Каяк туризъм

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Andro
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 16:15
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Каяк туризъм

Мнение от Andro »

Доста време се чудех дали да отворя такава тема тук.
Гледам, че колегата roskobosko е пуснал тема "туринг със СОТ каяк", ама.... нещо не е точната тема която ми се върти в главата.
Та по темата: Що е то каяк туризъм и има ли той почва у нас.
Сещам се за следните варианти на каяк туризъм:
- излязъл Бакъра за риба, не хванал и се превърнал в турист. Тук май ще има доста хора които могат да споделят опит :D;
- воден поход по определен маршрут, както самостоятелно по примера на колегата roskobosko, така и в група с най банален но голям пример - TID;
- каяк туризъм с елемент на приключение, който аз основно практикувам ;
Всеки един каякар волно или неволно спада към една от гореизброените категории каяк туристи и поради това ще има какво да сподели тук.
Каяк туризма може да бъде просто една кратка разходка с продължителност няколко часа, така и няколкоседмични пътешествия.
За да не става прекалено обемна и разводнена темата, ще помоля тук да се споделят турове в които има наистина ценна информация която би накарала останалите да повторят преживяванията ви.
kayak - Kalao /BIC Sport /
http://kayamping.blogspot.com/
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Желая успех на темата . Ще я следя с голям интерес!
Andro
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 16:15
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Andro »

Да започна с някой неща които за мен са били най- важни в приключенския каяк туризъм.
Първо - размера на каяка да е достатъчен за да събира всякаква необходима екипировка и хранителни припаси. За двама души това ще рече поне още 100 килограма допълнителен полезен товар за каяка над теглото на каякарите. За пример - каяка ни е изчислен да носи 310 килограма, а ние с жена ми сме 130 килограма. Нормално носим минимум 70 килограма оборудване, рядко над 100, но здраво натоварения каяк по-тежко се кара;
Второ - защитата от слънцето. Доста се мъчих с решението на този проблем. Случвало се е да гребем по 10-12 часа на ден и като пече здраво кефа някак си се губи. Най-сетне реших този проблем и то доста елементарно и практично. Успях да приспособя стойка за чадър на каяка. С чадъра каяка прилича малко на китайска джонка, ама слънцето не е страшно вече.
Ето как изглежда изпълнението:
http://picasaweb.google.bg/andreimarkov ... 0706884226
Чадъра е вързан с четири въженца за каяка и вятър от 10 м/сек. не е проблем.
Съществуващите на пазара сенници като този http://www.boatstogo.com/bimini_top_kayaks.asp
са доста непрактични според мен. В смисъл - пречат на гребането.
Отделно съм пуснал от чъдъра към носа на каяка едно допълнително въже за което съм вързал едно платно/стаксел/ с площ около 1 кв.м. и при подходящ вятър го ползвам.
Така чадъра става нещо като 3 в 1.
Чадър на брега, чадър на каяка и мачта за стаксела.
Ето го изпънат стаксела от вятъра.
http://picasaweb.google.bg/andreimarkov ... 6362234034
kayak - Kalao /BIC Sport /
http://kayamping.blogspot.com/
Andro
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 16:15
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Andro »

Да речем, че вече имате подходящ каяк със съответната екипировка. Готови сте за кратко или по-продължително пътешествие.
Остава да изберете накъде да поемете.
Тук вече трябва сам да импровизирате събирайки инфо от къде ли не и най-вече Гугъл.
За другите туристи инфо бол. Включително за бакпекърите има Лонели Планет и подобните му.
За каяк туриста подходящо инфо обаче няма. Поне аз не знам. Ако някой знае - нека сподели.
Винаги като реша да планирам определен маршрут за каяк туризъм трябва да събирам инфо от много места за да си направя плановете.
Сблъсквайки се постоянно с този проблем, който мисля че не е само мой, ми светна на блога за каяк туризъм който водя да му сменя малко фасона.
В смисъл да не описвам само както досега основни неща, а за всяко едно пътешествие да направя един малък гайд, който да е полезен за тези каяк туристи които решат да гребат в същия район.
Споделям с вас какво написах като гайд за последното ни каяк пътешествие в язовир Студен кладенец.
http://kayakbg.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
Постарах се за застъпя в гайда основните неща които биха заинтересували каякарите решили да погребат в този язовир. Сигурно нещо съм пропуснал и ако ми кажете какво с радост ще го допълня стига да го знам.
С течение на времето ще се постарая да направя и другите ни описани пътешествия под форвата на гайдове.
Ще се радвам ако намеря тук сред вас съмишленици които също в такава форма да споделят приключенията си с каяк.
Много би ми било интересно ако всеки сподели своята топ дестинация например.
kayak - Kalao /BIC Sport /
http://kayamping.blogspot.com/
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

С тоз огромен чадър в морето малко зор ще видиш ми се струва, много е висок и при странична вълна и порив на вятъра си кандидат за ескимоско. Но за сладка вода е суперхитрахрумка. Ако искате мога да преведа една интересна статийка на видния къмпингар и основател на сайта Topkayaker.com чичо Том Холти.
Ето и моя каяк-къмпингарски списък заимстван от него от същата статия за злополучния неосъществен излет до острова:

Къмпинг-инвентар

1. Палатка
2. Постелка
3. Одеяло (спален чувал)
4. Възглавница
5. Кърпа
6. Тоалетна хартия
7. Сухи дрехи
8. Газов котлон
9. Фенерче
10. Фенер (соларна лампа) за осветление
11. Кибрит (запалка)
12. Прибори за хранене (нож, вилица, лъжица)
13. Съдове – тенджера, чиния, чаша
14. Непромокаеми торби
15. Телефон, резервна батерия (зарядно)
16. Мокри кърпички
17. Паста, четка за зъби
18. Сапун
19. Репелент против насекоми
20. Аптечка
21. Компас

22. Вода (бутилки 1.5л)
23. Кафе
24. Захар
25. Сол
26. Олио
27. Сухи супи
28. Хляб
29. Консерви
30. Снаксове, кроасани, сандвичи
31. Друга храна

Имам идея и за един три-четири дневен туринг Бургас - Синеморец тази есен, който иска, може да се включи, аз така или иначе ще го направя. Разбира се, няма да забравя и въдиците
:)
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от anastas_peykov »

И на нас ни се въртят в главите разни идеи за многодневни морски походи. Организирано с повече хора, без да ни следват коли , цялата екипировка да е в лодките. Възможните маршрути са.
1. Дуранкулак -Варна
2. Варна - Поморие
3. Бургас - Силистар
Може би догодина ще реализираме поне един от тях, като амбициите са това да стане някаква ежегодна традиция. Между другото тая неделя направихме едно еднодневно походче Варна - Камчия 25 км, 6-7 лодки бяхме , получи се доста добре. Вкарахме почти всякакви лодки, две бананки, два ПМС-а, един двоен ситин , един едноместен ситин , на краси шития каяк , едно кану. Само надуваем каяк нямаше з а което много съжалявам. Лошото е че за подобни мероприятия по море не може да се определи точна дата предварително което е голямо неудобство.

А за сладководния туризъм да кажа че хич не е безопасен. Когато има вода и най безобидната река е много опасна. В затворени водоеми днеска може да си видял едно , след 10 дена ситуацията да е съвсем различна и да ти обърка плановете. А за тзои язовир Студен кладенец се разправят легенди. Ако не те е прала буря на средата на тоз язовир значи нищо не си видял от него:)
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Всеки с гребло в главата мисли такива работи .:oops:
anastas_peykov написа:, цялата екипировка да е в лодките. Възможните маршрути са.
1. Дуранкулак -Варна
2. Варна - Поморие
3. Бургас - Силистар

Това някой ден ако се реализире ще е страхотно !!! Черноморски ТИД.
А защо не и обиколка на Черно море ! Околоко 3480 км :shock:
Някви 4 месеца дали ще стигнат..... Размечтах се ама няма лошо :P
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от anastas_peykov »

Поне едно от тези да се реализирва всяка година ще е добре. Проблема в черноморските изяви е че си на 100% зависим от времето и не може да се определи предварителна дата за да могат хората да си оправят отпуската ако трябва. Това е основния проблем.
Andro
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 16:15
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Andro »

С тоз огромен чадър в морето малко зор ще видиш ми се струва, много е висок и при странична вълна и порив на вятъра си кандидат за ескимоско. Но за сладка вода е суперхитрахрумка.
Чадъра е изпробван вече в морски условия.
http://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=1110624
При вятър до около 10м./сек. няма проблеми, тъй като е вързан с 4 опъващи въжета.
При по-силен вятър изобщо не го разпъвам, или пък го събирам. Събирането става за максимум 30 секунди.
При слаб насрещен вятър от порядъка на 5 м./сек. предпочитам да съм с чадър отколкото да ме пече слънцето. Съпротивлението на чадъра при такъв вятър не е голямо, а удоволствието да си под чадъра и да те обдухва лек ветрец си заслужава малко по-големите усилия при гребане.
Когато вятъра е попътен пък, всичко което си загубил при насрещно движение го наваксваш двойно, като опънеш и стаксела.Каяка ми е голям и системата чадър с платно му пасва според мен доста добре. При по-малки каяци може и да не е така.
Просто споделям идея която може да е полезна на някого.
В горния линк съм описал еднодневен преход при който сме изминали 26 километра при доста променлив вятър при това около 40% от времето насрещен, 50% страничен и около 10% попътен.
При страничен вятър близък до насрещния пробвах доста време да се движа зигзагообразно с опънато платно както се прави при уиндсърфа, но мисля че няма смисъл. Като цяло движението се забавя. Просто платното е твърде малко за да компенсира зигзагообразните движения.
Споделяйки всичко това трябва да кажа, че все още съм в изпитателен период на системата. Сигурно ще има изненади от време на време, които ще споделя.
kayak - Kalao /BIC Sport /
http://kayamping.blogspot.com/
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Kayak BIC Kalao
435 см 88 см - много сериозна ширина , което обяснява липсата на проблеми с чадъра. При тези дименсии може да пробвате проста система , че дори и цялостно бермудско стъкмяване с мачта.
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от anastas_peykov »

Мисля че тоя чадър ако се надупчи с един нож и стане като камуфлажна мрежа няма да оказва такова съпротивление на вятъра и пак може би ще пази сянка. Другия вариянт е огромна сламена шапка от сорта
Изображение
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

Браво Андро. Доста сайтове съм разглеждал, но каяк с чадър не съм виждал. Че и с платно! Супер идея. За туринг. За каяк риболов за съжаление не е приложима поради големия брой въжета (закачки) :D
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
5rko100v
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 19:07
Местоположение: sofia
получил Браво: 2 пъти

Каяк с чадър

Мнение от 5rko100v »

Е,тук вече мога да напиша нещо и аз.Каяка/по-точно ГЕМИЯТА/ лятно време винаги го карам с 2 плажни чадъра-за предната и за задната седалка. Дори когато идва внукът ми и сме трима в каяка за него има и трети чадър от детска количка.Единият го слагам на мястото за мачтата ,вторият е на една ДЖОУНОВИЦА,която е сложена между бордовете зад предната седалка,а третият-малкият е завинтен най-отпред за внукът ми,който седи в краката на баба си ,която седи винаги на предната седалка.А и между другото преди няколко дни мина Т.И.Д. и много от каякарите бяха по този начин с плажни чадъри.При лек вятър чадърите могат да служат и като своего рода платна като се завържат за да не се въртят и наклонят от чупката горе напред-много помага когато вятърът духа от към гърба.Иначе шоуто е велико..................
Аватар
krasipet
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 21:09
Местоположение: Варна

Мнение от krasipet »

RIMOHIT написа:Всеки с гребло в главата мисли такива работи .:oops:
А защо не и обиколка на Черно море ! Околоко 3480 км :shock:
Някви 4 месеца дали ще стигнат..... Размечтах се ама няма лошо :P
Нова Зеландия я обиколиха с каяци, та едно Черно море ли :D
А относно тристата идиота по Дунава (ТИД), тридесет да се съберем в морето пак е добре. :P
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Момчета , във времената в които живеем ми се струва ,че една много полезна вещ би било соларно зарядно за телефон ( би било нужно ако се използва телефон с вграден ГПС)
Друго любопитно нещо - какво трябва да съдържа аптечката. Освен стандартни животоспасяващи- може би е хубаво да има препарати при убождане на дракон или ужилване от насекоми ( антиалергични и др)
Въглен против натравяне...Допълвайте ...
При многодневен тур ми хрумва , че трябва да се прави добър разчет с водата и донякъде храната , както и местата с тяхното набавяне ( такова че да бъдат близо до морето и да можем да оставим каяка без притеснение или той да ни е под око . Най вече за самостоятелните авантюри де...) Сещам се например Даляна... Подходящо място Сигурно има и други такива по бреговата ни ивица а и из вутрешните водоеми.
Покрай последните често има места с чешми или кладенчета , които е хубаво да знаем
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”