение с Олимпус 1030.

Аз почти бях решил да купя Олимпус 1030 когато, прочетох ревю за новият водоустойчив Пентакс - Pentax Optio W60

Изображение

В ревюто се твърдеше че в момента това е водоустойчивата камера с най-доброто качество на образа.
Освен това има много полезен зум от 28 до 140мм, докато Олимпуса е от 28 до 102мм - това е много важно за каякрибаря!
Като започнете да правите бъкарски снимки с друти бъкари в кадъра ще разберете защо :lol:
Пентакса може да записва "Хай дефинишън" видео със звук под водата!

След като намерих на интернета Пентакс W60 за 170 лири реших да го купя.
И така вчера камерата дойде.
Много е малка и удобна и си има неопренов калъф с каишка.
Събира се идеално в джоба на жилетката.
Направи ми впечатление че интерфейса и е много по-лесен за използване от Олимпуса и от моето Фуджи файнпикс Ф10.
С едно натискане на бутона на екрана излизат 20 различни програми които покриват всички обстоятелства при които ще снимате.
Първата е пълно ауто и след това има каквото може да се сетите - нощни, спортни, пейзажи, портрети, документи, храна ...всичко, и е много лесно да се активират. Това е важно когато снимате с мокри студени пръсти.
Това което ме впечатли най-много е макрото.
Освен че има обикновенно макро, има и супермакро - снима от 1см :shock:
Апарата е с 28мм широк обектив и спокойно обхваща каяка и водата около него като снимате риба във скута :lol:
Апарата автоматичво засича и фокусира на лице. Не само това ами засича и снима усмивка и засича и не снима когато мигате :shock:

Така че ще снимаме само усмихнати риби с отворени очи :lol: :lol: :lol:

Страхотна бъкарска програма е автоматичната панорама която работи идеално. Снимате три последователни кадъра като се завъртате и внимавати кадрите да се застъпват леко и апарата автоматично прави огромна панорама на мястото на риболова.
По-нататък ще покажа такава панорама.

Моето мнение е че качеството на снимките е средна хубос. Например моят 6 МП Фудджи Ф10 е пет години по-стар но прави по-качественни снимки.
Въпреки това считам че за целите на бъкарството Пентакса е достатъчно добър.
Сега показвам първите пробни снимки за да придобиете представа за качеството на апарата.

В няколоко случая показвам първо оригиналната снимка а после същата снимка редактирана с Фотошоп за да придобиете представа за качеството на оригиналните кадри.

Една лилия в моят шадраван:

Оригинал
Изображение

ФШ
Изображение

Макро на една лилия в моят шадраван:

Оригинал
Изображение

ФШ
Изображение


Супер макро

Оригинал
Изображение

ФШ
Изображение

Супермакро на муха върху каяк Трайдънт15 :lol:
Изображение

Снимка на електрическото табло монтирано в моят Трайдънг15 - ще монтирам нова батерия

Изображение

Първа подводна снимка на листо от лилия в моят заблатен шадраван :lol:

Оригинал
Изображение

ФШ
Изображение

Програма за снимане на храна - според мене много подходяща за снимане на жива и пържена риба.
Тук съм снимал чушки и сърмички по български - сготвени в Англия :lol:

оригинал
Изображение

ФШ
Изображение

Пейзажна снимка от задният двор

оригинал
Изображение

ФШ
Изображение

Общо взето при дневна светлина камерата прави добри снимки в близък и далечен план!
Със супермакрото и с панорамата може да се правят много интересни експерименти.
Сложена на пълен автомат камерата ще се справи с всички бъкарски сюжети.
За подвода си има отделна, лесно-нагласяща се програма.

Ето снимки направени от един мой приятел - Дейвид от град Тонтън в Самърсет. Дейв отиде на холидей на Червето море
в курорта Шарм-Ел-Шейк.
Ето негови снимки с Pentax Optio W60:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

Поздравления Док!
Много добра придобивка.

Кажи нещо за Canon-a Д10 ако знаеш, освен, че е супер дебел и не прави HD..., някакви плюсове.

ето 5 разлини фотоапарата накуп в видеоклип:
http://www.youtube.com/watch?v=3IBV-jB9NSU
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

SELVA написа:Поздравления Док!
Много добра придобивка.

Кажи нещо за Canon-a Д10 ако знаеш, освен, че е супер дебел и не прави HD..., някакви плюсове.

ето 5 разлини фотоапарата накуп в видеоклип:
http://www.youtube.com/watch?v=3IBV-jB9NSU
Canon D10 струва 100 лири повече от пентакса.

Изображение


Изображение


Той не е 100 лири по-добър!!!


За целите на бъкарството Канона няма никакви предимства пред пентакса.

Пентакса има 28мм широкоъгален зум - Канона само 35. Дългофокусният край на зума на кнона е 135 на пентакса е 140 - това е много важно когато снимаш седнал в каяк.

Пентакса има НД видео - канона няма.

Канона няма панорамна програма.

Канона има оптически стабилизатор който е необходим когато снимаш с бавни скорости и дългофокусен обектив. При бъкарските снимки обикновенно светлината е мого ярка и могат да се използват бързи скорости(спортна програма) при които не се получава камера шейк.
После канона има макс изо 1600 а пентакса 6400 :shock:
Вярно образа е зърнест но няма да изпуснеш важна снимка!

Не на последно място - дизайна на канона отива повече на жени и хомосексуалисти - пентакса е по мачо 8) :lol: :lol: :lol:

В заключение мога да кажа че Канона не прави 100 лири по-качественни снимки от пентакса но ако ми го дадат без пари ще е хубав подарък за жената - но ще трябва да купувам и същият цвят плажна чанта, и очила, и................. :roll:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Док... спдели за автофокуса на пенткса и същия при лоши светлинни условия....Така ме е доядяло а моя дърт пентакс , че трудно може да ме накара някой да купя нещо от същата марка .. но все пак.. :roll:
hobie revolution 13
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

RIMOHIT написа:Док... спдели за автофокуса на пенткса и същия при лоши светлинни условия....Така ме е доядяло а моя дърт пентакс , че трудно може да ме накара някой да купя нещо от същата марка .. но все пак.. :roll:
Още не съм забелязъл проблеми с автофокуса.
Бъкарски снимки при тъмни условия се правят в Англия.
У нас нощният риболов е забранен :lol:
Апарата има ръчен фокус който е много прецизен и необикновен за този вид апарати.
Също така има програма с фокус на безкрайност за снимки на пейзажи.
Не срещнах никъде по ревютата да се споменава проблем с автофокуса.
Не знам как е с подвижният тракинг фокус но го има и спортните програми го ползват.
Ако видя някой джетски щего пробвам :lol:
И за мен този пентакс е изненада.
Предишният модел W30 имаше доста проблеми и не беше много популярен.
Явно някакси в пентакс са отчели проблемите и са постигнали страхотно подобрение. Следващият модел W80 е още по-добър(и скъп). той ще е лидер на пазара за година две според мен.
Така някога Фуджи изненадаха всички с модела файнпикс Ф10 който веднага стана фотоапарат на годината.
Той бе толкова драстично по-добър от каноните и никоните че още никой не може да догони Фуджи в дигиталните табакери.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Док, при ИСО над 200 качеството на образа си е компромис, а ти разправяш за някакви хиляди :shock:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

fori написа:Док, при ИСО над 200 качеството на образа си е компромис, а ти разправяш за някакви хиляди :shock:
Прав си Фори, дори при изо 200 образа на водоустойчивите камери е зърнест.
По-голямото изо е полезно при видеото и при снимане на много важни моменти при ниска светлина - кето е рядко.
Образа на пентакса при изо 6400 е използваем.
Проби:

Моята улица в 23.30 без светкавица от ръка скорост1/4сек с изо 1600(канон)
Изображение

с изо 6400 - пентакс
Изображение

цвете изо 1600 - светлина - градинска лампа
Изображение

изо 6400
Изображение

Камери с изо 6400 са обикновенно два пъти по-скъпи от пентакса.
Макар и зърнест образа с 6400 изо дава възможност да се направят подводни снимки с пентакса които са невъзможни с канона, както и подводно видео.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

Миналата Събота и Неделя - 18 и 19 Юли, се бях нагласил да сефтосам новият каяк но, както често става в Слънчева Англия, прогнозата за времето се промени в последният момент. Предупредиха за силни ветрове и дъждове. Аз реших че с каяка няма да стане но не се отказах от риболова. С моите авери Гого и Стоян отидохме на Торки да си наловим скумрия. Първо ловихме на Принцес Пиър. Пристигнахме привечер към 7-8 часа и ловихме до 3 сутринта. Хванах ме много полък и скумрия.
Ето снимки от мястото направени с новият пентакс.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На сутринта се преместихме на Хоупс нос където хванахме още доста скумрия и две заргани.
Снимки на рибата не правих, но направих пейзажни снимки на мястото.
Това е Хоупс нос и морето около него от север на юг:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Просто показвам какви снимки прави Пентакса. Според мен за целите на форума са добре.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Мнение от gogo26 »

Много съм му навит на този пентакс, в БГ в момента струва 500лв(каяка ми 600)ще се чака :?
Докторе, в спесификацията му пише че издържа до 10м по някъкъв стандарт,какво означава това?Че мога да се гмуркам с него и да правя снимки до 10м ли?Или може да оцелее еднократно ако падне?
Всъщност как стои въпроса с подводните снимки :?: Май канона е за тази цел.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

Подводните снимки по-горе са правени със същият пентакс.
Пентакса издържа 2 часа на 4м дълбочина.
Пентакса е по-добър за подводни снимки от канона защото има по-голяма светочуствителност и може да прави хай дефинишън видео.
Също така е по-широкоъгълен и при разтояние от 50см-1м обхваща по-голямо пространство в кодъра - това е много важно за подводните снимки. Канона е 100 лири(200лева) по-скъп и единственото му предимство е че при ярка светлина прави по-качественни снимки на сухо. Във водата той няма предимства пред пентакса.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
group
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 14:24

Мнение от group »

Pentax Optio W80 кога ли ще се продава в България.
Plamen Atanasov
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юни 30, 2009 22:47
Местоположение: Bremerhaven

Мнение от Plamen Atanasov »

http://www.motoshop1.com/product_info.p ... cts_id=546
Мисля че това е добър вариант .
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

Plamen Atanasov написа:http://www.motoshop1.com/product_info.p ... cts_id=546
Мисля че това е добър вариант .
Има и по-добри.
За каяк ти трябва камера с дистанционно.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от anastas_peykov »

Като гледам всеки път какви петна от сол остават по очилата ми представям си за фотоапарата как ще е. От много търкане няма ли опасност на му се надере лещата?
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Мнение от Булти »

ако мога да дам моето скромно мнение от 20 год. проф. стаж - минал съм през почти сички марки и фото-процеси и мога да кажа само едно - най-здравото и яко и качествено нящо тва е Олимпуса :wink: ...инак общо взето фирмите предлагат конкурентни продукти....гледайте като купувате най вече оптиката - така наречения зуум или варио , броя на пикселите не е толкова от значение...ако сметнете мнението ми за спам - изтрйте го ...повече консултация по тия въпроси срещу заплащане - все пак с тва си вадя ляба :D :D :D
клуб Бъкари - надуваем ветеран
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”