Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Изработване на месингови гирички-очички без струг:

Материал - месингов кръгъл профил Ф3 мм, Ф4 мм, Ф 5мм или Ф6 мм.
Инструменти:
- бормашина,
- стойка за бормашина,
- часовникарски пилички (триъгълна и плоска),
- малка ножовка за метал или малък абразивен диск за рязане (за гравирна машинка).

Изработване на гиричка-очички от Ф4 мм (при средни обороти на въртене на бормашината):
1. Зачистване челото и ръбчетата на месинговия профил с плоската часовникарска пиличка.
Изображение

Изображение

2. Изработване на "V"-образния профил с помощта на триъгълната часовникарска пиличка.
Изображение

Изображение

3. Отрязване на гиричката. (при изключена бормашина !)
Изображение

4. Зачистване на среза и ръбовете на гиричката.

Готовата месингова гиричка-очички:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Миро, имаш нерви - правиш очички от месингови пръчки, получило се е :tup: А що не пробваш от синджирче за запушалка на мивка - едни с подвижно свързани топчета, по-големшки - кръцваш две по две и имаш готови очи за стримери.
-----------
Да споделя и прекрасни отзиви за UV смолата на Solarez - втвърдява за секунди под фенерчето, дори и по-дебел слой, става напълно прозрачна без да лепне впоследсвие, стои определено твърда. От всички смоли , които имам тази става фаворит, благодарение на френда който ми я осигури.

Бързо, твърдо, здраво и прозрачно 8)
DSC04549.jpg
DSC04549.jpg (163.53 KiB) Преглеждано 4032 пъти
DSC04567.jpg
DSC04567.jpg (162.31 KiB) Преглеждано 4032 пъти
DSC04573.jpg
DSC04573.jpg (182.79 KiB) Преглеждано 4032 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Док, привет.

Тези очички си ги правих на ранчото в един дъждовен ден. Пилнах си около 30 броя. Като им се хване цаката, за времето на една муха се прави една гиричка, че и по-бързо. Синджирчетата съм ги ползвал, но са доста по-леки. Не знам, дали се виждат всички снимки, но на едната е показан грамажа на гиричката - 0.5 гр. за Ф 3.8 мм. след обработката от Ф 4 мм. Малки стримеретки (4-6 см) на кука #8 или #6 пропадат много бързо. Преди 4-5 дни ги тествах и в бърза вода. Мисля, че добре се получават.

За Solarez смолата:
От доста време се опитвам да си я доставя, но не успявам. Бях я заявил (трите вида), но не я получих. Другите два вида ползвал ли си ги? Имаш ли някакво инфо за тях? Доста назад в темата бях писал за тази смола, но нямаше реакция.

Благодаря за споделеното. :11:
Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от dunavski »

Аз ползвам тия тубички зелената и синята версия на Solarez. Синята е по-течна, а зелената е по-плътна структура. То за втърдяването всички се втърдяваат бързо с UV лампичка, но Bug Bond например остава един мазен,лепкав слой, който трябва да се забърше.
Аз ги купувам от тук https://www.funkyflytying.co.uk/shop/brands/solarez/69/ мисля, че пращат в рамките на ЕС.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Миро, привет.
Ако очичките от месинг са по 0.5 грама е много добре, наистина топчетата от синджирчето са по-леки. Имам някъде из кутиите купешки двойни очи, и месингови и волфрамови, трее видя тежината им, протоколно :D
Относно смолите - от най нехаресвана, към Солареса - луун два вида, бъг бонда за който споменава Дунавски, The Bug that Bonds - последната най се доближава до солареса(синия), но остава една идея по-мека и с почти недоловим мазен слой, но го има. Има и други брандове смоли, които стават, когато ми дотрябват ще пробвам и тях..

Относно втвърдяването под UV светлина - време и качество - зависи от дължината на вълната на източника, както и от интензитета му.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Док, благодаря.

Далече от София съм в момента и пиша от телефона, та в блиц:
за Соларез-а гледам от доста време, че има много добри отзиви. Преди две години, когато попаднах на нея (като инфо) беше малко по-евтина на сайта им, ама то и ние бяхме по-млади с две евро (годинки) :D . това за тройния комплект от 5 гр. - трите вида. От тогава не мога да намеря доставчик: или цената на доставка е двойно, дори тройно по-висока от цената на тройния комплект, или не се доставя до БГ. Бях споменал на Стоян да я пробва, но после той изчезна от хоризонта и така си остана. Ти си първия, който пуска инфо в БГ.

между другото, бранда препоръчва да се светне с UV-то за 1 сек., да се изчакат 15 сек., после пак 1 сек. с UV-то, пак да се изчака малко и накрая да се освети за около 30 сек. финишно. Това и за трите вида Соларес. Зеления го дават за ремонтен и най-вече за възли. Розовият - за гръбчета и телца на нимфи или за по-тънко нанасяне. Той е и по-течен. Синия го дават най-гъст и се препоръчва за глави, очички, по-дебеличко наслоени тела на стримери и нимфи. Като че ли синият е най-универсален полимер. Това по инфо на производителя.

Избодох си очите на телефона. :D

А за UV-то си го написал много точно. :tup:

Още веднъж, благодаря. :tup:

= = = = =
Орхане, този сайт не го доставя до БГ. В Алито и в ебея има двама-трима доставчици до БГ, но доставката е много над стойността на самата смола. Мен ме устройва цена до към 14-15$ с доставката за тройката от 5гр. (3х5гр.)- синя+розова+зелена.
Какво ти е мнението за зелената?
Поздрави :11:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа:.... Ти си първия, който пуска инфо в БГ
Не, това не е вярно - във фейсбук из бг мухарските групи мой приятел преди доста време показа тези смоли и инфо за тях, както и на тазгоишния събор е правил презентация. Лично от него разбрах подробности и т.н. , за което съм му благодарен.
------------------------------------
Това с шипинга масово е поскъпнал за всичко - пример, един уайтинг хубав скалп идваше до митницата тук за 7 долара, сега същия продавач за под 14-15 няма... Затова, като ни е тънък джоба по-завързани неща ще се пазаруват при възможност само чрез приятели от странство, здраве да е :D

Още едно рибе със смолата, да ти е кеф да и светкаш 8)
DSC04585.jpg
DSC04585.jpg (112.05 KiB) Преглеждано 3973 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от dunavski »

Ползвам УВ смоли на Соларез и Бъг бонд за сега солареза ми харесва мовече защото не оставя лепкав слой след втърдяване. Зеленият Соларез се води "флекс", но доста плътрен като консистенция и не се разтича. Ползвам я за оформяне на главите на стримерите или по-точно запълване на пространството между очите, но по време на риболов след цял ден замятане очите хвръкват от местата си въпреки секундното лепило + УВ смолата.
Сега пробвам една 5 минутна смола на Девкон,която като количество е два пъти повече от солареза, а като цена е два пъти по-евтино и крайният резултат е същият. Сега се замислям за какво ми трябва УВ смола? :roll:
За поръчки ако някой иска мога да му поръчам от магазините в Англия или от Ebay и да пратя до БГ, но за малки поръчки няма да си струва като се включат цените за доставки. От Funky fly tying за поръчки над 50 паунда доставката в рамките на ЮК е безплатна така че ще има доставка само до България :11:

Това е смолата, която ползвам сега. Едната тубичка е смолата, а другата е втърдителя, смесват се в равни количества, нанася се по мухата и за около 2-3 минути стяга и само трябва да се изчака още няколко минуте да пълното втърдяване. Струва около 14 паунда за 250мл
Изображение

А това е мухата, която вързах и покрих цялата глава заедно с очите със смолата и крайният резултат е долу горе същият като с УВ смола
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Росен »

Представител на Соларез за България е Коцето Карагьозов от Пловдив (Майна Флай). Миро , ако му нямаш контактите ще ти ги дам, стига се занимавали с онлайм-шопове и транспорти за две тубички ...
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Росен написа:Представител на Соларез за България е Коцето Карагьозов от Пловдив (Майна Флай)...
Роска, изглежда не е точно така с "представителя". Трее се види дали, кога и кой магазин ще почне да продава смоли на бранда..
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Привет, момчета.
Благодаря на всички за отзивчивостта и споделеното.

Бях малко далечко от компютърните технологии и София-та, та малко забавих отговора си.
= = = = = = = =
Орхане, благодаря за отговора. Ценна информация.
За приложението на UV смолите, спрямо обикновените бързо втвърдяващи се смоли:

Лично аз, каквато и бързо втвърдяваща се смола да съм ползвал, съм установил следното:
1. Не съм попадал на кристално бистра (без отенък - в жълто или друг) смола. Всичките, които съм използвал до този момент са били или жълтеникави, или леко мътни. Към това прибави и мехурчетата от разбъркването на двете компоненти.
2. Винаги се забърква някакво количество, което дава и фира, ако не се работи бързо.
3. Времето за обработка (нанасяне, оформяне, корекции...) винаги е обвързано с времето за втвърдяване на смолата. Няма как да нанесеш слой, да изчакаш да се втвърди, да корегираш и да нанесеш, ако е необходимо втори слой и т.н., защото смолата вече е стегнала и трябва да бъркаш нова.
4. Погледнато във времето от нанасянето, през времето за корекции, до финиша, смолата бавно променя (или бързо, ако е 3-минутна) вискозитета си и всяка секунда забавяне вече ти отнема възможността за по-точна корекция.
5. Всеки път и за всяка муха трябва да бъркаш нова смола + фирата. Или, казано с една дума, не можеш да дозираш точно това, което ти трябва.
Има и още, но това е най-важното.

Плюсовете:
По-евтина и по-достъпна е от UV смолите. Има и по-богат асортимент. Има я и в суперите, има я и в железариите, има я и в магазините по левче. Повече - нищо.

Сега, за UV-то:
1. Кристално бистра смола, без отенъци.
2. Дозираш, няма мехурчета, няма стягане, няма губене на време. Колкото ти трябва като количество, толкова.
3. Корегираш толкова време, колкото ти е необходимо. После, когато си решил, че е това, което ти трябва, ЦЪК с фенерчето и фиксираш. Между 15 сек. и 2 мин. - зависи от смолата, от фенерчето, от дължината на вълната на UV-то.
4. Много лесно се нанася и се работи с UV лакове и смоли.
5. За целия цикъл при изработването на всяка една муха не губиш време в чакане за втвърдяване. Втвърдяваш - когато си готов и когато решиш. Мухата е завършена и започваш следващата.

Недостатъци:
1.Трудно се намира в BG.
2. Много по-скъпа е от обикновените двукомпонентни смоли.
3. Дори и чрез интернет, трудно се доставят малки количества до BG. Или доставчика не работи с БГ, или, ако работи, иска да му платиш доставка като за килограм (нещо като за хайвер от сьомга :D ). Това, последното - в зависимост от бранда на смолата.
4. Смолите, които съм използвал до този момент (предимно UV лакове) имат остатъчна лепливост, която не е болка за умиране в повечето случаи, но е неприятна. Ама като се замисля, то и двукомпонентните смоли я имат тази остатъчна лепливост. Та тук съм малко раздвоен (за лепливостта).
5. Трябва да се пази от пряко слънчево осветление.

Още веднъж ти благодаря за инфото и за отзивчивостта. Ще имам предвид предложението ти за доставка на Солареса, но трябва да го анализирам от към финанси, ангажимент, количество, алтернатива, време за доставка и т.н. .... в смисъл, двустранно дали си заслужава да те занимавам с това. Но ти благодаря и ще го имам предвид, ако не намеря друго, по-лесно решение.

п.п.: Идва времето на мухите-яйца и на Роял мухите. Пробвай и сподели.

Поздрави и още веднъж, благодаря. :tup: :11:

= = = = = = = = = = = =

Роска, ти ме уби. Къде го този представител за БГ? Защо си мълчи? Аз под официален представител на някой и на нещо разбирам, че това трябва да го има по магазинната мрежа и най-малкото да го има като инфо. Това, да се съберем 3-5 души и да направим обща заявка не е представителство. Кажи къде го има - в кой магазин, да отида да си го взема. И не само да си го взема, ами в магазина да получа и инфо, как се ползва, коя за какво е, с кое е по-добра от другите....Иначе, ако се организираме, то можем да внесем и количества, ама е твърде индивидуално, носи белезите на еднократност и не решава въпроса с регулярност на пазара и по магазините.

Като се замисля, то изобщо има ли БГ доставчик, който да предлага на БГ пазара която и да е UV смола? Изключение правят един-два козметични бранда UV лак за нокти (каквито и ползвам към момента), които могат да се намерят в БГ. Ама това не е това, което трябва да е. :oops: :D :tup: :11:

Ще го имам предвид и твоето предложение непременно.
Сега обаче съм открил една UV смола, която е изключително на добра цена, в добро количество (опаковки от 60 гр., 100 гр. и 250 гр., май имаше и по-малка ..)която по параметри доста ме привлича. Ама за сега - докато не я пробвам, няма повече да споделя.

Поздрави на всички. И благодаря. Инфото за мен беше полезно. От което мога, ще се възползвам. :11:

Док, специално благодаря и на теб. :11:

= = = = = = = = = =

За темата - няколко мухици от отминалото лято, радвали ме в моменти на релакс:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И една пуканка, която така и не успях да изпробвам:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изключително добър материал като плаваемост и удоволствие от работа с него. Лек, много мек и пълен с въздух.

Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от dunavski »

Аз не виждам почти никаква разлика между смолата на Девкон и УВ смола.
УВ смолите са полезни ако искаш да постигнеш специфична форма, бързо например гърбове на нимфи. Иначе за други цели почти няма разлика. Смолата на Девкон е сравнително бистра и не оставя мехури. Чалъма е да се бърка по малко и след две три мухи вече автоматично ще знаеш точно колко смола ти трябва. Проблема е че пет минутната смола не е съвместима със секундно лепило. Получава се някаква реакция и смолата побелява.
Ще се опитам да вържа една муха довечера и ще кача снимка.
Иначе има една още по-интересна техника за изработка на тела от силикон и вълна. Гледах го на филм с Боб Попович. Много интересно. :fish4:
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Като спомена Б. Попович за Tuffley FLEX ли става дума?
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от dunavski »

чичо Док написа:Като спомена Б. Попович за Tuffley FLEX ли става дума?
Не говоря за Siliclone. Това фактически е Десивър с опашка от пера и тяло от вълна, след това се посригва в желаната форма и се намазва със силикон за по-голяма издръжливост. Даже може да се изгради лопатка по подобие на воблер. Много интересна техника това за щуки ще е убиец :fish15: :fish15:

Иначе мухите, които вързах със петминутната смола са също създадени от Боб Попович. Разбира се аз не мога да вържа със същият майсторлък, но долу горе се получиха. Ако ползвах УВ смола вместо самовтърдяваща се смола тия мухи щяха да са златни :lol:
Surf Candy
Изображение

Ultra srimp
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”