Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Мунчо написа:Миро, туй последното е много интересно - епилиран Ред таг.
:oops: Щом казваш :D

Тази мухица по принцип трябва да е с една изкуствена прежда в цвят графит, ама от години не съм я виждал. Навремето един от приятелския кръг на баща ми си мажеше листата на блесните с много мек молив. Баеше им нещо (уж за смазка на листата, ама рисуваше и цялото листо). От купешки капризни блесни правеше уловисти. Та покрай него, имаше няколко мухи, с които веселата компания ловеше и които бяха точно в тази гама, но от някаква изкуствена прежда - цвят графит. Комбинацията на бъта беше задължително или червено, или в жълто (лимонен цвят). Това бяха едни от задължителните им мухи. Имаше и една комбинация на муха с бял бът за есента, но тя беше по-слаба муха и рядко се използваше.

Покрай клипчето, което пуснах в темата "мухарска видеотека" на босненския колега и мушетата, които Док пусна се сетих за тази муха. Поради липса на графитната прежда я направих с един дунапрен от някаква опаковка, ама нещо не се получи добре срязването на лентичката от дебелото парче, та наистина е като епилирана :lol: . Ама пък може да е за добро. Докато не се пробва - не се знае :D .

Другото което е специфично за точно това муше е, че хакелчето трябва да е много късо, меко и много рехаво. Цветовете на хакелчето по спомени варираха от бледо сиво (но не и бяло), през черно и бежаво, но в по-тъмната гама. Добри перца са от врабче, сойка, гривек (див гълъб) или гургулица. Ама като няма и макароните са кебапчета :D . Ако намеря подходящите материали, ще я пусна по-нататък и с тях.

Показаната мушица не е утежнена и е бавно пропадаща, но може да се подложи и малко оловце предварително или още по-добре медна тел.
Поздрави.

п.п.: А с мазането на листата на блесните с черен мек молив (графит) - пробвай. Просто трябва да се маже по-често.
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 626 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Мунчо написа:Миро, туй последното е много интересно - епилиран Ред таг.
Нарича се метросексуален ред таг :D
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:
Мунчо написа:Миро, туй последното е много интересно - епилиран Ред таг.
Нарича се метросексуален ред таг :D
:lol: Връщаш си го, Ааа??? :lol: :11:

п.п.: Пропуснах нещо много важно за горната муха:
За перцата, които споменах от горните видове птици се вземат или от бътовата секция на птицата, или от гръдната област. Това е по стари спомени от видяното и опита на стари бандюги. Тези перца са сравнително с еднаква ширина на власинките, достатъчно меки и в същото време достатъчно дълги като дължина на перото и достатъчно къси, като дължина на власинките, за да се направят само 1-2 оборота върху куката.
Може да се използват и перцата около шията на гривека или гургулицата, които са с друг цвят, но по-меките и по-къси.
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Малко миналогодишни стримеретки.
Изображение

Изображение

Кротушка.
Изображение

И по-светъл вариант:
Изображение
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 626 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Абе Миро, покажи некоя за Панега - за февруари-май да речем,тия диканските има половин година до тогава, а аз освен вино за петалите на Муня, идея си нямам какво друго да нося за Панега.
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Драго, привет.
За Панега ме хвана на тясно, защото не съм ходил там от много години. За там Док по-може да е в помощ. Иначе аз мога да ти препоръчам мокри мушета да пробваш - баш февруарски:
Изображение

Рилска - сиво тяло (за ИскърО):
Изображение

Рилска - червено тяло (пак за ИскърО):
Изображение

Това също върши работа за по-топли и по-слънчеви дни (февруари, март, април). От май до септември му сменяш цвета с жълтичко или с паун вместо червено:
Изображение

Добра муха за февруари, март, че и април е Blue Dun, ама нямам материали за нея, та може някой да я пусне.
Друга добра мухица за февруари и март е софт хакелната February Red - много лесна за изпълнение. Имам я някъде из кутийките, и назад в темата я има.

Тези бъзърчета също вършат работа в широк диапазон (пролет и есен):
Изображение

Изображение

Горните нимфички, които пусна със зелената тел също са много добри, но повече работа вършат есента (зелената тел). Вържи си същите нимфи, но със златна или червена тел за сега.

Имитациите на яйце също вършат работа в късната есен и сега - от февруари та чак до юни, особено за реките със смесени видове риби.

А бе, мухи бол, ама вече зимата не ме бива от няколко години. Та съм се кротнал до пролетта.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от mitko2 »

Привет колеги. На 135 странища има едно муше показано от д-р Мишо. Поставено е в новогодишна украса. Моля Ви да ми дадете информация за него. Име, как се прави поетапно и материали.

Предварително благодаря
Митко
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

mitko2 написа:Привет колеги. На 135 странища има едно муше показано от д-р Мишо. Поставено е в новогодишна украса. Моля Ви да ми дадете информация за него. Име, как се прави поетапно и материали.

Предварително благодаря
Митко
Привет.
Дълга стримерова кука, 6/8/10 номер
фиксираш опашка от връхчето на перо от шията на златен фазан във вертикална плоскост
при опашката фиксираш тан, гризли или какъвто хакъл си харесаш като цвят съразмерен на гейпа на куката
фиксираш тънка медна или друга тел
намотаваш напред хакъла нарядко, после през него рибваш с телта
отпред сноп еленова козина, може и сноп лисича или от чакал
с конеца правиш неква глава, лак
и това е.
Като за украса, може да променяш цветовете на мухата както си искаш :)
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа: Горните нимфички, които пусна със зелената тел също са много добри, но повече работа вършат есента (зелената тел).
Ся, Миро, като даваш от безценните съвети коя муха, кога и т.н., дали четеш какво си писал преди
jagger1 написа: п.п.: Аз мухи със зелена тел нямам - нито една. То като се замисля и зелена тел нямам.
Гледам и ингилизки названия вече вмъкваш и звучиш съвсем по аргументирано :lol: :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:......................................
Ся, Миро, като даваш от безценните съвети коя муха, кога и т.н., дали четеш какво си писал преди
jagger1 написа: п.п.: Аз мухи със зелена тел нямам - нито една. То като се замисля и зелена тел нямам.
Гледам и ингилизки названия вече вмъкваш и звучиш съвсем по аргументирано :lol: :lol:
Док, не само съм го чел, а съм го и написал. Съвсем точно съм го написал - нямам зелена тел и мухи със зелена тел. Точно така.
Никъде обаче не съм казал, че нямам зелени конци и зелени материали за рибване, както и мухи със зелен риб.

То, ако погледнеш, и горния червен палмър трябва да е със златна тел, ама аз съм го направил със златен конец за риб. Дали лови и така?
Поздрави :tup:
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 626 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

На кое викате имитация на яйце?
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

d_nikolov написа:На кое викате имитация на яйце?
Аз на това :lol:
N_Eg.jpg
N_Eg.jpg (34.7 KiB) Преглеждано 2841 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа:
То, ако погледнеш, и горния червен палмър трябва да е със златна тел, ама аз съм го направил със златен конец за риб.
Нито трябвада е със златна тел, а още по-малко пък това е червен палмър...поне както си го вързал де. Сори...
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Е добре де, Ред Солджър Палмър е. Така по-добре ли е? Аз такъв съм показал. Разновидност е на Ред Палмъра. И се вързва с червена прежда, златна тел и натурално червен хакел. То и Ред Таг Палмера е от това семейство. Нямам черен щраус за Ред Палмъра. А самия Ред палмър го вързват със или без златна телчица по старите рецепти.
Поздрави. :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:На кое викате имитация на яйце?
Имитация на хайверно зърно или грозд от хайверни зърна. Egg Fly мухите.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”