Избор на сонар за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
ro666koto
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Окт 25, 2011 15:53
Риболов: От скоро и с каяк
Местоположение: Варна
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от ro666koto »

Аз имам такъв и за парите си е пушка. На всяко ново място на пускане си бия точка в случай на мъгла, че морето е голямо. Показва рибата. Донякъде е минус, че няма опция за карти, но е е болка за умиране :D
RTM Tempoooo
swat1987
Мнения: 63
Регистриран на: Чет Окт 30, 2014 10:34
Риболов: Спининг
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от swat1987 »

Благодаря за мнението колега.Добре че отзива ти е добър, че го поръчах и утре го очаквам :D Аз ще го ползвам само на затворени водоеми. Сега трябва да мисля батерия и монтаж на каячето.
Stealth 9
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

Здравейте, колеги,

Обмислям да си закупя сонар за каяка и съм се насочил към нещо по бюджетно - Lowrance Hook2-4X GPS или Garmin STRIKER Plus 4 (модел 2018).
Това ще ми е първият сонар и от мнения на познати оставам с впечатление, че Lowrance е по-добро като марка. Дали някой си купи и вече използва Hook2-4X GPS и може да сподели впечатления от него и как се представя реално на вода.
Също ще се радвам на препоръка и мнение кой от 2-та сонара е по-добър според вас.

Гледам и модела Lowrance Hook2-5X GPS и се чудя, заслужава ли си 250 лв. повече заряди DownScan Imaging ? За тези пари ако се намери някъде по магазините Lowrance Hook4-CHIRP GPS не е ли по-добър вариант ?

P.S: Сонара ще го ползвам на каяк Malibu Stealth 12 за спининг по средни/големи язовири.
Malibu Stealth 12
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

Брей, никой ли още не се е престрашил да си купи от въпросните сонари?

Ще се радвам и на хипотетични мнения тогава :)
Malibu Stealth 12
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Позвам Hook4-CHIRP GPS , но основно по моретата и там даун скан не ми върши работа ! За това не мога да ти кажа как ще е при теб. Иначе съм много доволен от машинката за краткия период на ползването и .
hobie revolution 13
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Garmin Striker Plus има батиметрия, а Striker Plus 4cv може да подкара сонди GT 21 22 23 някои от които са по 600w морски чирп и т.н. по няколкостотин лева.
Lowrance Hook2 4 - 5 може да подкара само стандартната си сонда от 40-80 долара.
Затова Lowrance-а е по-евтин при тези малките сонари, и се рекламира като бюджетен.
За първи сонар може и най-евтиния, защото запалиш ли се по сонарите, таванът е по-високо.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

SELVA написа:.......морски чирп и т.н. по няколкостотин лева.
Може ли да обясниш какво имаш предвид "морски"?
Според мен той чърпа или редуването на поредица импулси с различна дължина с цел по-добра картина, т.е. повече информация, функцията "чърп" не прави разлика в каква среда се прилага. Тъй като морската вода е по-плътна и скоростта на разпространение на звука ще е различна от тази на вода в която няма добавка сол - сладка, то сонара има корекция за скоростта на ултразвука за морска и сладка вода - поне модела Хок 5.

Не съм пробвал, но предполагам, ако се смени режима за морска и сладка вода просто няма да се реалните показания, ще има съвсем леки отклонения, дори в измерваната дълбочина, поради различията в скоростта на звука.

За Lowrance:
Може би това е марката с най-доброто отношение цена/качество. Но специално за даунскана и сиидскана има много оплаквания по отношение на качеството на изображението, освен това не вижда и малките риби в този режим. Това не са мои изводи, а на многото клипове които съм гледал при експерименти в ю-туб. А иначе аз лично с Лоранс не съм видял още риба в режим даунскан. Понякога се виждат там едни точици, но дали са риби или смущения, или въздушни мехури - кой да каже?

Още:
На яз. Доспат около садките е осеяно с въжета, дебели Ф40-50 мм, които са под водата на дълбочина от няколко метра и докато ги науча оставих доста воблери по тях. В режим даунскан с Лоранс Хок-Чърп 5 не виждам тия въжета, а трябва! Та това от личен опит и доколко рекламата съответства с реалността.
Настройката на сонара не е кой знае какво, проста работа е. Тези въжета не ги виждам с никакви настройки, а те са там, знам!
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

Май за момента ще пропусна "модерните" DownScan и SideView и ще си купя възможно най-простия сонар, като за начало.
По нататък, ако сметна, че си заслужава може да заделя повечко пари за по-хубав и модерен сонар.

Ето едно готино клипче, помагащо при избора на Hook2 от Lowrance: https://youtu.be/Da9tvxLkHMA

Попрочетох разни мнения и ревюта из американски сайтове и онлайн магазини и отзивите за Hook2-4x GPS ми се струват задоволителни :)
Май това ще бъде сонара ми.

Благодаря за отговорите на включилите се колеги!
Malibu Stealth 12
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

Никога не бих си взел сонар с по-малък екран от 5"'. По-малкия екран първо не се вижда отдалеч, второ като разделиш екрана на 2-3 режима и остава по 1 см. Това е крайно неудобен за каяк сонар. Най-добре е екран от 7" или от Лорансите най-добрия вариант според мен е Елит 7 Тоталскан. Универсалната сонда не дава качеството на отделните сонди, но пък за каяк това е една възможност да вкараш технология, която иначе е по-скоро за лодки.

То вярно, че е въпрос винаги на пари, но хубаво нещо за малко пари няма! Или да го кажем с други думи: цената много точно показва качествата на един сонар!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Да , има я и тая работа , че аз карам на педали и сонара не ми пречи , като е до дясната ми ръка.. Хем е близо и го виждам , хем постоянно мога да увеличаваме и бърникам ... При гребните трябва да е изнесен напред за да не пречи и си трябва по-голям екран....Помисли над това..
hobie revolution 13
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Морска чирп сонда на селвов жаргон е ниско или средночестотна сонда 80-160 kHz подходящи за риболов на дълбочини около и над 100m, разбирай за Гърция.
При гребните каяци ми е интересно какви предложения има за удължителни стойки на дисплея или такива с накланяне или чупещо се рамо :roll:
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

EDM electronics написа:Никога не бих си взел сонар с по-малък екран от 5"'. По-малкия екран първо не се вижда отдалеч, второ като разделиш екрана на 2-3 режима и остава по 1 см. Това е крайно неудобен за каяк сонар. Най-добре е екран от 7" или от Лорансите най-добрия вариант според мен е Елит 7 Тоталскан. Универсалната сонда не дава качеството на отделните сонди, но пък за каяк това е една възможност да вкараш технология, която иначе е по-скоро за лодки.

То вярно, че е въпрос винаги на пари, но хубаво нещо за малко пари няма! Или да го кажем с други думи: цената много точно показва качествата на един сонар!
За размера на екрана малко се позамислих.
От една страна, като е по-малък ще има по-малко консумация и батерията ще стига за повече време. Доста хора май ползват Хоок 4 с 4 инча дисплей и им е ОК.
От друга страна пък, по-големия дисплей определено ще се вижда по-добре. На малибу-то мястото където ще монтирам сонара е доста изнесено напред и малко се позачудих тия 4 инча дали ще ги виждам ясно или ще трябва постоянно да се навеждам напред да поглеждам.

А за това, че евтиния сонар е несравним със скъпия от към качества съм напълно съгласен, НО има доста риболовци, които ловят със черно бели стари сонари на по 6-7+ години и ловят в пъти по успешно от много колеги със скъпи и модерни сонари, които не знаят как да ги настроят според ситуацията и да извличат ползи от многото им функции и възможности.

П.С: Вчера бях в София и мислех да отида до магазин и да видя Hook 2-4x на място и да си го взема, но за жалост от работа така и не ми остана време. Няма ли колега, който вече да си е закупил такъв сонар да сподели впечатления ?
Malibu Stealth 12
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от dfshwsh »

Здравейте, колеги! Извинявам се, ако това, което следва не е за тази тема.

Имам следния каяк:
IMAG0253.jpg
IMAG0253.jpg (224.88 KiB) Преглеждано 3101 пъти
IMAG0277.jpg
IMAG0277.jpg (244.29 KiB) Преглеждано 3101 пъти
Имам дертове с измислянето къде и как да закача сондата. Моля за идеи как може да стане.
Аз имам следната идея:
IMAG0365.jpg
IMAG0365.jpg (116.5 KiB) Преглеждано 3101 пъти
Да я обясня - монтирам някаква плоскост по дължината на мястото между краката, захващам я на винтовете, които са по принцип за 360 rod holder, който върви с каяка. На далечния край захващам по някакъв начин пвц тръжа, която излиза от каяка и прави завой във водата. Пред нея слагам кутията с батерията, а пред нея пък екрана...ако остане място, мога да сложа и rod holdera, но не ми е много важен, щото тролинг с греблата ще му е зор...още повече, че ще го ползвам основно в морето.
Извинявам се за профанското обяснение, ама хич не съм наясно с терминологията.

Нещо подобно, но плоскостта се оказа от кофти материал, който лесно се гъне:
IMAG0364.jpg
IMAG0364.jpg (146.53 KiB) Преглеждано 3101 пъти
Прикачения файл IMAG0365.jpg вече е недостъпен

Това засега ми е есинствения вариант в главата, но много ще се радвам, ако някой има друга/други идеи.
Да вметна, че сухите помещения са много плитки и не стигат дъното на каяка, което изключва варианта със залепянето на сондата на дъното.
Хич не ми се иска и да пробивам или да лепя каквото и да е, затова мисля подобни варианти.
Извинявам се още веднъж, че ви занимавам.
Благодаря!
...
2018_04_18_023929.png
2018_04_18_023929.png (374.73 KiB) Преглеждано 3101 пъти
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

може да сложиш scotty 140 на местото на род холдера. при него силиконовите шайби са жестоки, защото ти позволяват при подходяща фрикция да налягаш рамото нагоре и надолу без да развърташ. но това вероятно си го знаеш.
при вътрешна сонда върху дъното какво лепиш?!? лепи се едно гнездо от гъба с двойнозалепящо се на 3М и вътре наливаш водичка или гел
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

sp0ki, Малибу Стелт 12 си има специално място отзад за монтирането на сонда с два болта. Кабела се прекарва през единия от задните отвори, но няма да може да се ползва този отвор за количка, за да не сплеска кабела. После непосредствено до отвора в багажното отделение отзад се поставя кабелен щуцер. Сега, тук може да ползваш такъв от Хоби, защото той е с широко Ф и през него минава буксата за сонара, другия евтин вариант е да ползваш кабелен щуцер - обикновен, но трябва да подбереш диаметър с този на буксата.

После като мине кабела през буксата отзад трябва да излезе през друг щуцер отпред /е има пробиване, няма как да стане без пробиване/, там където си решил да поставиш сонара. Моят съм го поставил по средата, с голям екран е, на една ръка разстояние и не ми пречи нито отстрани, нито при гребане, нито при нищо. Там малък екран не можеш да сложиш, защото нищо няма да виждаш, ще ти трябва бинокъл или монокъл :lol: .


Ако поставиш малкия сонар отстрани до теб, постоянно ще ти пречи и за гребане и за риболов и при слизане и качване. Хайде тези с педаловите каяци са по-облекчени в това отношение, но и за тях е компромис. Много добре стои големия екран и на педалов каяк, пак е изнесен встрани, но напред и не пречи за нищо, вижда се добре и т.н. Малкия сонар е просто едно временно решение.

За консумацията, едва ли има разлика повече от 1-2 Вт и то за подсветката на екрана. Има акумулатори за тая работа, има и слънчеви батерии.
Всичко се свежда до финансови възможности, както по-рано казах: ЦЕНАТА е най-точния критерий за качествата и преимуществата. Съгласно моите разбирания, сонара трябва да отговаря на стойността на каяка.

Според мен най-бюджетния вариант с посредствени възможности е този Лоранс Чърп 5": https://www.fishing-market.com/shop/low ... hz-bg-menu

Има GPS, чърп, даунскан, сравнително голям екран, а цената е повече от приемлива.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”