Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

От "зимното" време ли не знам, но рибата щъка, шава, но не дава нишан да е гладна от доста време. Сервирам и пластмаса, а тя с претенции, не ще.... :D
Въпреки това в събота успях да заснема интересни кадри от улов на сом с каяка:
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Vejo71 »

Вчера и аз най-сетне имах слуката да уловя малко по-голям сом на тролинг с каяка на язовир "Кърджали". При претеглянето се оказа че е 10,160 кг., макар че лично за мен на око беше поне 15 кг :D :D :D
IMG-5e7783ff3c7a6a7425bda61b39e4444d-V.jpg
IMG-5e7783ff3c7a6a7425bda61b39e4444d-V.jpg (118.57 KiB) Преглеждано 3015 пъти
Въдиците ми не са точно за риболов на сом и доста се измъчих, докато го закача с щипката и дори успях да си счупя въдицата.... Вината си беше основно в мен, като при опитите ми да защипя рибата вдигнах въдицата прекалено отвесно, сомът тръгна рязко и строши върха, веднага след това още веднъж и отчупи още една част. Но честно казано изобщо не ми пукаше за това, бюджетна пръчка, но адреналинът си заслужаваше :D
20180801_161437.jpg
20180801_161437.jpg (228.78 KiB) Преглеждано 3015 пъти
След фотосесията пуснах сома да си плува по живо и по здраво във водата със заръката да ми викне дядо си :D Благодаря за помощта на колеги от гр.Мадан, които след улова ме изтеглиха до брега и снимаха всичко, но към момента все още не са ми изпратили останалите снимки и видео /технически проблеми :D /.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от RIMOHIT »

КЕф! ..Браво , майстори!
hobie revolution 13
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от gogo26 »

Браво!
Който е упорит и търси,слуката го застига :tup:
Hobie Mirage Outback
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Vejo71 »

Още малко кадри :D
2018-08-02 07.55.00-1.jpeg
2018-08-02 07.55.00-1.jpeg (87.53 KiB) Преглеждано 2880 пъти
https://www.youtube.com/watch?v=ZU-5l6MQ4fw
https://www.youtube.com/watch?v=1Y4dN-grO0g
ilia0706
Мнения: 80
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 16:51
Местоположение: Враца
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от ilia0706 »

Браво за улова и пускането и по голям да те намери.Каяка изглежда много стабилен при ваденето на такава риба.
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Vejo71 »

RIMOHIT, gogo26, ilia0706, благодаря ви! Да, каякът беше много стабилен :tup:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Получи се нещо, като "гол след гол" в съботния риболов: сомове, бяла риба, щука...
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Vejo71 »

Колеги, имам спешна нужда от съвет! Извинявам се, че пиша направо тук, но не исках да отварям нова тема! Искам да си купя тази въдица, но си нямам понятие от тези мерки. Дължината е ясна, но тази акция :?: не мога да я преценя... Дали ще отчита добре играта на воблерите? Ще ползвам въдицата за тролинг с каяка.

https://www.olssonsfiske.se/fiskeredska ... 8-20-40lbs
Pale rider
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 13:48
Риболов: Spin Head
дал Браво: 57 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Pale rider »

Ъгли Стик е класическа класика за тролинг пръчка. Модела е с връх от фибро стъкло и е изключително подходящ за целта.
Посоченият от теб модел в линка - 15-40 lb. е по скоро за тежък морски риболов. По-подходящият модел ти е 12-25lb.

Вариант Б ти е на Филстар -FILSTAR POWERFLEX BOAT , и двата варианта на 100 и 150 гр тест по примамки са ок - изцяло стъклопластова пръчка- доста колеги ги ползват.

И двете пръчки са много здрави и пригодени за борба с добитъци- разбирай вертикален двубой и най-важното за контрол на рибата . Видях ти предния пост със сомето- браво за успеха. Но това със счупената пръчка ще е невъзможно с някоя от горните. Лично съм пробвал филстара на 5 кг мъртва тяга туба с вода - аванса на макара пуска - пръчката дори и не изпука лака на водачите .


П.С. Теста обозначен на пръчката е тест на линията / монофил/с която е препоръчително да работи . Да не се бърка с тест по примамки.

:tup: :fish15:
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Vejo71 »

Благодаря за отговора, Pale rider! Наистина доста се чудех дали посочената от мен акция е подходяща и поради тази причина не поръчах нищо. Сега ще се ориентирам към две въдици с по-малката акция с дължина 2,10м.
https://www.olssonsfiske.se/fiskeredska ... 7-15-25lbs
Исках да са с дължина 2,40, но при тази акция няма такъв размер. FILSTAR POWERFLEX BOAT съм ги гледал, но при тях ме притеснява транспортната дължина.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Pale rider написа:-FILSTAR POWERFLEX BOAT , и двата варианта на 100 и 150 гр тест по примамки са ок - изцяло стъклопластова пръчка- доста колеги ги ползват.

И двете пръчки са много здрави и пригодени за борба с добитъци- разбирай вертикален двубой и най-важното за контрол на рибата .

:tup: :fish15:
Не съм съгласен с това твърдение. Имам четири такива спининга за тролинг, ползвам ги само за пъстърва и бяла риба, хайде и щука, дори моите са с акция 180 гр. Да, перфектни са за тролинг, но не и за сом. Това не е пръчка за сом и големи хищници!

Първо пръчката е тънка и с тясна дръжка, второ над 3-4 кг. риби тя вече се е огънала нацяло, достигнала е предела, т.е. от нея вече няма никакъв ефект на ресьор. Не, че няма да изкара сома, но вече го няма пружинния ефект на пръчката и поемане на усилията. Щ'от голяма риба може да се изкара и само с макара, без пръчка...

На тази тънка пръчка, като й закача 15-20 см. воблер за сом и тя още преди да го е хванала се гъни в немощ. Хубавато й е, че никога няма да се счупи, защото е плътна, не е тръба и не привлича гръмотевици, но определено не е за големи хищници - над 5 кг. Огъва се на 180 гр., може да поеме предполагам и 360 гр.

Тръбните пръчки от карбон трудно издържат огъване над 90 гр. Мнооооого имам натрошени поради тази причина.
Pale rider
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 13:48
Риболов: Spin Head
дал Браво: 57 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Pale rider »

1. До колегата относно дължината - 2.10 за мен си е на макс за каяк изобщо. Имам 2 излета със пръчки на 2.40 м - некомфортно и неудобно е/ поне за мен/ . Транспортната дължина на Филстара я виж в сайта им- пръчката все пак е разглобяема те дръжката се вади. В купето на колата на тавана опъваш 2 еластични ластика с куки и само ги измушваш пръчките- поне аз така правя. Въобще не си играя да ги сгъвам и прочие.

2. Относно колегата за Филстарските пръчки- сомове на 30 кила са вадени от лодка със същата пръчка
Ето ти и малко фото факти ако на мен не вярваш : Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

"Първо пръчката е тънка и с тясна дръжка, второ над 3-4 кг. риби тя вече се е огънала нацяло, достигнала е предела, т.е. от нея вече няма никакъв ефект на ресьор. Не, че няма да изкара сома, но вече го няма пружинния ефект на пръчката и поемане на усилията. Щ'от голяма риба може да се изкара и само с макара, без пръчка..." -
Не съм съгласен тук- на сухи тестове - 5 кг туба вода вдига със целия такъм без проблем/ реално означава 40-50 кг мъртва тежест във водата / . Гръбнака е здрав на пръчката и няма да подаде - въобще не е лимита си. Влакното или възел ще подадат много по-рано от пръчката. И риба се вади в тандем - макара и пръчка. И двете трябва да са ок.

"На тази тънка пръчка, като й закача 15-20 см. воблер за сом и тя още преди да го е хванала се гъни в немощ. " -
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... &start=645 виж на Стефан темата с какви воблери работи.

Поздрави
:tup: :tup:
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Vejo71 »

Pale rider, счупената въдица беше на 2,70 :D Въпреки голямата дължина свикнах да боравя с нея и ми беше доста удобна. Но това беше и причината за да я счупя, защото не можех да достигна рибата с щипката. Затова сега ще си взема Ugly Stik Gold Tuff на 2,10. В сайта е посочена транспортна дължина 110 см, докато на Filstar-а е 153 см, и разликата е осезаема.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Колега Pale rider, идеята не е колко вдига или издържа пръчката, тя може и 25 кг. да вдигне и да остане цяла, въпросът е на колко кг. ще се сгъне ИЗЦЯЛО! Пробвай и ще видиш, ще е много преди 5 кг. А тя сгъне ли се, както вече казах, няма го ефекта на ресьора, т.е. това, което се цели с пръта. То и затова в магазините се продават едни по-дебели пръти, точно защото издържат по-голямо усилие на огъване, съответно са за риболов на по-големи риби, на жаргон им викат "за сом". Иначе тавана на акцията при пръчките щеше да е ограничен до този на FILSTAR POWERFLEX BOAT.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”