Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
kayak-house
Вносител
Мнения: 407
Регистриран на: Съб Апр 10, 2010 10:26
Местоположение: Поморие-В.Търново
дал Браво: 52 пъти
получил Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Тролинг с каяк

Мнение от kayak-house »

Еваларка....ако това е сефтето , не знам какво да очакваме в бъдеще ... :D :D :D :tup:
www.kayak-house.com
WE STAND BEHIND OUR KAYAKS
at.angelov
Мнения: 213
Регистриран на: Чет Май 26, 2011 22:09
Риболов: Риболов с каяк
тролинг и джиг
Местоположение: Пещера
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Тролинг с каяк

Мнение от at.angelov »

Браво колега , страхотен излет си направил. Все така да ги дърпаш :tup:
Malibu Kayaks X-13
swat1987
Мнения: 63
Регистриран на: Чет Окт 30, 2014 10:34
Риболов: Спининг
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от swat1987 »

Здравейте колеги! Поздрави от един нов каякар първо и второ, може ли някой да се нагърби със задачата да обясни малко по-подробно за троленето от каяк, методи, принципи, техника? Благодаря Ви предварително, мисля, че ще стане добра дискусия. :11:
Stealth 9
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от gogo26 »

swat1987 написа:Здравейте колеги! Поздрави от един нов каякар първо и второ, може ли някой да се нагърби със задачата да обясни малко по-подробно за троленето от каяк, методи, принципи, техника? Благодаря Ви предварително, мисля, че ще стане добра дискусия. :11:
Здравей!Питай нещо по-конкретно,което те интересува,защото е доста обширна тема според време,сезон,вид риба,място,водоем,такъми.....трудно е за преразказ по тема.А и сега е сезона на джига.
Hobie Mirage Outback
swat1987
Мнения: 63
Регистриран на: Чет Окт 30, 2014 10:34
Риболов: Спининг
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от swat1987 »

Добре колега, ще пробвам да троля на яз.Широка поляна, Малък беглик и Доспат, с Малибу Стелт 9 съм и съм наясно с минусите за скоростта му. Имам спининг 2.40, 5-25 на Филстар и 2.10, 3-10 гр. На Серт. Къде е най-удобно да разположа въдиците, на какво разстояние е примамката зад каяка и да препоръчате някоя успешна примамка за тролене, като ще се преследва основно пъстърва, костур и щука.
Каячето го взех основно за джиг и присъствие на трудно достъпни места от сушата, но бих искал, като му дойде времето да пробвам и на влачка.
Предварително благодаря за отговорите и мненията!
Stealth 9
Pale rider
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 13:48
Риболов: Spin Head
дал Браво: 57 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Pale rider »

Колега не знам как си с руския, но разгледай тези статии :

1. http://club-fish.ru/trolling/taktika-i- ... trollinga/
2.http://club-fish.ru/trolling/trolling-d ... schih.html

можеш да си пуснеш и преводача на Хром браузъра да ти го обърне на друг език - бълг, англ който ти е по-удобен. :fish15:
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от empar »

Да си включа и аз с един въпрос. При гребните каяци, къде поставяте самите въдици, така че самите те и/или влакното да не ви пречат на греблото?
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
swat1987
Мнения: 63
Регистриран на: Чет Окт 30, 2014 10:34
Риболов: Спининг
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от swat1987 »

Благодаря колега, ще хвърля един поглед, но много бих искал някой от нашите каякари да сподели личен опит. Зная, че това е цяла наука, но съвсем накратко и основното-каймака на млякото, както се казва :D
Stealth 9
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Accept »

empar написа:Да си включа и аз с един въпрос. При гребните каяци, къде поставяте самите въдици, така че самите те и/или влакното да не ви пречат на греблото?
Аз ги слагам така:
Изображение
Съвсем малко са ми далеч, но пък мога да греба на пълни обороти, което при някои видове вълна е важно.
Не съм си пробивал каяка и не мисля да го правя, защото влизам и със синовете, а в такъв случай се седи другояче.
Вече пред щайгата слагам стойката на сонара. В щайгата слагам всичко, което нося, а понякога и по някое рибе, но за съжаление все още не съм хващал несъбиращо се в кофа :lol:
RTM Ocean Quatro
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

empar написа:Да си включа и аз с един въпрос. При гребните каяци, къде поставяте самите въдици, така че самите те и/или влакното да не ви пречат на греблото?
Всеки риболовен каяк си има фабрични стойки. Те обаче при някои модели не са достатъчни. Поставят се допълнително така, че да не пречат на гребането - придвижването. Ех, малко е неудобно, нужно е присягане, особено за предните стойки, но пълно щастие няма, а и ако се тренира по малко йога, няма да има проблем с гъвкавостта, даже присягането е полезно - разтяга мускулите и сухожилията.

На моя каяк съм поставил допълнителна предна стойка и две задни - самоделки, направени от тръба и поставени в задните отвори на каяка, така че може да се поставя или не. Тролинга обикновено правя на задните стойки, не е нужно да ми пречат въдиците отпред. Когато рибата удари, то се усещат вибрациите по целия каяк. Общо взето в повечето случаи съм имал самозасечка, тъй като работя с по-твърд аванс. При халтав аванс съм изпускал риби.

В момента на каяка имам 5 стойки с 5 спининга с различна акция, но всички на 1,8 м, всеки е с отделен такъм, в зависимост от ситуацията и риболова. Въдици в каяка не вързвам, не губя такова време, всичко е предварително подготвено. Сменям единствено воблери и блесни. Всички въдици са вързани с ластично въже за каяка, защото вече един скъп спининг и макара на Шимано потънаха в яз. Доспат. Ако някой ги извади някой ден - подарявам му ги, негови са. :D
...
Стойки.jpg
Стойки.jpg (214.2 KiB) Преглеждано 6091 пъти
20161021_125343.jpg
20161021_125343.jpg (113.42 KiB) Преглеждано 6086 пъти
20161021_125406.jpg
20161021_125406.jpg (92.93 KiB) Преглеждано 6086 пъти
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от gogo26 »

За предпочитане е стойките за тролинг да са отпред на каяка да ги виждаш.Да следиш постоянно играта на воблера,кога чука по дъното,закача тревички и боклучета и спира да работи.Възможно е да се закачи дребно костурче и да го разкарваш часове без да го усетиш,ако пръчките не са ти пред погледа.А и постоянно да се въртиш и да ги гледаш е неприятно.
За сладководен тролинг пръчка с дължина 1.80м с малка,здрава и лека макарка е удобна за каяк.
Hobie Mirage Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

При гребните каяци, когато гребеш е още по-неприятно да ти се мотаят въдици отпред. Ако се сложат най-отпред и да сочат напред, а не на страни или назад, така че да не пречат на гребането, присягането, реакцията на засечка е много по-бавна от тази, ако въдиците са отзад. Там въдиците са твърде далече. Отзад грабвам въдиците за части от секундата, дори не се обръщам, а ръката отива сама на място - придобит условен рефлекс :lol: . С допълнителната стойка, която съм направил от тръби и поставена в задните отвори на каяка, тя има по принцип лек наклон назад, но ако се обърне обратно наклонът става напред и така пръчките са отзад, но върховете им идват отпред и отстрани. Така с периферно зрение следиш върховете на пръчките, но пак се ограничава малко движението с греблото назад. А бе пълно щастие няма...
При каяците с педали няма проблеми да се сложат пръчките отпред, където и да било, защото няма да пречат, но при гребане е най-добре отзад, като от време на време се обръща главата да се види какво става там. Воблера се вижда дали работи идеално от върха на пръчката. Мислил съм и варианта да сложа огледала за обратно виждане. :lol:

Когато има риба и освен това кълве /при тези две важни условия/, няма особено значение къде е поставена въдицата. Тогава не е необходимо и повече от една въдица. Като се замисля най-успешен риболов винаги съм правил, като тръгна само с една въдица за един вид риболов. Колкото по-тежка артилерия се носи в каяка, колкото повече му се цели човек, колкото по-принудено, толкова по-сигурно е капото. :D
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от gogo26 »

Говоря за ГРЕБЕН каяк!Хоби каяка изобщо не го коментирам,там е съвсем различно.
6-7години бях с гребен каяк и тролинга ми е любима дисциплина.И отзад става да се сложат въдиците,но се губи"пулса" на воблерите.
Hobie Mirage Outback
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от RIMOHIT »

Опред , между прасците накъде има една точка , където като се сложат два рокетланчъра и се наклонят леко напред и в страни (според желанието) хем е удобно за боравене , хем имаш визуален контакт , хем не пречи на гребането. Всеки с проби може да си я прецени.
Иначе е хубаво да се носят две въдици , че може едната да даде фира и да ни скапе хубавия ден :D
hobie revolution 13
kacaloto
Мнения: 70
Регистриран на: Съб Май 02, 2009 23:14
получил Браво: 1 път

Re: Тролинг с каяк

Мнение от kacaloto »

Здравей колега .
Тая работа с въдиците отзад я играх преди няколко години и лично на мен не ми е никак удобно да въртя главата си постоянно назад ,след няколко часа тролинг врата ми започва да боли и т.н
Аз поставям въдиците отпред диагонално напред и това не ми пречи да греба ,да поддържам скорост и да наблюдавам играта на воблерите.
Това е мое мнение все пак и въпрос на личен опит ,така че всеки решава какво е най добро за него и неговия комфорт .......поздрави
Каяк Ocean Prowler Trident 11
Каяк Hobie Mirage Revolution 13
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”