Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от 2pacisback »

В момента в който дадеш аванс на лефера и го отмяташ в книгата изпуснатите , паламуда хапе здраво , лаврака се опитва да изплюе примамката , миналата година един лефер ми скача три пъти над водата и то на доста сериозна височина пръчката беше половината потопена във водата и единствено държеше напън . Макарата свърши цялата работа . Рибата плува в посоката в която е дърпате и с широко отворена уста се опитва да се откачи , лаврака прави същото но с бавни и тежки тласъци , паламуда ходи на където му видят очите , много луда риба която взима примамката на максимална скорост , ако мислите да тролите тази информация ще ви е полезна при улавянето на единични риби . Когато е повече от една нямате грижи всяка дърпа на различна посока . При чепарето къде е удобството , знаете че по някога се налага спиране на потъването много е лесно да сложите пръста върху шпулата и пак да го вдигнете (работа с една ръка ) . При мултита та с брояч дълбочината се определя много по лесно (както и при тролинг не е нужно да гледате цвят на влакното ) ако няма брояч следенето на цветовете е много по лесно от спининговите макари. Спокойно разпъвам сам две въдици за тролинг без да ги наблюдавам постоянно :) . при моите макари има копче за кречетало и толкова силно шуми че гледането на такъма става безмислено при добре настроен аванс . Хващал съм чернокоп на тролинг и съм чувал аванса .
Аз също риболувам с дайви интерлайн , но в късния сезон предпочитам нинджите понеже има по големи риби и съм бил свидетел на доста счупени върхове . Още се опитвам да си обесня защо всички скачат на пръчки с малка акция и ги сгъват на U докато тролят , като могат да си вземат пръчка с по мек връх който да играе . Точно това прави дайва нинджа (дори и с най малкия воблер) . Общо взето това е като и формация която мога да дам , надявам се е била полезна . Поздрави и слука .
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от antoanBS »

за отвесен риболов в морето пак казвам че няма по добро нещо от хубавото мулти при 10 едри чернокопа почти всяка друга макара ще спре или трябва да е някой огромен китук дето ще ми откачи ръката да махам 4-5 часа с нея в морето
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от rafiky »

Здравейте колеги,


Наскоро започнах да правя опити за навлизане в Спининг и по-конкретно JIG риболова.
В тази връзка започнах да проучвам да сглабяне на нова конфигурация за BaitCasting.
Що се отнася до макарата се чудя дали да не експериментирам с мултипликаторче за BaitCasting.
Въпросът ми е подобен тип китайско мултипликаторче заслужава ли си да се взима или би създавало ядове :
https://www.olx.bg/ad/multiplikator-za- ... 3248e20b8a
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1460 пъти
получил Браво: 2188 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от b_lomsky »

В началото всяко мултипликаторче би създало ядове.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от zee »

antoanBS написа:за отвесен риболов в морето пак казвам че няма по добро нещо от хубавото мулти .......

Има,има и се нарича електрическо милти..... :fish15:
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
grubi
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 22:37
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от grubi »

rafiky написа:Здравейте колеги,
Въпросът ми е подобен тип китайско мултипликаторче заслужава ли си да се взима или би създавало ядовe...
Въпросната макара не работи с примамки под 15 грама, отделно пружините на палеца омекват след 100-тина замятания, което води до самозатваряне и започваш да поставяш рекорди в кастинга, за съжаление свързани със загуба на примамки и влакно. От 11 обявени лагера открих 4, механизма е правен сякаш с пила в час по трудово, корпуса е от мека пластмаса и при натоварване се гъне....и т.н...само ядове...
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от quietriot »

няма ново мулти за 50 лв което да става за нещо!
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Владимир »

quietriot написа:няма ново мулти за 50 лв което да става за нещо!
Зависи от целите,иначе има и то много прилични!
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от quietriot »

Владимир написа:
quietriot написа:няма ново мулти за 50 лв което да става за нещо!
Зависи от целите,иначе има и то много прилични!
Ок , не ми се спори , просто моя опит сочи друго.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Владимир »

quietriot написа:
Владимир написа:
quietriot написа:няма ново мулти за 50 лв което да става за нещо!
Зависи от целите,иначе има и то много прилични!
Ок , не ми се спори , просто моя опит сочи друго.
Без да се обиждаш,робуваш на марки,с китаец за 30$ ,влатно 1# и воблер 8 грама,кастинг 25метра!!!Сигурно си заслужава да дадеш 400$ заради 5метра в повече,не знам!
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от quietriot »

Владимир написа:
quietriot написа:
Владимир написа:
quietriot написа:няма ново мулти за 50 лв което да става за нещо!
Зависи от целите,иначе има и то много прилични!
Ок , не ми се спори , просто моя опит сочи друго.
Без да се обиждаш,робуваш на марки,с китаец за 30$ ,влатно 1# и воблер 8 грама,кастинг 25метра!!!Сигурно си заслужава да дадеш 400$ заради 5метра в повече,не знам!
аз нямам макара за 400$ .........сори :wink: в кастинга съм доста по умерен от спининга , преко сили да имам за 250$
Прав си, робувам на две марки - абу и тика, защото смятам, че ме удовлетворяват като съотношение цена/качество, но не искам да натрапвам моя опит на никой.
Тиката ми е любима , китайска е и струва 100$ , сега има и по евтини , аз по-евтина от нея, над която да имам контрол не можах да намеря.
Никога не ме ебяло за 5м повече дистанция , единствено ми пука да е лесна за настройка и да не прави бради без причина, за дистанцията си има спининг, а и за мен дистанцията е много повече функция на пръчката отколкото на макарата.
Одавна не се обиждам от спорове за риба има много по важни неща, за които да се впрягаш. :wink:
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от tommy12 »

Владимир написа:
quietriot написа:
Владимир написа:
quietriot написа:няма ново мулти за 50 лв което да става за нещо!
Зависи от целите,иначе има и то много прилични!
Ок , не ми се спори , просто моя опит сочи друго.
Без да се обиждаш,робуваш на марки,с китаец за 30$ ,влатно 1# и воблер 8 грама,кастинг 25метра!!!Сигурно си заслужава да дадеш 400$ заради 5метра в повече,не знам!
Здравей,

Ако я ползваш макарата 3-4 дена в месеца за по няколко часа можеби разликата няма да е усезаема, но ако я ползваш поне 10 дена м/у 10-11 часа на ден гарантирам ти че разликата ще е много голяма.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от Владимир »

tommy12 написа:
Владимир написа:
quietriot написа:
Владимир написа: Зависи от целите,иначе има и то много прилични!
Ок , не ми се спори , просто моя опит сочи друго.
Без да се обиждаш,робуваш на марки,с китаец за 30$ ,влатно 1# и воблер 8 грама,кастинг 25метра!!!Сигурно си заслужава да дадеш 400$ заради 5метра в повече,не знам!
Здравей,

Ако я ползваш макарата 3-4 дена в месеца за по няколко часа можеби разликата няма да е усезаема, но ако я ползваш поне 10 дена м/у 10-11 часа на ден гарантирам ти че разликата ще е много голяма.
Сигурно си прав!
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от vesko1234 »

Колеги, намислил съм да си взема едно мулти за вертикален джиг и тролинг за морето, на 99% нашето. Десничар съм, обаче сякаш ще ми е по-удобно да държа пръчката с лявата и да навивам дръжката с дясната, понеже искам дясната ми ръка да е сравнително свободна за телефона, сонара, греблото. Това се води мултипликатор за лява ръка ли, за дясна ли че не мога да зацепя? Дали ще се науча лесно да клатя с лявата и да навивам с дясната? Искам да пускам до нужната дълбочина и после да клатя, както и да пусна нужния метраж при тролинг. Да има брояч и да обира прилично количество влакно с един оборот. Да държи на солена вода без да я мия всеки път. Това добре ли ще е за целта: https://akvasport.com/product/13558/mul ... -raka.html

Пръчката има ли значение: Shimano vengeance са моите по 2.40 двуколенни с акция 20-50 и 20-60
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Защо е по-добре да ловим с мултипликатор.

Мнение от RIMOHIT »

Здравей , Веско!
Това мулти е доста тежко , като за нашите риби. За клатене много ще те измаря. Ползвам нископрофилно мулти на абу .Най-долнопробната серия. Недостатъка му е , че на редача механезма се предава с едни пласмасови колелца и при солясване на червяка на редача (полуоткрит е) се прецакаха зъбчатките от напъване на синковеца .Просто изкормих редача и продължавам да си го ползвам. За да следиш метража , по добре гледай сонара , или най-добре плетеняк-мултиколор с разграфки .. Брояча е още едно нещо , което тежи и се разваля. Вече слоуджиговите мултита за гръчкото черноморие са друга работа , но и цените са други. Дори и там гледаме теглото да е 350-400 грама най-много , че иначе се откача ръката..
Toва е най-оптималния вартиант цена-качество , който дори и за средиземноморието върши прекрасна работа... По висока е цената , но за мен си струва. А за ръката търси такава , с каквато си работиш . Аз съм десничар , но с дясната държа пръчката а въртя с лявата.
hobie revolution 13
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”