Подходящ такъм за дгигинг с каяк ?

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Подходящ такъм за дгигинг с каяк ?

Мнение от KLAMER »

Отскоро съм собственик на каяк, и съответно обмислям и риболов с него. тролинга е ясен... :)
но , какво правим с BAITCASTING-а на подходящите места ? Това е изключително нова материя за мен , а каяка дава ново поле за иява и искам да започна от подходящите такъми , а не да повтарям досегашни грешки ...
Моля практикуващите риболов с воблери и силиконки да споделятр опит какви такъми ползват.
Дотук се насочих до мултипликаторните макари със съдтветните пръчки. Но - какъв кастинг ? Каква дължина... Всичко това е нова материя за мен и ще се радвам на мнения ! А , аз псле ще видя какво би ми паснало. Благодаря !
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Подходящ такъм за дгигинг с каяк ?

Мнение от fori »

За в каяка - колкото по-късо, толкова по-добре. Понеже съм малко по-дълъг мога да се оправям с пръчки до 7 фута. Прецени на колко дълга пръчка можеш да разплетеш върха, докато седиш в каяка.
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Подходящ такъм за дгигинг с каяк ?

Мнение от RIMOHIT »

Както обикновенно всичко ти произлиза от вида риболов .Т.е . какви риби търсиш и с какави примамки . Демек просто към стандартните параметри на дадения такъм прибави е двата факта , че : Първо- ще ти се налага разплитане на връх понякога и
второ- дръжката не трябва да е прекалено дълга за да не те ръчка в ребрата и по другите чаркове :)))
hobie revolution 13
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Подходящ такъм за дгигинг с каяк ?

Мнение от yuri todorov »

Никога не съм се качвал на каяк, затова препоръката ми е преди всичко теоретична.

Някой производители имат специални серии къси пръчки, за риболов с проходилка.


Изображение


http://www.majorcraft.co.jp/catalogue/p ... ode=id/187" onclick="window.open(this.href);return false;


Предполагам че ще са удачни за ползване и в каяка.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Подходящ такъм за дгигинг с каяк ?

Мнение от antoanBS »

Наистина проблема с оплитането на върха е гадна работа ако е по дълга пръчката и много ти разваля риболова :D аз реших този проблем като си взех уникална пръчка без водачи на дайва интерлайн модел екселер и е универсална до сега никога несе е налагало да отплитам нещо и с чипаре се работи страхотно и за силикони и за тролене имам две едната е на 2,40 другата 2,70 по късата е тролинг модела а другата е кастингова
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Подходящ такъм за дгигинг с каяк ?

Мнение от KLAMER »

Благодаря за мненията. Дотук ми се потвърди моята си теза, че къс е по-добре.
Но, търся мнение за типа пръчки които работят с мултипликаторни макари ? По-удобно ли е от стандартните макари ? Съответно и макарите - дали са по-удобни...
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Подходящ такъм за дгигинг с каяк ?

Мнение от DOCTORA »

Джигинга иска плетено влакно. Мултипликаторите са по-подходящи за монофиламент. Съветвам те да използваш ефтини обикновенни макари особенно в морето защото ръждясват при риболов от каяк - една макара - един, два сезона.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Подходящ такъм за дгигинг с каяк ?

Мнение от yuri todorov »

Когато свикнеш да използваш мултипликатор-а, отпада въпроса
....... По-удобно ли е от стандартните макари ? Съответно и макарите - дали са по-удобни...
Има физическа разлика между спининг-ов и кастинг-ов такъм, затова и в зависимост ситуацията има преимущества и съответно нужда и смисъл от използването на единия или другия.


Поразгледай тия писаници

http://forum.fishing-mania.com/viewforum.php?f=62" onclick="window.open(this.href);return false;

В тях има и нещо полезно. Може и да си отговориш Дали и Защо? мултипликатор :wink:


РС: Между-впрочем, са подходящи за всякакви влакна!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Подходящ такъм за дгигинг с каяк ?

Мнение от RIMOHIT »

Aбе мултито си е харабийска работа от към удобство ... Горна позиция и куп други ама ми е удобно само за вертикално ... За белите риби като че ли по добре е нормален такъм... Ама всеки е различно луТ :)
hobie revolution 13
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”