Двигател за каяк ":D

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от EDM electronics »

mariqng написа:Извинявам се ,че не уточних в началото -става въпрос за стъклопластова V лодка . Идеята ми беше да се запозная с Вашите постижения при използването на елдвигатели и тяхното захранване . Впечатлих се от находчивоста ви ! Благодаря за отзивчивоста ВИ ! Успехи !
mariqng, трябваше да кажеш по-рано, че си с лодка, а не каяк, защото за лодка има по-добро решение за акумулатор. Това което разяснявах е само за каяк.

За лодка е по-добре да ползваш литий-железо-фосфатен акумулатор, като на vesko1234.
Лодката е с доста по-голямо челно съпротивление от каяка и ще има по-висока консумация поне 2 пъти. Лодката не я бъркат 10-20 кг. повече, докато при каяка трябва да се пести тегло от всичко. Най-дуракоустойчиви и с най-голям коефициент на натоварване е литий-железо-фосфатен акумулатор - LiFeSO4.

Ако е малка лодката, да, ползвай Li-Ion, но за по-голяма LiFeSO4. Всъщност Торкидо работят с Li-Ion, защото акумулатора е комплектован заедно с двигателя и трябва да е лек. Не става за тая цел LiFeSO4.

Ако мотора ти е с големия пропелер от 30 см, значи двигателят ти е добър - нискооборотен с голям въртящ момент. Това е много ефективен пропелер. Сравнявал съм го с този на Торкидо - нямат никаква разлика и на външен вид са почти идентични.

Ако поставиш и дюза на двигателя, ще му се вдигне КПД-то поне с 15% по мои груби изчисления.
mariqng
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Апр 03, 2015 9:33
Местоположение: Шумен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от mariqng »

Ангажирам Ви вниманието с нещо което е по- различно от вашето хоби - за което съжалявам ! Радвам се ,че има такива професионалисти и в хобито си! А колкото до моят пропелер -три лопатков с ф 240 мм.Консумацията ми при бърз тролинг е около10А-а от там и необходимоста от емкостни акомулатори . Дискусията ме обогати -за което Ви БЛАГОДАРЯ !!
mariqng
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Апр 03, 2015 9:33
Местоположение: Шумен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от mariqng »

А идеята за дюза ми хареса -ще пробвам !
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от EDM electronics »

Направих speed-drift-тест на новия двигател. Надмина очакванията ми. Голяма мощ при ниска консумация, с около 15-20% по-икономичен от моторите на Торкидо. С каяк Malibu Stelt 12 успях да развия около 10-11 км/ч, като се има предвид, че каяка е широк 83 см. Просто това е предела на този корпус. По-нататък кърмата потъва изцяло във водата и каяка почва да се пълни с вода, макар и да съм поставил двигателя под лек наклон, да бута кърмата нагоре, което си е енергиен разход. Ако отвесирам мотора ще стане още по-икономичен до пределната икономична скорост от 8 км/ч. След тази скорост рязко нараства разхода на енергия, като при 10 км/ч достига до и над 500 Вт. Има начин без да нараства мощността да се вдигне скоростта с още 2-3 км/ч, но това ще се отрази на времето за оборудване на каяка, а то за мен е много важно. Всъщност не са необходими по-високи скорости за риболовен каяк, най-важното е да има ниско потребление на енергия до скорости от 6 км/ч, като всъщност това съм акцентирал в двигателя, затова и пропелера от Ф 300 мм е по-голям дори от тези на големите четиритактови бензинови мотори.
Скорост от 3,8 км/ч поддържам само с 30W, а сонара ми консумира 20W.

Malibu Stelt 12 е изключително стабилен каяк. Формата на дъното му е изключително мореходно. Делта формата обхваща цялото дъно и именно това го прави по-стабилен каяк от всички останали. Каяка оре водата и се вклинява в нея, а не се плъзга, като дюшек. Отделно това е каяка с най-доброто отношение обем/тегло, изключително лек - 25 кг. при 220 л. Не мърда при вълни от язовир, те просто чукат по корпуса, без да заклащат каяка. Основният недостатък е, че се пълни багажното отделение с вода поради липсата на наклон.
mariqng
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Апр 03, 2015 9:33
Местоположение: Шумен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от mariqng »

Още един плюс ще бъде ако имаш възможноста да регулираш финно наклона на двигателя по време на движение -ЕФЕКТИВНО е ! Сигурен съм ,че можеш да го измислиш !
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от EDM electronics »

mariqng написа:Още един плюс ще бъде ако имаш възможноста да регулираш финно наклона на двигателя по време на движение -ЕФЕКТИВНО е ! Сигурен съм ,че можеш да го измислиш !
Не е много голям толеранса на скоростта при каяка - от 0 до 10 км/ч. Пробвал съм да променям ъгъла на мотора, но няма кой знае колко голям ефект. Ще се добави и тегло, а с това се съобразявам най-вече. Дори перпендикулярен мотора ми се струва е най-добре за тролинг скоростите. Промяната на ъгъла с актуатор няма да е много лесна задача. Ще стане голямо усложнение за минимален ефект. При лодките с мощните мотори и високите скорости със сигурност ще има ефект, но тук почти няма - изпробвано!
Сега мотора ми е леко наклонен да бута кърмата нагоре. Това обаче ми струва 100 Вт допълнителна мощност при максималната скорост. Ефекта е, че каяка не вири нос, стои водоравно.

Има по лесен начин, като се постави съвсем малко подводно крило на стойката на двигателя. То ще повдига кърмата без разход на енергия. Но това е едно голямо неудобство, да се монтира, сваля...
Най-икономично е задвижването, когато вектора на тягата е насочен точно по посока на движението. А повдигането на каяка или лодката става от вълната, която се образува при сблъсъка на корпуса с флуида над определена скорост. Вълната повдига носа, а потапя кърмата. Оправянето на това положение по най-добрия начин се нарича подводно крило. Промяната вектора на тягата носи минимални ползи, защото, за да се изправи корпуса не става безплатно от към енергията.

За мен е важно бързо да оборудвам каяка. Сега от спирането на водоема до влизането във водата ми отнема 20 мин. - сваляне на каяка от багажника и оборудване, въдици, багаж, облекло и т.н.

По-нататък ще помисля за малко подводно крило около 30-40 см, което да се поставя и сваля много бързо по някакъв начин. Имам купен точно такъв алуминиев профил.

Мога да поставя и дюза на мотора, но и това е едно неудобство. Първо ще стане обемен двигателя, после ще се добави допълнително 1 кг. върху него. При каяка основното ограничение е тегло и пространство. Та или имаш едното, или губиш другото. Дюзата ще насочи страничната тяга от пропелера напред, т.е. двигателя освен винтов става и турбореактивен, но това ще повиши значително ефективността му. Дюзата най-вече ще премахне напълно паразитната тягата на мотора върху руля. Сега се налага при по-висока скорост здраво да натискам левия педал. Ха съм го изтървал, ха съм се забил във водата. А двигателя си произвежда странична тяга на вятъра...
mariqng
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Апр 03, 2015 9:33
Местоположение: Шумен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от mariqng »

Както винаги обстоен и компетентен !Имах впредвид с финеса да се намери най облегченият режим за мотора -по аналогия с глисиращият режим при лодките ! Мисля ,че тук впредвид дължината и скороста -мотора според консумацията -предполагам !
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Vid »

Зарових се в Алито и се чудя- дали не мога да събера един акумулатор за около 100 лв.?
https://ru.aliexpress.com/item/5-13-W-T ... 2e0eMtxYHM
https://ru.aliexpress.com/item/Free-sho ... 2e0eMtxYHM
Простата сметка е 65 батерии Х 3,7 в./4200 мл.а.ч. = 37 волта и 27 а.ч.

или пък
https://ru.aliexpress.com/item/18650-ba ... 983f3bba6d и стотина батерии по 1,2 волта..
Някой правил ли е подобна сглобка и дали ще работи реално?
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от svetoslav7704 »

Здравей колега.Поразгледай топ моделите на Panasonic,Sony,Samsung,LG и ще забележиш, че нямат батерия с такъв капацитет в размер 18650.Във форумите за лед фенери има многобройни тестове на подобни батерии и резултатите са трагични 500-650мач :shock: Най евтината батерия която ще ти свърши работа е Panasonic NCR18650PF.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Vid »

Благодаря колега... Ще си греба- хем е кеф, хем е фитнес, относно застоялия живот де ни се падна да водим...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
359haniball
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:00
Риболов: Тролинг
дал Браво: 52 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от 359haniball »

Здравейте,
искам и аз да се обурудвам с мотор за каяка но смятам да го монтирам на мястото на педалите, при мен питането е дали този двигател ще е достатъчен да бута каяка:http://lago-bg.com/product/55/haswing-w-20.html Дали ако се пранавие примерно на 36 волта ще бъде достатъчно ефективен.
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от dfshwsh »

Колега, не за да правя реклама, ама за 5лв отгоре, следният е 24lbs, срещу 20lbs, за който питаш:

https://www.plodex.eu/electric.html

(модела за който говоря е mini 24)
и има 1г гаранция. В сайта, който си дал, не виждам почти никаква информация.. гаранция също не виждам.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от SELVA »

1-годишната гаранция законна ли е?

europa.eu
Когато продавате стока или услуга на потребител онлайн или чрез други средства за комуникация от разстояние (по телефона, с поръчка по пощата) или извън магазин (от амбулантен търговец), потребителят има право да върне стоката или да откаже услугата в срок от 14 дни. Понякога това се нарича срок за отказ. Не е необходимо потребителят да посочва причина или основание за решението си.

В правото на ЕС се посочва също, че на потребителя трябва да се предостави поне 2-годишна гаранция (законова гаранция) като защита срещу дефектни стоки или стоки, които не изглеждат или не работят по начина, посочен в рекламата. В някои страни националното законодателство може да изисква от вас да предоставите гаранции с по-дълъг срок.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от SELVA »

Някои пробваха мини мотори, и минаха на по-големи, след направени опити
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от dfshwsh »

аз нямам опит с никакъв мотор, така е, съжалявам, ако съм подвел някой, най-добре е да говорят хора, които знаят, аз гледам само цифрите, марките не ги разбирам
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”