Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
mihail85
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Апр 14, 2010 22:18
Местоположение: plovdiv

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от mihail85 »

А сега да се похваля отново!!!! :) днес ми дойде новата пръчка :) д.а.м. калибар баткаст и мулти окума
Тормента:) окума-та отива на ст.кроа а скулптора на д.а.м
:D
Получи се добра комбинация
:fish1: :D :fish2:
antifal
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 04, 2013 20:43
Риболов: mach spining

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от antifal »

как да преценявам за всяка стръв колко да стягам или отпускам магнитите :( http://www.fishing-market.com/shop/prod ... uctID=4332" onclick="window.open(this.href);return false; това е моето момиче :lol:
antifal
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 04, 2013 20:43
Риболов: mach spining

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от antifal »

1проблем влакното ми се оплита на шпулата на мултито
2ри ако я изтрелям добре то тя не лети много надалеч (12cm-40gr воблeра)
играя си на всяко метане с 2та магнита но е едно е сьщо някакви идеи :?:
mihail85
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Апр 14, 2010 22:18
Местоположение: plovdiv

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от mihail85 »

antifal написа:1проблем влакното ми се оплита на шпулата на мултито
2ри ако я изтрелям добре то тя не лети много надалеч (12cm-40gr воблeра)
играя си на всяко метане с 2та магнита но е едно е сьщо някакви идеи :?:


колега нагласи макарата така ,че когато натиснеш бутона ,на мултито тя да пада нито много бързо на долу нито много бавно.успех.....:) и на мен ми беше доста трудно докато свикна всяко начало е така
antifal
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 04, 2013 20:43
Риболов: mach spining

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от antifal »

mihail85 написа:
antifal написа:1проблем влакното ми се оплита на шпулата на мултито
2ри ако я изтрелям добре то тя не лети много надалеч (12cm-40gr воблeра)
играя си на всяко метане с 2та магнита но е едно е сьщо някакви идеи :?:


колега нагласи макарата така ,че когато натиснеш бутона ,на мултито тя да пада нито много бързо на долу нито много бавно.успех.....:) и на мен ми беше доста трудно докато свикна всяко начало е така
мерси колега :) стигнах и до друго откритие при хвърляне палецът ми да седи над влакното така започнах да се оправям с гнездата
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от quietriot »

Сега, каст контрола се натяга дотолкова, че като отворим палеца при хоризонтално държане на пръчката , примамката като се удари в земята да не направи гнездо,
ТОВА Е НАЙ ЕЛЕМЕНТАРНО КАЗАНО КАК СЕ ГЛАСИ МУЛТИ :wink:
Също може да се спира шпулата и с палец, но това е друга бира.
Ако имате магнитна спирачка докато свикнете я сложете на макс , ако е центробежна отворете по три от петте перчатки.
Друг пиниз за началото е да не намотавате много влакно, ако мятата 20 м , сложете само 30 м , ем загубите ще са малко ем шпулата стартира по лесно, като стигнете 30 м, слагате 50м и така.....
Не слагайте по тънко влакно от 0,25 няма сми , в началото по меко е по добре , после обратното и 0,32 да сложите пак не е грешка, това е идеята на мултито, да се мята с дебели монофили главно...
От куцо мулти не очаквайте големи резултати , освен от ава-шима карвър , тя се развърта ди си ебе мамата :wink: !
Аватар
Wobbler
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Яну 08, 2011 12:35
Местоположение: София

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Wobbler »

А може ли да ми препоръчате ако има някой опит с мултипликатор за джиг и тролинг (досега темите са основно за мултипликатори за кастинг), да става за солена вода. Теглото явно няма значение, но какво друго е важно освен вместимостта на шпулата?
Разгледах модели като Тика Тийм , Салтига z40, Каталина ЛД....
Ще се ползва с въдица 2м за джиг до 150г
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от quietriot »

Wobbler написа:А може ли да ми препоръчате ако има някой опит с мултипликатор за джиг и тролинг (досега темите са основно за мултипликатори за кастинг), да става за солена вода. Теглото явно няма значение, но какво друго е важно освен вместимостта на шпулата?
Разгледах модели като Тика Тийм , Салтига z40, Каталина ЛД....
Ще се ползва с въдица 2м за джиг до 150г
За Тика Теам няма проблем с тях кльонкам , за другите няма мнение
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от zee »

Wobbler написа:....
Ще се ползва с въдица 2м за джиг до 150г
За вертикален джиг ли става на въпрос? Ако е да..мултито трябва да е с тясна шпула, без редач за конеца, и най добре да е левер драг - тези дето са с ръчка за драга. Много фирми правят такива мулти за вертикален джиг номне си писал на каква цена .а те варират от 100 до 1000$ ...
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
Wobbler
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Яну 08, 2011 12:35
Местоположение: София

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Wobbler »

Да, за вертикален джиг, но докато се местя от място на място да мога да пусна воблер зад мен. Несъвместими ли са за комбиниране в един мултипликатор? А за бюджета е относително, да кажем за начинаещи 200-300$
Tica Team ST 3/558 например?
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от quietriot »

Wobbler написа:Да, за вертикален джиг, но докато се местя от място на място да мога да пусна воблер зад мен. Несъвместими ли са за комбиниране в един мултипликатор? А за бюджета е относително, да кажем за начинаещи 200-300$
Tica Team ST 3/558 например?
За окански и морски съм виждал доста да я ползват не я и по големите модели , виж да джиг не съм , но не виждам защо да не става, щом догане по 50 кила сомове с нея в отвес няма проблем според мен.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от zee »

За тролинга е по лесно - почти всяко мулти става - зависи каква риба очакваш да ловиш си правиш избора - мощност,колко конец да събира барабана,в някой случай е добре да е двускоростно. За вертикален джиг много предпочитат мулти за целта - за мен лично се оказа неудобно и предпочитам спинингова макара - трябва да по мощна и здрава защото тук натоварването е голямо и без риба и не много макари ще издържат плюс солената вода.
а типично мулти за вертикален джиг ето някой линк да се ориентираш какво преставляват на външен вид ...ПП не съм ги ползвал а това е само за инфо

Изображение

тези черната и бялата са типични мулти за джиг с тясна шпула и оцветено плетено за метража.

за джиг не се свършва с макарата...трябва ти и по специална въдица - с параболична акция...
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
Wobbler
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Яну 08, 2011 12:35
Местоположение: София

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Wobbler »

Да, въдицата е такава, за морски джиг.
Очевидно и мултипликаторите са различни за джиг :) . Дръжките им изглеждат по отдалечени от барабана, явно заради бързото навиване или пък барабанът е по тесен поради тази причина.
Ще пробвам и ако ми пасне и има успехи, ще взема отделни комплекти.
Владо13321
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Яну 04, 2017 0:24

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Владо13321 »

Значи имам лодка и съм решил да почна да ловя риба от време на време да си чеша крастата. Та въпросът е, ако сложа мултипликатор какъв ще е проблема да ловя и от брега и от лодката с него. Нямам много познание в риболова (любителско 5 пъти в годината :D :D ). Чета по разни други форуми, където казват, че за всеки тип риболов ми трябва отделна въдица, отделна макара, пък и кордата да е различна,шаран ли ще е, костур ли ще е. То тва ми изглежда по-зле от ядрена физика с инвестиция от хиляди. Хал хабер си нямам. Бих се радвал, ако някой ми обясни :lol: :D П.С извинете, че пиша тук, но съм нов във форума и не ми се занимава да правя отделна тема. Благодаря! :fish3:
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Д-р Флекс »

за всеки тип риболов ми трябва отделна въдица, отделна макара, пък и кордата да е различна
За съжаление, това е самата истина. Стига да искаш да уловиш риба, разбира се, а не само "да ходиш на риба". С един постинг за пет минути няма да може да те въведе човек в спортния риболов, то е все едно вероучение, иска си много четене :D. Разгледай форума, той е разделен на подраздели по видове риболов: спининг, плувка, дъно, кастинг, муха и т.н., спри се на този вид риболов, който те интересува, попрочети малко теми от съответния подраздел, и ще започнеш да се ориентираш, какви точно въпроси да задаваш по-нататък.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”