RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от EDM electronics »

icogiev, бих ти дал следния съвет, като човек мислил, премислил, минал вече по тоя път:
Ако разполагаше с бюджет достатъчен да се направиш кефа на душата, бих ти препоръчал новото Хоби Отбек с педали - около 6 500 лв. Този каяк е и бърз, и стабилен, и има висок борд, т.е. сух е, с най-доброто оборудване, и накрая е най-качествения каяк сравнен с всички останали модели и марки по всички параметри.

В по-долната категория поставям Malibu Stealth 12 за най-универсалния от гребните каяци. Защо?
- Лек е, само 25 кг. Много добро оборудване, два странични джоба за принадлежности и същевременно степенки за улов от изправено положение, централен резервоар или багажно отделение в което могат да се съхраняват жива стръв или улов. Каяка е средноширок - 83 см, което значи изключителна първична стабилност. Среднобърз е. До 6-7 км/ч не се резличава съществено от по-тесните каяци, но по отношение на стабилността с каяци около 72 см. ширина е доста по-стабилен. Това е от личните ми наблюдения, защото имам два каяка - Hobie Qest 13 и Malibu Stealth 12. На 30-50 см вълни Хобито се люшка люво-дясно и може да те хване морска болест в язовир, а Малибуто стои, като бетон. Разликата в енергията при гребане между двата каяка - единият се води бърз, другият стабилен, е не повече от 10% по субективни усещания и то този разход се дължи не на грапавия корпус или ширината на Малибуто, а на по-широкия захват на греблото при гребане, по-неудобното гребане - ъгъла между ръцете и борда на каяка става по-голям, съответно и усилието, мускулното напрежение по-голямо. Ако ми се наложи да вляза в морето, определено ще избера Малибуто. Отделно по-широкото Малибу е по-комфортно. Не е и скъп каяк, малко по от един китайски боклук. После Малибуто се продава лесно втора ръка, китайския остава твой завинаги. Разликата в цената е около 500 лв. При Иван в Поморие има още 2-3 бр. и доколкото знам друг внос не се предвижда. Недостатък на каяка е, че в багажното отделение влиза вода и не може да излезе, защото не е направено под наклон, като при Хоби-каяците. Добре е тези отвори да се затапят, ако не се влиза в море.

Не знам как на гребла някои постигате скорости от 10-12 км/ч с риболовен каяк, но аз имам претенции да греба изключително добре и продължително /последния път гребах 3 ч без почивка/, но по-висока скорост с тесния каяк от 9 км/ч и то моментно, не съм постигал. При скоростите във вода енергията нараства квадратично с увеличаването на скоростта. Примерно от 8 до 10 км/ч ще ви трябва два пъти по-голяма енергия, а до 12 вече отиваме на над 4-6 пъти. При всеки риболовен каяк до 6,5 км/ч се влага разумна енергия, оттам нататък бъхтенето е свързано с голям разход на енергия - ще му се развият китките, рамената, капачките на колената, сърцето му ще изскочи. Ако някой твърди обратното, значи е измислил начин да пребори физичните закони. Единствения начин да се подобри параметъра скорост е подводното крило.

Последния ми съвет е, купи си чисто нов каяк и се радвай на чисто нова вещ! Макар и по-скъпо от втората ръка излиза по-евтино - "Старо кърпи, конци хаби" се казва в една българска поговорка.
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от vesko1234 »

https://www.nariba.com/obiavi/obiava/%D ... 0%B0-a6499

Колесарчето е за по-тежките каяци да ги вкараш лесно в морето през плажа или през слип. Тука около варна няма много такива сравнително гладки терени и трябва да го носиш на рамо през камъни или да се провираш между рибарски лодки. Затова с по-тежък каяк ще е трудно. Търси нещо максимално леко, но и максимално тясно и дълго за да има скорост все пак и да се държи по-добре на вълни. По-изгодно е втора употреба ако има нещо подходящо. Някой път се срещат почти неизползвани поддържани добре.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от stbeer68 »

Веско тая обява си е изтекла от всякъде .Тоя каяк го купих аз преди време. Ползвам си го редовно и през ум не ми е минавало да го продавам. На времето не ми стигнаха силите да купя греблото ,но вече и то е мое от преди месец.
Hobie Mirage Outback
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от icogiev »

Наистина много благодаря на всички за мненията и личните впечатления. Като цяло съм много силно насочен към ново Малибу конкретно от поморие даже още в събота ако всичко е наред.

Относно предложението за ХОБИ-то честно казано към момента не виждам смисъл, защото така или иначе не предвиждам големи дължини, а ако ми се наложи имам поне 2 лодки. Каяка вземам за инцидентен риболов (поне така си мисля засега), за преди работа или по време на :mrgreen:

А и трябва да купувам 2 климатика които ще ми стеснят бюджета доста този месец.

Поздрави и надявам се събота да пиша с добри новини :tup:
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от RIMOHIT »

Постъпваш разумно!
Едно е да си бърборим , съвсем друго е да пробваш , защото хората сме различни и имаме различни вкусове и приоритети :tup:
hobie revolution 13
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от icogiev »

Ами и с бърборенето съм съгласен че няма файда от него, купих каяка цвят лайм, снимките по-късно, още докато се наложи да го товаря се натъкнах на първият проблем...

Как се транспортира това чудо?

Имам 3 коли и 3-те са за различни поводи и събития и възнамерявам да го транспортирам и стрите, но за мое нещастие надлъжни греди имам само на 1-ната и то на тази която най-рядко ползвам :(

Най-често ще го нося закачен на Голфа където възнамерявам да използвам колани върху мека подложка, това в краткосрочен план (днес), но какво да правя за напред, искат ми 400лв за багажник. Той голфа струва толкова :mrgreen:

Предполагам освен напречен багажник за 2-те коли нямам друг вариянт?

Ще кача снимки ако успея.

Благодаря и поздрави.
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от icogiev »

Здравейте отново, бях доста ентусиазиран и направих импровизиран багажник за тавана, който се представи много добре минах през пресечен терен и каякат не помръдна изобщо от мястото на което го бях закрепил.

Купих 2 колана с трисчотка и 1кв EPS на 2 парчета които ползвах за подложка. Понеже се оказа че колата е с 2 врати, задните прозорци не се отварят единият колан се оказа излишен, но ще му намеря приложение. Всичко това за 20лв, и утре ще поръчам един багажник за извънградската кола 260лв и си решавам проблема генерално.

Кажете как е по добре да се транспортира, така както е на снимката захлюпен на обратно или на едната страна на дъното? Така както съм го поставил ми се струва доста по-аеродинамично, вдигнах над 100км/ч и нямаше никакви притеснителни вибрации или смущеия, но все пак да попитам, защото може да ми бяга нещо още по-важно.

Не ми остана време да го пробвам днес защото се събрахме повече хора за риба и не бива да се цепя от колектива :)

Утре обаче ще го пусна и ще споделя мнение поздрави на всички!
IMG_20170701_173224.jpg
IMG_20170701_173224.jpg (103.52 KiB) Преглеждано 4838 пъти
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от stbeer68 »

Моя го товаря по същия начин,но с носа на каяка напред. До сега не съм имал никакви проблеми, а понякога съм вдигал по-голяма скорост от разрешената за магистрала и каяка се държи перфектно на тавана. Преди врене имах два броя каяци и понякога вземах някой приятел с мен на риболов или пък на колегата веднъж му беше развалена колата тогава съм ги возил по два каяка без проблем.
Изображение Изображение
Единствено внимавай с коланите с тричотки,че не се усеща колко силно го натяга и можеш да направиш някой фал без да се усетиш.
Ами да ти е честит каяка и много слука и удоволствие с него ти желая.
Hobie Mirage Outback
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от vesko1234 »

Стиропора може да се спраска по време на движение. На декатлон фитнес уреди съм виждал подложки за пода от ПЕ пяна. Пак там има хубави широки колани за каяк с контра. С тресчотка става бавно и може да дефоемираш корпуса. За дълъг път го връзваи и отзад и ако може и отпред за всеки случай.
Така на снимката го виждам с носа напред и е идеално. Един ремък и отзад да не се клатурка и заспива
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от spin_master »

Задължително си купи напречни греди за багажника и можеш да ги подобриш с това:

Изображение и от здравата лента на 3M

Изображение

в Лидл ги пускат от време на време 50 метра за 5 лева. Аз така съм си направил моя багажник. Транспортирам каяка обърнат надолу с носа напред. Качвал съм и още 2 каяка освен моя на колеги когато сме пътували заедно.
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от icogiev »

spin_master написа:Задължително си купи напречни греди за багажника и можеш да ги подобриш с това:

Изображение и от здравата лента на 3M

Изображение

в Лидл ги пускат от време на време 50 метра за 5 лева. Аз така съм си направил моя багажник. Транспортирам каяка обърнат надолу с носа напред. Качвал съм и още 2 каяка освен моя на колеги когато сме пътували заедно.

Здравей, колега откъде да си купя тея шарените неща или поне как се казват, търсих в Практикер, Хомемакс но нямат нищо подобно.

Сряда след обяд излязох да го тествам (най-накрая), вълните по моя преценка до 2м може и повече, странично на каяка никакви проблеми, централно също няма проблеми, само като го засиля с неизвестна скорост срещу вълните се врязва в тях и ставам във вода до кръста (нагоре сух).

Мислих си, че като ми е за първи път ще се въртя като пумпал (каяка няма рул), но почти не ми се налагаше корекция на курса като се има предвид и бурната обстановка (по-ниските лодки се движеха доста бавно), не съм все още сигурен, че за морски риболов е по-удобен вариант от лодка понеже не знам дали си въобразявам, но каяка е доста интересен обект за делфините, изплуваха многократно буквално на метри от мен. Когато излизаме с лодката никога не ни наближават толкова, явно не се плашат толкова, но те пък от своя страна плашат рибите които ловя и ...

Като цяло съм много доволен, движи се относително бързо, без да ме уморява много (имам мускулна треска на рамената), къде във Варна се пуска най-лесно, пробвах на тракта между рибарските лодки, но тази година пясъкът там е изровен и има камъни и не ми се струва удачно, мисля си за плажа на Аспарухово, НОИ, други места?

Къде се монтира сонар и виждам някакви стойки за въдици по-средата, защото предните стойки за тролинг са доста неудобни за достигане (може би са ми къси ръцете не знам)

Поздрави.
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от spin_master »

Водят се макарони за плуване. Има ги в Декатлон и в Джъмбо. Във Варна има Декатлон, така че там ще ги намериш със сигурност. Можеш да ги потърсиш и в близост до плувни басейни или по сергиите около плажовете. За спускането на каяка ти трябва плаж с пясък близо до път.
ro666koto
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Окт 25, 2011 15:53
Риболов: От скоро и с каяк
Местоположение: Варна
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от ro666koto »

Ето кой днес излезе на Карантината :) Хубав цвят
Такива макарони съм виждал и в Кауфланд.
Утре в 5 влизаме на НОИ около 4-5 каяка
RTM Tempoooo
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: RTM K-largo или Perception Pescador 12.0

Мнение от Vid »

Моят каяк вече 2г. го возя на тавана без багажник. Проблеми никакви дори по магистрала със 140 км/ч, даже съм го возил и в Гърция няколко пъти.
Ползвам това https://www.google.bg/search?q=%D0%B8%D ... ZipTGgrxzM:
т.е. 2 части такава изолация Ф 80, с дължина по метър, разцепена надлъжно от едната страна, която надявам върху горните странични бордове и полагам каяка захлупен върху капака на колата.... Захващам го с два колана за бордовете на вратите /т.е. бордовете над вратите при отворени врати/.
Залепва много стабилно и не мърда дори при високи скорости. Неприятно е, че понякога от скоростта и вятъра коланите свирят и вибрират....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”