Избор на сонар за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

RIMOHIT написа:Еми тия сонди бяха 250в
:
По принцип тия от Лоранс, хитреците дават много параметри, дори ненужни и бутафорни, като "пикова мощност от пулс до пулс 30 000 Вт" :lol: , но не съм срещнал досега да дават колко е мощността на антената, която ти дават в комплект със сонара. Аз като казах, че всичко е реклама и отчасти измама, някои колеги тук се обидиха на марка и модел.

"Пиковете се проявяват само при правоъгълното напрежение и се получават приложени единствено към бобина, т.е. при индуктивност. Само индуктивността е тази, която поражда пик. Пиезокристала не е бобина, а е стъкло /100% химически чисто стъкло - кварц/ има диелектрични свойства и за да започне да вибрира е нужно да се приложи високо пробивно напрежение в зависимост от конструкцията му, най-често 30-60 В. Сонара се захранва с 12В и за да се достигне напрежението за кварца от 60В примерно е нужно да се повиши. Това повишаване става с феритен трансформатор - може да се намира вътре в сонара, може и в самата антена. Той преобразува импулса от 12 В в 60 В. Точно бобината на този трансформатор формира високоволтов пик, който може да достигне напрежение от над 10 пъти напрежението на преобразуване или от 60 В пика да е 600 В. Този пик обаче е без товар, т.е. без да е включен предавателния кварц. Само че има една съществена подробност: този пик не носи енергийна съставна, в него има само висок потенциал, т.е. високо напрежение и почти нищожен ток, т.е. той не може да генерира висока мощност. Технически грамотен човек винаги ще разбере, че такива пикови мощности от 30 000 Вт са напълно невъзможни и това е пълна бутафория - реклама. Реалната мощност на сонарите е изразена в еквивалентна синусоидална такава, за да се придобие по-реална представа на иначе импулсната мощност, а тя се нарича RMS или това е средната стойност на синусоидното напрежение, което е 1 делено на корен от 2 или е равно на 0,707 от върховата му стойност." - казвам всичко това, защото 99,9% от онези които притежават сонар, боравят с терминологии, които хич не са им понятни и придават извънземни характеристики на сонарите си, подлъгани от рекламата."

За да разбереш колко е мощна една антена, трябва да се ровиш. Дори в официалния сайт на Лоранс си спестяват тия параметри. Моята тепърва ще я разконспирирам. Трябва с лупа да се търси. А при Раймарина почти всичко си спестяват, дават само пределна дълбочина. Вероятно тази пестеливост се дължи на конкуренцията, а не толкова до държане в неведение на клиента.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Ще се включа с малко разсъждения по повод разделителната способност на екраните..
Всъщност това , което се вижда на сонара е визуална интерпретация на отразения сигнал от сондата . Правейки аналогия с "фотографията" ако имаме цифров апарат с 2м.п сензор няма смисъл да гледаме изображението на екран с повече от 1600×1200 . Мисля си , че и при хоок-овете е така. Демек и по-детайлен екран да сложат , като няма какво да гледаме на него , като постъпваща информация от сондата, все тая ? Твърде е вероятно при ползването на екрани с по висока разделителна способност и по нисък клас сонди "заглаждането" на изображението да е софтуерна интерполация. Та дори и някои фотоапарати го правяр с РОУ файловете си , а какво остава с .jpeg.
Пък и по-важно е да разчитаме релефа , и да я дава рибата от колкото някаква детайлност . Нагоре вече ако имаме възможност и желание е бонус. Даун скан , имеджинг и прочие не ги коментирам... За моите цели не са интересни толкова .

Но просто мисли по темата :11:
hobie revolution 13
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

И още малко...
Разликата между ТМ 150 и стандартните уж чирпове на хоок серията се показа при 160м дълбочина. С ТМ се откриха останките на отбелязан потънал кораб . Със стандартната сонда не успяхме :( . Тъй , че за такива условия аз видях смисъл от тая макар и базова сонда. Вече дали си заслужава парите всеки си решава за себе си ..
hobie revolution 13
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от Vid »

EDM electronics написа:
RIMOHIT написа:Все пак темата е за каякарски сонар. По-мощните сонди предполагат и сериозно захранване . При нас няма бензинов мотор и генератор, към който да се включи батерията .
Вчера си правих експеримент с Лоранса Хок 5, гледам на екрана няма риби, но аз помпя с чепаре и от 14-16 м хващам по някоя случайно минаваща цаца или граца, а ловя точно под сондата. Въпросът е защо сонара не ми показва, че има риба на дъното? В същото време колегата ми има Лоранс HDS-5, който няма дори даунскан, а е обикновен сонар, но работещ до 800 м., т.е. с по-мощна антена и чисто субективно, не точно измерване, неговия сонар сякаш показва повече риби - та такива ми ти работи....
Не зная как е по морето, ама в язовирите сонара ползвам основно за визия на дъното, щото все знаем кои места предпочита хищника и къде стои в 80% от случаите на удари.... Още по интересно е, че най прилични риби съм вадил от тези места без сонара визуално да ми е показал че таме стоят риби.... Това за джиг, де...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Привет ..
Някой ползвал ли е такива батерии? :arrow: ЦЪК
Закачих едно такова за сонара . Трети ден цъкам по няколко часа и седи на 11,9В , но все пак не е пусната сондата. Скоро ще споделя и впечатления от реално ползване. Ако се справя , ще е супер.
hobie revolution 13
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от gogo26 »

Тишо,какъв сонар си взе :?: :D
Hobie Mirage Outback
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Hook 4 , комбо :D
Батерията падна на 11,2 в. след 6 часа риболов. Смятам ден ще кара без грижи. Ще се взима още една по-нататък . 12 ска да видим как ще е
hobie revolution 13
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от dfshwsh »

Здравейте, колеги!

Имам надуваем каяк Intex Challenger K1, който май за нищо не става, ама аз съм ентусиаст и го глася за морето..на всичкото отгоре си купих сонар Lowrance Hook 3x...сега..каяка е супер семпъл и няма НИКАКВИ екстри (места за поставяне на държачи за въдици и т.н.)..съответно няма и приспособено място за монтиране на сонда...разгледах из интернет и видях няколко възможно решения на проблема: конструкция от pvc тръби, основата на която лежи под големия ми дирник..не лош вариант...колан с тресчотка, опасал целия каяк, някъде отдолу някак закрепена сондата..също не лош вариант..аз обмислям и един трети: единствения лукс, с който разполагам е една халка (прощавайте за изразите, понятие нямам от каяци, лодки и т.н.) на носа, за която съм вързал плаващата котва...мисля си, дали не е възможно на нея да закрепя една метална(или pvc) тръба с подходяща дължина, на чиито край на монтирам сондата.
Моля ви, дайте някакво мнение, защото го умувам и нищо не измислям..ясно е, че опита ще покаже най-добре, но ми се иска, ако може, да избегна някакви сериозни наранявания на сондата, каяка и най-вече на себв си.
Предполагам, че това с тръбата на носа ще е голям проблем при влизане и излизане..друго, за което се сещам е, че може да пречи на плавателните способности, които вече и без друго са засегнати от потъването някъде в дълбините на варненския залив на финката(скега)..та и него умувам как да го изфабрикувам, че да не се чувствам съвсем като на надуваем дюшек.

Благодаря ви за вниманието, ще съм много благодарен на мнение или съвети, свързани най-вече с монтирането на проклетата сонда.
ro666koto
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Окт 25, 2011 15:53
Риболов: От скоро и с каяк
Местоположение: Варна
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от ro666koto »

Няколко пъти сондата ми беше вързана със свински опашки към една малко шише от минерална вода с въженце да не я дърпам за кабела. Видях в нета, че има отпред мрежичка за багаж- там може да си измислиш някаква дъска( пластмасова за рязане) за монтиране на самия сонар, а и самата сонда.
RTM Tempoooo
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от dfshwsh »

Благодаря, колега, за съветите. Това с шишенцето не е ли малко куцо, защото при гребане, трябва да го вадиш, а ако не го вадиш, то не отива ли назад, съответно, сондата се вдига нагоре и не показва нищо адекватно...предполагам, че при не гладка (тава) вода, от полюшването на каяка, също се мърда шишето и сондата пак не показва?
А това с дъската, за главата на сонара, ясно, но сондата как да я закрепя за дъската, така, че да е във водата и по някакъв начин да мога да я вдигам и пускам при влизане/излизане да не се нарани?
ro666koto
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Окт 25, 2011 15:53
Риболов: От скоро и с каяк
Местоположение: Варна
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от ro666koto »

Дължината на въженцето беше около метър и при гребане заставаше до каяка. Дори и при скорост 8км/ч си показваше адекватно, от самото си тегло, сондата оставаше потопена.
Други варианти да си направиш нещо такова
1968543b9ddb08c40ec8e89e9b442686.jpg
1968543b9ddb08c40ec8e89e9b442686.jpg (52.68 KiB) Преглеждано 3151 пъти
IMG_20160911_181221_zps1qxuq7t4.jpg
IMG_20160911_181221_zps1qxuq7t4.jpg (132 KiB) Преглеждано 3151 пъти
RTM Tempoooo
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от dfshwsh »

Още веднъж, благодаря, колега.
За тези примери ще трябва да лепя някаква основа, което исках да избегна, ама май няма да ми се размине...сега пазарувах някакви железа да пробвам на халката, която държи обезопасителното въже в близост до мен, ама трябва да го разкарам от там, а май не е добра идея...а и конструкцията, която импровизирам май ще стане много тежка и трудна за монтиране...май ще лепя :)
Отново благодаря!
ro666koto
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Окт 25, 2011 15:53
Риболов: От скоро и с каяк
Местоположение: Варна
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от ro666koto »

Опитай да ги връзваш към "ушите" на мрежичката отпред :wink:
RTM Tempoooo
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от spin_master »

dfshwsh написа:Още веднъж, благодаря, колега.
За тези примери ще трябва да лепя някаква основа, което исках да избегна, ама май няма да ми се размине...сега пазарувах някакви железа да пробвам на халката, която държи обезопасителното въже в близост до мен, ама трябва да го разкарам от там, а май не е добра идея...а и конструкцията, която импровизирам май ще стане много тежка и трудна за монтиране...май ще лепя :)
Отново благодаря!

Привет колега,
Гледам, че си се запалил по риболова от каяк и се опитваш да пригодиш неща към каяк който не е създаден за тази цел. Може да ти е приятно да го правиш, но не си ли мислил да смениш надуваемия каяк с твърд такъв? Ще си решиш много проблеми с един ход. Дори и бъдещи за които не си мислил :tup:
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от dfshwsh »

spin_master написа: Привет колега,
Гледам, че си се запалил по риболова от каяк и се опитваш да пригодиш неща към каяк който не е създаден за тази цел. Може да ти е приятно да го правиш, но не си ли мислил да смениш надуваемия каяк с твърд такъв? Ще си решиш много проблеми с един ход. Дори и бъдещи за които не си мислил :tup:
Привет!

Прав си, съвсем не е пригоден за подобни неща, но в момента нямам финансовата възможност да си взема твърд...дори 400-500лв са ми непосилни да отделя наведнъж, а дори и да се намери някакъв в тази ценова категория на изплащане, 1во, жената все някак ще разбере, че изчезват 30-40лв на месец, 2ро, имах глупостта да си взема смартфон на изплащане, който имам да плащам още година и половина, но пък беше преди да се запаля по този вид риболов. Иначе, о!, как искам да имам нормален каяк, който да е годен що-годе за морето.
Та поради тези причини съм принуден да приспособявам всичко за това, с което разпошагам...поне засега :) . А и дете храня, трудна работа с моята заплата да заделя за нормален каяк.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”