ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

Тъй като никой не ми отговори- как си намирате макара или мотовилка, особено при ветровито време, та мисля да пробвам 2 варианта:
1- тъй като макарата плава само на едната си страна, мога да и "забия едно леко изкуствено знаменце", ама дали няма да се преобърне?
2- да и привържа една щукарска тапа, ама дали няма да ми пречи при работата с нея?

Предстоят ми експерименти, защото не искам да я загубя. Инак със самоделката ми проблем няма, тя е от ПВС тръби и при откачка си стърчи 10 см. над водата... :D
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
mlajo
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Май 17, 2014 22:37
Риболов: Риболов с каяк и подводен
Местоположение: София

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от mlajo »

Прикрепи едно балонче,ако нямаш може и презерватив :D
Спорта е вреден и опасен а работата е смъртоносна!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от EDM electronics »

Ако вместо стандартната котва ползвам една балванака олово - разтопено в бирена кутийка или малка гиричка 2 кг., ще ми върши ли работа за язовири? - няма да се забива в дъното, а само ще тежи, като камък. Това дали ще е достатъчно да не мърда каяка?
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от RIMOHIT »

Номера е да пробваш .Едно време ползвах олово 750 грама с четири шиша по подобие на тежестите за морски риболов в течение . Тази система държеше RTM disco и нищо друго. ДИското малко стърчи над водата и вятъра , който му влияеше беше значително по малко. Сега си пълня чувалче с камъни намясто и слегам доста за да се задържа. 2-3 кила камъни ме държат при спазване на правилото за отпускане на въже горе долу по 2.5-3 от делбочината. Ако искаш да не отпускаш толкова въже ще трябва доста по голяма тежест . То си зависи и в какви ветрове ще котвиш
hobie revolution 13
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от EDM electronics »

Един колега от форума ми каза, че ползвал самоделна оловна балванка в бирена кутийка и му вършело идеална работа. Бързо се работело с такава котва, не като морските. Все пак мисля, че в язовирите няма толкова вятър и вълни, като в морето. Ще пробвам. За язовир нямало нужда от котва с шишове и куки.

Продават и едни гирички по 2 кг., които са гумирани, да не драскат каяка. Може да стане и диск пак гумиран за дъмбел. Струват ми се удачни за котва.
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от vesko1234 »

Проблема е сантименталната стойност, когато не иска да излезе и трябва да вадиш ножа. Иначе всяка тежест към 2кг става. Моята котва е 2кг поцинкована верига 1 метър + 4 вилички неръждавейка от всичко за 1лев, които го играят огъващи се рога ако закллещя в камък.
В мрорето веригата се сурка по пясъка и обира и клатеноето от вълните. За язовирите май няма нужда от рога наистина. Един колега ползваше тухла единичка.

Изображение
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от EDM electronics »

Това с вилиците е ноу-хау и е много красиво. Благодаря! :lol: :D
Ей..., българина всичко е способен да измисли, от пр@дня боя прави и от гой..@ торта - Браво! :tup:
at.angelov
Мнения: 213
Регистриран на: Чет Май 26, 2011 22:09
Риболов: Риболов с каяк
тролинг и джиг
Местоположение: Пещера
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от at.angelov »

Аз ползвам за котва стоманена плоча с размери около 15х15х4см. тежи 3,5кг. и без никакви проблеми ме държи. От 3г. съм с тази котва пробвана е и в силен вятър , вълни и на големи дълбочини , при зимен джиг понякога ловя на 34м. в язовир , когато духа много силно само пускаш малко повече аванс на въжето и нямаш никакви ядове.
Това е което мога аз да споделя от личен опит :tup:
Malibu Kayaks X-13
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от antoanBS »

https://akvasport.com/product/6688/kotv ... -7-kg.html
това е най добрата котва:)
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от RIMOHIT »

Това не е най-добрата котва.
Това е котва , която работи в морето ама иска камък .Я се закотви на пясък ;)
Или пък за язовир , ако трябва да се закотвиш без да пускаш много бош , защото лодките на зимния джиг са често групирани ... ?
За туй всеки си преценя за неговия начин на риболов кое ще му свърши работа .
hobie revolution 13
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от EDM electronics »

Ролките и законтрящата пластинка за котвената система, която се монтира на каяка, за придвижване на котвата напред и назад, откъде може да се купи?
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от antoanBS »

поморие продават на хоби оригинален кит
Тишо за море де това е най доброто от другите естетски котвички бая съм оставил в морето и доста метри въже а с тази съм се закотвял и на язовир
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

at.angelov написа:Аз ползвам за котва стоманена плоча с размери около 15х15х4см. тежи 3,5кг. и без никакви проблеми ме държи. От 3г. съм с тази котва пробвана е и в силен вятър , вълни и на големи дълбочини , при зимен джиг понякога ловя на 34м. в язовир , когато духа много силно само пускаш малко повече аванс на въжето и нямаш никакви ядове.
Това е което мога аз да споделя от личен опит :tup:
Колега, наистина ми е много любопитно- как я вдигаш та котва при зимен джиг от 30 и кусур метра?
Неква лебедка предполагам, щото Я трудно вдигам такава при заскрежено въже в пъти по лека..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
at.angelov
Мнения: 213
Регистриран на: Чет Май 26, 2011 22:09
Риболов: Риболов с каяк
тролинг и джиг
Местоположение: Пещера
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от at.angelov »

Vid написа:
at.angelov написа:Аз ползвам за котва стоманена плоча с размери около 15х15х4см. тежи 3,5кг. и без никакви проблеми ме държи. От 3г. съм с тази котва пробвана е и в силен вятър , вълни и на големи дълбочини , при зимен джиг понякога ловя на 34м. в язовир , когато духа много силно само пускаш малко повече аванс на въжето и нямаш никакви ядове.
Това е което мога аз да споделя от личен опит :tup:
Колега, наистина ми е много любопитно- как я вдигаш та котва при зимен джиг от 30 и кусур метра?
Неква лебедка предполагам, щото Я трудно вдигам такава при заскрежено въже в пъти по лека..
Колега вдигам си котвата на ръце без никакъв проблем ...... 3.5кг. не са много. Зимата въжете се заскрежава само частта над водата , тази под водата никога не замръзва и се вдига само намокрено въже ....... Доста хора ползват много тънки или хлъзгави въжета и за това им е трудно вдигането. Моето е дебело 4 или 5мм. не съм сигурен колко беше точно но нямам никакъв проблем с вдигането и закотвянето , все пак сме каякари и гребем , ръцете заякват от греблото :lol:
Ето снимки на въжето и котвата , няма мърдане с нея и в силен вятър даже :fish5:
Изображение
Тук се вижда и котвата
Изображение
Това е стойката за силикони :mrgreen:
Изображение
Тази снимка е правена сутрин при температура -7 градуса , каяк, сонар , котвени системи , водачи всичко замръзваше ама рибата си кълвеше и на мен ми беше кеф :mrgreen:
Изображение
Malibu Kayaks X-13
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: ЗАКОТВЯНЕ НА КАЯК- ново мнение

Мнение от Vid »

at.angelov написа:Колега вдигам си котвата на ръце без никакъв проблем ...... 3.5кг. не са много. Зимата въжете се заскрежава само частта над водата , тази под водата никога не замръзва и се вдига само намокрено въже .......
Колега, това не е някъФ укор от моя страна и благодаря ти за изказаното мнение и поместените снимки, ама лично не съм съгласен, щото на мен зимата и 1 кило ми е много в студа с премръзнали ръце.. Всъщност това е най тегавата част от риболова- вдигането на котва...

Взех си една макара със 100 м. въже от оне водолазните, обаче въжето е 3 мм. и определено констатирам, че едно е да вдигаш котва с 4 мм. въже, а съвсем друго с 3 мм. На практика да вдигнеш котва 3 кг. с последното въже си е мисия невъзможна..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”