Капацитет на VRLA акумулаторчето за сонар

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Капацитет на VRLA акумулаторчето за сонар

Мнение от SELVA »

За колко време стига VRLA акумулатора 7 Ah (7.2 Ah) според вашия модел сонар, големина на дисплея, сила на сондата и подсветката? Цял ден? Има ли колеги, които определено предпочитат акумулаторите от 9 Ah или 12 Ah? Или чифт такива батерии...
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Капацитет на VRLA акумулаторчето за сонар

Мнение от stbeer68 »

На моя каяк ползвам сонар LOWRANCE Hook-4 CHIRP Combo с акумулатор 7 Ah. От начало когато акумулатора беше нов си държеше еднодневен риболов от тъмно до тъмно. С течение на времето започна да държи по-малко и да не може да изкарва целия ден и да ме изоставя преди да съм завършил риболова. Аз си реших този проблем с акумулаторите като си купих един соларен панел 10А и един контролер също 10А . Всичко това ми излезе 40 лева и вече изобщо не мисля за колко време ще ми стигне акумулатора. Когато има светлина (слънчице) си допълва постоянно батерията и няма никакви притеснения,че ще остане човек без сонар по време на риболова.От както го ползвам така с панела не ми е падал акумулатора под 11,5 волта дори в облачни дни.
На тази снимка се вижда панелчето,но не стои така под коланите,а над тях за да не губи от светлината.
Изображение
Hobie Mirage Outback
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Капацитет на VRLA акумулаторчето за сонар

Мнение от stbeer68 »

Днес цъкнах снимка на цялата система в действащ вид.Снимката е направена на балкона без никаква пряка слънчева светлина (на сянка).
Тук се вижда на уреда (мултицета) какво влиза на входа от панела.

Изображение

На тази снимка се вижда какво излиза от контролера към консуматора в случая сонара. Контролера има защита и при падане под 11 волта изключва подаването на ток към изхода на консуматори. По този начин пази акумулатора от дълбок разряд и удължава неговия живот.

Изображение

Това за мен е едно добро решение на проблема с това сонара да те изостави по време на риболов било то и няколко дни.
Извинявам се за поредния пост ,но за съжаление не мога да допълня предния си.
Hobie Mirage Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Капацитет на VRLA акумулаторчето за сонар

Мнение от EDM electronics »

stbeer68 написа: Аз си реших този проблем с акумулаторите като си купих един соларен панел 10А и един контролер също 10А . Всичко това ми излезе 40 лева и вече изобщо не мисля за колко време ще ми стигне акумулатора.
Изображение
Я кажи какви са габаритите на слънчевия панел и откъде си го купил, от Алиекспес ли /дай някакъв линк/?
Вижда ми се добро решение за сонара, наистина. Аз също имам две малки панелчета, но трябва да помисля къде да ги поставя на каяка, да не ми пречат.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Капацитет на VRLA акумулаторчето за сонар

Мнение от stbeer68 »

Случайно го видях в един магазин за левче си стоеше на рафта и цената му беше 18 лв. Без да му мисля го грабнах понеже нямаше друго налично и ми се видя на супер цена. После си взех контролера от ОЛХ за 20 лв и си сътворих това от снимките.
Това му е характеристиката :
Максимална мощност: 10 W
Напрежение при максимална мощност: 17.5 V
Ток при максимална мощност: 0.571 A
Напрежение на празен ход: 21 V
Ток на късо съединение: 0.73 A
Размери на модула: 350 x 250 x 20 mm
Закрепвам го на същото място на каяка с въженцата и ластиците като закачам карабинките там където са хванати коланите за люка. Правя си нещата опростени и лесни за изпълнение. Монтажа и демонтажа става буквално за минута.
Ето снимка как съм го направил от задната страна.
Изображение

Ето една обява на същия панел https://www.olx.bg/ad/solaren-panel-10v ... 7394cd5d44
Може би да се намери и нещо по изгодно в алиекспрес ,но чакането е много.
Hobie Mirage Outback
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Капацитет на VRLA акумулаторчето за сонар

Мнение от vesko1234 »

5АЧ ми стигат за 6-8 часа риболов, аз повече от това не правя. Гармин 551dv 5 инча, 500в сонда.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Капацитет на VRLA акумулаторчето за сонар

Мнение от spin_master »

Гледам, че сте се разприказвали на тема слънчеви панели. Има много хубави за този случай които са гъвкави и се навиват и са дебели само 3 мм. Лесно се слагат и прибират и най-важното са много по-леки и здрави. С един подходящ контролер и сте в играта.
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Капацитет на VRLA акумулаторчето за сонар

Мнение от vesko1234 »

Оловната ми батерия след 2 сезона взе да сдава багара и се замислих за смяна. Пробвах с батерията за винтоверта за захранване на сонара. Моята е 20волта 2АЧ и тежи 350гр. Идеална работа. Има ток за 5-6ч. Мен толкоз са ми риболовите, но ако трябва за по-дълго може да се сложи резервната.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”