Избор на сонар за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
lacho44
Мнения: 190
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 22:14
Местоположение: Русе
дал Браво: 374 пъти
получил Браво: 1024 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от lacho44 »

EDM electronics написа:Ще има много да чакаш колега да поевтинеят сийдсканите.
Да нагласим мерните единици и съответно чакането. Гледам HELIX 10 MEGA SI е на цена около 5000лв, HELIX 9 MEGA SI около 4000лв , а по на запад 1300 долара. Надявам се 2019г да се поява някой 7 MEGA SI на нормална за мен цена, примерно около 2000-2500лв. Абе тия чирпове от метеоритен прах ли ги правят! Поправи ме, ако някъде греша в прогнозите.
При Humminbird ми допада и по-компактната сонда. Често се налага да вадя моята лодка в течение и каменист бряг, доста удари е отнесла сондата, а е направо миниатюрна спрямо тези на LOWRANCE и Raymarine.
SELVA написа:Под Garmin Echomap 72SV имам предвид модел Garmin Echomap Plus 72SV, през 2018 добавиха PLUS към имената...
Той работи в "мега" режим само с допълнителното устройство UHD (ultra high definition 1200kHz), каквато честота Lowrance нямат все още.
Значи освен ECHOMAP Plus 72sv за около 2500лв., трябва да закупя и сонда Panoptix LiveScope™ за около 4000лв, за да получа детайлно изображение, като на HELIX 9 MEGA SI?
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

не, пак пускам линка от предишната страница:
https://buy.garmin.com/en-GB/GB/p/618945#devices
Различни неща са:
UHD устройството със сонда ти дава mega лъчи като на Humminbird на 1200 kHz за uhd изображения.

LIveScope-а е уникален и спечели риболовно явление на годината ICAST 2018. При него рибите се движат на екрана в реално време като на телевизор и не остава статично изобрежение на екрана. Дали всъщност е по-подходящо за морета или по-големи риби, не знам...
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
lacho44
Мнения: 190
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 22:14
Местоположение: Русе
дал Браво: 374 пъти
получил Браво: 1024 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от lacho44 »

Сега го видях устройството, трябвало е да погледна нагоре, а не надолу.
Хареса ми ECHOMAP Plus 72sv, обаче трябва да съм с две сонди, доколкото разбирам. ECHOMAP Plus 72sv за около 2300лв със стандартната сонда в комплект + Ultra High-Definition Scanning Sonar System с още една стърчаща сонда за около 1300лв. Общо за около 3600лв.
Другият вариант да виждам рибите е HELIX 9 MEGA SI за около 4000лв.
Lowrance явно все още нямат апарат с детайлна картина.
Някакви други марки и модели?
kuzmov
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2017 16:17
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от kuzmov »

Здравейте, дойде време за търсене на сонар. Каяка ми е малибу, бихте ли ми предложили някакъв сонар като бюджетен вариант, че с каяка си надскочих възможностите, а със сонара мисля да не го правя. Може и 2ра употреба. Благодаря
Malibu Pro Explorer
Shimano catana 2.40 10-30
Ryobi Ecusima 4000
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

До 350 лв. нямаш много избор, само 1-2 неща се предлагат, които са много по-добри от стар цветен сонар за 300 лв.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
kuzmov
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2017 16:17
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от kuzmov »

Би ли споменал кои са тези 1-2 компромиса
Malibu Pro Explorer
Shimano catana 2.40 10-30
Ryobi Ecusima 4000
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

сонари-есен-2018.jpg
сонари-есен-2018.jpg (66.36 KiB) Преглеждано 2846 пъти
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
swat1987
Мнения: 63
Регистриран на: Чет Окт 30, 2014 10:34
Риболов: Спининг
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от swat1987 »

Колега, аз също съм с Малибу и скоро си взех на изплащане Гармин Страйкър 4 за 330 лв. С GPS е, има си всичко необходимо и съм доволен. За тези пари получих съвет, че този сонар е перфектен. Но ти си прецени.
Ела и на каякарската сбирка на 3/4 Ноември на Пясъчник, която се организира и ще се видим. Поздрави.
Stealth 9
kuzmov
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2017 16:17
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от kuzmov »

Изглежда сходен с този който съм набелязал https://www.fishing-market.com/shop/low ... hz-bg-menu
Притеснявам се от малкия диагонал на гармин, тъй като бях чел, че от каяка не се виждало добре. Ти имаш ли такова наблюдение?
Malibu Pro Explorer
Shimano catana 2.40 10-30
Ryobi Ecusima 4000
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

1. Garmin Striker 4
+ има gps, само плотер, приема и скъпи сонди
- няма топография, няма даун имиджинг, екран 3.5"

2. Garmin Striker Plus 4
+ има GPS и топография, екран 4.3, приема и скъпи сонди
- няма даун имиджинг (Clear View)

3. Lowrance Hook2 4x GPS
+ лъч 40 градуса вместо 20, екран 4.3, хоризонтален
- (минуси): няма топография, няма 77 (80) Khz, няма даун скан, не работи със скъпи сонди, не може да гледаш на екрана и карта (точки), и риби, едновременно
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
kuzmov
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2017 16:17
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от kuzmov »

Извинявам се за невежеството,но коя характеристика е важно да се гледа и кое е хубаво да го има сонара,ще се използва само в затворени водоеми
Malibu Pro Explorer
Shimano catana 2.40 10-30
Ryobi Ecusima 4000
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

kuzmov написа:Извинявам се за невежеството,но коя характеристика е важно да се гледа и кое е хубаво да го има сонара,ще се използва само в затворени водоеми
Колега, хубаво нещо за малко пари няма!
Най-важният параметър е сонара да има ниска честота 80 кНц, още по-добре 50 кХц. На 200 кНц показва по-малко риби, тази честота е за плитко и дребни рибета. Моят сонар има опция да работи на няколко честоти едновременно и виждам, че на дисплея с 50 кХц показва доста повече риби от този на 200 кХц.

Иначе всички сонари до един от ниския клас, т.е. в ценовия диапазон под 1 500 лв. са дървени, показват риби само под лодката, но незнайно точно къде. Най-важният параметър на сонара е сиидскана. Благодарение на него с рутина се съставя ментално псевдо 3D изображение, което във високия клас сонари вече го има софтуерно - видимо. Чрез сиидскана се определя сравнително точно местонахождението на рибата и също нейната големина. Когато видиш на даунскана рибите, веднага на сиидскана се вижда дали е отляво или отдясно на каяка, а също на на какво разстояние, това е невъзможно за сонарите от ниския клас без сиидскан. Те виждат рибите в конус, чийто лице на основата е толкова по-голямо, колкото е по-дълбоко и много често, като се появи риба на екрана се чудиш, къде е сега точно тя на една площ от 100 кв.м.? Гледащ на екрана ти току що се появила риба и по инерция си мислиш, че тя е под теб, а всъщност тя е на 15 м. от теб, само че незнайно в коя точка от радиуса, може да е навсякъде.

Точното местонахождение на рибите е нужно когато са пасивни, а то е вече хронично. Тогава рибите не търсят стръвта, а чакат да им се поднесе на тепсия. Ето защо сонара от среден клас дава в пъти по-големи възможности за риболов. Благодарение на такъв сонар дъня само едрите костураци, защото много лесно им определям локацията с точност.

За да засечеш една точка в пространството са ти необходими пресечните точки на най-малко 3 вектора. Такъв е принципа на локатора. Сиидскана е нещо такова, не точно, но подобно. При обикновения сонар имаш само един вектор и никога не можеш да разбереш, къде е търсената точка, само може да знаеш, че се намира в работния конус.

Средния клас сонар се доказа в практиката ми, като превъзхождащ многократно сонара от ниския клас. Когато застана до лодките, а те повечето са с нисък клас сонар, моят сонар постоянно пищи, техните мълчат. Викат нямало риба! Те стоят на едно място и чакат рибата да ги намери, аз се местя ту в ляво, ту в дясно, ту назад и напред, защото следя едрото и често се случва да го хвана, именно защото сонара дава тази възможност.
...
20180826_143752.jpg
20180826_143752.jpg (133.21 KiB) Преглеждано 2824 пъти
20180826_143635.jpg
20180826_143635.jpg (133.55 KiB) Преглеждано 2823 пъти
kuzmov
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2017 16:17
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от kuzmov »

Ясно е ,че с повечко парички има какво да се вземе,но на този етап няма да ги дам по ред причини.Това което разбрах от колегата ЕДМ ,за което му благодаря е,че трябва търся сонар с минимум 80кхз честота ,което е важно,тъй като гледах ,че повечето са 200кхз. Другото ,което не знам дали е полезно е ,този GPS, добре ли е да имаш GPS,за да си слагаш точки ,по-скоро важно ли е? Ясно е ,че тези с GPS и карти ,са доста скъпи ,но тези на които можеш да сам си "чертаеш" , ползвате ли го ? Извинявам се за многото въпрости ,единствения сонар който съм ползвал в живота си беше на лодка за захранка ,а сонара беше LUCKY и честно казано ,не ставаше !
Malibu Pro Explorer
Shimano catana 2.40 10-30
Ryobi Ecusima 4000
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

lacho44 написа:
EDM electronics написа:Ще има много да чакаш колега да поевтинеят сийдсканите.
Да нагласим мерните единици и съответно чакането. Гледам HELIX 10 MEGA SI е на цена около 5000лв, HELIX 9 MEGA SI около 4000лв , а по на запад 1300 долара. Надявам се 2019г да се поява някой 7 MEGA SI на нормална за мен цена, примерно около 2000-2500лв.
Тази седмица ще излезе прес съобщението за новия Humminbird Helix 7 MEGA SI G3. Ще ти струва около 1800 лв през 2019.

За първия ми Side Imaging (сайд имиджинг) бях дал към 3000 лв. преди 10 г., този снимката. На Лорънса StructureScan е подобен.
Този вид сайд имиджинг вече го намаляват много - става 999 лв. за Helix 5 SI G2 модела.
selva_kayak.jpg
selva_kayak.jpg (91.4 KiB) Преглеждано 2768 пъти
През 2019 имаме надлъгване при по-високите HD резолюции/технологии, които ще са на цената на Elite Ti модела отпреди 3 години: между познатата вече технология MEGA Imaging на Humminbird, и новата технология Active Imaging на Lowrance, при която се твърди, че може да надмине MEGA-та по острота на сканирането, но само при по-далечните зони на сканиране. (Active Imaging тръгва по магазините след седмица).
lowrance-elite-7-ti2-active-imaging-3-in-1-transdu (4).jpg
lowrance-elite-7-ti2-active-imaging-3-in-1-transdu (4).jpg (94.32 KiB) Преглеждано 2768 пъти
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”