ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от antoanBS »

аз съм със същото въже и макара няма ядове аз даже обирам не на ръка а с макарата ама около 50метра е мисля въжето
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от RIMOHIT »

:D
Еххх ...
Едно време , като бях млад и ползвах каяка ми беше адско досадно да си закачам чепаретата или воблерите по въжето на котвената система. Поради тази причина ги бях подменил с тия , дето имат силиконова заливка ( зелените за простиране) . :D
hobie revolution 13
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от JohnnyBravo »

Моята макара е с 96м. въже и мисля, че е 2мм.
МАКАРА С ВЪЖЕ 96М, ГОЛЯМА
Когато вадя котвата само за малко, колкото да сменя мястото, тогава не използвам макарата, защото става по-бавно. Иначе няма проблем с това, че въжето е тънко. Наистина с по-дебело е по-удобно, но 100м. въже ще напълни половината лодка :)
Каяка няма кой знае какво съпротивление и няма опасност да го скъса. Плюс това повечето от нас са с ръкавици и проблема с порязването също се елиминира. Хубавото на тази макара е, че има контра и спусък, с който се освобождава въжето. Единственият недостатък както при повечето качествени неща е цената.
ixibit
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 17:54
Риболов: морски риболов с каяк
Местоположение: Сливен
получил Браво: 7 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от ixibit »

а това е монтираният вече стопер за въжето на котвата
...
IMG_3591.JPG
IMG_3591.JPG (395.61 KiB) Преглеждано 6869 пъти
IMG_3590.JPG
IMG_3590.JPG (253.49 KiB) Преглеждано 6869 пъти
Hobie Outback
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

JohnnyBravo написа:Моята макара е с 96м. въже и мисля, че е 2мм.
МАКАРА С ВЪЖЕ 96М, ГОЛЯМА
Когато вадя котвата само за малко, колкото да сменя мястото, тогава не използвам макарата, защото става по-бавно. Иначе няма проблем с това, че въжето е тънко. Наистина с по-дебело е по-удобно, но 100м. въже ще напълни половината лодка :)
Каяка няма кой знае какво съпротивление и няма опасност да го скъса. Плюс това повечето от нас са с ръкавици и проблема с порязването също се елиминира. Хубавото на тази макара е, че има контра и спусък, с който се освобождава въжето. Единственият недостатък както при повечето качествени неща е цената.
Благодаря за изчерпателното мнение, ама да попитам? :D
Ако си взема една друга макара де е наполовина на цената на тая.... Някой ползвал ли е тази макара и въже за 60 лв.? http://diverstore.net/index.php?id_prod ... &id_lang=3
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
ixibit
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 17:54
Риболов: морски риболов с каяк
Местоположение: Сливен
получил Браво: 7 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от ixibit »

Аз съм ползвал същата и беше много удобна,казвам беше защото вече е на дъното на язовира :roll:
Един съвет-каквато и макара да си вземеш,връзвай я за каяка :lol:

Удобна е ако котвата ти е максимум 2 кг,иначе ваденето и с това тънко въже става кошмар........
Hobie Outback
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от JohnnyBravo »

Няма причина да не е ОК. В крайна сметка теб те интересува дължината на въжето и да е компактна в събрано състояние. По снимките на моята се забелязва една карабинка в повече, която в случая на @ixibit би спасила макарата, но нищо не ти пречи да си я добавиш и пак цената ще е по-добра от тази, която аз използвам. На снимката не виждам и стопера, който е удобен, когато пускаш котва на по-плитки места. Ако има начин помоли търговеца да ти изпрати една истинска снимка на макарата, защото не се вижда дали има водач за въжето, който помага при прибирането.
Изображение
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

ixibit написа:Аз съм ползвал същата и беше много удобна,казвам беше защото вече е на дъното на язовира :roll:
Един съвет-каквато и макара да си вземеш,връзвай я за каяка :lol:
Бах, колега ако не ти е известно не макарата се връзва към каяка, а каяка към макарата при закотвяне... Т.е. га я пуснеш, тя си плава и си стои таме закотвена, а ти може да си джиткаш наоколу и пак да се върнеш и застопориш към котвената с-ма....
Отделно, тия водолазни макари са все плаващи и няма как да идат на дъното???????? Тук просто съм в недоумение?
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

JohnnyBravo написа: Изображение
Не виждам разлики, освен карабината и застопоряващото устройство, а гърба на тая де питам... има си и стопер...
Изображение
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от JohnnyBravo »

Взимай я :)
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от stbeer68 »

Има такива макари на хубава цена,но трябва да се почака един месец.
http://www.aliexpress.com/item/Diving-r ... 520c7dc103

На мен лично много ми допадна совалка за буй и поради тази причина си ползвам такава за котвата.Всеки може да си направи нещата както му е удобно и му харесва. Поне сега има и продават много неща за целите ни.
Hobie Mirage Outback
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

JohnnyBravo написа:Взимай я :)
Вече я поръчах, да видим кВо ще се случи в БГ? :lol:
Първия сайт де я предлага, не му работи "количката", на втория му работи...., поръчах я... :lol:
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

JohnnyBravo написа:Взимай я :)
Вече е при мен, доволно - много малък размер, ключето е с 3 диапазона- заключен,свободен, развиване с усилие, и работи....
Предстои ми да я пробвам- доколко плува и доколко е удобно приложението и. Доста и е фина изработката и не съм убеден с навиване дали ще вади котва от 700-800 гр.? Определено въженцето от 2 мм. е много здраво, но доколко ще се вади на ръка и дали няма да се оплитат нахвърляните намотки в каяка особено при малките дълбочини....
Предстои ми да го пробвам наяве..... :D
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от JohnnyBravo »

При мен няма проблеми със заплитане при събиране на ръка в каяка. Случвало се е само ако се развива с бърза скорост и котвата удари дъното, тогава ролката да продължи да се развива и от инерцията да се пренавие. Това е когато си на голяма дълбочина и те мързи да правиш контролирано спускане на котвата :)
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

Vid написа:Изображение
Ако ми позволите две думи да спомена, щото днес сефте я пробвах на я.Кърджали...
Доволен съм - влакното 2 мм. се вади лесно с ръка, нахвърляните оплетки в каяка при следващо пускане на котва не се оплитат.., компактна и удобна..., много въже, закотвяне при 30-40 м. не е проблем...., при малкия диаметър на въжето котвата потъва бързо и бързо се изпъва въжето...

Обаче, срещнах следния проблем- направих закачка на джига и реших да се освободя от котвата... Когато реших да се върна при котвата /макарата е плаваща/ не можах да я намеря.. Макарата плава, обаче не стърчи от водата и намирането и става много трудно, особено при ветровито време. Обикалях половин час, дори си помислих, че съм я загубил? Е, накрая я намерих...
Има ли някой идея за това как да се направи тази макара видима? Да и се привърже нещо де да стърчи над водата???
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”