Избор на сонар за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от vesko1234 »

EDM electronics написа: След като си купих сонар със странично сканиране с който е възможно да се определи сравнително точната локация на рибата и определен релеф, докато с тези без е невъзможно, никога не бих си купил вече сонар без странично сканиране. Имам един такъв бъглив 5 инча Лоранс, но вероятно скоро ще го сменя, просто изчаквам, да се ориентирам към марка. Не бих си взел и сонар с по-малък екран от 7 инча, дори мисля 9 инча е най-доброто решение за каяк.
Имаш ли впечатления как се държи сайдскана в морето- гръцкото или нашето. Ако е спокойно ясно че ще вижда пасажи сафрид или чернокоп встрани. Ако има вълна разтройва ли му се картината?
Дисплея на сонара успяваш ли да му стигаш копчетата като ти е някъде пред стъпалата. Моя се пада някъде между прасците или глезените. Ако взема над 5инча би ми пречил. Ако го изнеса по-напред ще е трудно да го виждам или да стигам за да натискам копчета или бърша екрана.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

vesko1234 написа:
EDM electronics написа: След като си купих сонар със странично сканиране с който е възможно да се определи сравнително точната локация на рибата и определен релеф, докато с тези без е невъзможно, никога не бих си купил вече сонар без странично сканиране. Имам един такъв бъглив 5 инча Лоранс, но вероятно скоро ще го сменя, просто изчаквам, да се ориентирам към марка. Не бих си взел и сонар с по-малък екран от 7 инча, дори мисля 9 инча е най-доброто решение за каяк.
Имаш ли впечатления как се държи сайдскана в морето- гръцкото или нашето. Ако е спокойно ясно че ще вижда пасажи сафрид или чернокоп встрани. Ако има вълна разтройва ли му се картината?
Дисплея на сонара успяваш ли да му стигаш копчетата като ти е някъде пред стъпалата. Моя се пада някъде между прасците или глезените. Ако взема над 5инча би ми пречил. Ако го изнеса по-напред ще е трудно да го виждам или да стигам за да натискам копчета или бърша екрана.
Държи се отлично. Пробвал съм го в Гърция до около 250 м дълбочина, каквато мисля в Черно море трудно ще се намери. Не съм засичал много риби в морето с него, защото тогава нямаше много-много риба - голям пек, лятно време, но виждах риби на 100 м на дъното. Иначе пасажи виждам идеално в язовирите - гнезда на костури. С практиката и подходящата настройка на бързината на екрана определям и почти точния им размер при дъгите, иконите ми са само за първосигнален ориентир. Сонара има възможност за едновременно показване на дъги и икони, което е супер удобно. Като ловя костур определям много точно големината му, но най-важното е настройката бързината на екрана, прави се опитно, ако някой има интерес ще обясня.

Сонарът ми се намира на нивото малко под коленете, но е изнесен нагоре, на нивото на гърдите. Видимостта е идеална и го стигам със сгъната ръка. Впрочем преди да му намеря мястото пробвах на сухо с експерименти в гаража и го сложих на най-оптималното място. Не ми пречи въобще при гребане, дори зверско гребане, когато не се целиш и греблото се изнася по-напред. Гребният каяк е с предимство по отношение на местоположението на сонара - фронтално, докато при педаловия трябва да е встрани и може да си изкриви човек врата така. :D

Първоначално си мислех, че 7 инчовия екран ще пречи, но се оказа, че спокойно поема и 9 инчов екран без да пречи на гребането, просто трябва да се постави и малко нагоре и той е пред погледа напред, не се налага да се гледа надолу. Гледаш си напред, там е и сонара. Изнесеният нагоре сонар не пречи и на краката, ако е долу - пречи.

Ако някой се съмнява може да вземе реалните размери на избрания от него сонар от сайта, изрязва си макет от картон и тиксо, поставя каяка на два стола, поставя подложки върху примерното място и върху тях макета, пробва се с греблото къде е най-подходящото местоположение. Аз поне направих така. Едно е някой да ти разправя, съвсем друго е сам да се убедиш.

Само да вметна: по-тесния каяк трудно ще поеме сонар повече от 7 инча, но на каяк с ширина около 80-85 см ще пасне идеално и 9 инчов. Като ориентир, сонара е разположен точно в началото след свободното пространство отпред, там където започва "барчето" на каяка - ей там е мястото.
petko1234
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Мар 31, 2015 19:41
получил Браво: 2 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от petko1234 »

Може ли да обясниш по-подробно за настройките на сонара за Гърция,последния път като ходих риба по дъното не виждах а лових.Говоря за дълбочини 70-100 метра.Аз съм с Сонар Lowrance Elite-7 Ti Combo със сонда TotalScan.Мерси
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

petko1234 написа:Може ли да обясниш по-подробно за настройките на сонара за Гърция,последния път като ходих риба по дъното не виждах а лових.Говоря за дълбочини 70-100 метра.Аз съм с Сонар Lowrance Elite-7 Ti Combo със сонда TotalScan.Мерси
Трябва винаги да изхожда от това, че показанията на сонара са относителни, не абсолютни, както по отношение на големината на рибите /тя зависи от скоростта на лодката и тази на рибите, и посоката също/, така и за наличието им въобще. Сонара вижда само движещи риби с дъги. Ако рибата не се движи, ще я засече, като боклук, да речем. Например 2D сонара няма да види сом, който дреме на дъното или бяла риба, или щука, която се спотайва от засада. Тези ще се видят с даунскана, но ако са на малка дълбочина. Колкото се увеличава разстоянието, толкова ехото е по-слабо и толкова повече пада чувствителността при различаване на малките обекти. Съвсем нормално е, да не виждаш малки риби на 100 м, ще виждаш само по-големите и то тия дето мърдат. За да виждаш по-добре дребните риби на тези дълбочини ще трябва мощна сонда - 1 кВт и нагоре, и ниска честота, т.е. трябва да ползваш 80 кНц. С 50 кНц се прониква още по-надълбоко, но пък тя не хваща малки риби и това е вече отделна сонда. Така че всичко е според ситуацията, затова и има толкова много настройки, за най-оптимална работа. При тролинг използвам 80 кНц, защото искам да елиминирам показанията на дребните риби, търся само едрото, но тази честота ми увеличава и разстоянието на ехото.

Много често и аз не виждам никаква риба на сонара, но ловя, защото тя се спотаява на дъното и не мърда. Да речем на малки дълбочини с даунскана съм виждал групажи от бяла риба на 35 м., които 2D сонара никак не вижда. Затова и казвам, че най-добре е на екрана да са изкарани всички възможни екрани и така си съставя човек пълна картина във всеки един момент.

Сега с по-новите модели сонари - клеарвижан ще има по-добра видимост на даунскана и предполагам ще са по-добре видни неподвижните риби, но това ще е пак за язовирни дълбочини. Клеарвижъна всъщност е по-висока честота, над 1 МНц, която различава по-дребни детайли, но за сметка на дълбочината на проникване.

Досега не съм успял да видя щука със сонара по пътя си, а хващам - това показва, че сонара не е ефективен за неподвижните риби.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Доста народ купи за Гърция, за Lowrance, сондата P66 на Airmar. Мощност 600W и честоти започващи от 50kHz.

Нарицателните наименования "side imaging" и "down imaging" вече почват да остаряват.
Лорънс патентова down imaging технологията (както се казва при humminbird) и я кръсти DownScan, това преди доста години.
Гармин първо кръстиха тази си технология DownVu, после заради Лорънс я прекръстиха на ClearVu да не се сърдят.
Raymarine я кръстиха DownVision.

После преди 2 години излязоха hd картините на chirp 1.2 мегахерца.
Първо Humminbird я кръстиха Mega Imaging с рекламирана пробивност на лъчите до около 150 фута.
Тази година направиха фейслифт на мегата с подобрена пробивност - до 200 фута, и я кръстиха Mega Imaging + (plus).
Гармин, за hd картина измислиха UHD модул, който се връзва към тъчскрийн сонарите, което излиза като комплект сравнително скъпо.

Raymarine за hd картина на 1.2 mHz, измислиха названието HyperVision, за пръв път ще го пуснат през 02.2019 в серията си Element.

Интересно при Raymarine е, че може да превключиш от HyperVision режим на 1200kHz обратно на 300Hz, с което да увеличиш обсега на сканиращите лъчи примерно от 30 m на 90 m.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
petko1234
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Мар 31, 2015 19:41
получил Браво: 2 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от petko1234 »

Можеш ли да кажеш кажеш са отзивите за сондата P66 на Airmar,търсих мнения в нетта но не открих.Благодаря
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Не ходя на риболов в Гърция, говори с Ванко от Акваспорт Бургас директно. Той е взимал от мен стяги за транец за ел. мотори, и е правил от тях щеки за сонда с променлив ъгъл спрямо отвеса.
Вярно ли, че джига за риболов на дълбочина 100-200м пропада няколко минути??
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

малко разцъкване на Raymarine Element 7 2019
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от бай сом »

Загледах се в това нещо. Някой да има идея струва ли си? Да върши работа и по моретата де. Грабна ме мощността и някои други екстри. https://www.shiptechnics1.com/axiom-pro-9
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Вграден сонар 1000W означава възможност за включване на сонда с такава мощност (2000 лв.). Паказаното излезе есен 2017, няма сонди в комплекта, и струва над 6000 лв. Това управлява дронове над яхтата, следи работата на двигателите, свързва се с радарите и термокамерите на съда. Масово не се ползва за каяци :wink:
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
бай сом
Мнения: 153
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 12:20
Риболов: Кльонк, Хищник
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от бай сом »

Балгодаря за разяснението. И какво Елемент 7 ли ще препоръчаш. Искам най-добрата детайлност (вкл големи дълбочини на морето), без безмислени екстри, добра видимост на екрана и да не е с тъч скрийн, че в каяка е много мокро.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

не става с една сонда най-добро в язовири и морета. за гърция над 100 метра ти трябва отделна сонда airmar модел 185, 275 или др., цени от 2000 лв.
имаш ли определен бюджет някакъв 2000/4000/6000/8000 лв.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

Забелязал съм, че рибата най-много кълве на скъп сонар поне 5-6 хил. лв. и сонда най-малко 4 хил. лв. :D
Марката е без значение, цената е важна. :lol:
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Новият Garmin Echomap Ultra с пълната LiveScope система ще излиза около 7900 лв.
livescope-system.jpg
livescope-system.jpg (8.01 KiB) Преглеждано 4625 пъти
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

Здравейте колеги,

Миналата година си взех Lowrance Hook 2-5x, но понеже имаха малко софтуерни проблеми сега мисля да го сменя и да доплатя за по-добрия модел Hook 2-5 Combo GPS със SplitShot сонда и карта с БГ водоемите.

Моля, ако някой ползва такъв да сподели впечатления и дали е доволен.
Също до 900-1000 лв. има ли по-добър вариант за сонар в размер 5 инча.

Поздрави :fish3: :11:
Malibu Stealth 12
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”