GPS за телефон?

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

GPS за телефон?

Мнение от Torsade »

Моля за съвет, каква навигационна програма да си инсталирам на телефона (андроид 4), за да мога да си следя маршрута, местоположението и да си отбелязвам точките на интерес, докато си карам каяка? Не ми е нужно програмата да става и за автомобилна навигация, но ако има такава, не бих възразил.
Гледам, показвате карти и на тях очертан маршрута за деня, нещо такова?
Malibukayak X-13
><((((*>
Bokser
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 12:30
Местоположение: Благоевград
получил Браво: 1 път

Re: GPS за телефон?

Мнение от Bokser »

По-вероятно е да си гледал трак, а не маршрут. Иначе за андроидчето пробвай lGO primo.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: GPS за телефон?

Мнение от Vid »

Най доброто поне според мен е Иго Примо:
http://www.zamunda.net/details.php?id=335015&hit=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Не е ясно какъм ти е телефона, и тук можеш да прочетеш идей, мнения и да изтеглиш това, което ти е нужно http://www.ipmart-bg.com/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

GPS за телефон?

Мнение от JohnnyBravo »

За каяка по-подходящо мисля, че ще е да си сложиш морска навигация :)
https://play.google.com/store/apps/deta ... rope&hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: GPS за телефон?

Мнение от Vid »

За Андроид, това което споменах е най доброто....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: GPS за телефон?

Мнение от Torsade »

Да, като че ли е по-добре да е морска навигация... Обаче за това приложение (Marine: Europe) пише, че може да се обажда самичко по телефона и да прави снимки. Това риск ли е?
Malibukayak X-13
><((((*>
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: GPS за телефон?

Мнение от JohnnyBravo »

iGO Primo няма нищо общо с морето, това е една добра навигация, но за сушата. Човекът се интересува от GPS Software, който да използва в каяка. Програмите, които аз използвам са Marine Europe и MotionX GPS. За съжаление, втората я няма за Андроид. Marine Europe съм я използвал както в България, така и в Гърция, никога не съм имал проблеми. Снимките, които правиш са на обекти или точки, които ти си отбележиш по картата. Обажданията са пак по твое желание отново към POI, които са отбелязани на картата.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ако искаш само да си засичаш преходите и да ги споделяш или анализираш, тогава може да си вземеш нещо по-леко от типа на MotionX GPS. Ето log от последният ми маршрут:

Name: Track 010
Date: 29.09.2012 8:37 am
Map:
(valid until Mar 28, 2013) View on Map
Distance: 21,2 kilometers
Elapsed Time: 4:07:28
Avg Speed: 5,1 km/h
Max Speed: 7,9 km/h
Avg Pace: 11' 39" per km
Min Altitude: 0 m
Max Altitude: 11 m
Start Time: 2012-09-29T05:37:18Z
Start Location:
Latitude: 39º 59' 06" N
Longitude: 23º 59' 33" E
End Location:
Latitude: 39º 59' 07" N
Longitude: 23º 59' 14" E

Google Earth File

Хубавото е, че програмата прави експорт на файлове, които могат да се отварят с други програми като Google Earth и т.н.

iGO Primo го използвай, когато си возиш каяка ;)
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Re: GPS за телефон?

Мнение от patter »

Ще ме простите, ама не се сдържах :-)

Голям градски джип минава през забутано селце, завива със замах по потънала в кал уличка и пропада в дерето.
Две баби го наблюдават:
- Глей Гицке, още един с жипиес.
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: GPS за телефон?

Мнение от Torsade »

:D
Този виц ми е от любимите!

А иначе по темата - благодаря за отговорите, Джони беше много точен и изчерпателен.... а аз още мисля...
Malibukayak X-13
><((((*>
Аватар
stih
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 19:12
Местоположение: Балчик, морето, Луда Камчия

Re: GPS за телефон?

Мнение от stih »

Аз ползвам стандартното приложение "Моите маршрути" /My Tracks/, заложена в телефона ми, след което качвам тук: http://www.mapmytracks.com/explore/activity/838720
Но ще погледна и това, което по-горе е показано.
Malibu Extreme, Malibu Pro2 Tandem
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: GPS за телефон?

Мнение от quietriot »

сложих си това Igo na sony xpеria S аботи прекрасно и говори даже една как-а.
lubo777
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 0:26

Re: GPS за телефон?

Мнение от lubo777 »

Здравейте,
най-доброто GPS приложение според мен за Android телефони е OruxMaps

Едно от основните предимства на тази GPS навигационна система, е че можете да ползвате доста добри Online карти като Google Maps (Hibrid версията например) и много други топографски и други карти, които обаче OruxMaps за разлика от други подобни приложения кешира на телефона ви и можете спокойно да ползвате кешираните вече карти и в планината без достъп до Интернет.

Друго много важно предимство на OruxMaps е възможността в настройките на GPS-а да зададете през колко сек. (постоянно / 8 сек / 30 сек итн) искате телефона да ъпдейтва местоположението ви. По този начин реализирате ЗНАЧИТЕЛНА и осезателна икономия на батерия.
Андроид телефона ми (Samsung Galaxy S2) работи по 12 часа с вградената си батерия с постоянно включена GPS навигация OruxMaps ... което е абсолютно невъзможно при използване на друго GPS приложение.

Освен онлайн картите OruxMaps дава възможност да използвате и доста качествени и подробни (топографски и други) карти, както и да ползвате offline карти за Garmin ...

Относно качествени топографски карти с добро покритие за България ще си позволя да копирам тук мой постинг от MTB форума тук, в който има доста подробна дискусия по темата и много ценна информация за други видове карти (като топографските карти на руския генщаб итн), които може да използвате с OruxMaps.

Относно топографските карти на България в OruxMaps, които ползвам:

1. През Mobile Atlas Creator достъпен под Linux и Windows ползвам конкретно топографската карта: OpenStreetMap 4umaps.eu

Изображение

През програмата лесно се експортва като Offline карта във формат за Oruxmaps и резултата се копира в
/sdcard/oruxmaps/mapfiles
В сайта на Mobile Atlas Creator има подробно инфо стъпка по стъпка как точно да го направите.

2. Втората добра топографска карта на България, която мисля че въобще не е лоша (малко по зле изглеждаща е от горната) е картата на България (там има карти на почти целия свят) на OpenAndromaps.org
Важно е да имате в предвид, че тази карта е МНОГО по-малка като размер в сравнение с тази от OpenStreetMap 4umaps.eu
Сваляте архива, разархивирате го и двата файла ги поставяте в /sdcard/oruxmaps/mapfiles

3. Освен тези две карти по-горе задължително имам на телефона ми над 1G кеширана хибридната сателитна Online картата на Google Maps Hybrid

По този начин за изцяло горските райони, в които не се виждат пътеките и по-скоро черните пътища от Google Maps Hybrid ползвам една от двете топографски карти по-горе, в които има нанесени типичните за една топографска карта основни изначения, като хоризонтали (свързващи точки с една надморските височини), пътеки, черни пътища, вода и какво ли още не :) :) :)

От друга страна кешираната Google Maps Hybrid помага много за ориентирането по черни пътища, които се виждат много добре.
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: GPS за телефон?

Мнение от anastas_peykov »

Тия офлайн карти от Гугъл напоследък ги одрязаха. Като пуснеш да се тегли с тая програма Mobile Atlas Creator район с повече детайли и гугъла почва да реже и на практика нищо полезно не се получава. Преди ставаше , правил съм си много хубави офлайн детайлни карти от Гугъл Ърта но сега не става.
lubo777
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 0:26

Re: GPS за телефон?

Мнение от lubo777 »

anastas_peykov написа:Тия офлайн карти от Гугъл напоследък ги одрязаха. Като пуснеш да се тегли с тая програма Mobile Atlas Creator район с повече детайли и гугъла почва да реже и на практика нищо полезно не се получава. Преди ставаше , правил съм си много хубави офлайн детайлни карти от Гугъл Ърта но сега не става.
О, да .... в Mobile Atlas Creator от доста отдавна липсват картите на гугъл, но това не е особен проблем, тъй като картите на гугъл, а и доста други присъстват в списъка с онлайн карти в OruxMaps.

Просто се налага да се браузне през OruxMaps съответния район, за който е необходима да кажем Google Hibrid карта, настройвате си преди това да имате в програмата доста голям кеш - да кажем 1-2 G и готово - имате Google Hibrid карта налична и offline.
Проблема е че трябва да бразунете района в различните Zoom нива, за да се кешират съответно и снимките от необходимите ви нива.

Относно Marine Europe, която е описана от колегата по-горе толкова добре, много детайлно и подробно - наистина, това е супер яка програма за навигация в морето!
Ето линк към последните 1-2 версии на програмата за Android:
Marine Europe 2.5.7 тук
Marine Europe 2.6.3 тук
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: GPS за телефон?

Мнение от JohnnyBravo »

С всеки ъпдейт програмата става все по-добра. Преди два дни пуснаха и услугата Navionics+, която ви дава достъп до SonarCharts™

Navionics+ е на абонаментен принцип и цената е € 19.99 на година.

Изображение Изображение Изображение

Аз съм си активирал всички добавки:
Изображение

Ето няколко скрийншота, които показват разликите:
Преди и след
Изображение Изображение

Изображение Изображение

Мисля, че това ще е доста полезно за морският риболов. Тези дни смятам да си закупя Navionics Gold и да активирам Navionics+ на новият телевизор Lowrance Elite-7 HDI
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”