Избор на сонар за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от zx7r »

EDM electronics написа:Колеги, търся някой да сподели мнение за тоя сонар ...
Elite 7 Ti е твоят сонар. Размерът е перфектен за каяк. Това, което може да ти покаже този сонар, на 5" няма да го виждаш добре и не визирам само сайд скана. Ползвам го от година и мога да кажа, че повече от сонар не може да се иска. Сондата наистина не е малка, но е добре оптекаема и не влияе съществено на скоростта. Препопоръчвам с две ръце. Ето, как стои на каяка.
https://youtu.be/DuNqY9gcPKM?t=27
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Vid »

Колеги, продължавам да се чудЪ на мнения на колеги във форума?
1-во - Кой размер е подходящ за каяк? Нима един 10 инч. екран ще ни пречи на риболова или на гребане?
2-ро - Защо задължително сонара трябва да има GPS и навигация? Явно тук ние ще кръстосваме язовири и морета, че да търсим точки и пр. за най добра слука?

Смятам, че това е излишно. От 2 г. ползвам Реймарин 4, като ме кефи Wi-Fi-то с което мога да си туря един таблет, а GPS-са му досега май че не ми се е налагало да ползвам резултатно, щото каяка не е моторна лодка и гребането си е гребане де...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от stbeer68 »

Vid написа:........2-ро - Защо задължително сонара трябва да има GPS и навигация? Явно тук ние ще кръстосваме язовири и морета, че да търсим точки и пр. за най добра слука?
За големината няма да коментирам на кой за какво му е голям сонар и как ще му пречи и т.н .Там всеки сам си решава и избира какво да си качи на борда.
Ще ти отговоря на втория въпрос относно втория въпрос за GPS и навигация. Явно не ходиш на морски риболов и не си попадал в ситуация да ти се спусне гъста непрогледна мъгла когато потеглиш в посока към място където си решил да ловиш и то примерно на 6 км. Тогава разбираш за какво ти е GPS и навигация както и предимството им да си бележиш точки и места. Ако се ходи само на язовири със сигурност не е нужна навигация понеже накъдето и да тръгнеш в мъглата все на някой бряг ще стигнеш бъти му и гьола ,но за морето си е нужна.
Това си е моето мнение по въпроса с GPS и навигация.
Hobie Mirage Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

Колкото повече екстри има сонара, толкова по-добре. Това не означава, че постоянно трябва да се ползват, при условие, че не е необходимо, но когато се наложи, ще е от полза. Все едно, ако автомобилът ни е мощен, трябва ли да го караме на макс /не че някои не го правят и трепят невинни хора по пътищата/, или ако имаме 1 000 лв. в джоба, трябва ли да ги похарчим непременно и днес?

Всички изложени доводи за сонара имат основание, но си противоречат и е трудно да се каже, кое е най-добро. Да, големия монитор е за предпочитане, но той пречи, тежи, консумира повече енергия и т.н. Малкия монитор пък, на него трябва да се кьори човек и малките детайли няма да се виждат - пълно щастие няма, затова както е казал Буда: "Най-правилния път е средния". Да слагаме допълнителен монитор - таблет, това вече ми се струва прекалено, и без това няма място по каяка. Аз в момента съм със сонар Deeper с таблет от 10-инча, да вижда се доволно добре, но този телевизор ми пречи и на греблото, и на въдиците, и на видимостта - това е цял "телевизор". Толкова за това, коя големина е най-добрата и колко екстри трябва да има сонара. Най-важния параметър на един сонар това е отношението цена/възножности/качество, другото е въпрос на лично предпочитание.

И така, да попитам zx7r, който има един от най-добрите сонари, структурскана ползва ли го често, полезен ли е, или да се насоча към по-евтиния модел само с даунскан функция? Аз се спирам на 5-инчовия дисплей, т.к. заема по-малко място и е по-лек. Да попитам и друго важно: Може ли сондата да се закрепи вътре на дъното на каяка, а не да я поставям във водата всеки път /сондата забавя и отклонява каяка при гребане, ако е разположена външно/, ще работи ли така структурскана, при който лъча на сонара е разперен встрани, почти на 180 гр.?
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от zx7r »

EDM electronics написа:Колкото повече екстри има сонара, толкова по-добре...
Псолютно! :tup: Да знаеш за какво и как да използваш един уред, трябва да му познаваш възможностите. Само тогава няма да си роб на уреда, а ще е обратно :D
Ако си избрал Еlite Тi с тоталскан, моята гореща препоръка е 7". Не е съществено по-тежък, нито консумира повече от 5". Ако не се лъжа го даваха с консумация 0,9А, но реално е 0,6 до 0,7А. Може блутута да му вдига консумацията, но тази екстра, insight genesis-a и управлението и автопилота на тролинг мотора досега не съм ги ползвал. Ако избереш сонар без даун и сайд скан, тогава спокойно можеш да слезеш и на най-малкия размер дисплей. Оставам настрана разликата в цената м/у двата модела. Не съм ги гледал, но дано не е съществена и да си вземеш по-големия :)
Тоталскана не можеш да го монтираш в каяка, няма да работи сайд скана. Само отвън, сори!
При нормално гребане в темпо, не се усеща никакво забавяне. Такова имам само при максималната скорост, която при мен пада от 9 на 8км/ч. За дъпране в някаква посока изобщо не може да става дума, но това зависи от каяка, гребеца, с рул ли си и т.н.
Дали позлвам структорскана? Ами, да, в 90% съм на 455mhz, даун и сайд + 200Mhz. Дисплея го деля на 3, като вместо 200, понякога пускам картата, която съм напрвавил на дъното. На този сонар 83/200 работи учудващо добре и чирпа сепрарира отлично. Тази честота я ползвам само за джиг и кльонк. Върши работа, но не може да се сравнява със структурата, когато говорим за разпознаване на риби, пасажи и т.н. Ето ти малко снимки и прецени за себе си, кое те устройва повече. Това са снимки от сонар вюъра на ПЦ, а не скрийншотове от самия сонар, защото така или иначе записвам всички логове.
Като се затопли времето ще направим една разходка и ще ти покажа повече ;)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

Брееееййй, бах маа му, то направо рентген бре... :D

zx7r, взе да ме разубеждаваш, ще се насочвам към 7-цата Елит. С тоя сонар трудно може да ти избяга нещо. Структурсакана ще е особено необходим при морски риболов, който аз хич не разбирам. Ама я кажи честно, помага ли сонара, има ли файда от него или така ти се струва. Аз да си призная досега файда от сонара не съм видял, то не че ми е и голяма практиката де,но тая есен при рояци от риба под мен, аз нищо не хващам.

Ще обмислям още за сонара. Най ме притеснява това, че тая сонда, голяма колкото торпедо, трябва да я влача отвън. Хоби каяка има специален отвор за сонда и то за Лоранс, но вероятно за по-старите модели, не и тия със страничното сканиране. Или при всички случаи тая сонда ще се влачи отвън, което е доста ангажиращо - мразя да ми се мятат кабелаци насам-натам.

zx7r, ще се възползвам да ми покажеш сонара на живо, като се затопли и разрешат риболова живот и здраве. Дотогава ще обмислям.

Поздрави: :tup:
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

zx7r, може ли да обясниш относно шарената изобатна карта, и респективно за Insight Genesis, кое е безплатно и кое платено като услуга.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от zx7r »

SELVA написа:zx7r, може ли да обясниш относно шарената изобатна карта, и респективно за Insight Genesis, кое е безплатно и кое платено като услуга.
IG не го ползвам, тъй като услугата не се предлага за Бг, но и да беше не мисля, че бих се възползвал, макар че колеги го ползват в Гърция и им върши работа. Предпочитам картите
със сателитен или друг имидж, да ги правя със Sas Planet, а изобатните карти с DrDepth. Записвам ги на картата като отделни файлове, така последните мога да ги наслагвам като лейъри от самия сонар. Може да се направи и една комбинирана карта или вместо изобатна картата на дъното да бъде с изображението от структурскана и т.н. вариантите са много, както и източниците на карти в Sas Planet :) Има добри ръководства по въпроса в ютюб, ако си решил да се закопаваш :D
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

zx7r, я кажи сондата тоталскан на Лоранс Елит - 7, как я закрепяш на каяка?
Разбрах, че кабела на сондата е 6-7 м, къде го държиш тоя кабел, може ли да се скъси? - много ме притеснява кабелак да ми се мята из краката, страшно неудобно е.

Питам, защото все още не съм преодолял психологическата бариера, да дам 1 800 лв. за сонар, а осмислям и разбирам, че не си струва да си купувам посредствен, ако риболовецът е решил да разчита на сонара и себе си, а не да се оглежда къде се е групирал "бай село" в язовира и да разчита на неговия избор, я ги "чува петлите", я не. Ако пък жена ми разбере, че съм купил сонар за 1800 лв., ще ме очисти с правата лопата. :lol: Нещата отиват към купуване на Лоранс Елит - 7 с тотално сканиране и с голям 7'' телевизор с тъчскрийн. Големия "телевизор" се изнася най-отпред, на нивото или зад педалите, така не пречи въобще. Малкия "телевизор" не ги може тези неща.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от zx7r »

EDM electronics написа:zx7r, я кажи сондата тоталскан на Лоранс Елит - 7, как я закрепяш на каяка?
Разбрах, че кабела на сондата е 6-7 м, къде го държиш тоя кабел, може ли да се скъси? - много ме притеснява кабелак да ми се мята из краката, страшно неудобно е.
Подсети ме, че ще трябва да вадиш пара и за стойките на сонара и сондата :cry:
1. За сонара може да ползваш това http://www.rammount.com/part/RAM-101-LO11 , което е със захващане специално за Елите 7 ТИ, но аз избрах по-различен модел с правоъгълна пластина за горна база, а върху нея монтирах директно базовата стойка на сонара. Така го повдигнах по-близо до нивото на очите и мога да го суча повече и без да се притеснявам, че ще закривам дисплея с коляно и други подобни - http://www.rammount.com/part/RAP-111U
Другата база на стойката т.е., тази към каяка, е глава с възможност за монтаж върху релса, така наречения тракбол - http://www.rammount.com/part/RAP-354U-TRA1
Ако нямаш релси калкулирай пара и за тях :cry:
2. За сондата ти трябва това - http://www.rammount.com/part/RAM-B-316-18-TRA3 , но с 1,5" глава, а не 1"! Така стойката е много по-устойчива.
Джони Браво е със същия сонар и преди време беше писал подробно и със снимки, кое, как се монтира. А, намерих снимките му във форума на Хоби - https://www.hobie.com/forums/viewtopic.php?f=26&t=56602
Сега виждам, че той е с друго решение за стойката на сонара, та може да почерпиш идеи и от него.
В края на този клип се вижда, как седи всичко с извадена сонда.
Пропуснал съм, но какъв каяк имаш?
За кабела на сондата - да, дълъг е. В никакъв случай не те съветвам да го режеш! При мен влиза перфектно в отделението предвидено за сонар, което е с капак - sonar shield и никакви излишни кабели не стърчат, без значение от коя страна монтирам сондата или сонара. Абе, ако ме питаш, това да ти е проблема :lol:
Ако твърдо си решил да скочиш, по-добре пиши на Джони Браво, ако е възможно да ти вземе сонара с отстъпка, а през каталога на Хоби може да ти поръча и RAM mounts на добра цена, така че той е твоят човек :D Също може да ти каже и доколко сонара му върши работа за море, макар че 80/200 няма как да не върши до определена дълбочина, защото имам спомени, че 800Mhz умира към 30-40 м., а 400Мхз я докара до 80 метра, я не, така че по-скоро забрави за structure scan и море, за тази цел има други сонди и честоти.
И накрая понеже питаш дали има файда от цялата тази работа - ако визираш улов на повече риба, малко е вероятно да ти се получи, дори с най-скъпия сонар, но ще научиш много за рибите и техните навици, а с малко опит ще започнеш и ясно да ги различаваш по видове.
Поне при мен е така, но този сонар не го кпуих само заради риболова, но тава е друга тема.

п.п.Помисли добре преди да купуваш и ако твърдо си решил, обезопаси внимателно дома си от прави, криви и други лопати и сечива, както и яж навън поне една седмица, докато отмине урагана :mrgreen:
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Този модел има много яка дупка за сонда, и ракличка за кабела и батерията, така се прави...
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от gogo26 »

Моята сапунерка май умря вече :cry: .И почнах да се заглеждам по разни варианти.
Владо, ще направиш ли един разбор и съпоставка между:
http://lago-bg.com/product/198/sonar-hu ... ps-g2.html
и
http://lago-bg.com/product/131/sonar-lo ... ook-5.html
Горе- долу са на една цена.Кой е по-добрия вариант и защо?И при кой получаваме повече за парите си.Възможности за допълнителни карти и ъпдейти и кой е по удачния вариант.
Ако има колеги с преки наблюдения върху тия две машинки,моля да се включат.
Hobie Mirage Outback
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Като цяло Helix-a е по-висок клас серия сонари.
Основни разлики:
Тази версия на Helix е без Down Imaging функция (DownScan при Lowrance), затова е под 1000 лева.
Но тази версия - CHIRP GPS G2 - има по-висока резолюция.
По-нов модел е (вероятно и като инженерна разработка и вложени части, не говорим само за префасониране и смяна на името. Lowrance Hook 2016 е пряк наследник на Lowrance Elite Chirp 2015 без разлики).

Нещо може би важно: Hook не може да ти записва дънна информация на трасето, и затова после няма как да създаваш дънни карти или да обогатяваш лични или обществени дънни карти. Helix може.

И двата сонара са chirp версия, но при закупуване на сонарите получаваш сонда, която не е истинска chirp сонда. Истинските допълнителни Chirp сонди са от 400-500 лв. нагоре и се закупуват отделно. (Тука вмятам като хубава опция Garmin Striker 5 с допълнителна chirp сонда GT22, но не за море).

При Lowrance Hook имаш free бг карта и опция за платена Navionics plus mSD карта, на която може да гледаш обществено записани дънни карти.
При Humminbird Helix, нямаш бг карта, но имаш free AutoChart дънна карта, която ти да създаваш, и пак опция за платена Navionics plus mSD карта, на която може да гледаш обществено или ЛИЧНО записани дънни карти.
Такива работи.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

Вари го, печи го, по-добро съотношение цена/качество от Lowrance Елит 7 мултискан няма. По-скъпото излиза и по-евтино. По-ниския клас сонари са по-евтини, ама не били със сондите, които им дават пълни възможности. После като си купим отделна сонда за 400-500 лв. и то става на цената на елит 7, дето е пълен комплект и може всичко. Става за море и язовир.

Имаше един клип на руснаците правиха сравнение между един и същи клас на Лоранс и Хумимбирд. Бяха заложили изкуствени препятствия във водата - автомобилни гуми напречно, надлъжно и една умряла риба някъде там, та резултата е: Хумимбирда хич го няма, нищо не вижда, пълен слепец, иначе добра визия на екрана, добра резолюция, но ала-бала. Имайте предвид, че именно на Хумимбирда се дължи страничното сканиране при сонарите - Сиидскан или Структурскан, не е на Лоранс. Направили го, но конкурентите по-добре го развили.

Лоранса е с по-кофти монитор /ниска яркост/, но вижда най-реалистично и вярно.
Това не са лични впечатления, нямам нито единия, нито другия, но правих задълбочено проучване в Интернет и достигнах до този извод, т.к. и на мен ми предстои да купувам сонар от среден клас. Среден клас имам предвид Елит 5 или 7 и техните еквиваленти на другите фирми.

Като ще се дават 1 000 лв., дай още 700-800 и човек да си реши проблема от раз, а не после да купува приставки, добавки и т.н. манджи с грозде. Така разсъждавам аз от моята камбанария.

Това от мен.
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от gogo26 »

Благодаря момчета :tup:
И аз приблизително така разсъждавам.Съгласен съм че най-добрия вариант е Lowrance Елит ТI 7,моя човек има такъв и горе-долу съм наясно с възможностите му.А те са огромни,от които бих използвал едва 20% в реалния риболов.Той е за човек който обича да си играе с електрониката и да му открива възможностите.
Аз съм си рибар и за мен сонара е помощно средство.До сега се справях прилично с една смешна сапунерка.Последно време я карам почти само морски риболов, и за него сонара трябва да е:
-бърз----движението на ятата риба е доста скоростно,и при бавен сонар докато видиш нещо и под теб е празно
-да показва абсолютно точно дънния релеф,да различава каменно дъно ,пясък,тиня,водорасли,мрежи-определено има значение
-GPS-незаменимо.Като чукнеш няколко точки където видиш риба и можеш да си съставиш сравнително ясна картинка на движението на рибата,и дълбочините където се върти в момента.Спестява лутане и време.А и рибните пътища са доста постоянни :wink:
-работа и точно отчитане на по-големи дълбочини.
-силно дуракоустойчив и водозащитен .Особено за каяк,че морската вода не прощава на нищо.Постоянно имаме проблеми с окисляване на кабели и букси.
Горе-долу това се използва в морето.Всякакви други екстри са за играчка :D Това е лично мнение.
Като че ли по-скоро се насочвам към Lowrance Hook 5 за сега....Владо,я разкажи за тоя Garmin Striker 5 че няма много отзиви за него.
До колкото знам Лоранс Елит 5 ТI,е доста скопена версия на 7-цата, а разликата в цените помежду им е малка.
Hobie Mirage Outback
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”