Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от dunavski »

Тия щукарските мухи пробва ли ги? Тая вълна като се намокри ми се струва че ще изтънее доста под водата.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

dunavski написа:Тия щукарските мухи пробва ли ги? Тая вълна като се намокри ми се струва че ще изтънее доста под водата.
Орхане, привет.
Аз ловя почти на 90% с такива - за щука и костур. Използвам двата вида вълна (кече, плъст, филц ... намира се под тези наименования) и за кленски стримери. Ако се загледаш назад в темата, голям процент от стримерите ми са точно с тези материали.

Намокрена, и двата вида вълна (филц, плъст, кече, прежда...) - и 100% акрилната за мартеници, и турската 100% вълна запазват формата и обема на стримера във водата. Не се сплъстяват. Еее, като ги извадиш за да заметнеш, нишките прилепват, както и на заешките и други видове стримери, но попадайки във водата веднага си възвръщат формата. В същото време нишките са доста гъвкави във водата и създават добра илюзия за движеща се жива рибка.

Ако искаш, можеш да монтираш и едно тънко снопче бъктейл или там, каквото харесваш. Правил съм си и такива варианти, но не забелязвам някаква разлика в поведението на такива стримери спрямо тези, изработени изцяло от вълната (100% вълна) или от акрилното кече (100% акрил).

Малките стримеретки, които си правя с тези материали са в границите на 3см. до към 6-7 см. (за костур). Максималния стример като размер за щука, който съм си правил е около 15 см. Правя си както утежнени, така и без утежнение. Големите стримери без утежнение, достатъчно добре се изхвърлят с мухарка 8/9 клас. За щука използвам предимно плуващ шнур с усукан двусекторен лидер (правя си го сам) по простата причина, че там, където ходя за щука и местата на които ловя са с дълбочина около 2 - 2,5 метра, че и по-малко.

По отношение на поведението на стримерите, изработени с вълненото или акрилното кече, последните се движат в повърхностния воден слой при придърпване (неутежнените) и се задържат в него с много бавно пропадане, което е примерно около 20-40 см. пропадане за около 5 сек. при задържане на стримера (пауза). За утежнени стримери нещата стават по-различни. При използване на потъващи линии - също вече зависи.

Аз съм доволен от тези два материала и ги използвам от доста години. Това не означава, че заменят на 100 % другите материали. :D

Като цветово разнообразие, вълненото кече се намира в различни разцветки (трудно, но се намира). Акрилното кече съм го намирал само в 3 цвята: бял, червен и черен. Черният се намира много трудно. Но, за сметка на това и вълненото кече (100% вълна), и акрилното кече (100 % акрил) се оцветяват с перманентен маркер много добре и цветовете държат във водата. По такъв начин задачата става по-лесна. Само с бяло или сиво кече можеш да си нашариш каквито си искаш шарки и цветове.

Това са кечетата, които използвам:
- 100% акрил - кече (филц, плъст) за мартеници, с много финна структура на нишката, леко лъскаво (като коприна) и леко прозиращо във водата.
Изображение

Изображение

Изображение

- 100% вълна кече, също с много финна нишка.
Изображение

Изображение

Изображение

С търсене и обикаляне на магазините за прежда се намират, но си трябва време и здрави крачета, за да се намери :D :tup:
Поздрави.

п.п.: Между другото, кечетата съм ги използвал и за направа на блобчета, но в комбинация с Deer hair или Elk hair.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от dunavski »

Обикновенно аз ползвам бък теил по техниката на обратно връзване зада оформя вътрешния "скелет" на стримера и след това го "облицовам" с някакъв лъскав флаш. Така мухата държи форма и не "колабира" под водата. За стримери и баит фиш мухи предпочитам бък теил или синтетични по-твърди фибри, които да държат форма. Тази вълна която си купил ще е идеална за оформяне на главите на стримерите. Аз през последните няколко седмици навързах доста щукарски сримери ....... трябва да кача някоя снимка.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Ето едно комбинирано щукарче, което спретнах набързо с бъктейл и вълнено кече. Използвах сивото вълнено кече и перманентни маркери.
Изображение

И една костурска стримеретка с акрилната прежда (кече) на #10.
Изображение

Изображение
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Caddis emergent / cripple
# 14/16
DSC04893.jpg
DSC04893.jpg (111.84 KiB) Преглеждано 3412 пъти
DSC04885.jpg
DSC04885.jpg (123.57 KiB) Преглеждано 3412 пъти
DSC04883.jpg
DSC04883.jpg (86.65 KiB) Преглеждано 3412 пъти
DSC04879.jpg
DSC04879.jpg (82.45 KiB) Преглеждано 3412 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от dunavski »

jagger1 написа:
Орхане, привет.
Аз ловя почти на 90% с такива - за щука и костур.
Чакай да ти покажа как се връзват щукарски мухи, че с тоя зоопланктон само бебета ще ловиш. Това в кръга на майтапа разбирасе.
След два дена борба зглобих едно видео зада ви покажа едни мухи, които връзвам този за щуки. Държат добър профил във водата и плуват като змия, даже мухата си хвана първата щука вчера. Видеоро съм го ускорил малко, че иначе е около един час :lol: :lol:
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

dunavski, прекрасен стример и техника ! :tup: :tup:

Подобен голям стример ми показа приятел, който се върна от Лапландия из шведско тази есен, а и по-големи предлагали гидовете там. За цените им да не говорим. :lol:

Успех със зъбатките там, дано закачиш и някоя метровица!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

dunavski написа: Чакай да ти покажа как се връзват щукарски мухи, че с тоя зоопланктон само бебета ще ловиш.
:oops: :roll: :D
Леллее, майкооо ...То вярно моите са си зоопланктон :lol: .
Сега се замислям, че за тези размери на стример, горната вълна (кечетата) наистина ще изтънява мухата. За размер на стримера до към 14-15 см е ОК, но за този голям стример си прав, че ще трябва отдолу подложка за обем. За главата обаче спокойно можеш да използваш и кечето.

Аз също обръщам обратно кечето, когато работя с него, но оставям 1/3 при захващането директно назад, а останалите 2/3, които стърчат напред ги обръщам. Така пак се получава обем, но за по-малките стримери.

Благодаря за споделеното. Перфектен стример и добре пипаш материалите. :tup: :fish15:
Много късмет и все бабанки да ти сгъват бланката. :11:
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от dunavski »

jagger1 написа: Леллее, майкооо ...То вярно моите са си зоопланктон :lol: .
Сега се замислям, че за тези размери на стример, горната вълна (кечетата) наистина ще изтънява мухата. За размер на стримера до към 14-15 см е ОК, но за този голям стример си прав, че ще трябва отдолу подложка за обем. За главата обаче спокойно можеш да използваш и кечето.
:
Ако вържеш голям стример с тяло от вълна изтъняването ще ти е последен проблем :D :D . При големите мухи материалите които ползваш има голямо значение. Трябва да е материал, който да не поема много вода и лесно да се изтръсква преди замятане защото големите стримери поемат доста вода и трудно се замятат. Най-добре е да се ползват синтетични материали, тъй като не поемат вода. Перата са също подходящи защото са много подвижни във водата, а бък теила придава обем без маса.
Вълната не е много подходящт материал за изработка на тела по-добре си купи синтерични baitfish fibers ще усетиш разликата при замятане :tup:
Този стример, който вързах по-горе с девети клас мухарка се мята на около 20-25м, което е достатъчна дистанция зада се хване щука.

Ето няколко графики показващи как да се придаде обем на муха.
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Орхане, привет.
Всичко това, което казваш е вярно. Материалите, които пият вода допълнително вкарват тегло в примамката, което се отразява и на кастинга и на поведението й.
Зависи обаче, какво търсиш в една примамка, както и каква линия използваш с конкретната примамка. Зависи и от самия материал, до колко пие вода, колко бързо пие вода, как задържа въздух между нишките, колко бързо се суши. Има вълна, има и вълна.

Тази, която аз съм намерил и използвам (от горните снимки) е с финна структура и задържа доста добре въздух. В рамките на няколко замятания (3-4), примамката се държи изцяло в повърхностния слой и ако прекъснеш воденето, примамката или остава непосредствено под повърхността, или много бавно пропада (в рамките на 20-40 см за около 5 сек. пауза) под теглото на самата кука. След 3-4 замятания, спокойно можеш да я подсушиш и да продължиш пак с още 3-4 замятания. Можеш да я изсушиш и с няколко къси паразитни маха на шнура във въздуха (да я изтръскаш по-скоро). При това, вълната поема отново въздух. Е, това малко накъсва ритъма на риболова, но всичко това работи и е изпробвано. Ако мога да сравня антронова прежда, въпросното 100% акрилно кече и 100% вълненото кече, няма очевадна разлика в поведението на стримерите, изработени с трите материала.
Може да греша, но Байтфиш преждата е на базата на акрил или полипропилен. Блоб преждата също е полипропилен, ако не греша.

Понеже спомена и пера, за сравнение, марабуто пие много вода, както и щраусовите пера, както и пауновите. Въпреки това, и марабуто и пауновите фибри се използват за направа на големи щукарски стримери.

Освен пиенето на вода, в един материал се търси мекотата, в друг - твърдостта, в трети еластичността, в четвърти блясъка, в пети прозрачността, или се търсят материали, съчетаващи отчасти или изцяло тези качества.

За далечината на изхвърлянето:
Тук нещата са много индивидуални :D . Аз този голям стример си мисля, че не мога (лично аз) да го изхвърля на повече от 10-12 метра с моята мухарка. Не съм пробвал с такива големини, но съдя по моите стримери, които максимално съм правил до към 15 см. Със стример, изработен с въпросното вълнено или акрилно кече и с размери 12-15 см. мога да изхвърля максимум на около 20 м. (с #9 бланка и WF8F / WF9F шнур). В кастинга не съм добър, та там има още много да тренирам. Но все пак и това, което мога ми върши работа да се забавлявам :D .

Ето още един мой вариант на щукарче (12 см.), с въпросното вълнено кече, в комбинация с многонишков силиконов ластик, Блоб ченил, два вида Ice dubbing (Pearl Green и Black) и holographic dubbing с дълги прави нишки. Към опашката съм добавил и снопче флаш разноцветни нишки. Куката е 3/0.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На UV светлина:
Изображение

Изображение

Изображение

С Байтфиш прежди не съм работил, но при първа възможност ще си заприходя. А Бъктейла си е класика и не случайно се ползва с успех за големи стримери. Още повече, че има и една лека полупрозрачност във водата. Прекрасен материал. :tup:

Още веднъж, зелената стримеретка, която показа много ми хареса. Супер е :tup:
Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от dunavski »

jagger1 написа:
Освен пиенето на вода, в един материал се търси мекотата, в друг - твърдостта, в трети еластичността, в четвърти блясъка, в пети прозрачността, или се търсят материали, съчетаващи отчасти или изцяло тези качества.

За далечината на изхвърлянето:
Тук нещата са много индивидуални :D . Аз този голям стример си мисля, че не мога (лично аз) да го изхвърля на повече от 10-12 метра с моята мухарка. Не съм пробвал с такива големини, но съдя по моите стримери, които максимално съм правил до към 15 см. Със стример, изработен с въпросното вълнено или акрилно кече и с размери 12-15 см. мога да изхвърля максимум на около 20 м. (с #9 бланка и WF8F / WF9F шнур). В кастинга не съм добър, та там има още много да тренирам. Но все пак и това, което мога ми върши работа да се забавлявам :D .
Това което търся аз в щукарските мухи е обем, подвижност и лекота. Аз затова ти обяснявам, че е хубаво да ползваш синтетични материали които не поемат вода зада ти е лека мухата и лесно да я мяташ. Вълната е с доста финна структура и абсорбира доста вода за сметка на това баитфиш фибрите са с доста по груба структура. Това се прави с цел обем и лекота. Вълната е хубава за изработване на главата на стримера, но ти си държиш да си правиш телата :D :D
Пробвай ако можеш да намериш нещо такова:
Изображение
Изображение

Влакната са дълги и ти стига да вържеш един сноп от горе, един сноп от долу, слагаш малко флаш, лепиш очите и мухата ти е готова.
Не ти трябва да слагаш блоб шенил по средата и се получава нещо такова.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Росен »

Погледнете и козината от як - Зиги, този добър човечец, ми отвори очите преди много години ...
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Веско »

Firetiger на туба...30см. :twisted: :twisted: :twisted:

jagger вържи си стримери и от Angel hair, връзват се лесно, хвърлят се лесно и по наш'те локви си ловят доволно
20171207_225734.jpg
20171207_225734.jpg (108.07 KiB) Преглеждано 3250 пъти
20171207_225641.jpg
20171207_225641.jpg (148.71 KiB) Преглеждано 3250 пъти
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Привет, момчета.

Орхане, байт фиша го гледам от доста време и ще го пробвам. Причината да не го заприходя до този момент е, че както написах по-горе, не съм правил стримери по-големи от 15 см. А за моя зоопланктон :D (хареса ми това определение) горните кечета са ми вършили добра работа - и като цена, и като цветове, и като поведение на материал. А и една опаковка е доста голямо количество. В съчетание с други материали върши добра работа. А за костурски и кленски стримеретки е много добър.
Ще си заприходя и Байтфиш кече да го пробвам непременно. :tup:
= = = = = = =

Роска, привет.
Порових Нета за Yak hair. Навсякъде се подчертава, че вълната е много мека, но е много хигроскопична. А и е доста скъпа за количеството в една разфасовка по флай шоповете. Намира се и под формата на екстеншъни за коса, но отива вече към 70-130 $ за екстеншън от 50-100 гр. По флай шоповете гледам върви по 6.50$-8$ за едно снопче, което ще отиде за 1-2 стримера с размер 25-30 см. В същото време има и евтини изкуствени екстеншъни, ама трябва да се пробват като материали. Та ще търся и Як, но на по-изгодни за мен условия :D . Повече ме притеснява факта, че е много хигроскопичен (прочетох, че поглъща 300% влага). Не съм работил с Як, но това ми направи впечатление. Но пък за по-малки стримери може да се окаже предимство. Трябва да го проверя.
Поздрави :11:
= = = = = = = =

Веско, привет.
Ползвам Ангелската коса в много костурски стримеретки. Стримери за щука изцяло от Ангелска коса не съм пробвал. Между другото, Ангелската коса е същото като Айс дъбинг (сноп от прави Айс дъбингови нишки). Среща се още и като Dry dub.
За щукарски стримери го използвам като добавка към кечето (вълнено или акрилно) или като заместител на Флаша. Горният стример (поетапният) е с точно с такъв материал. Черно и холограмното сребро е в основата на опашката (първата снимка от поста), а снежния бял кристал със зеленикави отблясъци е като горен слой над кечето. Захванат е непосредствено зад ухото на куката и е обърнат назад.
Ще пробвам и стримеретка, изцяло от косата. Твоята ми хареса. Благодаря за споделеното.
Поздрави :11:
Миро.

п.п.: Днес ще се пробвам, ако ми остане време, да потопя последните стримеретки, които показах.
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Веско »

Материалът е сходен, но това което ти трябва е Ice Wing. Аз лично много го обичам...става и за цели бейтфишове, става и за добавка към такива мухи, като тази, която съм показал. Gliss n Glint на Deer Creek (https://www.deercreek.co.uk/blank-caap) е много лек и лесен за работа, не пие вода и се презентира лесно, но аз лично не го харесвам особено, защото и той както и много други подобни фибри от изкуственяците седят много "дървени" във водата, за разлика от Crafr fur например, който придава движение и живот на мухата. Имам 2-3 "морски" цвята от Gliss n Glint-а, които не ползвам....ако искаш мога да метна един пакет при Ники от BFC и като имаш време да минеш да си го вземеш...пък ако ти хареса като материал ще си поръчаш. Като се прибера довечера ще покажа костур вързан от Glis n Glint да видиш за какво иде реч.
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”