Моят първи риболов с каяк :)

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
lubo777
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 0:26

Моят първи риболов с каяк :)

Мнение от lubo777 »

Днес направихме сефтето ни на риболов с каяк и куче :)
Място: язовир Александър Стамболийски.
Времето беше много странно днес, като стигнахме на язовира се оказа, че духа доста силен вятър и имаше вълнички, но това не ни разколеба да изкъпем един воблер днес в язовира.

Пристигнахме на язовира към 3 часа за един кратък (първи) тест на новия сгъваем каяк.
Изображение

Сглобяването на каяка отнема около половин час
Изображение

Изображение

Изображение

Каяка дълъг 5.50 м е сглобен и готов за действие
Изображение

Рула се оказа, че е ДОСТА полезен за лесното управление на този дългичък каяк :)
Изображение

Заради вълните и силния вятър първоначално реших да сложа предпазителя на палубата, но после се отказах ...
Изображение

Ето ни готови за действие
Изображение

Тук по едно време спряхме на един от бреговете за кратка почивка ... :)
Изображение

И случайно открихме тази рибарска хижа, скрита зад една горичка
Изображение

Ето на какъв изглед се радва собственика на рибарската хижа сутрин като се събуди
Изображение

Бях спрял на едно кално място и издърпах лодката към един пясъчен нос малко по-напред за да се кача чист
Изображение

Неочаквано излезна доста по-бурен вятър от противоположната посока, на тази от която духаше първоначално
Изображение

По едно време вълните се засилиха и реших да се прибираме, защото скоро щеше да се стъмни, а и духаше доста ...
Изображение

Сгънах набързо (за около 15 минути) каяка, защото заваля доста силен дъжд
Изображение

Малко преди да си тръгнем вятъра спря, дъжда също, водата стана гладка ... :D
Изображение

Изображение

Пълния албум от излета може да намерите тук: Риболов в сгъваем каяк с немска овчарка на язовир Александър Стамболийски
Равносметка: разходих един воблер (между другото) добре из язовира, но не улова на риба беше основната ни цел на днешния ни първи тестови излет с каяка.
Благодаря на всички за вниманието! :)
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Моят първи риболов с каяк :)

Мнение от RIMOHIT »

Супер! Разходил си се и си бил на вода с приятел! Безценно!
hobie revolution 13
5rko100v
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 19:07
Местоположение: sofia
получил Браво: 2 пъти

Re: Моят първи риболов с каяк :)

Мнение от 5rko100v »

Е,най-после видяхте какво значи сгъваем каяк-предполагам,че сте доволен/или направо -ОЧАРОВАН/ от възможностите на каяка.Виждам,че успешно сте се справили и с сглобяването и разглобяването му.И още повече ,че греблата,които виждам са от по -добрите -ПУХОВИ.сега остава да си намерите мачта,оригиналните платна /стаксел и гафел/ и два оригинални швертове за да си направите комплекта пълен/от пътеписите Ви разбрах,че имате и ШПРИЦКА/това,което се слага при дъжд/,което си е направо много добро нещо.А истински ще си изкефите като се научите да карате и на платна.Още много такива приятни излети ,които тапърва Ви предстоят.Поздрави!
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Re: Моят първи риболов с каяк :)

Мнение от bibobibob »

Супер много се радвам като видя някой да пуска първият си репортаж от влизането с каяк.Тези моменти се помнят дълго и първите преживявания са много ценни.Наслаждавай се на всеки момент от пребиваването си в каяка.Това са моментите в които си ти и само ти! Пък като се хване и рибаааа.. става нирвана :lol: :lol: Успех и много риби ти пожелавам! И да правиш снимки да се радваме и ние :wink:
Hobie Mirage Adventure Island
lubo777
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 0:26

Re: Моят първи риболов с каяк :)

Мнение от lubo777 »

:fish3:
Благодаря много за всички яки пожелания и положителни коментари!
5rko100v написа:Е,най-после видяхте какво значи сгъваем каяк-предполагам,че сте доволен/или направо -ОЧАРОВАН/ от възможностите на каяка.
Да! Просто съм очарован от възможностите на каяка.
Първоначално (през първите 2-3 минути) срещнах малко затруднение с управлението ... духаше доста и имаше вълни, аз натисках педалите на рула и гребях уж от правилната страна ... но все не успявах да завия като хората ... малко след това схванах принципа, който е много логичен: натиска се педала в посоката, в която искаш да завиеш и гребеш с греблото от противоположната страна. :o
5rko100v написа:сега остава да си намерите мачта,оригиналните платна /стаксел и гафел/ и два оригинални швертове за да си направите комплекта пълен/ .....
А истински ще си изкефите като се научите да карате и на платна.
ооо, да - зарибих се много по това платно, наддавах в ebay.de за ето този оригинален комплект, но загубих търга, защото цената стана доста солена .... :shock:

Та по този повод искам да ви помоля, ако чуете, че някой си продава платната за подобна лодка да ми пишете (както актуална е и първата ми молба, ако чуете някой да продава подобен сглобяем каяк да ми кажете, имам един приятел, който МНОГО се зариби).
Решил съм ако не намеря комплект платна на приемлива цена да хвана и да си направя сам. Но за съжаление никъде в Интернет няма точния чертеж с размерите на мачтата и платната. Решил съм да пиша до фен клуба на RZ 85 Pouch в Германия да помоля ако може да ми пратят скица с размерите. Но се съмнявам те да се съгласят. :(

Вие случайно да имате такъв комплект платна и швертове (за размерите)? ... :) :fish5:


5rko100v
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 19:07
Местоположение: sofia
получил Браво: 2 пъти

Re: Моят първи риболов с каяк :)

Мнение от 5rko100v »

Такаааа.Аз -разбира се -имам всичко-що се отнася до този вид каяци/включително и мотори за тях/.Все пак не съм от вчера каякар на такъв вид разглобяеми каяци.Малко по-нататък ще Ви дам точните/оригиналните/ размери и всичко за този вид каяци/ПУХ и КОЛИБРИ/.Но нека малко да си потърсите оригинални такива,трябва и мачта и швертове.Аз ако разбера нещо отнякъде по тоя въпрос ще Ви имам в предвид.И недейте да се стремите да имате всичко сега и в момента,защото бързо ще ви мине мерака/мисля аз/.Първо се научете хубаво да гребете,да управлявате ,да сядате и слизате от каяка и просто съм сигурен- ама много сигурен,че след като минете и на платна ще стигнете и до гениалното откритие,че идеалният вариант е да имате и мотор/ТЮМЛЕР/.Е,чак тогава е голямият КЕФ-кеф ми е да греба,кеф ми е да карам и на платна,кеф ми е да карам и на мотор,кеф ми е да си свържа два/или дори 3 каяка/.Точно заради този кеф и особено да съм независим от никого се научих и сам да си ремонтирам моторите ,и всичко друго /да лепя каяка, да си поправям счупени шпангоути/ребра/,което е необходимо .Въпреки , че имам и друга алуминиева американска лодка- JON BOAT-10 foot- с мотор PARSUN-9.8 h.p.-КАЯКА си ми е на сърцето.А за каяк ще попитам тук- там,но не обещавам нищо засега.Поздрави -засега!И благодарете на РИМОХИТ,че все пак Ви свърза с мен....
lubo777
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 0:26

Re: Моят първи риболов с каяк :)

Мнение от lubo777 »

Супер! Благодаря :D

Относно мерака сте 100% прав, много по-добре е постепенно да стават нещата
:fish13:
Аватар
stih
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 19:12
Местоположение: Балчик, морето, Луда Камчия

Re: Моят първи риболов с каяк :)

Мнение от stih »

Благодаря за репортажа! Аз съм очарован, а виждам, че някой са и по немски оВчаровани :-) В началото, като гледах първите снимки, се притесних за тези летвички, обаче по-късно силният вятър и вълните в язовира опровергаха съмненията ми. Браво за майсторлъка!
Malibu Extreme, Malibu Pro2 Tandem
lubo777
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 0:26

Re: Моят първи риболов с каяк :)

Мнение от lubo777 »

5rko100v написа:Такаааа.Аз -разбира се -имам всичко-що се отнася до този вид каяци/включително и мотори за тях/.Все пак не съм от вчера каякар на такъв вид разглобяеми каяци.Малко по-нататък ще Ви дам точните/оригиналните/ размери и всичко за този вид каяци/ПУХ и КОЛИБРИ/.Но нека малко да си потърсите оригинални такива,трябва и мачта и швертове.Аз ако разбера нещо отнякъде по тоя въпрос ще Ви имам в предвид.И недейте да се стремите да имате всичко сега и в момента,защото бързо ще ви мине мерака/мисля аз/.Първо се научете хубаво да гребете,да управлявате ,да сядате и слизате от каяка и просто съм сигурен- ама много сигурен,че след като минете и на платна ще стигнете и до гениалното откритие,че идеалният вариант е да имате и мотор/ТЮМЛЕР/.Е,чак тогава е голямият КЕФ-кеф ми е да греба,кеф ми е да карам и на платна,кеф ми е да карам и на мотор,кеф ми е да си свържа два/или дори 3 каяка/.Точно заради този кеф и особено да съм независим от никого се научих и сам да си ремонтирам моторите ,и всичко друго /да лепя каяка, да си поправям счупени шпангоути/ребра/,което е необходимо .Въпреки , че имам и друга алуминиева американска лодка- JON BOAT-10 foot- с мотор PARSUN-9.8 h.p.-КАЯКА си ми е на сърцето.А за каяк ще попитам тук- там,но не обещавам нищо засега.Поздрави -засега!И благодарете на РИМОХИТ,че все пак Ви свърза с мен....
Вече имам оригинален комплект ветрила, мачти и швертове за моя сгъваем каяк! Ура! :)

Тази събота отидох до бункера на яз. Искър с цел да направя сефтето на сгъваемия каяк с платната, но не си направих труда да погледна някакъв менюъл (от Pouch) за монтажа на ветрилата, което ми коства известно време за тестове и разглобяване и сглобяване ... и чудене.

(Искам да направя едно уточнение моя сгъваем каяк не е пух, а е Jantar 07, но е много подобен разбира се на пух, клепер, колибри итн.) :)

Целта ми беше на сушата да съм 100% сигурен, че при проблем с управлението на сгъваемия каяк с ветрила във водата мога лесно да сваля платната докато съм с каяка във водата.

Сглобих всичко, няколко пъти разменях някои неща по текелажа докато направя нещата почти както трябва ... според мен :) :) :)

И ... се натъкнах на проблем ... оказа се че в края на гафела на моя комплект ветрила няма предвиден абсолютно никакъв начин за закрепване към фок мачтата!!!

Гафела без проблеми се закрапва към текелажа на около 1/3 от началото си малко над т.1 на снимката, но закрепването в края изцяло липсва ..... има един улеи там само за привързване на самото платно към гафела, но липсва средство за закрепване към фока - става въпрос за ограждение №1 на снимката по-долу:

Изображение

Другото нещо което ми направи впечатление, беше че в оградената точка №2 закрепването на долната рейка на платното не беше ограничена по никакъв начин да си движи нагоре или надолу по фок мачтата ... това нормално ли е?

Молбата ми към 5rko100v е ако може да снимате от близо тези две конкретни точки на закрепване на на гафела към фок мачтата, защото най-вероятно от моя комплект ветрила има загубена част и ще трябва да си я изработя сам.

Гледайки как е направено закрепването в т.2 много лесно мисля че ще мога да направя аналогично подобно и за т.1 но все пак подробна снимка би ми спестила време :)

Имам и още един въпрос към 5rko100v: възможно ли е да се свалят ветрилата на вода, ако каяка се управлява само от 1 човек в този момент - т.е. шкипера е седнал доста назад и няма директен достъп до въжетата на стаксела и гафела, ако те са привързани единствено към фок мачтата ...

При мен въжето за повдигане на гафела и доста по-дълго от останалите, а върху рамката на швертовете имам поставени 2 халки и вероятно през едната от тях минава точно това въже и по този начин лесно би могъл да бъде свален гафела, без да се налага рисковано придвижване на шкипера напред назад из каяка ....... :)
Със сигурност обаче въжето за вдигане на стаксела е доста по-късо и не би било възможно и то да се върже на някоя от тези две халки на рамката на швертовете.

Съжалявам, че не се сетих да заснема всичко докато беше сглобен каяка с платното този уикенд.
lubo777
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 0:26

Re: Моят първи риболов с каяк :)

Мнение от lubo777 »

Благодаря на 5rko100v за подробната информация изпратена ми по скайп.
Ако някой е заинтересован от нещо по темата мога да му напиша тук, но не мога да пейстна целия разговор защото е написан на шльокавица.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”