Избор на сонар за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

stbeer68 написа:@EDM electronics
Ти си толкова негативно настроен и предубеден за Лоранса ,че едва ли някой може да ти каже някакви аргументи и да те разубеди от това ,което мислиш. Каквото и да си вземеш от двете ще ти върши работа и може да си сигурен в това. Аз ловя с лоранс хоок 4 и ми върши безупречна работа в риболова. Смея да кажа че 90% от успехите ги дължа на сонара и само 10% на умения и такъми.
Колега, не е правилно да кажеш настроен "негативно", а е правилно да кажеш ОБЕКТИВНО! И аз имам Лоранс Нок 5, но не робувам на марки - пишат че купуваш едно, а реално не е така. А ти не се обиждай на сонар. Горе има колега дето точно това твърди - Раймарина е Мерцедеса на сонарите! Работил е с всички видове Лоранс вкл. и Елит 7 Тоталскан 7", но накрая си взел Раймарин Драгонфли 7 " и е по-доволен. За мен неговото мнение не е маловажно, явно е, човека има опит, пробвал е повечето елитни марки от този клас сонари. Ще ти кажа само, че имам и сонар Депер, а графичната му среда в сравнение с Лоранса е в пъти по-добра, сигнализацията, картплотера и т.н. Та "няма само едно краставо магаре на село". Темата е "Избор на сонар за каяк", а не "Само Лоранс за сонар за каяк и никой друг".

Извинявай, че съм те ядосал с въпроса си към Владо, не към някой друг, не и към теб, но съм в размишление да купувам друг сонар, та проучвам чуждия опит и мнение за Раймарина. Към него съм се насочил.
Ако знаеш предимствата на Лоранса пред Раймарина, кажи ги, не ми казвай колко съм предубеден. Ама ти въобще знаеш ли нещо за Раймарина, защо има по-изразен и детайлен даун сканинг от Лоранс, нищо че е двучестотен?
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от stbeer68 »

Ни най-малко робувам на марка или ме обижда твоето мнение. Просто написах ,че лоранс хоок 4 си ми върши идеална работа и съм си доволен. Вземай си каквото решиш нямам никакво намерение да ти давам съвети или да търся доказателства за сонари. Явно ти ще ставаш професионален риболовец и ще се занимаваш с промишлен риболов и картографиране на водоеми и т.н. Аз съм скромен човек и се занимавам с любителски риболов и затова може би малкия сонар ми задоволява нуждите и изискванията . Нямам претенции ,че съм добър или велик. Успех в избора и покупка на най-добрия сонар.
Hobie Mirage Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

stbeer68 написа:Ни най-малко робувам на марка или ме обижда твоето мнение. Просто написах ,че лоранс хоок 4 си ми върши идеална работа и съм си доволен. Вземай си каквото решиш нямам никакво намерение да ти давам съвети или да търся доказателства за сонари. Явно ти ще ставаш професионален риболовец и ще се занимаваш с промишлен риболов и картографиране на водоеми и т.н. Аз съм скромен човек и се занимавам с любителски риболов и затова може би малкия сонар ми задоволява нуждите и изискванията . Нямам претенции ,че съм добър или велик. Успех в избора и покупка на най-добрия сонар.
Колега, аз ще ставам какъвто си искам риболовец, но това не е твой проблем, а по отношение на това какъв сонар да си взема ще се изразя метафорично, да се разбере по-лесно:
Когато някой си е купил примерно лек автомобил Фолксваген и иска да си купи друг, за да си разшири възможностите за пътуване, той не си купува пак същия автомобил, а си купува или Мерцедес или джип, не си взема и Трабант. Та затова питам Владо за Лоранса, защото виждам че е "в час" с материята.

На сонара нито ползвам картографирането, нито GPS-а, но не се сърдя когато ти ползваш на твоя Лоранс GPS-а и не те квалифицирам, като "професионален" риболовец. Погледни параметрите на Раймарин Драгонфли и ще видиш, че той има два пъти по-голяма дълбочина на работа на даун сканнига от Лоранса!. Това говори много! Затова и аз мисля, че е по-добър в класа си от Лоранс Хок и вероятно има по-детайлно изображение. Когато човек си търси някаква вещ, нормално е да направи някакво проучване съобразно нуждите и приоритети си. Нормално е тези неща при различните хора да се различават.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Trofei »

SELVA написа:3. Raymarine 5 е по-хубав от Hook 5 най-вече защото е по-скъп. 1100 лв. срещу 900 лв.
4. Сондата на Raymarine струва 100 eur без ддс. И да, твърди се, че е е чирп, но горевизираната сонда ТМ150 струва 300 eur и е по-хубав чирп,
И двете мнения са грешни,защото и двете марки са екипирани с еднаква сонда на Еърмар-ТМ150,която е най-ниския клас-300вата по R.M.S или умножено по 8 е 2400вата Пик до Пик! :wink: Ако тези показатели не ви говорят нищо,значи не знаете коя е съществената разлика между сонарите ако търсите с тях предимно рибите! :idea: Най-важното в един сонар-търсач на риби е мощността на сондата и 200кХц лъч за показване на рибите!Средния клас сонари са екипирани със сонди 500-600вата R.M.S=4000-4800вата Пикова,а скъпите-професионални са от 1киловат до 3 по R.M.S.=8000 до 24000вата Пикова мощност!Това което намира най-достоверно рибата са 200кХц,при Фуруно 193кХц и мощноста във ватове на сондата!Всички други показатели са допълнителни екстри-това е основата! :idea: :wink: Правилно е да си търсиш сонар по тези показатели на сондата,а не по екстрите! :idea:
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

TM150M chirp сонда на Airmar, 95-155kHz, не се предлага в стандартните комплекти нито на Raymarine Dragonfly, нито на Lowrance Hook.

Темата е дълга. Някои искат 50kHz лъч, други широколъчев chirp - wide beam, трети искат новия mega imaging 1200kHz на Humminbird. Не всичко е Бургас и морето.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

Какво всъщност представлява CHIRP?
Ако сонара, т.е. приемо-предавателната глава /сондата/ е способна да излъчва честоти от 50 kHz до 800 kHz в четири фиксирани честоти, като при Lowrance Hook и по-високия клас нататък, това означава, че излъчвателя, предавателя е широколентов. А какво представлява излъчвателя - това е един говорител, но високочестотен, като пищялките на тонколоните, но не е електродинамичен, а е направен от пиезокристал. А какво е пиезокристала - това е минерал /SiO2-кварц, стъкло/на който, като му се приложи напрежение, започва да вибрира или обратно, като му се приложи вибрация, започва на генерира напрежение. В главата на сонара и предавателя и приемника са изградени от пиезокристали.

CHIRP функцията представлява няколко поредни предавателни импулса към излъчвателя но със стъпаловидно нарастване на честотата. Тя обаче не нараства с диапазона на следващия обхват на сонара, а само леко се измества - примерно основна 80 kHz нараства на 81,82,83,84,85 и т.н. Това се нарича девиация, но честотата не прескача в следващия диапазон да речем на 200kHz. Това е CHIRP!

В същото това време, след поредицата импулси на CHIRP се нарежда и импулс с висока честота за DAUN SCAN. И тези импулси се движат в пакет. Паузата или времето до следващата поредица импулси е 50-100 пъти по-голямо от времето за което протичат самите импулси и оттам се получава разликата в изходната мощност на импулсите и входната, консумирана от захранващия източник. Т.е. имаме импулс от 500W, това значи за времето на импулса при 12V се дърпа от батерията 40A, през останалото време, което е 60-90% от целия период, няма консумация, затова и консумацията на сонара от акумулатора е около 10W.

Или, щом една сонда може да излъчва в такъв широк спектър, то CHIRP-а се явява тесен спектър за нея и няма никакъв проблем обикновената сонда да е и CHIRP. Друг е въпроса с каква ефективност излъчва сондата в спектър в който работи, т.е. каква е нейната амплитудно-честотна характеристика. Вероятно, без да съм запознат тия сонди на които пише специално CHIRP и струват майка си и баща си, са такива с равна амплитудно-честотна характеристика. Същото е при тонколоните. Сега, доколко това ни дава някакво предимство по аналогия ми се струва не кой знае какво.

Реално измерване може да се направи само като се сменят сондите с един и същ апарат при един и същ обект за изследване. Всичко друго е празни приказки и субективно мнение, кой какво усетил, кой какво разбрал. Психологията е такава, че ако някой даде едни луди пари за скъпа CHIRP сонда, той дори без да мери ще е убеден, че тя е свръх по-добра.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Trofei »

И двамата пак залитате в екстрите,а не в основното което визуализира рибите! :shock: Tm150 transducer е нисък клас сонда,защото е само 300вата R.M.S.=2400вата пикова мощност! :!: :roll: И няма никакво значение дали е Ширп,което е функция на сондата да варира с честотите! :wink: С по-високи ватове на сондата видимоста се увеличава 20-30пъти! :idea: Прочетете за сондите на Еърмар или Фуруно,там се обясняват предимствата на мощноста!Например 50кХц са ви необходими само при дълбочини от над 150метра в солена вода,та си направете сметка дали ви трябва?Ако Уай-фай екстрата ви е по-важна от мощноста на сондата,това си е индивидуален избор!EDM имаше проблеми с видимоста на рибите на Жребчево и за това се включих! :wink: Моята сонда е 500вата,което ми дава предимство от 18пъти повече видимост на 200кХц,спрямо всяка сонда от 300вата! :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Trofei »

С две думи!Ако за някой водещото при избора на сонар е да има максимално реална видимост на рибите,трябва да гледа максималната мощност на сондата,от 500вата R.M.S. нагоре! :idea:
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Vid »

Да напиша и Я моето мнение...., щото навремето пуснах тази тема за вашите мнения...

Ползвам този- Dragonfly 4 Pro без карти. Не зная подробности за сондата и пр.., но основно при моя риболов в язовири го ползвам на даун вижъна и като детайлност на изображението съм предоволен.
GPS функцията е задължителна, не заради картите, за защото виждам скоростта с която се движа и още по важно е, че при закотвяне на определена позиция човек може да установи местоположението си и скоростта с която го носи вятъра преди котвата да се закотви.... А, само един поглед на монитора показва дали котвата отпуска-влачи се по дъното и пр... Отделно без карта може да си запамети "дащните" точки и да си ги намери впоследствие...

Но, смятам този сонар има софтуерен проблем /толкова съм го псувал че..../, както съм го изказвал и по рано в темата- често губи дъното и се съсредоточава в пластовете рибни пасажи на по ниска дълбочина, примерно- при дълбочина 10м. и голям пасаж риба на 5 м., сонара показва дълбочина 5м. и увеличава мащаба на рибния пасаж на екрана...
След ъпдейта, нещата почти напълно се оправиха, сега виждам, че е наличен нов ъпдейт който още не съм инсталирал и след което се надявам нещата да си дойдат на мястото...

Проблемът е софтуерен, защото сонара има WI-fi което работи до около 100м. пряка видимост и при предаване на други устройства не сме констатирали този проблем - т.е. брат ми е на брега и гледа на тела това което аз я виждам, я не..
И в допълнение- ако си поставите един тел. или таблет с висока резолюция на екрана- Е, не съществува друг сонар кой да отчита такава детайлност на изображението...., т.е. проблемът е във фабричния екран, а не в самия сонар..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Trofei »

Vid написа:- Е, не съществува друг сонар кой да отчита такава детайлност на изображението...., т.е. проблемът е във фабричния екран, а не в самия сонар..
Твоята сонда също е 300вата,та всички по-мощни ще отчитат 20-30пъти по-детайлно рибите! :idea: Не случайно и Реймарините предлагат 1000ватова сонда за 1000долара, на Еърмар,която е съвместима с повечето модели!Скъпите сонди по 1000-3000вата са с двойна честота 50/200кХц и се използват за професионални цели!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Все пак темата е за каякарски сонар. По-мощните сонди предполагат и сериозно захранване . При нас няма бензинов мотор и генератор, към който да се включи батерията .
hobie revolution 13
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

RIMOHIT написа:Все пак темата е за каякарски сонар. По-мощните сонди предполагат и сериозно захранване . При нас няма бензинов мотор и генератор, към който да се включи батерията .
Сондата от 500 Вт или 1 кВт няма да консумира съществено повече от тази на 300 Вт, а нищожен процент в повече. Основната консумация в един сонар е тази на дисплея. Колкото по-голям дисплей, толкова повече ток за LED-подсветката, да го осветява целия, иначе самият течен кристал не консумира нищо.

Моят сонар консумира 10 Вт със сонда от 500 Вт /предполагам, тепърва ще й търся точните параметри/. Ако сондата е 1 кВт консумацията няма да бъде повече от 15 Вт при същия монитор. Когато се говори за мощност на сонда то тая мощност е за съвсем кратко време /части от секундата - милисекунди/, после следва пауза на затишие с времетраене около 6-9 пъти по-голямо, т.е. микрофона чака ехото да го достигне и тогава реалната, а не моментната или пиковата консумираната мощност на сондата е средната й стойност - около 5 Вт! Ако сондата е 1 кВт да стане максимум 10 Вт - примерно.

А за захранване в каяк най-доброто е литиево-йонна батерия - лека и с голям капацитет. Бях си подготвил слънчев панел за сонара, но той е една допълнителна хамалогия - стърчащи кабели, захващане и т.н., заедно с останалата при товаренето на каяка, и се отказах от него. Сега си поръчах 12 Ач литиева батерия с тегло около 800 гр. С нея сонара ще издържа около 15 часа.

Щом предлагат сонди с по-голяма мощност, съответно по-голямо звуково налягане във водата, които да работят със същото устройство, това означава, че те са по-нискоомни, за да консумират повече импулсен ток. Не съм отварял такава сонда, но предполагам, че в нея или пиезокристала е по-голям с по-голяма площ, или има свързани два или повече кристала в паралел, а за сондите тоталскан реално в тях сийд скана е с отделни кристали насочени встрани, т.е. там вече имаме отделни сонди вкарани в един корпус или два сонара в едно, затова и тези сонди са обемни и тежки, а сонарите като цяло доста по-скъпи.

Иначе се доверявам на опита на колегата Trofei, има резон по-мощната сонда да детектира по-добре и повече риби, като това ще подобри и работата на сонара. Защо? Ами сонара има микрофон, който улавя ехото. Той има усилвател с определена чувствителност, която е подбрана до такава степен, че да ограничава смущенията от фоновите звуци на двигателя, водните мехури и т.н. Когато мощността на предавателя е по-голяма спокойно може да се намали чувствителността на приемника /микрофона/ и така елиминирайки смущенията ще изпъкне преди всичко ехото от по-мощния импулс. С по-мощен импулс ще може да се детектират по-малки риби на по-голяма дълбочина и давам пример:

Вчера си правих експеримент с Лоранса Хок 5, гледам на екрана няма риби, но аз помпя с чепаре и от 14-16 м хващам по някоя случайно минаваща цаца или граца, а ловя точно под сондата. Въпросът е защо сонара не ми показва, че има риба на дъното? В същото време колегата ми има Лоранс HDS-5, който няма дори даунскан, а е обикновен сонар, но работещ до 800 м., т.е. с по-мощна антена и чисто субективно, не точно измерване, неговия сонар сякаш показва повече риби - та такива ми ти работи....
Последно промяна от EDM electronics на Пон Юли 31, 2017 12:15, променено общо 2 пъти.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Изобщо не съм задълбочавал ,защото не мие приоритет , но чувам как се взимат мощни сонди и сонарите не издържат ..После се слагат хъбове и т.н. Прекалено усложнение за моето разбиране.
Каква е тази 500в сонда , която ползваш?
hobie revolution 13
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

RIMOHIT написа:Изобщо не съм задълбочавал ,защото не мие приоритет , но чувам как се взимат мощни сонди и сонарите не издържат ..После се слагат хъбове и т.н. Прекалено усложнение за моето разбиране.
Каква е тази 500в сонда , която ползваш?
По принцип сонара не съм го ползвал много, защото бях с Депер с голям таблет и ми вършеше работа. Скоро му направих специална стойка и сега го ползвам по-често, но се замислих над сондата и аз от тази дискусия. Не знам каква е, но сонара я изписва. Само знам, че е Чърп и с 4 честоти. Тия дни ще видя точните данни /името/ на сондата от менюто на сонара, ще й потърся параметрите в Интернет и ще споделя.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Еми тия сонди бяха 250в
Би трябвало да нямаш проблем с виждането на риби на тази дълбочина. Поне от това , което съм виждал по екрани на приятелчета.
Не е редно човек , дето няма сонар да дава съвет за това ще си затрая :11:
hobie revolution 13
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”