Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Малко заигравки с микропорестите материали.
Телца за мухи с изнесено тяло:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Мунчо написа:Драго го няма никакъв - дано не му е забил айфона Алкател...
Седнах днес да уползотворя едни стари глави от нимфи които бях развалил наскоро. Снимките са от Айфона Алкател, но бях с лупите с които връзвам и въобще не видях, че са разфокусирани. Та снимките не станаха май добре, ама да има де. Някоя и друга ще е размазана но стават за гледане. Няма да си играя да кропвам, филтрирам уотър маркове и други трикове.

Материали: Куки и волфрамови глави някакви, златна тел за риб, заешки дъбинг на Хендс - кафяво и оранжево както и фибри от пиро на петел за опашка.
IMG_20181117_174113.jpg
IMG_20181117_174113.jpg (94.56 KiB) Преглеждано 3525 пъти
IMG_20181117_181636.jpg
IMG_20181117_181636.jpg (80.82 KiB) Преглеждано 3525 пъти
IMG_20181117_182042.jpg
IMG_20181117_182042.jpg (92.06 KiB) Преглеждано 3525 пъти
IMG_20181117_185315.jpg
IMG_20181117_185315.jpg (127.16 KiB) Преглеждано 3525 пъти
Проста, семпла и адски уловиста заешка нимфа.
Хайде живи и здрави :tup: и да ми кълве
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Драго, привет.
Виждам, че започваш подготовката за петнистите овреме. :tup: Тъй де, оно, кое си го требе, си го сака. Другите да му мислят. Като ги фане сезоня неподготвени, да се тупат по главите тогаз :D
Знаеш си що да сътвориш. И да ти кълве. И Йедрички да ги уважат. :tup: :fish15:
Поздрави.
Последно промяна от jagger1 на Нед Ное 18, 2018 15:31, променено общо 1 път.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

От мен, по-отраничко, за следващия сИзонь, малко бамбулки. Кой е ловил на них, се си е хванал клендурчета. Чудесни сухи мухи за клен. И не само за клен.

Бамбулите, са мушета, които са изработени с телца от балса. Същата онази балса, която се използва от колегите плувкари за изработването на плувки. Балсата си е един материал, който е разкошен за изработването на сухи мухи, но се избягва от много мухари, защото работата с нея е по-трудоемка и изисква мерак и повече търпение. Търпение, което се компенсира после с красиви рибки и адреналин. Ама си иска търпение и мерак. Па и за индикаторчета стават пущините. :D

Времето за изработване на една муха от балса е може би повече от 3-4 пъти по-голямо спрямо времето за изработване на една муха с микропорести материали. Трябва си най-напред да се пооформи заготовката от балса за телца на размер, да се формоват (профилират) съответните телца (шкурки, макетни ножчета, лакове, лепила, време за съхнене ...) и чак тогава започва същинския процес на изработване на мухичките. То после, когато имаме готовите телца е лесно. Трудното и времеядството са основно при формиране на телцата от балса, тяхното профилиране и оцветяване. Веднъж изработени телцата, мухите се вързват на един дъх.

Специфичното при изработването на мухи от балса е, че балсовите телца трябва да се залепят здраво към рамото на куката. Допълнително могат да се фиксират и с няколко намотки от конец. Оцветяването на телцата може да стане преди закрепването им на куката, или след като са залепени (преди изработването на хакел, крилца или крачета).

Формата на телцата може да бъде както цилиндрична, така и конична. Зависи какъв модел мухи искаме да изработим. Има стотици варианти на изпълнение - с хакел, без хакел, с крачета, без крачета, с крилца, без крилца, с брадички или без брадички, с опашки или не .... комбинации. Комбинации от цветове и шарки.

Както и да се изработят, тези мухи си остават шедьовър и бестселър лично за мен наред с корковите мухи. Мухи, от които задължително трябва да имаме поне няколко в кутийките си на всеки излет. Мухи, които всеки път ме изненадват приятно.

Малко варианти на Бамбули, или мои версии на балсови мухи, които аз съм си кръстил за себе си Балсамирки.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1471 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от b_lomsky »

Привет. Гледах клипчета с изработка на стримери на тръбичка, обаче куката как се закрепва ? Или се връзва на повод и след това се нанизва тръбичката ?
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Росен »

b_lomsky написа:Привет. Гледах клипчета с изработка на стримери на тръбичка, обаче куката как се закрепва ? Или се връзва на повод и след това се нанизва тръбичката ?
Аз използвам страшно много тюб-флайс - http://flyfishing.iantra.com/fly-tying/ ... ube-system
http://flyfishing.iantra.com/fly-tying/all/259-pike-fly

Влакното се прекарва през тръбичката, връзва се за куката, след което куката леко се вкарва в тръбичката - само ухото й.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1471 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от b_lomsky »

Е, аз чак такива готови тръбички нямам. А, ако искам да поставя тройка в опашката на стримера?
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1471 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от b_lomsky »

Забравих да питам - Какво им е предимството? Гледам, че ги хвалят ама никой не обяснява защо. Имам предвид руснаците :D
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Росен »

Предимствата са няколко:
1. Ако ловиш на различни реки с различни правила - обикновено в чужбина - има места, на които са забранени контри, двойни или тройни куки, по-големи или по-малки куки от определен размер - няма нужда да имаш от конкретен стример всичките разновидности откъм куки, а просто си връзваш разрешената кука на тръбичката.
2. Ако ти ръждяса куката, ако се затъпи, счупи или каквото и да е друго - просто връзваш друга и стримера ти си остава
3. Обикновено след като се закачи рибата - тръбичката се откача от куката и се движи по типета - по този начин не е в устата на рибата и не се скапва - това е много полезно при зъбати хищници като щука и бяла риба или разни морски риби.
4. За големи стримери - обикновено щукарски - тръбичката може да е по-дълга обикновено от рамото на която и да е кука.

Има и други предимства - като се сетя ще ти допълня ...
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Нищо особено, но трудолюбиво.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

И още едно.
Изображение
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Росен »

Carnegie Classic Salmon Fly - Mustad #4/0

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Роска, супер изпълнение. Голям адреналин да те споходи с тази муха. Великолепна. :tup: :fish15:

p.p.: Какво направихте по Ингилизко миналия месец? Маркирахте ли някоя красавица?
Последно промяна от jagger1 на Чет Ное 29, 2018 15:27, променено общо 1 път.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Едно скромно бъгче от мен, което наред с микропорестите оси ме радва през изминалото лято.
Микропорестото тяло е по техниката на удължено тяло, формовано чрез нагряване.
https://youtu.be/TttS253CMwo

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Изнесено усукано тяло.
#10 - #16

Силует.
Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”