ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от spin_master »

Гледам, че повечето ползвате котви за закотвяне към дъното. Някой ползвал ли е плаващи котви и имат ли приложение за каяка? Освен при вятър дали ще действат при течение в морето? Че май ще трябва да си заприхождавам котва за каяка, но нещо не ми се нрави системата от пускане на въже на голяма дълбочина и после събирането му обратно с прикрепена тежест от другата му страна. Тъй като не съм ползвал плаваща котва се чудя дали би била ефективна в морски условия! Ако някой има лични впечатления ще съм доволен ако ги сподели.
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от JohnnyBravo »

В София имам една свободна, ще ти я подаря, но се прибирам след 20.09.16. Иначе при течение няма голям ефект, по-скоро при силен вятър.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

Имам следния въпрос към вази, по опитните.., относно позиционирането и закотвянето на каяка в точната посока в която желаем да ловим и обловим мястото което сме набелязали.
Лично, най удобно за мен е да замятам-правя проводка или право срещу носа на каяка, или до 20-30 градуса в ъгъла в лево срещу носа..
Тъй като съм си направил котвената система от дясната страна на каяка, на практика се получава следното- когато вятърът ме брули от дясно, проблем нямам никакъв да се наглася... Обаче, когато духа от ляво все ми се получава една "мъртва зона" за облавяне...

Дали Я съм само така, или има и други колеги де това да им представлява проблем??
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от spin_master »

JohnnyBravo написа:В София имам една свободна, ще ти я подаря, но се прибирам след 20.09.16. Иначе при течение няма голям ефект, по-скоро при силен вятър.
На 21-ви ако си на линия мога да мина да я взема, за да я тествам да видя дали ще ми върши работа, че на 22-ри тръгвам и ще се върна на 2-ри октомври. Имам ти телефона и ще ти се обадя на 21-ви ако е удобно, за да се разберем.
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от d.d »

spin_master написа: Освен при вятър дали ще действат при течение в морето?
Не, не действа. И не само при каяк. Нещото което те движи /течението/, след като е твоята опора за закотвяне, се движи и то то тогава си се движите и двамцата.
Виж за вятър става. Докато не дойде и течението.
Но пък е забавно да пробваш. Гледай си GPS-то за справка.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Felix »

Да споделя начина, по който си направих котвена система. Може да е полезно за някого.

Първо да благодаря на колегата stbeer68 за линковете към магазини за текелаж.

Не очаквах, че ще е толкова трудно в България да намеря необходимите части. Наложи се да поръчам всичко онлайн, макар, че исках първо да ги видя и пипна.
Започнах с макарите отпред и отзад. По съвет, прочетен от постовете на Доктора направих нещо като буфер от ластично въже за да обира първоначалния удар на вълните. Избрах пластмасови ролки за да не тракат по борда.
20180615_181529.jpg
20180615_181529.jpg (136.14 KiB) Преглеждано 4734 пъти
20180615_182914.jpg
20180615_182914.jpg (147.1 KiB) Преглеждано 4734 пъти
20180615_184301.jpg
20180615_184301.jpg (111.3 KiB) Преглеждано 4734 пъти

За ринга, през който се вкарва въжето на котвата използвах някаква играчка за кучета от един магазин за китайски боклуци. Изглежда здрава и няма да се удря в борда. Бяха три броя, но едната се скъса, така че пробвайте. Имаше и по-дебели рингове, но за сега ще съм с този. Въжето е от същия магазин. Стоманено с пластмасова обвивка. Краищата не съм завързал, а само съм омотал и съм сложил отгоре термосвиваем шлаух.
20180615_193038.jpg
20180615_193038.jpg (135.72 KiB) Преглеждано 4734 пъти
20180615_195758.jpg
20180615_195758.jpg (117.05 KiB) Преглеждано 4734 пъти
За да е по-подредено прекарах въжето през тези простотии, дето не ги знам как се казват.
20180615_195824.jpg
20180615_195824.jpg (110.29 KiB) Преглеждано 4734 пъти
20180615_195805.jpg
20180615_195805.jpg (128.5 KiB) Преглеждано 4734 пъти

Мислех да направя монтажа със специални винтове с гумено уплътнение, но за момента съм сложил обикновенни неръждаеми видии. Като гледам, така и ще си остане. Не е проблем като е над водолинията.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

По моему, не е твърде удачно това де си сътворил...
Ластиците добре, ама халката от кучешкия магазин не я разбирам?? Колега, закотвял ли си се при силен вятър и вълни по половин метър?

Колеги, вече в Алито има много прилични комплекти за котвени системи за смешни пари, примерно https://ru.aliexpress.com/item/Pad-Eye- ... cfd3148ab9 , както и всевъзможни други атрибути като стопери за котвеното въжето и пр....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Felix »

Да, това, което си показал е на добра цена. Когато търсих не видях нищо под 50 лева. За това и е добре да пущате линкове към нещо, което сте намерили изгодно. От Ибея щях да си поръчам например това: https://www.ebay.co.uk/itm/12pcs-M4-M5- ... 2494971649

Всъщност цената не ми е определяща. Исках да видя нещата преди да ги взема. Имах и притеснение от железните елементи, че ще издават шум при постоянните си удари в каяка. За това замених всичко, което можеше да се замени с по-мек материал.

От котвената система само халката ми е от кучешки магазин. Доста я опъвах на ръка и издържа, макар, че изглежда слаба. Разчитам и на това, че каяка е лек и се намира във водата. Тази халка не би трябвало да изпитва много големи усилия.
А в кучешкия магазин имаше и една халка, където съм сигурен, че ще издържи и голяма лодка. Тя ще е следващата.

Между другото, не ми се е налагало да се закотвям досега. Изработих си някаква техника като мятам със спининга да въртя леко педалите и така, когато това е срещу вятъра си стоя почти на място.
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Kentavar »

Извинявам се предварително. Не видях по сходна тема...Не ме бийте, Да питам...Кажете от къде да си купя разтегливо въже за товарното зад мен за каяка. Моето сдаде багажа след 10 години пек и студ,,,, :roll:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от stbeer68 »

Kentavar написа:Извинявам се предварително. Не видях по сходна тема...Не ме бийте, Да питам...Кажете от къде да си купя разтегливо въже за товарното зад мен за каяка. Моето сдаде багажа след 10 години пек и студ,,,, :roll:
Пробвай да се обадиш на този номер 0896801114 -Любомир Иванов. Човека има фирма за тенти,бризенти и други такива неща. От него си купих преди две години такива ластици за каяка много хубави и качествени. Дава ги на метър и не са скъпи. Ако не праща по куриер ми драсни на ЛС понеже и аз мисля да си купувам да си имам и ще отида на място да взема. Казваш само какъв диаметър и колко да ти взема и ще ти ги пратя.
Дано само да работи още и да съществува.
Hobie Mirage Outback
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Kentavar »

Благодаря много. Като звънна ще пиша.... :)
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Kentavar »

Поръчах си. Човека още работи. 80 ст е метърът. Взех си 10 метра - червена на цвят...Благодаря още веднъж. Праща и с куриер.... :wink:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от stbeer68 »

Днес след дълго чакане ми пристигнаха ролките за тролея на котвената система,която бях замислил да си направя на новата си придобивка.
Поръчах си ги от алиекспрес и са този модел:
https://www.aliexpress.com/item/4000300 ... hweb201603_
Докато чаках ролките да пристигнат намерих човек да ми изготви файл за 3D принтер на детайл от котвена система yakattack anchor trolley и по точно на детайла Pad Hook Kit . После намерих къде да ми ги направят и след ден вече ги имах.
Изображение
Купих си въже,неръждаеми болчета,гайки и всичко необходимо за да се завърши монтажа.
След час бачкане вече каяка беше оборудван с тролей за котвата. Получи прекрасна и мисля ще си върши идеално предназначението си.Не е оригинална американска ,но пък и цената е далече от такава.
Ето и как изглежда на каяка.
Изображение Изображение

Изображение

Приготовленията за морския риболов вървят в пълна сила.
Изображение

Само живот и здраве да може да изкараме каяците на вода тая година. :fish3: :fish3:
Hobie Mirage Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от EDM electronics »

Колеги, нуждая се от воден парашут-котва за каяк.
Откъде да си купя и какъв размер трябва да е?
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от stbeer68 »

Моята я купих от тоя магазин. Вземи си размер 2
https://www.morskimagazin.com/index.php ... ew&view=67
Hobie Mirage Outback
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”