Каякарски сонар

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Каякарски сонар

Мнение от SELVA »

Загледахме се с Accepta в оригиналното гнездо за сонда на Garmin. Eva гума дебела 20мм с 3M двойно-залепящо.
И какво пише накрая в инструкцията?!? - налейте ВОДА в гнездото и поставете/залостете сондата.
Изображение
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Каякарски сонар

Мнение от Accept »

Това с водата е много обезпокояващо! Не е ясно дали е нужна за залепянето или за работата на сондата, защото водата, в крайна сметка, се изпарява.

Соларният панел (моят) произвежда по документи 4,6А ток. Това ще рече, че ще зарежда с лекота батерията през времето на обедната ракия. А ми е нужен панел, защото ходим на места, на които няма ток. Иначе казано, опитваме се да живеем без ток около 1 месец. Панелът НЯМА да се монтира на каяка. Особеност на соларните панели е, че трябва да имат и регулатор на напрежението, защото (моят) произведе над 20V на входа на регулатора.
RTM Ocean Quatro
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от vesko1234 »

Водата се изпарява да и изтича при обръщане при транспорт. С една бутилчица или спринцовка всеки път трябва да се слага вода. С вода е най сигурно понеже няма начин да има мехурчета между сондата и корпуса. Също така сондата лесно се вади за да се ползва на друга лодка ако трябва. Неудобството е че преди всеки риболов трябва да се допълва вода. Трайния вариант е да се напълни формичката с marine goop или неутрален силикон. Друго което ползват е акрилен уплътнител- през няколко месеца трябва да се ремонтира обаче. И разтопен вазелин също изливат. За нашите гоеграфски ширини обаче не става понеже като го напече едно слънце по време на транспорта и всичко в корпуса ще стане на мармалад.
Соларния панел за палатки и язовири без ток ще е най доброто решение наистина. Жалко че няма лесен начин тези малките батерии да се зареждат от алтернатора или акумулатора на автомобила.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Каякарски сонар

Мнение от Accept »

Благодаря за информацията и обяснението, колега!
RTM Ocean Quatro
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Каякарски сонар

Мнение от SELVA »

Водата на практика може и въобще да не се изпарява. Предполагам заради огромната разлика в повърхностните напрежения между водата и пластмасите. Ще го тествам...
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Каякарски сонар

Мнение от SELVA »

Мда, нещо като временно решение за дългите сайд-имиджингови, пърдон структорскан сонди за "готовата" Lowrance-ready система при Hobie... Капачката под сондата се превръща в нещо като капачка... над сондата... Вече напълно официално.
Какво да очакваме от гнездата за сонди при бъдещите разработки/модифициране на матрици за каяци?...

Изображение
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от EDM electronics »

Кажете някое приложение за телефон, което да ми засича маршрута във водоема, колко километра съм минал, откъде, средна скорост и т.н.?
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Каякарски сонар

Мнение от KLAMER »

Аз позлвам ENDOMONDO, харесва ми , защото има възможност за забавяне на стартирането до 60с, което дава възможност да прибера телефона в калъфа. Отделно, избираш и какво да ти показва на дисплея като текущи данни. Дава възможност и да избираш спорта който позлваш, за да възпроизвеждаш после картата.
Ползвам съм и TRACK MY TRIP, което пък чертае карта със скоростта която си се движил. Тоест не само линия, по машрута, а и възпроизвежда последователността.
Но, ако някой знае такова приложение, което като мина веднъж маршрут, и го запиша, после да мога да го следвам ?
Например, старият маршрут да е с черна линия, а новит- с червена ? идеята е да мога да следвам определн маршрут на база предишни излизания....
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Каякарски сонар

Мнение от SELVA »

Вероятно Boating HD на Navionics...
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от Vid »

Също ползвам по горното в Гърция, но основно за да видя точки, дълбочинни линии и пр... Между другото, в безплатната версия не са точни, ама стават за ориентир...
Гледам, че приложението поддържа навигация, маршрути и пр.., ама не съм ги ползвал..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от EDM electronics »

За сонар ползвам deeper pro+. Сондата монтирах в каяка и така не ми пречи, като греба. Поставих й кабел, който влиза в каяка и от там я зареждам. Сонара работи идеално. Понякога ползвам 10' таблет за екран, но идва малко голям. Сравнявал съм го със скъпи модели и не намирам разлика в показанията. Виждал съм с него риби на 45 м.

Освен, че пречи сондата, ако е поставена външно-странично, отбива скоростта поне 0,5 км/ч. и каяка криви на една страна. Хубавото на каяците Хоби е, че имат специално място за монтиране на сондата на сонара, без да променя формата на дъното и да влияе по някакъв начин на движението. Това беше единия от плюсовете, който наклони везната към Хоби, когато се двоумях коя марка да си взема.
...
20160906_144813.jpg
20160906_144813.jpg (96.42 KiB) Преглеждано 3299 пъти
20160906_144853.jpg
20160906_144853.jpg (90.89 KiB) Преглеждано 3299 пъти
20160906_165933.jpg
20160906_165933.jpg (103.33 KiB) Преглеждано 3299 пъти
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от empar »

Тая система Lawrance ready e наистина много готино въведение, обаче като гледам от гребните е налична само за Quest 13? В 11-ките дали я има?
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
at.angelov
Мнения: 213
Регистриран на: Чет Май 26, 2011 22:09
Риболов: Риболов с каяк
тролинг и джиг
Местоположение: Пещера
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Каякарски сонар

Мнение от at.angelov »

EDM electronics написа: Сравнявал съм го със скъпи модели и не намирам разлика в показанията . Виждал съм с него риби на 45 м.
Колега имаш чувство за хумор но този deeper прилича на детска играчка. Никой сериозен риболовец не ползва такова нещо.................. от там нататък мисля че коментарите са излишни , отделно с тези таблети , телефони и т.н. дето се ползват за приемане на сигнала ми е интересно колко дни риболов държи батерията :?:
Malibu Kayaks X-13
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Каякарски сонар

Мнение от Pike »

at.angelov написа:Колега имаш чувство за хумор но този deeper прилича на детска играчка. Никой сериозен риболовец не ползва такова нещо ...
И на теб колега не ти липсва чувство за хумор. Предполагам дори не си го виждал на живо или пробвал, но даваш негативна оценка.
Аз също не съм го пробвал и затова не бих се и наел да давам оценки хубаво ли е лошо ли е.

Преди около година, друг колега от форума беше писал, че не ставал за нищо, че не работел коректно и т.н. На въпрос, той лично пробвал ли го е, отговорът беше "не, но съм чел коментари" ?!?

Тази типично българска черта винаги ме е озадачавала, виждал си нещо само на картинка, чел си тук там по някой коментар и вече си експерт за дадения продукт или услуга.

Хайде да го загърбим това, нека даваме мнения и отзиви за неща, които познаваме и сме пробвали, всичко останало са спекулации, къде верни, къде не. Най-малкото тези електронни джаджи се ъпдейтват. И при телефоните е така, пускат някой нов телефон, хубав е, ама нещо не работи много добре, 2-3 ъпдейта и става пушка ;)

Благодаря за разбирането.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от Vid »

pike написа:
at.angelov написа:Колега имаш чувство за хумор но този deeper прилича на детска играчка. Никой сериозен риболовец не ползва такова нещо ...
И на теб колега не ти липсва чувство за хумор. Предполагам дори не си го виждал на живо или пробвал, но даваш негативна оценка.
Аз също не съм го пробвал и затова не бих се и наел да давам оценки хубаво ли е лошо ли е.
Ако ми позволите да вметна и мое мнение...
Разбира се, че никой риболовец от лодка не би ползвал този сонар, най малката причина е, че този сонар не е предназначен /заводски/ за лодки или каяци... Предполагам, че колегата си го е купил за друг вид риболов, а сега го монтира на лодка..
В това няма лошо, защо да дава пак хилядарка, като вече има сонар, ама не за лодка?
Та, идеята и споделената визия и експеримента са практично решение, стига това да върши работа де....
Гледайки монтажа- може и да свърши помощната работа на устройството наречено сонар....

Да не забрвавяме все пак, че сонар риби не лови... :lol:
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”