Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от milen_ilchev »

vesko1234 написа:Колеги, намислил съм да си взема едно мулти за вертикален джиг и тролинг за морето, на 99% нашето. Десничар съм, обаче сякаш ще ми е по-удобно да държа пръчката с лявата и да навивам дръжката с дясната, понеже искам дясната ми ръка да е сравнително свободна за телефона, сонара, греблото. Това се води мултипликатор за лява ръка ли, за дясна ли че не мога да зацепя? Дали ще се науча лесно да клатя с лявата и да навивам с дясната? Искам да пускам до нужната дълбочина и после да клатя, както и да пусна нужния метраж при тролинг. Да има брояч и да обира прилично количество влакно с един оборот. Да държи на солена вода без да я мия всеки път. Това добре ли ще е за целта: https://akvasport.com/product/13558/mul ... -raka.html

Пръчката има ли значение: Shimano vengeance са моите по 2.40 двуколенни с акция 20-50 и 20-60
Навремето ползвах Okuma MAGDA Pro 20dx. Здрава и непретенциозна макара с дясна дръжка. Мери във футове, но това лесно се преодолява. Просто сменяш настройките на сонара да показва и той във футове или делиш на 3. Като видях удобството на тази система минах на DAIWA Kogha ICS и DAIWA Saltist ICS. Мерят в метри и имат варианти за дясна и лява ръка. Доста са по-скъпи от Okuma-та и не се намират на нашия пазар. Пръчките трябва да бъдат кастингови. За риболов от лодка аз ползвам DAIWA Interline. Пръчките става за спинингови и кастингови макари. Имат различни варианти според това какво ще ловиш. Ако не си уверен, че ще ти хареса пробвай първо с OKUMA.
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от vesko1234 »

https://ribi.bg/multiplier-reel-salmo-diamond-troll-5

Ще си помисля до неделя и сигурно ще скоча на този кютюк. Пишат че са неръждаеми елементите. С отстъпката ще ми дойде на 130лв. Надявам се да мога да стигам лесно лостчетата с палеца на лявата ръка докато държа пръчката. За тролинг ако я ползвам теглото няма значение, пък и за джиг не ми пречат много тежките макари, понеже си подпирам дръжката под мишницата.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от milen_ilchev »

Макарата е много голяма според мен. Събира 420 метра влакно 0,40!
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от vesko1234 »

Може и да изчакам до пролетта да се оглеждам, ако изскочи нещо подходящо. Прерових всички оферти. Почти няма с брояч и да мерят в метри. Даже и за това салмо не е много сигурно. Всичко е във футове и са големи и тежки сякаш акули да ловиш с тях
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от milen_ilchev »

В aliexpres има Китайчета за 99$.
Ecooda OFB500 baitcasting fishing reel with electronic counting and dual power 6+1BB,6.2:1 left/right hand,free shipping
Не съм я виждал на живо за да дам оценка. Но поне е евтина на фона на Дайва и Шимано.
vesko1234 написа:Може и да изчакам до пролетта да се оглеждам, ако изскочи нещо подходящо. Прерових всички оферти. Почти няма с брояч и да мерят в метри. Даже и за това салмо не е много сигурно. Всичко е във футове и са големи и тежки сякаш акули да ловиш с тях
Тези макари са предназначени за риболов на сом. За това събират много метри дебело влакно. Надали ще останеш доволен от тях за целите за които я искаш.
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от 2pacisback »

За много години колеги . Да разбуним малко духовете .
Има и едно леферче ( но не го снимах понеже беше активен риболова и нямаше време ) макара shimano exsence DC (мултипликатор) пръчка Daiwa morethan 7-35. 2,92 . Рибите излезнаха като парцал без никакви усили . Паламудите са около 1 кг , леферчето също . Баракудата е малка . Около мене имаше 15 човека и на моменти достигах малко по големи дистанции от всички . Вятъра беше 2-3 м/с страничен . Не липсваха и бради . По тъмно реших да хвърля калмариера не настроих спирачката и ОП брада :) . Но се убедих че с подходящите примамки дори и при силен вятър всичко работи перфектно . Лефера е хванат на пачинко (голямото) при силен вятър 5-6 м/с и прибой с доста разхлабена спирачка, риболова си вървеше без проблеми. До мене имаше колега с ГАР и достигах е еднакви дистанции при кастинг :) . Той хвърляше със Стела , пръчката не помня каква марка беше но определено от високия клас .
...
8A7ADC98-431C-4CD5-998B-1DD128123A75.jpeg
8A7ADC98-431C-4CD5-998B-1DD128123A75.jpeg (153.62 KiB) Преглеждано 2905 пъти
08FB2A6B-0BFE-4EFA-8BBD-B5496503A331.jpeg
08FB2A6B-0BFE-4EFA-8BBD-B5496503A331.jpeg (287.49 KiB) Преглеждано 2905 пъти
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от vesko1234 »

След 1 година размисли, най-после се спрях на bait caster abu garcia pro max с дясна дръжка. Днес го пробвах, с 45гр тежест и плетено мятам на 60м с магнитна спирачка наполвина, без спирачка на оста. Само 1 гнездо направих, като пробвах как е без никакви спирачки. Е, имаше силен попътен вятър. Срещу вятъра към 40м.
Много удобно ми се вижда и леко, ако даде време ще го пробвам на сафридите преди да зазимя.

Поглед отвътре- неръждаеми лагери, алуминиеви детайли, месингови зъбчатки, другите метални части повечето изглеждат да са от неръждавейка. Обилно намазах всичко с морска грес и след десетина затваряния и отваряния успях и да го сглобя работещо без да счупя нищо. Спрях се на този модел заради 200гр тегло, 74см на оборот, възможност за замятане, неръждаеми чарколя. Ще служи за сафридени чепарета с подходяща въдичка (предстои daiwa interline 15-50, 2.70).
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от RIMOHIT »

Здравей , Веско!
Няколко препоръки при ползване на макарата. Слабото звено на тези макари е редача. Ако го занимариш и не го миеш редовно след солясване в морската вода се получава едно затягане . Моят син , като по-малък така го напъна а редукцията , която предава към местенето на редача има пласмасови чаркалъци , които не издържат. Имай го в предвид.
daiwa interline 15-50, 2.70 е невероятна пръчка. Има само един недостатък. Внимавай много , като чепаруваш да не я цъкнеш с оловото , че заради ниското си тегло явно няма много материал . Чупил съм 2 пъти връхна секция , като втория път при мах с чепарето нагоре , без видима причина. Най-накрая и наредих водачи , както си е счупена и все още ми е любимата пръчка за тежък спининг и чипаре :)))
Поздрави!
hobie revolution 13
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”