Риболовни излети с каяка

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Риболовни излети с каяка

Мнение от бай сом »

Тема за споделяне - бях там с моя каяк, лових онова, с онакива такъми, и се окапотих...
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от бай сом »

Здравейте пичове. Реших да отворя тази тема, защото определено ми липсва споделянето на "брятя по гребла/педали". Поради епизодичното си и непредсказуемо свободно време, винаги ходя сам за риба и понякога ми отнема доста време докато напипам пулса на дадения водоем. Затова мисля, че ако всеки отделя по малко време да драсне два три реда от риболовните си излети ще е полезно за всички. Поддържайте темата жива. :fish2: :tup:
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от бай сом »

Реших да закрия полусезона и да пробвам новия сезон на кльонк. Дестинацията беше Дунав в региона на Видин (трябваше да ходя на гости на тъщата).
:mrgreen:
Ден първи (събота): Голяма греда. Не можах да си намеря стръв (големи червеи, попови прасета). Хората в рибарските магазини ме гледаха като извънземен и казаха, че никой не търси такава стръв по това време. Импровизирах с пилешки дроб. Реката - голяма, мътна и много бърза. За 6 часа кльонкане имах 3 атаки на рибета (2-те бяха дребни) но без кълване. Отиваха до дроба и отвращение се връщаха. 3 активни риби е прекалено малко за толкова кльонкане. Общо взето се изнервих.

Ден втори (неделя): Заинатих се и се опитвах в рамките на 2 часа да хвана някакво рибе за стръв. Успях да хвана 2 кротушки и едно попче. Смених тактиката и влязох в по-бавен участък на реката. Определено имаше смисъл. За 3 часа кльонкане имах около 10 активни риби и едно кълване, което не можах да хвана, а рибката на сонара изглеждаше прилична (поне над 4 кг). Отнесе ми кротушката и си замина. Да му е сладко :). Реших да се върна и да пробвам мястото където се вдигнаха болшинството от рибите. Е поозорих се с 3 км гребане срещу течението, но отново в този участък имаше 5-6 активни риби. За съжаление никоя не клъвна. Едната я вдигах 10 пъти до стръвта, но нещо не и хреса. Въпреки, че нямах хванат риба вторият ден определено беше по-интересен.

Извод: Луд умора няма. Ако имах подходяща стръв можеше да имам поне 2-3 риби през втория ден. Класическо двудневно капо (то аз съм свикнал). Закрих полусезона и сега през пролетната пауза ще тренирам на сухо за да съм по-добре подготвен за летния сезон. Каяка е чинно изпран (моят балон не се мие а се пере) :lol: :lol: :lol: , блести като нов и съхне, за да бъде прибран до юни месец.
Аватар
burg
Мнения: 264
Регистриран на: Нед Ное 14, 2010 19:17
Риболов: спининг риболов понякога и от каяк
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 55 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от burg »

Определено не си бил лишен от емоции. Друго си е на голямата река. :fish15:
Споделените излети винаги са от полза на всички ни, така че е в наш интерес темата да пребъде! :tup:
Malibu Stealth 9
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от antoanBS »

Аз в неделя се капотирах много яко на поройския язовир
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от antivik »

При нас от балкана още се изтича снежната вода, та си е коджа студена и гемийчето седи /все още/ зазимено :( . Ще се чака още малко затопляне....
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от axel »

един въпрос към бай сом:мислил ли си,какво ще се случи с каяка,ако закачиш малко по-едър сом само за долната кука и при борбата отърка с горната свободна кука целия борд на каяка ти.Поради точното си местоположение седнал без възможност за маневриране риболова на кльонк в Голямата река с надуваем дюшек сам........... :?: :?: :?:
риболовът е само хоби!
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от бай сом »

Много резонен въпрос, колега Аксел. Израснал съм на Дунава и разбирам рисковете на голямата река. Не ми се плува, особено в по-хладна вода и съм се опитал да намаля рисковете. Ето и някои подробности:

1. Окончателно се отказах да ловя с две куки на повода - ако рибата е моя ще се хване на едната (да шанса е по-малък).

2. Дюшека е по-рисков, но съм си избрал възможно най-устойчивия. Мога да ти покажа дъното след 2 годишна употреба, включително и в морето (мидички, камъчете и др. остри неща). Дълъг е 5 метра и в най-широката част около 90 см. Има 4 въздушни камери - 2 борда с нормално налягане, дъно и кил с високо налягане. Мога да плавам спокойно и с два спукани борда (малко ще ми е мокро дупето, но няма да съм във водата). В морето съм гребал 2 км с 1 борд при 3 бала вълнение. Беше тегаво (после извадих окло 50 литра вода от каяка), но не се притесних, че може да се обърна или да цамбурна във водата.

3. Най-големите сомове, които сък закачал досега на Дунава са 15 и 18 кг. (не с каяка). 15-та го закачих с една надувна лодка от метро за 300 лв (която е много по несигурна от каяка), но го извадих без особени затруднения. С каяка съм хващал 8 кг най-много и нямах никакви проблеми. Дай боже да закача нещо по-едро. :fish15: :fish15: :fish15:

4. Ако това щастие ме споходи със сом до 25-30 кг не очаквам сериозни проблеми, освен ако насреща ми не идва голям кораб са почерпен украински капитан или съм близо до дървета, където рибата може да се оплете. За 20-30 минути ще бъде победена. До такъв размер мога да я контролирам да не се набива особено в каяка. Ако нещо от по-горните се случи, в кокпита си имам стойка с ножичка, клещи, кохер и ножче и мога да прережа кордата за около 2-3 секунди. Това ми е крайния резервен вариант.

5. Ако се закачи някой огромен дзвер (вероятността да спечеля джакпота от тотото е по-голяма, като се вземе под внимание масовото изтребление на рибата в българската акватория), тогава започвам да се боря докато мога, като варианта с ножчето е винаги на една ръка разстояние.

С изброените по-горе мерки смятам, че риска е сведен до разумно ниво, но риск винаги има. Миналата година един приятел лодката го беше изхвърлила през борда в Дунава при 14-15 градуса вода и бая се беше озорил докато издрапа.

И не на последно място балона е пъти по-стабилен от твърдите каяци. Също така, никога не влизам без жилетка. Това е от мен, надявам се да съм бил полезен. Наслука!!!

PS. ЕДИНСТВЕНИЯ РИСК, КОЙТО НЕ СЪМ ОБМИСЛЯЛ Е, КАКВО ДА ПРАВЯ, АКО МЕ ЗАВЛЕЧЕ НЯКОЯ РУСАЛКА!!! :lol: :?: :!: :shock:
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от axel »

на единична кука ударите са в пъти повече.Наслука колега,дано да те споходи джакпота,та да има матрял за споделяне :D ......от единственния ми спининг риболов продължил в рамките на два-три часа на Дунава в района на Русе останах с убеждението че макар и рядко, има риби по трийсетина килограма,поне две такива лично видях,но може и мястото да е било такова.Също така ми е интересно примерно,ако с едната ръка,кльонкаш,а с другата държиш въдицата или влакното как управляваш каяка да не се забие в някое дърво?,според мене каяк с педали би бил много по-удачен вариант.
риболовът е само хоби!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от DOCTORA »

Не си ли обмислял да сложиш едно малко моторче 1-2кс за придвижване срещу течението?
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от бай сом »

DOCTORA написа:Не си ли обмислял да сложиш едно малко моторче 1-2кс за придвижване срещу течението?
Твърдо не!!! Като реших да риболовствам с каяк исках да ми е максимално трудно и да се придвижвам само на собствен ход. Колкото - толкова. Така с рибата шансовете са ни поизравнени. Ако имам мотор, определено ще ме мързи да греба, а и се губи романтиката. Педалите също не ме влекат (засега), а и на Дунава са по-рискови за удари отдолу - плитчини, дънери, каманяци.

С две думи - всеки луд с номера си :lol: :lol: :lol:
Аватар
georgiev-cc
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 12:06
Местоположение: silistra
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от georgiev-cc »

Тази година с приятел сме решили,да ,,потропаме'' и ние.Така и така често влизаме да погребем по 4,5 км нагоре срещу течението и после навръщане :fish3: .Имам един въпрос-как е най удачно да се лови от каяка,с въдица или от ръка, като се държи влакното.
RTM TEMPO Angler
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от бай сом »

Винаги ловя с въдица. Всъщност с две въдици. Когато имаш надежден такъм и да закачиш по-голяма рибка е много по-лесно отколкото, ако държиш директно въженце.

На въпроса на Аксел, не е ли трудно да се управлява, въщност никак. Гребането в Дунава се използва само за да застанеш на желаната позиция, или да я променяш от време на време. После се возиш по течението. Едната въдица е на стойката пред мен, а другата е в скута ми. Греблата са пред нея. за секуднси мога да ги събера и да изгреба, където искам (обикновено, когато украински кораб се движи към мен. Като знам, в какво състояние може да е капитана, по-добре да съм по-далече :shock: :D :shock: ). Та кльонкам си спокойно с дясната ръка, лявата е леко подпряна на въдицата в скута ми и така се возя с часове. Ако се наложи някаква корекция, става много бързо и без особени усилия. В 99% от случаите рибката се вижда на сонара преди да клъвне, така, че винаги съм подготвен, още преди да е ударила. Изключенията са редки, когато атаката идва отстрани.
Аватар
georgiev-cc
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 12:06
Местоположение: silistra
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от georgiev-cc »

Благодарско за урока. :tup:
RTM TEMPO Angler
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Риболовни излети с каяка

Мнение от бай сом »

georgiev-cc написа:Благодарско за урока. :tup:
Много съм далече от даването на уроци. Просто споделям малкото си личен опит :fish1: :fish1: :fish1: Дано съм полезен на някого.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”