Избор на сонар за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Борис Илинов
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Дек 30, 2016 9:32
Риболов: Всякакъе
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Борис Илинов »

Благодаря ти много ме успокои,понеже си закупих Сонара онлайн и ми дойде GARMIN striker 5cv а не както беше в обявата - GARMIN striker 5dv.
Благодаря ви искрено.
А някои дали няма снимки или клипчета за монтаж към акомулаторната батерия.Понеже има бая жици кабела и се чуда коя за какво.Признавам си "бос "съм в това отношение.
Благодатя ви предварително.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от stbeer68 »

По принцип ти трябват да свържеш само два кабела за да го захраниш.Единия е червен и на него или има предпазител или в комплекта трябва да имаш отделен предпазител. Него кабел червения се свързва към плюса на батерията. Другия за минуса е черния. Останалите кабели не се ползват при най-обикновен монтаж.
https://youtu.be/7RF9vRku88w?t=1m37s
Hobie Mirage Outback
Борис Илинов
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Дек 30, 2016 9:32
Риболов: Всякакъе
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Борис Илинов »

Значи просто да ги изолирам, другите кабели.А в какъв случеи се свързват останалите два кабела ми е интересно.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Кафявият кабел приема записани точки (геогр. места) от друг Striker (или Echomap), а синият кабел предава точки. Това означава, че два сонара се свързват на кръст, ако трябва да си добавят взаимно точки. Ако приемеш точки от приятел със стар Striker, за секунди всичките му точки се записват в паметта на твоя сонар. Ако трябва да ги триеш, трябва да ги селектираш избирателно. Striker-ите не могат да правят връзка с компютър. Но Echomap-ите на Garmin могат. Тука се вижда как, след като съм правил точки в Google Earth с мишката, после съм ги налял през Echomap в един Striker 4 чрез кафявия кабел :shock:
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
bobi007
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 11:18
Местоположение: Севлиево
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от bobi007 »

Колеги здравейте, от известно време разглеждам различни сонари и след доста чудене засега се спрях на няколко модела : Raymarine Dragonfly 7 PRO, Lowrance Elite 7 Ti TotalSkan , Garmin STRIKER 7sv.Сонара ще се използва във вътрешните водоеми основно за джиг и шаранджийски риболов , по рядко за тролинг.От трите сонара Реймарина най го хвалят но няма странично сканиране, Лоранса ми се струва сложен и бъгав , Гармина май най ми допада но нямал карти , за какво ли са ми карти в язовир нали си запаметява точки за джиг примерно.Кажете си мнението за посочените модели , може да предложите и други.Има ли собственици на посочения Гармин , доволни ли сте.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

На прав път си в избора за 7 инчов модел.
Elite-a е с повече фунцкии, тъчскрийн, wifi, msd слот, но е по-скъп от гармина.
Всъщност Garmin Striker 7 SV идва базово с доста скъпа сонда GT52, която е high wide chirp 150-240kHz - точно това, което на теб ти трябва.
Ако ти трябва да имаш по-хубава/контурна карта на дъното, може да ползваш телефон или таблет с инсталирана Boating App.
Със Striker-a няма да можеш лично да чертаеш контури за сървъра на Navionics, но след време, когато всичко го има на сървъра, няма да има нужда да чертаеш.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Sa_sko
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Дек 12, 2014 14:23
Риболов: Спининг, фидер, болонезе
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Sa_sko »

Здравейте , ако може да използвам темата за съвет ще си купувам първи сонар и не съм на ясно какво да избера спрял съм се на тези двата и не знам кой да е :
https://www.amazon.com/Garmin-Echo-301d ... 1253506011
https://www.amazon.com/Lowrance-000-118 ... 1253506011
Ще се слага на каяк и ще се ползва 95% в сладка вода за джиг.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Явно искаш сонар без gps, но с DI (даун имиджинг).
Цените са тип ликвидация, тъй като и двата модела са пенсионирани преди около година и не се предлагат вече.
Lowrance-a е по-мощен, по-голям и с по-висока резолюция от Garmin-а.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Sa_sko
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Дек 12, 2014 14:23
Риболов: Спининг, фидер, болонезе
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Sa_sko »

Да не държа на GPS , до колкото разбирам по удачния избор е lowrance . Благодаря за мнението , само не разбрах подходящ ли е за джигов риболов. Ще мога ли да виждам риби и евентуално примамката или само релефа .
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Да, ще можеш.
Единствените Lowrance-и, които са "само за релеф" са по-малките Hook 3x DSI (бивш Elite 3x DSI).
За да виждаш нещо, трябва да е в обсега на конуса, което значи, че ако си включил по-тесния 200kHz лъч, чийто ъгъл на виждане е 20 градуса, може да включиш и по-широкия 80 kHz лъч на 60 градуса. Малко е по-сложно при Lowrance-a -- имаш високочестотен чирп и нискочестотен чирп, плюс overlay, което е наслагване на релеф и 2D...
За виждането: съобрази кое отразява сигнала: това са повече метал в оловната глава или по-голям търбухов мехур (въздух). Силиконът не знам точно колко добре отразява сонарните вълни.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Sa_sko
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Дек 12, 2014 14:23
Риболов: Спининг, фидер, болонезе
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Sa_sko »

Благодаря много за бързия и коректен отговор. :tup:
Sa_sko
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Дек 12, 2014 14:23
Риболов: Спининг, фидер, болонезе
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Sa_sko »

И само още нещо по добър ли е за целта този
http://www.cabelas.com/product/boating/ ... type%3DGNU
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Едни и същи са, защото през 2016, наименованието Lowrance Elite Chirp е сменено на Lowrance Hook.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Sa_sko
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Дек 12, 2014 14:23
Риболов: Спининг, фидер, болонезе
дал Браво: 2 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Sa_sko »

OK. Мерси
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

Колеги, търся някой да сподели мнение за тоя сонар - LOWRANCE Elite-5 Ti Combo Touchscreen (BG Menu) - Сонар с GPS (цветен) + TotalScan сонда (Mid/High) , ако го има, т.к. възнамерявам да се наточа с него за каяка:

https://www.fishing-market.com/shop/%D1 ... -lowrance/

Изображение

Някакви отзиви за работата му?
Правих проучване със съпоставяне в реални условия при руснаците за всички марки от този клас сонари и установих, че най-реално и не лъжливо работи Лоранса. Хумимбърга не хваща нищо. Гармина е средна работа в отношение цена/качество/възможности, а Раймарина е доста по-скъп от Лоранса, но и няма неговите възможности. Сонара горе има 2D структурно сканиране, което го прави 1-2 стъпала под най-най-добрите и скъпи сонари с 3D структурсканиране, гонворя за модели от над 3 000лв.

Сондата на тоя Лоранс тежи 1,1 кг. Това е малка гиричка. Размерите са също внушителни 26х6 см. Екрана само е малък 5-инча, но мисля по-големия 7-инча за каяка ще е голям топуз, защото след тези 7-инча има още пласмаси и става 25 см. ширина на монитора.

Другия много добър сонар, без обаче структурскан, а само с даунскан и чърп функции, е този модел - LOWRANCE Hook-5 CHIRP Combo (BG Menu) - Сонар с GPS (цветен) 83/200 и 455/800 kHz (Midium/High :

Изображение

Някой ако познава работата на двата сонара, да даде съвет, кой е за предпочитане за каяка?

Само едно нещо не ми харесва у марката Лоранс: монитора има малък контраст, трудно се вижда денем и е с избледнели цветове.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”