Двигател за каяк ":D

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от pino »

Евгени, най-добре си остави резерв на стеблото и определи опитно колко да е дълго. Аз повече от година си правих експерименти с различни моторчета. Определено кръглото стебло не е най-добро решение. На производителите им е най-лесно за производство и ни баламосват с композитните си стебла, който се огъват ако срещнат препятствие. Истината е, че ако не внимаваш и не дай боже измлатиш мотора в скалите, това едва ли ще го спаси. От експериментите, които направих забелязах следното:при движение, зад стеблото се образува въздушен джоб, от където мотора засмуква въздух, което се компенсира като се потопи по-дълбоко моторчето, но при по-висока скорост той успява да засмуче въздух от по-дълбоко и за това го потапях още малко; това води и до друг негативен ефект - рамото до захвата става дълго и от една страна усуква цялата конструкция, а от друга самото стебло леко се огъва и двигателя, който в изходна позиция е хоризонтално разположен, вече не е. Не случайно Торкедо нямат кръгли стебла( изключение прави Ултралайт).
Ocean Kayak Torque
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от EDM electronics »

pino, знам, че кръглото стъбло не е най-доброто, то прави сериозна кавитация, но при мен стойката е флекс-файн, за бързо прибиране на двигателя с дърпането на едно въженце и поради това друг профил-хидродинамичен няма да работи на тази конструкция на стойката, т.е. трябва да е само кръгла форма. Стигнал съм обаче до компромисен вариант:
Първото стъбло на двигателя, да речем около 30 см от двигателя нагоре, да бъде хидродинамичен профил /капка или елипса/, такъв какъвто е оригиналния на Торкидо Тръвел 801, и от него нагоре да се захваща кръглото стъбло - тръбата. По този начин обаче двигателя няма да се прибира плътно до корпуса, а ще стърчи 30 см навън, което си е едно рамо със съответното усилие върху корпуса, демек двигателя ще виси, също както при двигателите на Торкидо за каяци, което много не ми харесва. Но изглежда няма как по друг начин да се реши този проблем. При малка мощност на двигателя няма проблем, но при сериозните мощности нещата не стоят така.

С други думи хидродинамичния профил ще обхваща поне онзи периметър във водата, който е срещу пропелера и така няма да засмуква въздух - предполагам де, не съм сигурен!

Такъв хидродинамичен алуминиев профил имам от двигателя на Торкидо и отделно купих такъв профил с който възнамерявам да направя подводното крило на двигателя. Започвам обаче да се притеснявам от здравината на стойката, която е от ПВЦ и здравината на захвата й, предвид мощността на двигателите, които смятам да експериментирам/ползвам - 800W, 1 200W и 2 300W. По прогноза "на око" тези двигатели би трябвало да имат бутаща сила 30-50 кг. Да си представим 50 кг. какво усилие биха приложили върху пластмасите на каяка?

Както и да е, всичко ще се установи експериментално...

Забравих и нещо друго много важно:
Корпусът на двигателя трябва да е захванат с жило минаващо през стъблото-тръбата, което да се върже не за стойката на каяка, а примерно за дръжката на каяка. При евентуално счупване на пропелер, стойка, стъбло и т.н., двигателя да остане вързан за каяка, а не да потъне.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Trofei »

SELVA написа:Клипчето от твоя линк е от 2012, от тогава и ние ги предлагаме, само че, към 24-волтовите има разбираемо слаб интерес.
От месец имаме и Protruar 1hp 12V, за който почти нищо няма в нета...
Имам интерес към 12 или 24 модела,но няма инфо в сайта! :roll: Може ли снимка и има ли ги в момента във България? :roll:
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от SELVA »

Снимки си има, ще добавим и данни.

http://lago-bg.com/product/201/elektric ... 0-12v.html

Има на склад бройки.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Trofei »

SELVA написа:Снимки си има, ще добавим и данни.
http://lago-bg.com/product/201/elektric ... 0-12v.html
Има на склад бройки.
По инерция съм гледал в стария сайт! :oops: Остава да реша дали да е с Дийп-аку или да е от литиеви батерии? :roll: Някой ако има идея,кой е по-издръжливия вариант от към часове във водата,моля за помощ!
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от vesko1234 »

Моторетката харчи 50 амп/час. 100 амперчаса акумулатор, ако се разрежда бързо за час-два може да отдаде само 50-60%, значи ще има за 1 час на пълна мощност. Моя монбат 90ач полутягов тежеше 23кг струваше към 200лв и няколко месеца след първата година (като мина гаранцията) му намаля сериозно капацитета. Може да съм случил кофти бройка, не знам. Истинските маркови тягови тежат повече и изкарват повече години при дълбок разряд. Аз се ориентирах се към LiFeP03 понеже не им пада капацитета с времето (10-15 год експлоатация) и са наполвина по-леки почти от оловните. Освен това могат да се източат до 90-100% от капацитета за кратко време, за разлика от оловните на които пише 100 Ач, но само полвината са използваеми ако ще се кара на макс, а и оловните се скапват при дълбок разряд. Като се сметне реални АЧ/кг тегло и години експлоатация работите отиват към литиев.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Trofei »

Мерси.Имам опит само със старите акумулатори.Доколкото разбрах,новите Дийп или Литиевите издържат на повече цикли заряд,а не да го хвърлиш след година? :roll:
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от vesko1234 »

Стартерните акумулатори се скапват бързо при дълбок разряд.
Евтините полутягови като моя явно зависи от бройката.
Скъпите маркови полутягови/тягови са на Trojan например. Те имат повече и по-качествено олово. За 2 часа отдават към 50% от капацитета си. За 5 часа 70%, за 20ч към 100% - нещо подобно.

AGM технология полутягови са по-скъпи, но могат да отдават повече енергия спрямо теглото, за 2 часа ще отдадат над 70% от капацитета си да речем и ако ще е оловен това е по-добрия вариант за каяк.

Литиево полимерни са като тези на мобилните телефони - много леки но им пада капацитета след 2-3 години. Волтажа им е към 14 волта. Няма проблем за тролинг мотора, по принцип държат на по-голям волтаж. Просто ще върти по-бързо и ще има повече тяга.

Литий-желязо-фосфатните като моя са по-тежки (12кг за 80АЧ), но им дават живот 10-15г. Волтажа им е на 12.8 волта. Като цени са подобни на горните, недостатъка е теглото. И двата вида литиеви отдават 100% от капацитета си за 2 часа. Естествено имат платка която ги пази от прекомерен разряд или презареждане . Не е препоръчително всеки път да се разрежда до 100%, главно понеже баланса им при заряд после се затруднява.
По напред в темата има линкове откъде могат да се купят и цени.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Trofei »

http://www.torqeedo.com/fr/produits/bat ... 03-00.html

Защо този литиев 104 Ah е 5000лева и какво означава максимален капацитет 2 685 Wh? :shock: :roll:Ако са ватове за час,а данните на Протруър е 600вата излиза,че с този акумулатор от 5000лева може да се кара на максимална скорост 4 часа? :roll: На другите литиеви не виждам данни във Ватове на час? :roll:
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от vesko1234 »

Trofei написа:http://www.torqeedo.com/fr/produits/bat ... 03-00.html

Защо този литиев 104 Ah е 5000лева и какво означава максимален капацитет 2 685 Wh? :shock: :roll:Ако са ватове за час,а данните на Протруър е 600вата излиза,че с този акумулатор от 5000лева може да се кара на максимална скорост 4 часа? :roll: На другите литиеви не виждам данни във Ватове на час? :roll:
Торкидо и аз не съм забелязал да продават много евтино :)

Този акумулатор е Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide на 26 волта. Протруара е на 12 волта. Ватчасовете са равни на амперчасовете умножени по волтажа. Ако батериите му бяха свързани така че да дават 13 волта, тогава амперчасовете щяха да са 208, а ватчасовете същите. Тогава щеше да може да се кара на макс 4 часа.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Trofei »

Излиза,че с твоя 12.8/80Ач имаш 1000вата на час и разделено на 600вата максимална мощност на Протруъра–12волта получаваш час и половина минимум на максимална скорост? :roll: Пробвал ли си колко време държи твоята система акумулатор–двигател? :roll:Забравих килограмите и плаваемостта в уравнението! :oops: :oops: :oops:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Trofei »

b_lomsky написа:http://evparts.alle.bg/%D0%B0%D0%BA%D1% ... n-battery/

Тези стават ли ?
Кажете вашите какви са?И като цени горе-долу? :roll:
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от vesko1234 »

Моите батерии ми ги сглобиха в Зекотек : https://www.olx.bg/ad/litievo-yonni-aku ... 21Y1x.html.
Тогавва имаше 8 налични CALB LiFeP04 и BMS платката и май ми излезе 880 без доставката. Подобни са цените и на литий-полимер за съответните АЧ. На доста места в нета внасят и сглобяват литиеви батерии.

Моя мотор го засичам с ватметърче и харчи 24-27 ампера на час при пълен ход и акумулатора трябва да стигне за около 3 часа. Консумацията зависи главно от вятър и вълна дали има срещу мене. Не съм го засичал точно, защото при риболова съм с различни скорости и не съм ги източвал докрай, но 2 часа поне съм правил със сигурност на пълен ход. По принцип марковите батерии си държат колкото им е номинала, даже може да е малко отгоре в началото. Winston batтery са също хубави доколкото съм запознат. Технологията е една и съща така че няма големи разлики.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от svetoslav7704 »

Вариантите са два.Цените са около 1лв на ватчас.Първи вариант с литиевойонен акумулатор изпълнен с елементи Panasonic ncr18650b с най добра енергийна плътност-250ватчаса на килограм.Тегло около 5кг за 100амперчаса.Недостатък - по малкия брой цикли 400-1000.При 50 цикъла годишно не са малко.Вариант 2 като на vesko1234.По голям брой цикли със 100 ватчаса на килограм,тоест двойно по високо тегло.И двата варианта се изготвят от въпросната фирма.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Trofei »

Ясно.За Уикенд-риболов е напълно достатъчно.Ако реша с подобна схема да направя седмичен излет на палатка,какъв вариант за зареждане ще ми трябва със солар?Не мога да схвана за 60-80-100Ач,колко вата соларен панел ще ми свърши работа за ежедневно дозареждане?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”