Избор на сонар за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

След доста умуване, чудене и мотане накрая реших да си поръчах Lowrance Hook2-5X GPS.

Днес сонара пристигна.
IMG_20180529_100141.jpg
IMG_20180529_100141.jpg (117.81 KiB) Преглеждано 2814 пъти
Това е всичко, което има в комплект към него (без акумулатора)
IMG_20180529_095952.jpg
IMG_20180529_095952.jpg (147.46 KiB) Преглеждано 2814 пъти
Поръчах си и батерия на Vision 12v 9AH тягова. Похвалиха ги, че са много добри батерии, а и има 18 месеца гаранция.

Остава само да монтирам сонара на каяка.
Още се двоумя дали да сложа сондата вътре в корпуса или да пробвам на пригоденото за това място от Malibu отзад.
Има ли нужда батерията да я прибирам допълнително в нещо или може да седи в корпуса и така? Примерно мога да и купя от водонепромокаемите кутии за храна и някак да я сложа вътре. После на кутията и на дъното на каяка мога да залепя велкро ленти и така да ги прихващам ? Дали ще е достатъчно стабилно?

Ще се радвам ако споделите къде ви седят батериите за сонарите и как точно сте ги монтирали на каяците :)
Malibu Stealth 12
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

Колега честито за сонара.
Акумулатора обаче е дърво, гира - старо поколение, скоро света ще забрави за тази технология с оловото.
Има литий-полимерни акумулатори с 5 пъти по-ниско тегло за същите пари и капацитет. За сонар не е нужен тягов акумулатор - напълно ненужно. Тягов ще рече за по-голям ток да издържа продължително време, съответно по-дебели плочи на електродите от олово за сметка на енергийната плътност, т.е. по-голямо тегло и по-малък капацитет спрямо теглото.

За сондата ти казах и по-рано:
Сложи на един високоговорител една пластмасова преграда пред него и чуй звука дали ще ти хареса. Ей такова е и положението със сондата на сонара. Ще чува, но определени честоти и сигнали няма да ги чува. Ултразвука е механично трептене, не е рентгенов лъч, да минава в междуатомните пространства на материята. Като сложиш една преграда на механично трептене /ултразвук/, то намалява пропорционално на дебелината на преградата.

Съветът ми е да монтираш сондата на определеното за това място на каяка от производителя, като за целта се поставя кабелен щуцер от Хоби близо до задната стойка на въдицата, вътре в багажното отделение отзад, защото през отвора на стойката се завива задната гайка на щуцера.

Сонара се поставя в средата на каяка, най-близо до големия черен капак на живарника, така, че да не пречи на отварянето на капака и да го подпира за удобство, като зад него се поставя още един кабелен щуцер от който се изважда кабела за сондата и захранването. Акумулатора стои в предния багажник. Не е нужна хидроизолация на цялата батерия, достатъчно е на самите клеми. Дори и на тях не е необходимо.

Примерно акумулатор Лит-Полимер от тук /може да се потърси и по-евтина оферта, това е само пример/: https://ru.aliexpress.com/item/DC12V-Su ... 0000000000

https://ru.aliexpress.com/item/D-C-12V- ... 0000000000

Щуцери от Хоби от тук: https://www.kayakshopbg.com/ - Иван се казва собственика на магазина
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Ползвам тази батерия и съм доволен! ЦЪК
Взех си втора , за всеки случей , но до сега не ми се е налагала смяна. И двете батерии си ги държа в малка суха торбичка в централния люк . Сондата ми е монтирана в каяка посредством кладенец в който поставам контактен гел ( на всяко влизане си го проверявам и ако има нужда добавям) След 40-50м трудно си виждам примамката.. Вероятно с открит монтаж ще спечеля някой метър , но за сега предпотичм удобството на вътрешната сонда..
Честито!
hobie revolution 13
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

RIMOHIT написа:Ползвам тази батерия и съм доволен! ЦЪК
Взех си втора , за всеки случей , но до сега не ми се е налагала смяна. И двете батерии си ги държа в малка суха торбичка в централния люк . Сондата ми е монтирана в каяка посредством кладенец в който поставам контактен гел ( на всяко влизане си го проверявам и ако има нужда добавям) След 40-50м трудно си виждам примамката.. Вероятно с открит монтаж ще спечеля някой метър , но за сега предпотичм удобството на вътрешната сонда..
Честито!
RIMOHIT, нали си с Хоби, те по принцип имат специален отвор с капак отдолу за сонда, при теб не е ли така?
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Моя е по-ранна версия и няма
hobie revolution 13
swat1987
Мнения: 63
Регистриран на: Чет Окт 30, 2014 10:34
Риболов: Спининг
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от swat1987 »

Има и специални държачи за сондата, които са към 130 лв., но някои по-изобретателни колеги си правят от ПВЦ тръби с колена и тетки. Ако някой е направил такава може да я сподели. Аз също се чудя още как да монтирам сондата на Стелт 9. Нямам специално легло на дъното, а и самата сонда (на Гармин Страйк 4) е по широка от каналите на дъното и не може да легне в леглото. Иначе монтажа е с ПВЦ тръба през отводнителния канал, но уви.....при мен не става. Ако някой е измайсторил нещо подобно или има идея нека я сподели. Ще е полезно за такива като мен, които не искат да дупчат каяка. :tup:
Stealth 9
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

ми вендуза защо не пробваш
https://buy.garmin.com/en-US/US/p/715#devices
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от dfshwsh »

swat1987 написа:Има и специални държачи за сондата, които са към 130 лв., но някои по-изобретателни колеги си правят от ПВЦ тръби с колена и тетки. Ако някой е направил такава може да я сподели. Аз също се чудя още как да монтирам сондата на Стелт 9. Нямам специално легло на дъното, а и самата сонда (на Гармин Страйк 4) е по широка от каналите на дъното и не може да легне в леглото. Иначе монтажа е с ПВЦ тръба през отводнителния канал, но уви.....при мен не става. Ако някой е измайсторил нещо подобно или има идея нека я сподели. Ще е полезно за такива като мен, които не искат да дупчат каяка. :tup:

Аз също не искам да си дупча каяка, нитп да лепя някакви неща по него, затова около 2 месеца мъдрих как точно да постъпя и започнах "майсторене" на моя версия за конкретния каяк:
2018_04_18_023929.png
2018_04_18_023929.png (374.73 KiB) Преглеждано 2717 пъти
Това беше плана, всъщност още не съм готов, но юи остава малко:
IMAG0373.jpg
IMAG0373.jpg (149.77 KiB) Преглеждано 2717 пъти
Между винтовете, с които закрепям цялата "платформа" на мястото на 360 rod holdera и кутията за батерията вече съм започнал изграждането на системата от тръби.
За съжаление стана додта по-сложно, отколкото ми се искаше, но това е защото нищо не разбирам от чаркалъци и като ида в магазина, се започва едно обясняване какво точно си представям и т.н.

Сигурен съм, че щом аз почти съм успял да направя нещо, значи всеки ще може. (Е, хич не е ясно, че съм успял, преди да го пробвам, разбира се)

Успех!
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от dfshwsh »

IMAG0413.jpg
IMAG0413.jpg (100.1 KiB) Преглеждано 2710 пъти
IMAG0412.jpg
IMAG0412.jpg (95.98 KiB) Преглеждано 2710 пъти
IMAG0411.jpg
IMAG0411.jpg (118.17 KiB) Преглеждано 2710 пъти
Засега съм до тук, малко остана, ако някой се интересува, мога да споделя дали върши работа след няколко дни, надявам се да успея да го пробвам скоро.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

Учудвам се от използването на тези тръби! Тук някои колеги потвърдиха, какво съпротивление оказва дори лопатката на един воблер, а си представям челното съпротивление на тръба за сонда, изчислено в квадратни сантиметри, на колко воблера се равнява? 8)

Някога и аз ползвах външна сонда за потапяне, но с доста по-ефективно решение - гъвкаво метално гофре, въпреки това се усещаше осезаема разлика в съпротивлението и каяка леко завиваше.

Според мен най-добрия вариант за стик с който да се потапя сондата, е шина от неръждаема стомана. Необходимо е просто да се вземе едно парче неръждаема ламарина с дебелина около 1,5 мм, ширина около 2 см и дължина според конкретния каяк. Тази дебелина 1,5 мм има пренебрежимо малко челно съпротивление.

Пробиването на каяка води до голямо удобство, обратно, непробиването води до слугуване на човека на някаква си пластмаса-найлон. Първо по корпуса цари ред, не се пречат кабели, тръби и разни закачалки, второ не се налага всеки път да се събира, разгръща и т.н., времето за влизане във водата от свалянето на каяка от колата се съкращава, а то никак не е малко.
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от dfshwsh »

Колега, сигурен съм, че това, което казваш, е 100% така, но "око да види, ръка да пипне". Предполагам, че всеки трябва да се "опари"от подобни опити, за да открие това, което него го задоволява като вариант. А и всеки има свой "праг на търпимост" и понеже аз съм нов в каяците, ако не ми пречи отклонението и съпротивление, което дава тръбата, ще си карам с нея.
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

dfshwsh написа:Колега, сигурен съм, че това, което казваш, е 100% така, но "око да види, ръка да пипне". Предполагам, че всеки трябва да се "опари"от подобни опити, за да открие това, което него го задоволява като вариант. А и всеки има свой "праг на търпимост" и понеже аз съм нов в каяците, ако не ми пречи отклонението и съпротивление, което дава тръбата, ще си карам с нея.
Колега, а защо не пробваш нещо такова
image_redirect.jpg
image_redirect.jpg (97.33 KiB) Преглеждано 2628 пъти
В тази тема можеш да видиш как са го правили
http://www.stripersonline.com/surftalk/ ... ak/?page=2


П.С: Днес си монтирах сондата и сонара ( с все още стърчащи кабели за момента ) и му направих 1-ви тестдрайв. До сега не бях виждал сонар на каяк и ми направи впечатление, че като греба, всяко загребване ми излиза на картината на сонара, като ако дълбочината е 10 метра завихрената вода от загребването ми я показва до 5-тия метър. :shock: Това нормално ли е ? При това положение при дълбочина от 3-4-5м под мен няма да виждам добре картината ?
Malibu Stealth 12
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от dfshwsh »

sp0ki написа:
dfshwsh написа:Колега, сигурен съм, че това, което казваш, е 100% така, но "око да види, ръка да пипне". Предполагам, че всеки трябва да се "опари"от подобни опити, за да открие това, което него го задоволява като вариант. А и всеки има свой "праг на търпимост" и понеже аз съм нов в каяците, ако не ми пречи отклонението и съпротивление, което дава тръбата, ще си карам с нея.
Колега, а защо не пробваш нещо такова
image_redirect.jpg

В тази тема можеш да видиш как са го правили
http://www.stripersonline.com/surftalk/ ... ak/?page=2


П.С: Днес си монтирах сондата и сонара ( с все още стърчащи кабели за момента ) и му направих 1-ви тестдрайв. До сега не бях виждал сонар на каяк и ми направи впечатление, че като греба, всяко загребване ми излиза на картината на сонара, като ако дълбочината е 10 метра завихрената вода от загребването ми я показва до 5-тия метър. :shock: Това нормално ли е ? При това положение при дълбочина от 3-4-5м под мен няма да виждам добре картината ?
Колега, точно поради тази причина не искам да ползвам варианта с отводнителните тапи, тъй като на моя най-отдалечените тапи са все пак в обсега на греблото и нищо няма да се вижда. Отделно, че наложих сондата на дупката за проба и стърчи леко под дъното, смятай, че като влизам и излизам, сондата ще си го отнася.
Затова и тази схема с тръбите -далеч пред обсега на загребване, подвижно, за да вдигам сондата, когато излизам...
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Vid »

Колега dfshwsh, начинанието за сонда е недобро според мен де...
Особено кофти ми изглежда котвената система, при която един силен вятър ще те обърне...
Не робувай на едно пластмасово корито, а прочети темите за каяк и дупчи пластмасата и си направи нещата как си трябва... Безопасността е на първо място, а практичността на второ такова...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от stbeer68 »

dfshwsh написа: Колега, точно поради тази причина не искам да ползвам варианта с отводнителните тапи, тъй като на моя най-отдалечените тапи са все пак в обсега на греблото и нищо няма да се вижда. Отделно, че наложих сондата на дупката за проба и стърчи леко под дъното, смятай, че като влизам и излизам, сондата ще си го отнася.
Затова и тази схема с тръбите -далеч пред обсега на загребване, подвижно, за да вдигам сондата, когато излизам...
Така както го гледаш ,че стърчи леко над корпуса не е точно така ,което си представяш ,че ще го отнася сондата при влизане и излизане.Не мисля ,че отводнителните са ти направени точно най- долу на кила. По принцип няма как да удариш сондата ако стърчи леко от отводнителния отвор преди да остържеш кила на каяка. Първите удари и стъргания винаги ги посреща кила. Забрави за тия тръби и си я монтирай в един от отворите без да те притеснява много ,че ще съсипеш сондата. На моя каяк въпреки ,че има легло за сондата тя пак си стърчи леко над корпуса понеже леглото не е за тоя модел сонда. Вече години наред нямам никакви проблеми с това и не съм я удрял до сега. Ето тук има едно мнение как ми е направена.
stbeer68 написа:Днес слязох до гаража и реших като ще показвам и давам идея то да е както си му е реда. Направих по подробни снимки на монтажа на сондата за да са от полза ако някой реши да си прави нещо подобно.
Ето как стоят нещата в снимков материал:
Изображение Изображение Изображение Изображение

П.п
ЗА да стане и легне сондата идеално в леглото предвидено за другия модел се малага да се вземе малко едно пластмасово ъгълче,което по никакъв начин не влияе след време да се направи с оригиналния си монтаж и да се монтира на друг плавателен съд.
Изображение
Hobie Mirage Outback
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”