Каякарски сонар

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от tommy12 »

Мдам напълно съгласен съм с Pike, прочете заключението на ревюто.

http://www.scout.com/outdoors/wired2fis ... der-review
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от EDM electronics »

at.angelov написа:
EDM electronics написа: Сравнявал съм го със скъпи модели и не намирам разлика в показанията . Виждал съм с него риби на 45 м.
Колега имаш чувство за хумор но този deeper прилича на детска играчка. Никой сериозен риболовец не ползва такова нещо.................. от там нататък мисля че коментарите са излишни , отделно с тези таблети , телефони и т.н. дето се ползват за приемане на сигнала ми е интересно колко дни риболов държи батерията :?:
Бях се отказал да пиша във форума, но едно съобщение на админа ми промени намерението. Администратора на форума е изключително уравновесен и реагира винаги адекватно, старае се да загаси всеки конфликт в зародиш. Използвам повода да го поздравя! :tup:

Ако той не ми беше писал на "лични" колегата at.angelov щеше да разбере, че имам не само чувство за хумор, а и за ирония.
Както и да е, ще отговоря, че да ме разбере достатъчно добре:

Сонара deeper pro+ закупих преди да имам хабер, че има такова нещо, като риболовен каяк. И тъй като вече го имах, реших да го ползвам за каяка. Ако го нямах щях да си купя вероятно стационарен. Сонара е предназначен и за работа в лодка, той има такъв режим. При него половината екран остава за сонара, другата половина е за топогарфската карта. В него има вграден GPS-приемник и при режим на лодка сканира изминатия път и прави 3D-карта на водоема. Запомня и GPS-точки и може да се свърже с управление на ел. двигател, като айпилот. Могат да се нанасят там разни данни по картата и т.н., но мен тази функция въобще не ме интересува. Въпросът е, че съм го сравнявал с елитен модел на Лоранс и показанията му са идентични, няма разлика в показанията за риби, дълбочина, температура и т.н.

По отношение на заряда и издръжливостта на батерията на сондата:
Не снимката съм показал, че съм поставил /побългарил/ с резервния капак за нощен риболов, кабел за заряд. Зареждам го в каяка с преносима батерия Самсунг, с която свързвам и сондата и таблета или телефона. Батерията е супер лека 10 Ач е и издържа с нея два дни риболов най-малко. Има вариант и да поставя под капака на сондата допълнителни литиеви-полимерни елементи и така ще работи по мои изчисления най-малко 20-30 часа, което е предостатъчно. С оригиналната батерия първоначално работеше 5-6 часа. След последния ъпдейт обаче нещо вдигнаха предполагам мощността или дължината на импулса и консумацията се увеличи, сега издържа 3,5 часа.

За екран ползвам телефон Самсунг, който издържа около 9 часа. Понякога ползвам голям таблет, който държи 4-5 часа. Когато обаче ги вържа към преносимата батерия карам цял ден без проблем и има ток поне за още един ден риболов.

Колко ми трябва сонара обаче и колко съм несериозен каякар и рибар:
Ами да призная честно досега сонара не ми е помогнал съществено в успеха на риболова. Често под мен, като се закотвя гъмжи от риба на всички дълбочини, но нищо не кълве. Не може да разпознава мирна от хищна риба. Това не го могат и сонарите на "сериозните" рибари и елитните с много стаж и разбиране каякари.

По този повод бях подготвил две видеа без употребата на сонар на улов на едри риби с каяка и едно късане на въженце, което държи 6,5 кг. във въздуха, но се отказах, че може на някой да му се привиди мрежа, търмък с куки, бомба, торпедо или ракета с която ловя рибите.

Както по-рано бях казал, този сонар е от категорията над средно ниво. Има и два лъча на 90 кХц и 290 кХц. Пробвал съм го с тесния лъч и настройка на средна чувствителност хваща и малки рибки за стръв, около 2 см. Показва добре и водораслите във водата и твърдостта на грунда с цвят. Сонара работи на максимална дълбочина 80 м. На яз. Асеновец, който е един от най-дълбоките виждах риби да шават на 45 м.

Предполагам в очите на "сериозните" каякари такива като мен с детски играчки - сонари изглеждат, като пълни аматьори, направо селянчета, качени на скъпи бидони, които не са им присъщи. :D За тяхно успокоение ще кажа, че за мен каяка никак, ама никак не е сериозна вещ, която да оказва съществено значение в живота ми. Няма как на една пластмаса да й отдавам такъв култ. Считам я просто за скъпа играчка. Та вярно е, аз съм несериозен рибар и каякар, и не се причислявам ни най-малко към "най-елитната" прослойка в мобилния риболов - каякарския клир. :lol:
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от antoanBS »

много гадно е да видиш под каяка да е кал от риба а да не кълве:) поне аз не знам за сонар да показва мирна или хищна риба .
Не съм ползвал това ама навремето не го взех поради малката батерия на другия сонар предимството му е голямата батерия и това че корпуса е водонепроникаем няма да се чудя как да крия таблета ако завали или има вълна :) А сонара не ми е помогнал много за риба ама гледам скорост дълбочина и къде се намирам и релефа на дъното
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от EDM electronics »

За криенето има лесно. За всичко си има лесно. Аз ползвам непромокаем калъф със силиконово предно стъкло, за да работи тъчскрийна. Но честно казано почти не го ползвам. Не влиза вода в каяка. Ако има вълни карам по-внимателно и пак нищо не се мокри. Ще го поставя само в много лошо време. Ако ходя на познати места сонара дори не го включвам, защото както казах няма голяма полза от него поне при мен - аматьора, новобранеца.

Задавал съм си въпроса, ако си купя скъп модел на Лоранс за 1 500 - 3 000 лв., какво би се променило? - ами НИЩО, абсолютно нищо. Най-много и аз да стана вече "сериозен" каякар. :lol:

Зная, в морето условията са по-сурови, повече вълни, вятър и т.н. и на който такъв сонар не му харесва, да не си го купува и да не го ползва.
Едно време дядо ми и баба ми все със сонари са ходили за риба... :lol:
...
20160925_132113.jpg
20160925_132113.jpg (56.89 KiB) Преглеждано 2854 пъти
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от vesko1234 »

Още не съм станал голям майстор на моя Garmin 551dv. Разделям на две екрана на Down view и на широк лъч. Увата и другата дребна риба я показва на даун вюто като топка от ситни точки- облак прах, сафрида е по-едри точки по-пръснати-звездно небе да речем. Някой път се вижда пасаж дребна риба на дъното и над него го дебне пасаж сафрид. Чернокопа много-много не се вижда понеже са нарядко и обикалят бързо. Като видя на дъното пасаж дребна риба пускам и често хващам по 1 чернокоп явно обикалящ около пасажа.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от antoanBS »

За морето е ясно:) ама оня ден на един язовир показва как от риба ама не знам каква и не иска да яде нито силикон нито пластмаса нито желязо явно шаран и червено черно са били поне това вадеха на Плувки тези от брега . И тогава сонара ми е да гледам час температура скорост и някакви точки да си маркирвам
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от Vid »

За морето не зная..
За сладководните ни водоеми, за мен поне де, сонара е задължителен атрибут, без него не може....
До сега не съм видял сонар, де да дели рибите на- сулка, щука, шаран, каракуда и пр... Дори и показанията относно размери са доста относително понятие....
При нашия риболов, основното качество на сонара е да ни покаже дъното и дълбочината кое е сега на момента под нази, щото ни трябва това инфо къде да търсим хищниците, а те стандартно си обитават тези-стандартните хабитати.... Оне, каменисти, с резко пропадане на дълбочина и пр...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”