Каякарски сонар

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Каякарски сонар

Мнение от fori »

За да не спамя темата за единият хубав ден на батак, отварям нова тема.
Оборудването ми в момента е:
1. Eagle cuda 300 върза се към 90$ от щатско без доставката
2. 6 Ah оловно киселинна батерия + зарядно - 47 лв (Спейшъл тенкс ту Вальо Нисана)
3. Едно кей ларго на което трябва да бъде накачулено цялото това чудо.

Идеи до момента.
Сонара се монтира на предният люк. Сонара подлежи на демонтиране ама стойката ще опира в покрива на колата и ще се счупи. Ни стаа май.
Стойката се монтира точно преди предният люк на наклонената плоскост. Дали ще може да се завърти под достатъчен ъгъл за да се вижда? Уж крака се чупи на 90 градуса... Би трябвало да се вижда.
В снимките на Док имаше една дъска монтирана на бордовете със сонар плеснат на нея. Не е лошо, ама малко грубо изпълнение ми се вижда
Отстрани имам плоски местенца пригодени за монтаж на въдичарски стойки. Ама дали няма да удрям сонара с греблото?
До тук добре... Оформят се няколко варианта с монтажа на дисплея, ще седна на каяка в гаража и ще преценя.
От там насетне следва въпросът със сондата. Идеята да я монтирам във самият каяк не ме кефи. Първо ми хрумна идеята да я стегна с един хубав ластик или колан през каяка. Обаче формата на дъното предполага интересни хидродинамични ефекти от въпросният ластик / колан.
Това което много много ме притеснява е че каяка го влача по пясъка от време на време и твърдото монтиране на крака на сондата ще повлече моментална нужда от количка и доста други капризи. По-скоро се замислям над идеята да използвам технологичните отвори за транцева дъска / стабилизатори и да си направя една по-здрава стойка, която да стърчи от страни.
Батерията ще трябва да е лесно изваждаема за да може да се изкарва за зареждане. чудя се над това дали да я монтирам в района на предният или в района на задният люк. Ще монтирам един кабелен щуцер от тея за херметично затваряне на кабели за да изкарам кабела през корпуса и ще помисля как да направя една разглобяема хидроизолирана свръзка, че солената вода може да и мамата. Ще и направя едно легло от фибран за да не се мандахерца много-много, продавача ме увери че ще работи във всяко едно положение, освен с клемите надолу.
Давайте идеи, ако съм пропуснал нещо.
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

Според мен е най добре ако има отвор който да ти дава достъп до дъното да се монтира на дъното - няма да мислиш ако те метне прибоя на пясъка ще счупиш ли трансдюсера. А ако няма отвор (както е в моя случай) да се монтира на кърмата, където има ухо, посредством щека и няк'ва система за повдигане над нивото на водата когато влизаш/излизаш.
А самия уред май е най-добре да се монтира на джоновица и всеки път да се разкача/закача ( в случай, че каяка ти няма место фабрично за сонар (както е при някои модели на Hobby мисля) иначе риска от счупване е много голям.
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
Roko
Мнения: 180
Регистриран на: Вто Мар 14, 2006 12:45
Местоположение: Plovdiv

Мнение от Roko »

Ако ти се дават кинти,най лесния вариант е 3-но скоти,монтираш го кадето си искаш,по средата монтираш сонара и всичко се сваля заедно,остава само планка,която няма да пречи за багажника.Ако няма да местиш сонара и на други лодки,по-добре си монтирай сондата вътре,повече никога няма да я мислиш.
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

Абе, то тройното скоти по-скъпо от сонара :shock:
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

Изображение
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Това от дясно, точно пред карабината ан седалката да не е стойка за сонар? Мислих си за нещо такова, ама имайки предвид хамалският ми замах с греблото не е добра идея.
По-скоро ще си го монтирам на наклонената плоскост на предният люк. Който го мързи да си вади каяка от гаража да го огледа, на предположения го кара.
За акумулатора след дълго мислене стигнах до извода че ще сложа една перпендикулярна планка отзад на резбите за транец, като от едната страна ще монтирам една Z-образна ламарина, на която да седи сондата. Кабелите ще ги хвана с няколко свински опашки за страничните въжета и май ще ги свалям всеки път.
Чудех се дали да те тормозя за специалните винтчета за каяци, но сли мисля че саморези, малко гума и силикон ще ми свършат работа.
Случайно да имаш идея с каква резба са месинговите втулки на задният багажник?
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

http://www.oceankayak.co.nz/catalog.php?DPT=c&DCI=11

Малко по надолу има обяснено как се монтира Фиш Файндер кит - а. Кликваш върху линка и гледаш. Вярно на този модел си има заводски отвор за трансдюсера, но смятам, че другото ще ти е интересно!
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

Фори, съветвам те да си закрепиш сондата отвътре на дъното с епоксидна смола и да си монтираш батерията в кутия вътре в каяка!

Това до клипа на седалката е база за скоти родхолдър от този вид
Изображение

Аз имам такъв. Щего донеса на Тасос да го пробваме.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Док, монтирането на сондата в каяка ще е една доста трудна процедура, най-вече поради причина че отворите за бъркане са малки, дъното е с бая сложна форма и като краен резултат, много трудно ще постигна перпендикулярност. От кутия за акумулатора няма нужда. Той самият е херметичен, на кабелните обувки ше нахлузя термосвиваем шлаух и ще смажа клемите с електричарски вазелин. Това е напълно достатъчно. Другото, което ме притеснява е че лепенето на сондата с епоксидна смола, предполага доста по-ниската продажна цена на сонара в последствие.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Така... след първите водни тестове, вече имам опит и резултати.
Телевизорчето го монтирах на перфектното място. Според мен там си е специално предвидено за целта.

Изображение

Стойката за сондата беше преправена между 12 и 1 през нощта в един цех за дограма в Любимец. Да е жив и здрав Стойко че хелпна. Мястото и за монтаж, обаче не беше много успешно. Ако е за тролене и гледане на дъното е ОК, акумулатора не се мокри, не пречи, обаче тъй като лъча е доста тесен, при вертикално блеснене трябва да седиш в кофти поза. За това си мисля да изнеса стойката пред мен. Иначе и двете бели риби си ги видях как атакуваха, как направиха няколко захода около приимамката и.... Общо взето без сонар май нямаше да ги хвана. И в двата случая видях как рибата се завърта около примамката и ускорих играта, имитирайки уплашена рибка. Резултат имаше.

Тука можете да видите играта на балансира:

Изображение

и резултата няколко секунди по-късно:

Изображение

Май ще трябва да си изработя сомски балансир :lol:
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Мнение от bibobibob »

Браво Фори..!!! Исскачи сс едни гърди напред!..Аз като разправях че бъкар без сонар няма да остане скоро....хахахах
И моите проби на сонаря бяха успешни...очаквайте снимки от монтажа..скоро!
Hobie Mirage Adventure Island
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

bibobibob написа:.Аз като разправях че бъкар без сонар няма да остане скоро....хахахах
Накрая ще остане само един :D
hobie revolution 13
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Мнение от bibobibob »

Ето снимки натюр от пробите вчера ...
Това е поглед от височината на очите..
Изображение
А тук се вижда как е монтирана стоиката за сондата..на 1н от фабричните болтове на шина 30 см дълга и абсолютно достатъчна за целта!!
Изображение
Изображение
Hobie Mirage Adventure Island
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от anastas_peykov »

Прееди малко си взех на мен и на Роко Eagle cuda 300 от ония за по 100 кинта. Та идва голямата загадка как да го монтирам това чудо на ПМС-ката. Не ми се дупчи каяка за един сонар , ще мисля за джоновица.

Фори видях в ръководството тоя апарат да се захранва с батерии. Ако му сложа 4x2500mAh има едни презарейдащи се колко часа ще ме изкарат според теб. Идеята тука е да избегна акумулатора. В ръководството снимките са във футове , има ли опция от менюто за смяма на мерните единици.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”