джиг от каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от EDM electronics »

Всъщност това което разбрах за този вид "тексаски" и "калифорнийски" джиг е, че се ползва главно за обрасли с растителност дъна и каменист релеф, т.е. по-трудни терени, защото джига не се закача за разлика от класическия. Другото му най-важно предимство спрямо класическия джиг с глава според мен е, че тук тежестта е на разстояние от силикона, отделно издава звук движението на тежестта със съчмата, което допълнително провокира хищника, и както коментират в клипа по този начин рибата не лапа олово, не плюе веднага поради това, та да се налага своевременна засечка, а придвижва силикона към хранопровода и чак тогава ще усети измамата. Това дава достатъчно време за реакция, дори леко забавяне би гарантирало сигурна засечка. Отделно, както казваш може да се ползва и жива стръв, която е най-доброто за водоеми в които рибата е особено предпазлива, кълве само в определен промеждутък от денонощието /набързо/ и е изучила всички видове изкуствени примамки.
Рибата комуникира и притежава интелект за самосъхранение.
Pale rider
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 13:48
Риболов: Spin Head
дал Браво: 57 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от Pale rider »

Тексас и Каролина са разнесени монтажи за капризни риби. От мои дълги наблюдения и нам колко излета на джиг със силиконови примамки 2 са монтажите които си бачкат винаги и безотказно, независимо от чалъмите на бялата или раираните :

1. Класически с джиг глава - ясен и прост , но крайно ефективен монтаж. Според дълбочината се преценява теглото на джиг главата. 10м=10 гр
джиг глава. Може и една идея по-лека глава , но за да усетиш кълването се иска мн добра пръчка и мн опит.

Изображение

2. Шарнирен монтаж с чебурашка /за предпочитане със шплент/ - също прост и ефективен метод. Същото правило за теглото. Позволява една идея по разчупена презентация на по-голяма дълбочина.
Изображение

В началото с елементарни монтажи без усложнения.

Пръчка : фаст , екстра фаст - чувствителна джиговица със здрав гръбнак за добра подсечка в костеливата джука на бялата. Тест по примамки- 8-35 гр е идеална или близо до това . Вс нагоре е ненужно според мен за сладководен джиг риболов. Марки бол - ако сега нямах въдица за джиг бих си взел малкия джиг мастър или чейсър. Аз лично имам 2 джигови пръчки- за от брега и за лодка/каяк.
Макара : квато имаш спинингова - стига да се балансира добре с пръчката. Баланса е ясен как се определя.

Изображение

Влакно : тънко 8-10 либри задължително.И повод флорокарбон да пази линията. Дебелия конец може да скопи и най-чувствителната пръчка.

П.С. Никой не пита за примамките , ма това явно за по-натам в темата.
П.П.С. Всички насоки са за язовири и неподвижни вътрешни водоеми . Дунав, Гръцко и големи реки са абсолютно друга тема на разговор.

Дано съм бил полезен.
Поздрави
:fish15:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от EDM electronics »

Pale rider написа:...... ако сега нямах въдица за джиг бих си взел малкия джиг мастър или чейсър.
Влакно : тънко 8-10 либри задължително.
:fish15:
Колега благодаря за разяснението, но искам да те питам още нещо:
Тази пръчка ли имаш в предвид, че е добра: https://www.filstar.com/bg/%D0%9F%D1%80 ... ster/8236/ - 2.24 М: extra fast action 5-21 гр.

Ако знаеш тези пръчки: https://fishingzone.bg/tailwalk-dageki.html - спрял съм се на модела S802MH - 2.40 m; 5-35 g
340.00 BGN

можеш ли да дадеш съвет, коя е по-добрата, по-чувствителна, защото съм пред проучване и избор на пръчка. Искам да ми е последна, а не 1-ва или 2-ра. И не е ли по-добре пръчката е да е с по-голям толеранс на акцията, примерно от 5-35 гр. вместо от 5-21 гр.? Ако няма разлика в качеството на Филстара с Тайлвалка не е ли по-добре да си взема двата модела на Филстар, защото е на 2 пъти по-ниска цена?

Влакното в либри нищо не ми говори, може ли диаметъра в мм? Аз обикновено ползвам конец за бялата риба, пъстървата и костура 0,1 мм на Дайва, това добре ли е? Имам и много хубава макарка на Дайва, почти като твоята е по размер и вид.

А на 30-40 м дълбочина възможно ли е да ловя с тоя джиг и каква да е тогава тежестта на главата и големината на силикона, важи ли правилото 1г/м? - питам щото виждам доста едри риби на тази дълбочина, които се чудя как да достигна.
Pale rider
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 13:48
Риболов: Spin Head
дал Браво: 57 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от Pale rider »

Здрасти,
"коя е по-добрата, по-чувствителна" -уви това са субективни понятия. Затова спора "най-добра джигова пръчка" не стихва никога.


Това са ми фаворитите :
- Джиг Мастър - който и да вземеш е ок бланката и водачи. С него щото е с по-малка долна граница може да джигваш и бяла и костури. Имам предвид малкия вариант на 5-21 гр.
- Виж и Гад чейсъра -също добър избор-имаше къс модел на 2.26 м - CRS792MMXF -10-35 май беше.


Акцията е ок да е по-голяма но 80% от случаите се лови до 15 м. А едва в 20% над 20 м и то за около 1-2 месеца когато бялата слиза там.

За влакното : мен пък в мм нищо не ми говорят. Виж тук на дайва влакната как са приравнени :

http://www.daiwa.com/us/contents/line/j ... index.html

На 30-40 метра аз ползвам същото правило. При липса на вятър може и с една идея по-лека глава.
В момента на тая дълбочина сигурен ли си че виждаш на сонара хищна риба която да реагира на силикон ? Риболова до студовете си е нормално от 3 до 15 метър. Зимата слизат и на по-дълбоко, но в момента ме съмнява да са там. Просто водата е доста топла за сезона .

Имай предвид, че говорим само за вътрешни водоеми и всичко което съм писал е разсъждения точно в такава посока.


Макарата от снимката е Шимано туин пауър и не е моя. Качих я за онагледяване на баланса пръчка-макара.
Поздрави
Pale rider
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 13:48
Риболов: Spin Head
дал Браво: 57 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от Pale rider »

Ако си пък харесал толкоз Дагекито - колега е пуснал за продажба това - https://www.nariba.com/obiavi/obiava/Ta ... 80--a54396 .
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от sp0ki »

...."Колега благодаря за разяснението, но искам да те питам още нещо:
Тази пръчка ли имаш в предвид, че е добра: https://www.filstar.com/bg/%D0%9F%D1%80 ... ster/8236/ - 2.24 М: extra fast action 5-21 гр.

Ако знаеш тези пръчки: https://fishingzone.bg/tailwalk-dageki.html - спрял съм се на модела S802MH - 2.40 m; 5-35 g
340.00 BGN

можеш ли да дадеш съвет, коя е по-добрата, по-чувствителна, защото съм пред проучване и избор на пръчка. Искам да ми е последна, а не 1-ва или 2-ра."....

EDM electronics, ако се спреш на Dageki и държиш да имаш чувствителност, силно ти препоръчвам да си вземеш варианта S722M (2.20m 3.5g - 24g). Акцията на тези въдици е леко занижена и този тест 5-35г., на който си се спрял реално може би ще е 12-40 и също 2.40 вече ще ти идва малко дълга за каяка. Пробвал съм Dageki с такъв тест и на мен лично ми беше малко дървено.

.... "И не е ли по-добре пръчката е да е с по-голям толеранс на акцията, примерно от 5-35 гр. вместо от 5-21 гр.? Ако няма разлика в качеството на Филстара с Тайлвалка не е ли по-добре да си взема двата модела на Филстар, защото е на 2 пъти по-ниска цена?"....

Аз не съм убеден, че няма разлика в качеството м/у Tailwalk и Filstar. :) Не случайно Dageki-то е на двойна цена. Някой хора ловят и с ForMax и ги хвалят колко били хубави, ама според мен разликата в карбона на различните бланки и марки е доста голяма, като почнеш от ForMax през Filstar до Dageki.

П.С: Ако се зарибиш по джиг-а със сигурност няма да минеш само с една въдица за всякакви примамки. Минимума според мен е поне 2 - една за по-леки ( 3-10гр.) и една за по-тежки ( 10-30гр. ) примамки. Също според мен не залитай по въдици с обявен голям толеранс на акцията, защото обикновено не е реален.

П.С.2: Също Dageki-то според мен доста се доближава до универсална въдица. Аз лично с моята цяло лято съм ловил с воблери, клатушки, блесни, имам и една щука на тролинг с нея от каяка. Определено силата и е джиг-а, но според мен успешно може да се ползва и в други дисциплини :11:

Поздрави! :tup:
Malibu Stealth 12
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от EDM electronics »

sp0ki написа:силно ти препоръчвам да си вземеш варианта S722M[/b] (2.20m 3.5g - 24g). Акцията на тези въдици е леко занижена и този тест 5-35г., на който си се спрял реално може би ще е 12-40 и също 2.40 вече ще ти идва малко дълга за каяка. Пробвал съм Dageki с такъв тест и на мен лично ми беше малко дървено.
Колега, а не е ли по-добре тази Dageki S672MH - 2.00 m; 3.5-28 g, че е с 20 см по-къса, т.е. още по-пригодна за каяка, а акцията й е почти същата, дори малко по-голяма?

Иначе Филстара е много атрактивен, като цена и изглежда двете различни по акция пръчки ще покрият всички критерии на джига в затворените водоеми, както ти казваш.

https://www.filstar.com/bg/%D0%9F%D1%80 ... ster/8236/

Благодаря на всички за мненията! :tup:
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1257
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 861 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от Daniel Defoe »

sp0ki написа:...силно ти препоръчвам да си вземеш варианта S722M (2.20m 3.5g - 24g)...
:tup:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от EDM electronics »

Може ли да ми препоръчате влакно /марка/ за джигова въдица?
Вече поръчах пръчката и смятам в края на седмицата да се пробвам - никога не съм ловил на джиг.
Обикновено ползвам влакна на Дайва, примерно 0,13 мм става ли за целта с мултиколора, като това отговаря на 0,8 японски стандарт или за тегло, като го гледам в либри е 16lb? - https://www.voblershop.com/2505/%D0%9F% ... .Multi.X8/

По принцип винаги правя измервания на реалните параметри на влакната и не се впечатлявам от известни марки. И Дайва не е изключение. Скоро мерих влакно 0,27 мм, оказа се 0,4 мм, да на Дайва. Или лъжата им излиза 40%. Имам едно евтино китайско за 1-2 $, взех го за даунригера, оказа се, че китайския евтинджок лъже само 20%. Друг е въпроса как се мери точно и коректно влакно - монофил или плетеняк /всеки случай не е с микрометър/, но това сега няма да коментирам. По отношение на здравината долу-горе процентите са същите.
При флуорокарбоните нещата стоят още по-зле. Скоро си взех на Лазер 0,63 мм и 0,8 мм, оказа се, че е по-видим дори от плетеняка във водата. Подмених го в магазина с Шимано и се оказа, че можело. Най-лесно и сигурно се тества прозрачността с подводна камера.
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от sp0ki »

Аз в момента ползвам Unitika Shoregame X8 в размер PE 1.0 - 22lb. и съм доволен.
product_2888.jpg
product_2888.jpg (20.03 KiB) Преглеждано 3718 пъти
Флорокарбон ползвам евтин китайски на GONG в размери 0.18 (за костур), 0.30 (за бяла), 0.50 (за щука). Според мен този флорокарбон е най-доброто като цена/качество на пазара. Смея да твърдя, че даже е по-добър от флорокарбони на други марки за по 15-20 лв.
gong-1000x1000.JPG
gong-1000x1000.JPG (91.71 KiB) Преглеждано 3718 пъти
Поздрави! :11:
Malibu Stealth 12
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от Vid »

EDM electronics написа:Може ли да ми препоръчате влакно /марка/ за джигова въдица?
Колега, този вид/тип риболов ми е любим от доста години. Основно него практикувам и дори си купих каяк- тежък, бавно подвижен, ама широк, удобен и стабилен. Защо? За да влизам през зимните месеци по водоемите, да се закотвям и да дърпам риби на джиг...
И в момента си ги дърпам и то предоволно...
Влакно за джиг няма, т.е. има разни така кръстени с цветове през 10 м. и т.н., обаче те не се различават от другите. Въдици също няма, освен ония с плътен връх, които са отвратителни...
Така че, вземаш една бърза пръчка около 2 м., един плетеняк 1,0 , 1,2 и почваш да ги мъчиш.... Флуорото 50 см. на края на линията е задължителен елемент, не заради рибите, а заради камънаците по дъното.. Сонарът също е задължителен елемент за да намериш местата де стоят хищниците..
Лично, сега ловя с Гад Ганчо 7-25, плетеняк YGK PE Line Real Sports G-soul X8 Upgrade и флоро мисля на Duel HD PRO100S /от плетеняка не съм доволен- много е нежен, смятам да се върна на 4-ри жилен/
При този риболов, най важното е да имаш "ръка", демек усет, както и удачна проводка на примамките в зависимост от условията и дъното, останалото са подробности или дадености като такъми, влакна и пр....

Забравих и най важното- примамките.. Цвета определено има значение, но по важното е да се съобрази големината на примамката, игра, потъваемост с теглото на главата в зависимост от дълбочината и типа на проводката...
За това има много клипове в тубата, ама личния опит е най важен в случая.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от RIMOHIT »

Още един , който се е отказал от 8 жилните плетеняци. Да , с по високи показатели са на опън , по -безшумни и с далечен кастинг , но за мен това не е необходимо , при който и да е джиг . Освен това действително са по капризни на нараняване и файдата от това , че плетеняка е с по висока якост отива по дяволите. Не е нужно да ползваш и мултиколор плетеняк за сладководен джиг, Просто дълбочините са малки и така или иначе се тропа по дъното ...
hobie revolution 13
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от EDM electronics »

Благодаря за съветите колеги,
но имам още един въпрос за изясняване:
За блесни мога ли да ползвам плетено влакно въобще, защото съм пробвал няколко пъти и ми се усуква въженцето. Вярно, то е тънко 0,1 мм, не съм пробвал по-дебело, за да не го прецакам. После се налага да отпускам 15-20 м през терасата, за да се саморазвие :D и обратно го навивам на макарата. Даже вече си мисля да си сложа корда на резервна шпула и така с корда само за блесни. Какво ще ме посъветвате за въртящите примамки?

А иначе за 8-нишковото влакно, ще се доверя на Вашия опит и ще взема 4-нишково. Но въпроса е, дали то да е идеално кръгло, безшумно или да взема от леко усуканото, дето издава свистящ звук по водачите - е много ме кефи тоя звук, то без звук се намалява наполовина кефа от улова. :lol:
Само ме притеснява това усуканото да не би да замята по-малко и да се претрива - амортизира лесно от триенето по водачите. Какво Ви е мнението по този въпрос?
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от Vid »

EDM electronics написа: За блесни мога ли да ползвам плетено влакно въобще, защото съм пробвал няколко пъти и ми се усуква въженцето.

А иначе за 8-нишковото влакно, ще се доверя на Вашия опит и ще взема 4-нишково. Но въпроса е, дали то да е идеално кръгло, безшумно или да взема от леко усуканото
При ползване на въртележки, влакна под 0.8 не се препоръчват, дори лично бих заложил от 1.0 минимум и нагоре за да нямаш проблем с усукване.
4-ри нишковото влакно нито ще е толкоз кръгло, нито толкоз безшумно като 8-цата. Това е безспорен факт. Факт е, обаче че за риболов на джиг от каяк нито ти трябва кастинг, нито пък скоростно обиране на линията, че да пищи... Болшинството от ударите и рибите са под каяка или при отвесно помпене..
От няколко години ползвам 8-жилни и нещо почнах да ги сменям като носни кърпички, докато някога с едно 4-ри жилно карах 1г. и кусур..
Последното YGK и то размер 1.5 вече няколко пъти ми се къса безпричинно не от възела, а от къде му е кеф при замятане или засечка, а я има, я нема 3-4 месеца. :(
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: джиг от каяк

Мнение от Vejo71 »

Днес си направих малък подарък, купих си Filstar Jig Master 2.24 м., 5-21 гр., на много добра цена :D Надявам се другата седмица да успея да я пробвам и да ги почна големите бели риби и костури :fish15:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”