Избор на сонар за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

най-евтиният с GPS може да се дава за тест драйвове, срещу депозит
сондата е една от най-малките които съм виждал:
hook2 4x Striker Plus 4.jpg
hook2 4x Striker Plus 4.jpg (67.44 KiB) Преглеждано 3351 пъти
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

Жалко, че вече не живея в София. Иначе с удоволствие щях да се възползвам от варианта за тест драйв :)

EDM electronics, благодаря много за подробното разясняване!
Първо ми се иска да пробвам да залепя сондата за вътрешната страна на корпуса на каяка - така няма да я мисля въобще и евентуално само с една дупка до сонара ще мога да прокарам кабелите.

Ако не ми се получи, ще пробвам фабрично направеното гнездо отзад, както ти ме посъветва. Относно големината, още съм пред дилема. :roll: Ще видим дали ще ми се откъснат още 250 лв. от сърцето за по-големият :)
Malibu Stealth 12
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

sp0ki написа:Жалко, че вече не живея в София. Иначе с удоволствие щях да се възползвам от варианта за тест драйв :)

EDM electronics, благодаря много за подробното разясняване!
Първо ми се иска да пробвам да залепя сондата за вътрешната страна на корпуса на каяка - така няма да я мисля въобще и евентуално само с една дупка до сонара ще мога да прокарам кабелите.

Ако не ми се получи, ще пробвам фабрично направеното гнездо отзад, както ти ме посъветва. Относно големината, още съм пред дилема. :roll: Ще видим дали ще ми се откъснат още 250 лв. от сърцето за по-големият :)
Ако си вземеш сонара от най-ниския клас, сондата може да я поставиш вътре в каяка, ще ти показва там нещо си... Но, ако си вземеш сонар от средния или по-висок клас, не те съветвам да я поставяш вътре в каяка. Това води до грешни и нереалистични отчитания и ограничава мощността на звуковата вълна. Представи си на една тонколона да и поставиш отпред едно парче плексиглас, какво ще се случи със звука? Ще се ограничи отвсякъде, ще затихне, ще се изреже голяма част от честотната лента. При сонара не са по-различни нещата, защото той работи със звук. Ако това което казвам не беше вярно, то самите производители щяха да препоръчват вътрешен монтаж и нямаше да има нужда да се поставя сондата директно във водата. Това, че някой си го ползвал така и сонарът му показвал, не означава, че това което вижда е реално. Това, че вижда дъното по същия начин, дълбочината, не означава, че и при рибите ще е така. Дъното е достатъчно голяма площ да отрази и най-слабата вълна. Затова не е необходима голяма импулсна мощност. За детекция на малки обекти обаче - риби, релеф и т.н., трябва сериозна мощност, за да може отразената вълна да е достатъчна, за да бъде детектирана при малките детайли. Не случайно продават сонди по 1-2 кВт. Всъщност тя сондата е пасивен елемент, не е активен, та да определя мощността, просто има два пъти по-малко съпротивление от стандартните - направили са го за асортимент с цел по-големи печалби. Разбираш ли какво говоря? 8)

Да монтираш сонда на скъп сонар вътре в каяка е все едно да го ползваш за украшение, вместо да станеш ехографист. :lol:
Съветът ми е, монтирай сондата външно, независимо от всички свързани с това неудобства. :tup:
Последно промяна от EDM electronics на Пет Май 11, 2018 9:25, променено общо 4 пъти.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

sp0ki -Това с екрана е въпрос и на вкус.
Помисли и над това . Старите хук4 бяха с вертикален екран , който като височина беше колкото 5 цата , ( ако не и колкото 7 серия) а в крайна сметка всичко в ляво от дясната част на екрана е "историята" на сонарните показания . Така или иначе най-важната информация ти е флаша и малко след него.. Но те съветвам да идеш в магазина , да ги пуснеш , да ги погледаш от дистанцията ,на която смяташ да ги монтираш и да имаш едно наум , че в морето ще ги виждаш по-зле от в магазина , заради слънцето .
Успех!
hobie revolution 13
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

Колеги, за Lowrance Hook-2 5x GPS гледам, че навсякъде дават, че има DownScan, Hi Chirp и т.н :
https://www.fishing-market.com/shop/low ... hz-bg-menu

Само дето в табличката на производителя за този модел не е дадено, че има CHIRP ?
chart.jpg
chart.jpg (88.6 KiB) Преглеждано 3264 пъти
В крайна сметка модела Lowrance Hook-2 5x GPS има ли го тоя CHIRP или не ? И може ли да има DownScan без CHIRP и каква всъщност тогава е разликата между DownScan с CHIRP и без него ?

Излиза, че за да си купя Hook-2 5 инча с CHIRP трябва да отида на 950 - 1000 лв.

Ако взема Hook-2 5x GPS освен 1 инч по-голям екран, какво повече ще ми даде тая SplitShot сонда и колко ще е реален тоя DownScan, ако няма CHIRP ?
Malibu Stealth 12
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

sp0ki написа:Колеги, за Lowrance Hook-2 5x GPS гледам, че навсякъде дават, че има DownScan, Hi Chirp и т.н :
https://www.fishing-market.com/shop/low ... hz-bg-menu

Само дето в табличката на производителя за този модел не е дадено, че има CHIRP ?
chart.jpg

В крайна сметка модела Lowrance Hook-2 5x GPS има ли го тоя CHIRP или не ? И може ли да има DownScan без CHIRP и каква всъщност тогава е разликата между DownScan с CHIRP и без него ?

Излиза, че за да си купя Hook-2 5 инча с CHIRP трябва да отида на 950 - 1000 лв.

Ако взема Hook-2 5x GPS освен 1 инч по-голям екран, какво повече ще ми даде тая SplitShot сонда и колко ще е реален тоя DownScan, ако няма CHIRP ?
Гледай и чети добре!
В таблицата има два вида HooK: Hook на квадрат и Hook 2. Старите хокита нямат чърп, този който ти посочих има разбира се, всички нови модели имат вече всичко, без сийдскон, а разликата с другия Hook-2 5x GPS от 1 000 лв., е че последния има картограф, да правиш карти на дъното, ако ще правиш примерно геоложки проучвания :lol: .

Върни се назад в темата, Владо добре е обяснил какво е чърп - редуване на импулси с ултразвук, с различна дължина, като по този начин се подобрява видимостта. Но при този модел има само висок чърп, т.е. за най-добра видимост /детайлност/, но на плитко, до 90 м. За море както каза Владо трябва морски чърп, ако ще ловиш над 90 м. Т.е. трябва СРЕДЕН чърп. Има и НИСЪК чърп но той работи само с отделна сонда. За каяка е излишно да се изпада в такава чърп-педантичност.

Развързвай кесията и си вземи по-добрия сонар с по-големия екран и с чърп функцията, онова Хоки 4 няма нищо от това, ще го гледаш с лупа.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

sp0ki написа:... и от мнения на познати оставам с впечатление, че Lowrance е по-добро като марка.
Оборота на Navico (вътре Lowrance) е 300 милиона, а оборота на Garmin (вътре Garmin Marine) е 3 милиарда.
Garmin имат ultra hd сонди, panoptics сонди, купиха Navionics на майтап. Как се правят тези класации с марките, нямам идея.

Hook2 (Hook на квадрат) и Hook2 е една и съща серия. Всеки си го пише както иска

Текуща класация на най-големите към Май, 2018:
https://www.bassmaster.com/aoy/standings/91/2018
1. Bradley Roy - Lowrance
2. Brent Chapman - Garmin
3. Brett Hite - Humminbird
4. Josh Bertrand - Garmin
5. Dean Rojas - Lowrance
6. Aaron Martens - Humminbird
7. Fred Roumbanis - Garmin
8. Jared Lintner - Garmin
9. Paul Mueller - Garmin
10. Cliff Pace - Raymarine
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от gogo26 »

Само да ви кажа че,всички сонари са chirp ready .Което ще рече че са готови за чирп сканиране,но за което трябва и специална сонда!
Сондите които вървят с тях,не са чирп!
Но за сладка вода и до 30м дълбочина стават.От там насетне играта е друга.
Hobie Mirage Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

gogo26 написа:Само да ви кажа че,всички сонари са chirp ready .Което ще рече че са готови за чирп сканиране,но за което трябва и специална сонда!
Сондите които вървят с тях,не са чирп!
Но за сладка вода и до 30м дълбочина стават.От там насетне играта е друга.
В описанието пише: SplitShot сонда - 200 kHz широк лъч, Hi Chirp и DownScaning Imaging на 455 и 800 kHz
Ти как стигна до извода, че сондата няма чърп?

Цитат:
Новият модел Hook2 е най-лесният за употреба и опростен сонар в света, който ще бъде окомплектован с три различни сонди, а именно:
Bullet - еднолъчева сонда, с честота 200 kHz, но с двойно по-голямо покритие от сегашната 200 kHz сонда, тъй като новата е с широк лъч (за повече информация, отвори и разгледай модел 4x Bullet или 4x GPS Bullet).
SplitShot - т.нар. четирилъчева Chirp сонда, включваща широк лъч 200 kHz, Hi Chirp и DSI технология, с честоти на работа 455 kHz и 800 kHz, технология за долно сканиране, с прекрасна резолюция на изображението и яснота на възприемане на подводните обекти, релеф и флора (за повече информация, отвори и разгледай модели, с големина на екрана 5", 7" или 9").
TripleShot - т.нар. четирилъчева Chirp сонда, включваща широк лъч 200 kHz, Hi Chirp + DSI и SideScan технологии, с честоти на работа 455 kHz и 800 kHz, технологии за долно и странично сканиране, с прекрасна резолюция на изображението и яснота на възприемане на подводните обекти, релеф и флора (за повече информация, отвори и разгледай модели, с големина на екрана 5", 7",9" или 12").
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

gogo има предвид "low Q transducers"
http://www.airmar.com/uploads/Brochures ... ations.pdf

т. е. сонди, които са направени с тази цел, да бъдат чирп сонди.
Чирп сондите с по-ниско Q-число са по-скъпи, и оттам идва дискусията за евтин чирп, истински чирп, лъже-чирп и т.н.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от tommy12 »

SELVA написа:
sp0ki написа:... и от мнения на познати оставам с впечатление, че Lowrance е по-добро като марка.
Оборота на Navico (вътре Lowrance) е 300 милиона, а оборота на Garmin (вътре Garmin Marine) е 3 милиарда.
Garmin имат ultra hd сонди, panoptics сонди, купиха Navionics на майтап. Как се правят тези класации с марките, нямам идея.

Hook2 (Hook на квадрат) и Hook2 е една и съща серия. Всеки си го пише както иска

Текуща класация на най-големите към Май, 2018:
https://www.bassmaster.com/aoy/standings/91/2018
1. Bradley Roy - Lowrance
2. Brent Chapman - Garmin
3. Brett Hite - Humminbird
4. Josh Bertrand - Garmin
5. Dean Rojas - Lowrance
6. Aaron Martens - Humminbird
7. Fred Roumbanis - Garmin
8. Jared Lintner - Garmin
9. Paul Mueller - Garmin
10. Cliff Pace - Raymarine
Класациите се правят така че до миналата година Гармин не искаха да плащат патент на Lowrance за downscan-а и бяха осъдени. Бяха пуснали сонда с downscan на която се опитаха да избегнат ползването на технологията патентована от Lowrance, но при сканирането се получаваше голям гап.Преди години се опитаха да ползват side imaging-a технологията на Хуминнбирд без да плашат отново.

Имената, които си изброил получават пари за ползването на Гармин.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от tommy12 »

sp0ki написа:Колеги, за Lowrance Hook-2 5x GPS гледам, че навсякъде дават, че има DownScan, Hi Chirp и т.н :
https://www.fishing-market.com/shop/low ... hz-bg-menu

Само дето в табличката на производителя за този модел не е дадено, че има CHIRP ?
chart.jpg

В крайна сметка модела Lowrance Hook-2 5x GPS има ли го тоя CHIRP или не ? И може ли да има DownScan без CHIRP и каква всъщност тогава е разликата между DownScan с CHIRP и без него ?

Излиза, че за да си купя Hook-2 5 инча с CHIRP трябва да отида на 950 - 1000 лв.

Ако взема Hook-2 5x GPS освен 1 инч по-голям екран, какво повече ще ми даде тая SplitShot сонда и колко ще е реален тоя DownScan, ако няма CHIRP ?
Погледнах го сонара за който питаш на websaita на Lowrance сондата с която го продават няма чирп, на въпроса ти дали ако няма чирп ще влияе на downscana, отговора е не защо чирпа работи по различен начин. Дали е по добре да имаш чирп на 2D сонара отговора е да, виждам че ще го ползваш от каяк, например при отвесен dжиг с чирпа ще можеш да си виждаш примамката и по добро разграничаване на рибите ще ти дава.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

garmin1.jpg
garmin1.jpg (90.84 KiB) Преглеждано 3038 пъти
garmin2.jpg
garmin2.jpg (157.65 KiB) Преглеждано 3038 пъти
Темата е дълга, и най-добре Гармин да си гледат самолетите.
Но патентите за Downscan не са за Европа, а важат само за US.
Моля за конкретни практически изводи от ползването на евтините серии:
Garmin Striiker Plus
и
Lowrance Hook2
което интересува болшинството от риболовците (90%). Аз съм обещал да направя паралелен тест с два сонара -- когато мога.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

SELVA написа:
Моля за конкретни практически изводи от ползването на евтините серии:
Garmin Striiker Plus
и
Lowrance Hook2
което интересува болшинството от риболовците (90%). Аз съм обещал да направя паралелен тест с два сонара -- когато мога.
Напълно подкрепям!
Лично мен не ме вълнува кой производител има повече оборот или кой е по-по-най. Интересува ме за тези 300-560 лв. дето ще дам, кой производител предлага по-добър продукт.

SELVA идеята ти за паралелен тест е супер! Предполагам за много колеги ще бъде от полза.

Тази седмица вече трябва да си поръчам сонар за да имам за откриването на бялата риба :)
Последното, което ме гложди е дали да си взема по-стар сонар с CHIRP или по-нов без ? Примерно дали да е Hook 4 с CHIRP или Hook 2-4 без. Или Hook 5 с CHIRP vs Hook 2-5 без. Единственото предимство и в 2-та случая на новите, ще бъде по широкия лъч на 200khz и GPS-a ( той май не ми е много фактор, ще ловя на 90% по язовири и не вярвам да се загубя).
Malibu Stealth 12
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Vid »

Сонар риба не лови, той служи само за насока, предположения и опити...
И,, гледайки разни такива за кораб тук в та каякарска тема, чак се потрисам....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”