Доработки по каяка

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от antoanBS »

няма дупчене по каяка
Изображение
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Доработки по каяка

Мнение от Accept »

Kentavar написа:Здравейте момчета и момичета. Не исках да отварям нова тема за моето питане, та за това пиша тук....Заминавам за Гърция в неделя живи и здрави и се нуждая спешно от съвет. Влиза ми вода в сухият люк пред мен и не знам от къде е... Вътре ще си държа документите, фотото и т.н. Може и в плик да ги сложа но искам да оправя нещата кардинално....Та питането ми е: със сигурност се е прецакало уплътнението по основата на врътката....Не знам от какъв материал е. Нямам време за експерименти....Та някой ако е сменявал такова нещо или го има някъде в БГ нека помогне....Ако ли не с какво вещество мога да уплътня за да не влиза вода, но да мога и да го демонтирам след време за да сложа ново уплътнение....Още нещо....тези страничните стабилизатори на Хоби - тата могат ли да се приспособят на Оушъна ми? Аааааааааа дайте някаква идея за мобилна стойка за сондата на каяка? Купувах си една но не става...Та се наложи на Доспат да крада дъски, да шкуря, режа, боядисвам....е стана но е шумна и ме забавя при бързо гребане.....Моля помагайте, ако може и някоя снимка, че нямам време деА...Така е като се сещам в последният момент. Благодаря Ви предварително. Живи и здрави.
Иво :)
Колега, с моя едносезонен опит ще се опитам да ви отговоря:
1. Документи в морето - преснимайте си ги, ламинирайте и готово. Един месец гребах из Гърция с документа в колата.
2. Фотото в морето не ви трябва. Каквото уловите може да се снима и на сушата, а след кефа от морето въобще няма да ви е до снимки - затова и аз съм постен.
3. Стабилизатори в морето не ви трябват. Не знаете на излизане какво ви очаква, освен ако не влизате и излизате в затворен залив. Това лято гребах във вълни, които скриваха хоризонта и добра част от сушата. Интересно, гъделичкащо и безпроблемно. При едно излизане една вълничка изникна сякаш изпод задника ми и след 15 - 20 метра сърфиране ме заби в брега. Излетях от каяка като катапултиран. Той се обърна върху мен, едното гребло се счупи... Беше запомнящо се и гърците наоколо започнаха да ме вземат насериозно. Както и да е - мисълта ми е, че ако имате поплавък, при едно такова излизане той може да ви строши каяка.
4. Колко се пълни споменатия отсек за час?

И, естествено, съвети от начинаещия :lol:
1. Наблюдавайте отношението между вълните и вятъра на мястото, на което сте.
2. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО нож с кания в каяка.
3. Къси ли са вълните, не рискувайте да влизате.
4. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО 2 гребла!!!!!!!!!!!!!!!!

Безаварийно, безпроблемно и наслука ви желая!!!
RTM Ocean Quatro
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от Kentavar »

Е, все пак имам някакъв опит с морето...Не гръцкото а нашето....Но не съм чак такъв "екстремист"....Мисля да влизам и излизам на подходящи места...Иначе рискувам жената да получи удър....Благодаря за насоките и мненията. Всичко научено е ценно...Живи и здрави...Надявам се да мога да пускам по някоя и друга снимка за гъдел. :)
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Доработки по каяка

Мнение от Accept »

На онова море ходя от няколко години и съм виждал доста странно поведение на водата и всичко зависеше от конкретното място. Веднъж гледах часове наред как духа стабилен вятър от сушата, но вълните не спираха - сякаш вятър и вълни нямаха никаква допирна точка. Друг път видях вълни да вървят в 2 противоположни посоки без да си пречат - от брега към морето и от морето към брега - навътре, разбира се. Та ми беше трудно да преценя коя ще ми плесне шамарчето. Но продължавам да твърдя, че поплавък не е нужен, дори най-вероятно ще ти пречи. Аз също не съм екстремист, но за броени минути може да се вдигне над метър вълна и тогава трудността на излизането не е прогнозируема. поплавъкът най-вероятно доста пречи на маневреността, а тя е по-важната в трудна ситуация, според мен. Ограничава те да слизаш само от едната страна, а вълна в зоната на прибоя може да врътне каяка за 2 - 3 секунди.
RTM Ocean Quatro
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Доработки по каяка

Мнение от JohnnyBravo »

Това за стабилизаторите не е точно така. Има три позиции, в които могат да се нагласят - висока, средна и ниска. Във високата позиция стабилизаторите нямат допир с водата и съответно не пречат на гребане, сърфиране и каквото и да е там занимание. Допирът им с водата става само ако каяка се наклони много. В средната позиция стабилизаторите се допират леко до водата. Само с ниската позиция са плътно до водата, като тази позиция е предвидена за мухари и други, които искат да ловят изправени, тази позиция не е за предвижване.
Щети също не виждам как могат да станат, освен ако не са някакви самоделки, които да са захванати с винкел :)

Изображение

Аз съм влизал и излизал в морето при доста тежки условия, но никога не съм изпитвал неудобство от моите стабилизатори :)
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от antoanBS »

ами в случая моята самоделка е проектирана да може да се прави наклона на поплавъка но тя е предвидена предимно за двг до 3 кс и това са пълни глупости че пречи на гребане и на излизане на брега ти от какъв опит с каяк с поплавък говориш или просто така си решил понеже ако ти имаш има няма една година излети с каяка то ние имаме над 5 год предимно морски опит
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Доработки по каяка

Мнение от pino »

Колега Accept не си се качвал на каяк със стабилизатор, нали!? Ако стабилизаторите бяха опасни нямаше да се правят фабрично за каяци. Освен това доста производители правят комплекти за ъпгрейд, а се правят и доста самоделки. Проблемите с водата идват ако я подценим и са чисто субективни - не ни е виновен каяка.
Колкото до фотото, този форум е пълен с клипове и снимки на колеги, които носят със себе си камери и фотоапарати.По-интересно е.
Ocean Kayak Torque
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Доработки по каяка

Мнение от Accept »

Яваш бе, момчета! Споделям моите мисли - не казвам как е или как трябва да бъде! Колегата иска мнение, а не аз - бъдете полезни на него и не се газирайте на мен! Много от пишещите тук са видели лодка много след като аз съм гребал сам в открито море.
Колега Антоан, ДВГ значи "двигател с вътрешно горене". Такъв с мощност, която сте споменал, не се използва, поради ниското КПД. Научете се кое какво значи и също се научете как завършва и започва изречение в българския език.
RTM Ocean Quatro
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от gogo26 »

Пичове,каяците с които ловим риба(изключая тримараните) нямат нужда от стабилизатори,ако няма по тях платна или двигател.СОТ са обикновено с ширина над 70см и нисък център на тежеста,и са доста стабилни.
Само на Тишо,РТМ Диското искаше стабилизатор :lol: и то не винаги.
Hobie Mirage Outback
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Доработки по каяка

Мнение от JohnnyBravo »

Gogo26, при нас са идвали доста хора с различни каяци, които са искали да им се монтират стабилизатори. До момента сме монтирали над 15 комплекта, като само 4-5 от тях са монтирани на каяци Hobie. Имахме един водолаз, който си ги сложи за по-лесно качване в каяка, тези с хобитата си ги сложиха заради платната, но останалите ги слагаха заради проблеми със стабилността, защото са си взели каяци, които не са пробвали предварително.
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от gogo26 »

JohnnyBravo написа: но останалите ги слагаха заради проблеми със стабилността, защото са си взели каяци, които не са пробвали предварително.
В тези твои думички, се крият основните проблеми при закупуването на каяк от начинаещи :tup:
Hobie Mirage Outback
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Доработки по каяка

Мнение от Accept »

Ето И затова предложих (за София) да се събираме през някакъв период на бира и раздумка. Ако има новак (какъвто съвсем доскоро бях) идва, пита, знаещите го виждат, преценяват що за човек е (вътрешно и външно) и проблемите евентуално тръгват да се решават несравнимо по-бързо, отколкото с безсмислено задаване на едни и същи въпроси във форума от всеки нов мераклия. И доработките могат да се обсъдят по-бързо, и какво ли още не - полезно за всеки.
RTM Ocean Quatro
KVS
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2014 8:59
Риболов: Любителски
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Доработки по каяка

Мнение от KVS »

Ето няколко идеи за доработка на каяка:

https://www.youtube.com/watch?v=uXn--tGc9vE" onclick="window.open(this.href);return false;

Само дето не съм сигурен, какво става с гаранцията после.
Pelican ICON 120X Angler (продаден)
Pelican Catch 100 PWR
12345
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Ное 15, 2015 12:30
Риболов: риболов с каяк

Re: Доработки по каяка

Мнение от 12345 »

Зкупих си сонар LOWRANCE Elite-5 CHIRP възможно ли е сондата да се лепи вътре в каяка или трябва да е във водата.
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Re: Доработки по каяка

Мнение от bibobibob »

Няма проблем сондата да е вътре! Залепя се или с лепило ако няма да я сваляш или с някакъв вид вазелин за да прилепне плътно към корпуса. Важно е между сондата и корпуса да няма балончета въздух, за да не дава грешни отчитания сонара. Има специално изрязани поставки за сондите на Лоранс в каяк за по лесен монтаж.
Hobie Mirage Adventure Island
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”