Каяк туризъм

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от anastas_peykov »

Тука с идеята да не караш сам мисля че се има в предвид друго нещо. Лятно време като те напече и се обезводниш и като почне да те клати вълната може да изпаднеш в доста неприятно състояние от сорта на прилушаване, схващане.... Дори и най -здравия може да му се случи това най-неочаквано.
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

За да не гадаем, ето какво имат впредвид хората:

„Never paddle alone”

Едно от най-важните правила в каякарството е, че никога не трябва да гребеш сам. Причините за това са много, но повечето са, че ако не си сам, това ще позволи безопасно да излезеш от почти всяка ситуация. Един човек в повече означава, че ако нещо се случи на единия, другия ще бъде там за да помогне, или в най-лошия случай някой, който ще е на другия край на спасителното въже.

„Никога не греби сам” е добра идея и по ред други причини. Например, ако отивате на туринг, най-вероятно ще видите много поразителни гледки – а в случая е винаги добре да имате до себе си приятел, за да споделите преживяното. Плюс това, ще бъде готино и вълнуващо приключение, споделено с приятел.

Другото нещо, което трябва да вземете впредвид, отивайки сам в дивото е, че там ще се чувствате твърде самотен. Ако има друг с вас с който да си говорите, повече от вероятно е да си прекарате по-добре, отколкото сами.

Също, ще има някой наблизо да ви подкрепи, ако се почуствате обезкуражени. Това е добра идея и имайте впредвид, че отивайки в район, който е труден за преминаване, последното нещо което ще поискате е да се хвърлите сам, и може да не приемете предизвикателството.

Последно и най-очевидно – „никога не греби сам” е основно правило, защото е най-добрия начин да бъдете в безопасност, когато излизате на вода. В допълнение към това, трябва да се убедите, че има хора, които знаят къде отивате да гребете. По този начин, ако нещо се случи, спасителните екипи ще знаят къде да ви търсят.

Както и да е, ако никога не гребете сами ще имате възможност за много безопасни, хубави дни на вода.
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

И обратното мнение.

http://www.paddling.net/guidelines/showArticle.html?89

Коментари от кокпита

Гребане сам

От Wayne Horodowich


Аз знам, че различните хора имат различни схващания за каякинга и това се отнася почти към всички аспекти на спорта. Едно от предобладаващите схващания с което не съм съгласен е „никога не греби сам”. Всеки път в който чуя инструктор да казва на своите курсисти тази реплика, аз се надявам те да добавят условие към това твърдение, но повечето пъти предупреждението остава безусловно. Вярвам, че това обезкуражаващо правило е във вреда на каякарите.

Лично аз обичам да греба сам. Познавам много каякари които гребат сами. Аз поощрявам каякарите да се научат да гребат сами, но аз добавям условия към това. Не предлагам на новаците „взимай греблото и си греби на воля”. Аз обяснявам на моите курсисти, че те не трябва да започват да гребат сами докато не покрият определени изисквания. Взимайки впредвид тези изисквания, аз обучавам моите курсисти в това какво трябва да знаят преди да започнат да гребат сами. Кажеш ли на каякара НЕ на гребането сам, спъваш неговото развитие.

Вярвам, че има добри причини защо каякара да гребе сам. Един от основните принципи на които аз наблягам в ръководствата и при обучението на инструктори е: „ силата на групата е базирана върху силата на индивидуалностите в нея ”. С гребане сам аз съм се научил на самостоятелност.

Аз знам, че всеки аспект при гребане е моя отговорност. Ако нещо се обърка, аз ще имам задължение да се справя. Трябва да знам къде съм по всяко време. Трябва да мога да влизам и излизам от водата с каяка сам, без помощ. Най-голямата награда на гребането сам не е измеримо умение. Това е промяна на мисленето. Нарастването на увереността сам си заслужава труда. Вярвам, че соло гребците имат по-голям усет. Дайте ми партньор за гребане с голям усет и увереност в себе си през който и да е ден от седмицата. Моите курсисти никога няма да придобият същия усет и увереност като мен, ако те винаги гребат с мен или в група.

Това ме навежда на мисълта да направя списък какво аз мисля, че каякарите трябва да знаят, да умеят и трябва да правят, ако желаят да гребат сами. Обличайте се за температурата на водата, винаги носете спасителна жилетка, имайте свое собствено гребло и помпа и ще отидете където пожелаете, сами или в група.

Преди да предприемете вашето пътуване сам, бъдете сигурни, че имате:

Сили за пътуването
Можете да влизате с каяка във водата сам и да излизате сам
Можете да се ориентирате с карта и компас или навигация
Резервно гребло
Комплект за сигнализация (с vhf радио и/или мобилен телефон)
Комплект за поправка (при стъклопластови каяци)
Познавате маршрута (ако сте начинаещ)
Информация за очакваните атмосферни условия

Това е екипировката, която вие най-вероятно ще носите с вас дори и на груповите излети. Уменията могат да се научат и практикуват на груповите излети. Когато усетите, че сте готов, започнете с половиндневен преход на место, където сте гребали преди това. Когато комфортната ви зона се увеличи и вашите умения също, границите които достигате ще се преместват все по-надалеч. Вижте Ed Gillette. Той направи соло пътуване до Hawaii от California.

Преди да скочите в каяка си и да гребете към залеза (или към изгрева – за вас гребци от Източния бряг), трябва да бъдете супер запознати с рисковете и последиците при гребане сам. Сам означава сам. Ако нещо ви се случи трябва да имате уменията и способността да се справите. Ако излезете на вода с нагласата „ ако нещо се обърка ще се обадя за помощ”, значи сте пропуснали важното. Да бъдете подготвени и познаващи обстановката елиминира повечето от грешките правени от каякарите които се обаждат за помощ.

Най-рисковата част от гребането сам са здравословните проблеми (сърдечен удар, припадъци, краткотрайна загуба на съзнание и др.такива) които могат да ви направят безпомощни, така, че дори да не можете да се обадите. Риска е по-голям ако сте сам. Имайте впредвид, че да гребеш сам е начин да погледнеш в себе си, но често може да бъде и самотно занимание.

Другата страна на монетата са ползите от гребането сам. Великолепното чувство да постигнеш повече, да изследваш нови простори. Вие се научавате да разчитате на себе си, да се осланяте на своите решения. Мотивацията да учиш и практикуваш се увеличава, защото ползите изглеждат по-големи. Мирът и тишината когато сте сам на вода са прекрасен начин да се концентрирате върху себе си.

Едно последен въпрос който си заслужава да обсъдим е фалшивото чувство на безопасност, което имаме когато гребем в група. Само защото сме повече не означава, че е в пъти по-безопасно. В случай на преобръщане докато сте в група дали сте сигурни, че онзи от групата ще дойде на помощ? А ако те не могат да помогнат защото са недостатъчно опитни или поради страха им ако климатичните условия са трудни? Вашите собствени умения ще бъдат вашето спасение. Може да се каже, че групата каякари е сбор от соло такива.

Както казах по-рано, аз обичам да греба сам. Аз нямаше да мога да достигна нивото на опит и уменията които съм придобил досега, ако винаги съм гребал в група. Аз вярвам на моята преценка и на моите умения които са нараснали именно от гребане сам. Затова аз казвам „ преди да гребеш сам, във ваш интерес е да покриете критериите споменати по-горе.

Wayne Horodowich, основател на The University of Sea Kayaking (USK), пише месечна дописка за USK web site. В добавка Wayne е режисьор на "In Depth" Instructional Video Series for Sea Kayaking.
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Роско, след сряда до понеделник прогнозаа е мого подходяща :wink:
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

За това предложих един Доспат. Ако няма желаещи, ще греба сам... :) Вече зная колко мога да издържа там. Зная на какво е способен каяка. 1.5 литра вода ми стигат. За 5 часа на вода ми трябва поне един стоп за едно облекчаване и поне още веднъж, че ме заболява задника. Но може и без него, но трябва периодично да се набирам на ръце..... Вече съм с по късо гребло. Знаят къде ще греба, като този път няма да търся сериозна дистанция... Просто няма смисъл. Извадих си поуки за поведението на рибата: пъстърва, костур.... Ами това е. Иначе за призляването в жегата е вярно. Аз го отдавам на стегнатата жилетка, която когато работя приведен напред, ме стяга в областа на сърцето, което в сериозният обеден пек ме кара да се чувствам зле... А за споделянето на преживяването, като ползвам фотото да запечатя хубавите моменти и като си поговоря сам със себе си и всичко е О.К. :D
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от anastas_peykov »

На всички каяк(рибари)туристи ще вкарам една оферта за воден поход през уикенда по р. Тунджа от с. Тенево до с. Срем.
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

RIMOHIT написа:Роско, след сряда до понеделник прогнозаа е мого подходяща :wink:
Май тая седмица ще е, приключих и с ремонта, само се чудя дали да е петък - неделя или събота-понеделник :roll:
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

Ами ако някой желае да заповяда, допълнително ще пиша кой ден тръгвам (най-късно в сряда) програмата е както писах:
Бургас-Каваци-Арапя-Силистар
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Наобратно ? :?:
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от anastas_peykov »

Ако си сам няма ли да е тъпо. Да не почнеш да си говориш сам по някое време :)
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

Еееее, Тишо, не съм още за наобратно. Догодина може би.
Даа, ще е тъпо Анастасе. Но по-тъпо е да си стоя в къщи. Нали знаеш, че човек след време като погледне назад, съжалява само за невзетите решения. Едно време едни приятели всяко лято се спускаха с гуменяци по Велека от Бродилово до Синеморец. Така и не се случиха нещата с мен да се отида с тях - малко дете, семейство, ангажименти, знаете. Този път съм решил твърдо.
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от anastas_peykov »

roskobosko написа:...Но по-тъпо е да си стоя в къщи.....
Туй не го показвай на жена ти да не се установиш някой ден че ти е продала лодката без да знайш :)

Толкоз от Бургаските ти аркадаши няма ли да се намери един да доди с теб. Сам според мен е опасно и безкрайно тъпо. Може да се схванеш, да ти стане лошо....и кво ли не още. Аз бих дошъл ама през уикенда съм на тунджа. Макар че по правило вятъра е винаги срещу теб гледам "прогнозите" че ще духа няколко дена южен вятър. Не си ли мислил да тръгнеш от Силистар към Бургас?
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

anastas_peykov написа:
roskobosko написа:...Но по-тъпо е да си стоя в къщи.....
Туй не го показвай на жена ти да не се установиш някой ден че ти е продала лодката без да знайш :)

Толкоз от Бургаските ти аркадаши няма ли да се намери един да доди с теб. Сам според мен е опасно и безкрайно тъпо. Може да се схванеш, да ти стане лошо....и кво ли не още. Аз бих дошъл ама през уикенда съм на тунджа. Макар че по правило вятъра е винаги срещу теб гледам "прогнозите" че ще духа няколко дена южен вятър. Не си ли мислил да тръгнеш от Силистар към Бургас?
Много мъдър съвет. Точно така и ще направя. Но не основно заради вятъра, има други причини.
Първата е, че ако тръгна от Бургас, мога да го направя най-рано към 9 часа сутринта, от Силистар мога да тръгна в 6 часа.
Втората е, че трябва да тръгна наобратно в неделя (ще тръгна в петък сутринта от Силистар) съответно движението ще е претоварено, а аз ще съм изморен
Третата е за вятъра, прав си.
За лошото - не може - никога не ми е ставало лошо, за схващането - ще го преживеем - копали сме на село, и канали в казармата - гребането в сравнение с копането е песен :lol: :lol:
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Да ама на юг си по нанадолнище- виж картата :)
Времето , ако познаят, ще е почти безветрие
Не се сещам есенното течение в коя посока
беше.
Аз за колата питах - намери ли съпорт?
Аватар
roskobosko
Мнения: 328
Регистриран на: Пет Юни 19, 2009 15:53
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от roskobosko »

Не съм намерил още, ама все ще измисля нещо до четвъртък вечер :roll:
относно рибарлъка - намери време и разпусни, тя работата не е заек да избяга
>Scupper Pro TW Angler
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”