Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от EDM electronics »

За сериозен риболов дори трябва мулти с електродвигател. Ако се лови на големи дълбочини 100-200 м, за които се поставя около 300-500 гр. тежест-олово, каквато и да е макарата на третото прибиране вече нямаш сили. Когато се натовари и линията с 5-10 риби по 0,5-1 кг + тежестта на оловото, дори 3 такива упражнения са много за деня.
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от 2pacisback »

Аз основно замених всичките макари с мултипликатори за тролинг ползвам пръчка дайва нинджа + http://www.okumafishing.com/product/vie ... ne-counter . Много удобна за чепаре и дъно . Също имам комплект за слоу джиг Gomoku adajo 0-300 gr + shimano ocean jogger 2001 . За кастинг ползвам 2 основни комплекта abu Garcia veritas 2 3,10м 10-35 gr + shimano exsence D.C. (Дигитален контрол на спорачката ) . Уникална макара за начинаещи със 7 функции 3 за плетено влакно в зависимост от воблерите , флурокарбон функция , за примамки до 70гр , и последна но страхотна е функцията за нощен режим ( когато примамката падне във водата шпулата спира сама ) . Другата пръчка е шимано 3 м акция 10-45 (доста твърда ) с машинка дайва татула ( тунинговани лагери ) магнитна спирачка , тука настройката е важна за да няма бради достижими дистанции до 100 м в зависимост от това какво хвърляш :) имам и трети комплект пръчката е дайва ниско бюджетна от амазон :) 2,70 акцията е 10-42 по нищо не отстъпва на другите пръчки комплектована с Абу Гарсия рево 8 пръчката е тествана с татулата и работи супер . Машинката не съм е пробвал още . Всеки риболов си иска определен такъм окумата хвърля но достига дистанциите на кастинг макарите но тролинг и чепаре е перфектна . Кастинга сине кастинг става за чепаре но за сафрид . Тази година вместо олово сложих бавно потъваща Бомбарда ( при кастинг от брега ) и резултата не закъсня ..... пълни чепарета . Успех и слука.
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от antoanBS »

за риболов в черно море аз лично ползвам само мултипликатори в морето влизам с 3 пръчки съответно 15/50 20/70 и 50/100 на дайва модел интерлайн и всичките са оборудвани с мултита първо тягата на мултито е много по голяма и чепаре с 10 чернокопа не се усеща може да се работи с една ръка няма бигели и тн с повече тренировки може и да се хвърля доста прилично
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от 2pacisback »

Ето ви и пример, основния размер макари които се ползват е черно море е 4000 , приятел хвана на тролинг 4980 г турук тази година такъма който ползва е окума cold water с брояч и дайва нинджа . Рибата беше искара а за 30 минути влакно #1 g soul . Рибата взе над 50 м от влакното , ако беше ползвал обикновенна макара щеше да види доста зор докато е искара . А и самия контрол на спирачката става с една ръка.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от EDM electronics »

След като поработих малко с мултипликатори мнението ми е следното:
В никакъв случай това не е по-добра макара от стандартните! Намирам използването им предимно заради някаква суетна гъзария. Това колко леко ще се върти макарата зависи от предавателното й число на редуктора, а не от това дали била мулти или класика. Бай Мангал вади големи риби с овчарска гега, а навива кордата на лакътя си и не му е трудно!

Имам две мултита предимно за кастинг на джъркове с дебело въженце 0,25 мм. Е бахти, винаги ми се оплита, няма настройка. Ха си хвърлил по различно или ха си сменил джърка и настройката бяга, следва оплитане в макарата от инерцията й - кое му е хубавото на тая макара, не мога да разбера?

По въпроса, че мултито вадило големи риби щот лесно навивало - ами тя рибата не се дърпа с макара, а с пръта. Макарата се навива, като се отпуска пръта. Рибата се дърпа с макара, ако е малка, а усилието в макарата зависи от предавателното число на редуктора, от "скоростната й кутия", защото това е един пасивен редуктор, вътре няма серво усилвател - електрически, като при волана на автомобилите и този редуктор е същия, като при класическите макари. С две думи мултито за мен на някои им се струва добро, защото са гледали много "филми от Холивуд".

Има едни клипове в Тубата за Екстреем каяк фишинг, как във Флорида ловят големи риби, колкото каяка - е, с класически макари ги хващат, явно не са чували за "предимствата на мултитата". Имаше един дърпа около 4-5 часа акула 200-300 кг., де да беше чувал за мулти, щеше да я изкара за 1 час. :lol:

За мен мултито няма предимствата на класическата макара, но хайде и аз от суетня да стана "модерен", си взех две, да се белосвам сега с тях.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от milen_ilchev »

"В никакъв случай това не е по-добра макара от стандартните" - Не е по-добра! По различна е.

"Това колко леко ще се върти макарата зависи от предавателното й число на редуктора, а не от това дали била мулти или класика" - Почти е така. Но зависи и от диаметъра на шпулата. С други думи колко сантиметра на оборот навива.

"Имам две мултита предимно за кастинг на джъркове с дебело въженце 0,25 мм. Е бахти, винаги ми се оплита, няма настройка. Ха си хвърлил по различно или ха си сменил джърка и настройката бяга, следва оплитане в макарата от инерцията й" - Явно не си успял да се научиш да работиш с този тип макари (или са някакъв пълен боклук). Влакно 0,25 е по-тънко от нормалното. Обикновено работят с 0,30-0,35. Мултитата не са чувствителни към дебелината на влакното и кастинга им не страда от дебели влакна. Това е едно от предимствата пред спининга.
Да работиш с бейткастингов такъм е много по-удобно. Примамките се контролират с една ръка при замятане. Много точно се подава примамката към определени места (например папур, дупки в тревата и т.н.). Пръчка около 2 метра е напълно достатъчна. При все това се достигат дистанции подобни на спининга.
На мен лично ми отне около месец да схвана как се работи с тези макари, но нямаше кой да ми покаже. Иначе след няколко часа си готов. Въпреки, че ползвам от доста време само бейткастин такъми, за пъстърва по малки реки ползвам само спининг.

Заглавието на темата за мен е грешно! Излиза, че е по-добре да се лови с мултипликатор. Това не е вярно! Зависи най-вече от индивидуалните предпочитания. Е двата вида такъми си имат плюсове и минуси, които колеги в по-горните постове са казали.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от milen_ilchev »

Сега видях, че става въпрос за "Риболов с каяк". Тук нещата стават по-различни. Лично аз ще предпочита да работя с мули заради по-удобното положение на дръжката. А ако става въпрос за морски риболов тук съм с двете ръце ЗА! Макар да нямам каяк, в морето от лодката ползвам две макари: Daiwa Saltist Ics 103h-l и Daiwa ics 103. Несравнимо удобство при риболов на сафрид, чернокоп или при тролинг. Виждаш сафрида на 15 метър. Пускаш по брояча на тази дълбочина и "гол".
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от RIMOHIT »

EDM electronics ... :lol: С лека ръка лепна етикет на всички ловящи с мултита без да си се докоснал до потенциала му всъщност. Успокой се и си лови с каквото ти е кеф .Това е най-важното. :tup:
За всяка цел си има по-приятни методи за постигането и. Каквито и факти да ти разправям , вероятно няма да ги приемеш , защото не си ги изпитал , пък е и вероятно просто да не ти допада . За това едни пият ракия , други мастика :lol:
hobie revolution 13
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Владимир »

Определено,ако си ловил с мулти до 200лв,няма да намериш много плюсове,пред безинерционните.И,ако не си се научил и овладял,кастинга,няма никога да разбереш,какво е плюс при ловенето с каст.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Stivy_k
Мнения: 87
Регистриран на: Чет Мар 13, 2008 17:29
дал Браво: 3 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Stivy_k »

EDM electronics написа:След като поработих малко с мултипликатори мнението ми е следното:
В никакъв случай това не е по-добра макара от стандартните! Намирам използването им предимно заради някаква суетна гъзария. Това колко леко ще се върти макарата зависи от предавателното й число на редуктора, а не от това дали била мулти или класика. Бай Мангал вади големи риби с овчарска гега, а навива кордата на лакътя си и не му е трудно!

Имам две мултита предимно за кастинг на джъркове с дебело въженце 0,25 мм. Е бахти, винаги ми се оплита, няма настройка. Ха си хвърлил по различно или ха си сменил джърка и настройката бяга, следва оплитане в макарата от инерцията й - кое му е хубавото на тая макара, не мога да разбера?

По въпроса, че мултито вадило големи риби щот лесно навивало - ами тя рибата не се дърпа с макара, а с пръта. Макарата се навива, като се отпуска пръта. Рибата се дърпа с макара, ако е малка, а усилието в макарата зависи от предавателното число на редуктора, от "скоростната й кутия", защото това е един пасивен редуктор, вътре няма серво усилвател - електрически, като при волана на автомобилите и този редуктор е същия, като при класическите макари. С две думи мултито за мен на някои им се струва добро, защото са гледали много "филми от Холивуд".

Има едни клипове в Тубата за Екстреем каяк фишинг, как във Флорида ловят големи риби, колкото каяка - е, с класически макари ги хващат, явно не са чували за "предимствата на мултитата". Имаше един дърпа около 4-5 часа акула 200-300 кг., де да беше чувал за мулти, щеше да я изкара за 1 час. :lol:

За мен мултито няма предимствата на класическата макара, но хайде и аз от суетня да стана "модерен", си взех две, да се белосвам сега с тях.
Алеле майко! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
C&R
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от EDM electronics »

Stivy_k написа: Алеле майко! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
.....пропищяла обидена вещта - риболовната макара мултипликатор, одухотворена с гласа на нейния собственик, като разбрала, че има по-добри от нея и се взела на сериозно, като че ли живота се върти около нея или пък е съществена част от него... :lol: :D :lol: :D :lol: :D :lol:
Аватар
Stivy_k
Мнения: 87
Регистриран на: Чет Мар 13, 2008 17:29
дал Браво: 3 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Stivy_k »

EDM electronics написа:.....пропищяла обидена вещта - риболовната макара мултипликатор, одухотворена с гласа на нейния собственик, като разбрала, че има по-добри от нея и се взела на сериозно, като че ли живота се върти около нея или пък е съществена част от него... :lol: :D :lol: :D :lol: :D :lol:
Каквито и факти да ти разправям , вероятно няма да ги приемеш , защото не си ги изпитал - Правилно ти е написал Тишо, дерзай!
C&R
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: - ами тя рибата не се дърпа с макара, а с пръта.
Не си хващал Голяма риба и за това мислиш така! :shock: Нормално е,90% от риболовците смятат така,защото не са добри математици,но с времето някои си променят мнението,а другите не са интересни! :wink:
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от 2pacisback »

Колегата който твърди че риба се вади с пръчка а не с машинка да вземе и да си провери пак информацията. На тролинг основна работа върши макарата ! Незнам дали въобще си тролил , но аз риболувам основно на този вид риболов . Имам доста хваната риба и най големия ми трофей е черноморски див лаврак . Рибата излиза без никакви ядове но пръчката играе едва 30% от процеса на ваденето и . Основната работа е бързата работа с аванса и в това да усещаш тласъците и . Имам и доста изпуснати риби включително и счупен воблер , 9м Рапала тел Денсър , не се знае каква е рибата но със сигурност е била голяма . По бавното предавателно число е по подходящо за големите риби , за чепаре ползвам и по бързо оборотни . При отвесно пускане чувствителноста с мулти е много по голяма , при обикновенната макара се получава едно заклащане на върха и се губи момента когато рибата те взима на пропадане , ако е единична бройка. Който не е пробвал двата вида не знае . И ако ловиш. А големи дълбочини навиването на влакно става много по лесно и не се измаряш , ходи в Гърция и пробвай 200 гр на 150 м дълбочина единия навива с шимано 2001 ocean jigger другия с обикновенна макара 8000-10 000 размер . И пак ще си говорим :) . Не отричам спининговите макари имам и такива , но определено съм фен на мултита та . Дай на едно дете на лодка две въдици с по 100 гр улово едната със спининг другата с мулти и виж с коя ще работи по лесно :) . Синът ми не поглежда друга макара за риболов от лодка . Ето ти и нагледно и то с кастингова макара с малко повечко смазка , прежалил съм е :)
...
IMG_1364.JPG
IMG_1364.JPG (88.26 KiB) Преглеждано 4608 пъти
IMG_1439.JPG
IMG_1439.JPG (88.47 KiB) Преглеждано 4608 пъти
0E0EF07D-A9E2-4262-AB00-2F194E0CF535-902-000000D2D0D75DD9.jpeg
0E0EF07D-A9E2-4262-AB00-2F194E0CF535-902-000000D2D0D75DD9.jpeg (26.01 KiB) Преглеждано 4608 пъти
IMG_0914.JPG
IMG_0914.JPG (128.48 KiB) Преглеждано 4608 пъти
IMG_0918.JPG
IMG_0918.JPG (187.45 KiB) Преглеждано 4608 пъти
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Владимир »

Нормалното/щадящо, боравене с макара е именно,издърпване на тежестта(рибата,закачка,тежка или пуриста- примамка) с пръчката и обиране с макарата.Дори марлините,ако сте гледали ги изпомпват с пръта,на моменти,само навиват с макарата,но там говорим за силната умора на рибаря ,кръста,ръцете му.Зъбчатките ,не са несломими,имат предел,ако непрекъснато ги претоварваме,рискува се изронване на зъби или износване на легло.


Пп.Така мисля,аз.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”