Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Миро тия на скъдовата кука ми се чини, че ще потънат :D . Отделно си мисля, че като се намокри комара и мухата е до там - тествай ги и сподели по натам като им дойде времето. Трябва и аз да седна да вържа некоя муха че забравих как се държи совалаката, ама с 3 излета годишно така ще е :?
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Драго, привет.
Едноперовото CDC (на #18 TMC / тип Scud) се държи на водата малко капризно. Трябва след всяко замятане да се изсушава добре. Или с други думи, трябва на всяко замятане да се клати напред-назад дръжката на байрака няколко пъти :D . Когато е добре изсушено се държи отгоре.
Това - за затворени водоеми, езеро или много бавно течение на водата.

Но не е беда, ако искаш да го използваш и като мокро. Просто не го сушиш.
В този случай, силуетът на мушето във водата имитира ларвичка, напъваща да достигне повърхността, когато го придърпваш и е атрактивно. Пропада бавно, когато е мокро и при придърпването бързо излиза нагоре към повърхността. В средно бързи води след падането във водата, остава за малко отгоре (ако си го изсушил преди това) и после, като се намокри от завихрянето на водата или от придърпване, се държи като лека нимфа. Заслужава си да го пробваш. Нацелиш ли му характера и чалъма, ще работи за теб :D . На Диканите преди две години клендаците му се радваха доста.

Мушето е изключително лесно за вързване и използва остатъка от CDC перцето, оставащ примерно след вързване на едно имърджърче, монтажен конец и кука (от #18 до #20) . Показаните две едноперови CDC мушета са изработени в случая от остатъка на перцата от двата емерджъра на първата снимка от същия пост, в който са показани и едноперовите CDC-та.

А комарчето (с крилцата) е направено за далечни разстояния (над 30 метра) конкретно за булдо. И при него използвам само 2 размера куки (#18 и #20). Може да се използва и с мухарка, но пропада под повърхността. Иначе, за булдо си е ОК.

Ако обаче питаш за едноперовото CDC комарче, то си е за мухарката. При него важи също принципа на знаменосеца: Клатиш дръжката напред-назад за да го изсушиш след всяко подаване. :D Показал съм го поетапно на 69 стр. от тази тема. За това говоря:http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 20#p929685

Това е за тези мушета. Може да ги снимам по-нататък в реални условия.
Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Раздел клендури.
Ниво на секретност: от секретната кутийка :D

Една доста апетитна мухица. Мухата съм я вързвал в различни варианти на гръбното изпълнение, но тази разцветка с нещо привлича повече клендурите. Изпробвана е предимно на затворен водоем. В зависимост от куката, на която се вързва (от #10 до # 16), мухата можете да я "джаскате", или да я подавате плавно и леко над повърхността. Плавно и леко - като преди падането на мухата върху водната повърхност, задържите леко шнура (не рязко!) и същевремено леко повдигате бланката нагоре с плавно движение в момента на задържането на шнура. Преди падането на мухата, с едновремено движение, сваляте леко бланката надолу и отпускате леко шнура, като се стремите да чувствате триенето на шнура между пръстите с леко натягане. Трябва да усещате, как шнурът се стреми да се освободи от ръката ви, но в същото време се изплъзва между пръстите ви с леко усилие. Всичко това е в момента на приводняване на мухата.
А ако скате да я "пльокате", пльокайте я. И така става. Аз предпочитам горния вариант. :D

Мушето - имитация на някаква твар тип буболечка:
- кука #14, неизвестна японска марка (в насипно състояние - няма маркировка), с право рамо.
- тяло, корем и крачета - фибри от марабу / микс от два цвята, леко пресукани в процеса на навиването им върху куката. Цветовете: бяло и светла зелена маслина. Възможни са и други цветови комбинации.
- основно тяло - черна микропореста гума.
- монтажен конец - черен, многонишков, непресукан (Coats) или подобен - 8/0 до 17/0, в зависимост от куката.
- гръб - Shellback лента на Hends (code С-94)

Изображение

Поздрави.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от mitko2 »

Здрасти Миро. Мухата е страхотна. Обяснението по направата и също. Но чесно казано много матрял и много труд. Определено в живота и в практиката простите неща са по ефективни.
Темичката е голяма и интересна и се надявам да си похортуваме приятно. Ако се включат и други колеги, ще е интересно.


Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Мите, привет.
Какво е сложното на мухата? Няма нищо сложно. По нищо не се различава от една бръмбаретка, която и ти си вързвал сигурно. Има добавен само един декоративен гръб от шелбек лента за цвят. Ако нямаш такава лента, може да оцветиш гръбчето с перлен лак за нокти (кафяв). Може да оставиш и без лак. А иначе, другите материали си трябват. Най-лесно е - гола кука. Ама .... къде остава мухата? Какво разбираш под проста муха?
За мен лично, просто е онова, което мога, което знам, което ми е мерак. Сложно ми е онова, което не мога и не знам как да го направя. :D

Поздрави. И тренирай повече техники. Тогава всичко става лесно. Между другото, мухата се вързва за около 5 минутки без да си даваш зор и с биричка до менгемето :tup:
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от mitko2 »

Здрасти Миро. Прав си, че когато едно нещо можеш да го напрвиш е просто а ако не можеш е сложно. Аз затова всяка вече си тренирам с по една две мухички полети подобаващо с мастичка (с лечебна цел). Във въпросният бръмбър ми се видя сложно тялото, коремчето и крачетата.
А иначе бръмбъретки с крачета (силиконови) си връзвам без проблем.
Довечера ще се занимавам с осичките. На тяло и хакел го докарвам добре, но имам проблем с крилцата. Затова ще си тренирам на воля.

Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Мите, привет.
Специално за теб едно муше, изработено само от фибри на марабу. Мушето е изпробвано през годините многократно. Ловило е от бабушки, през клен до пъстървички. На него имам и каракудки. Лесно за вързване, просто за изпълнение, малко материал и ефективно.

Материали:
- кука тип Scud #16, #18 или # 20 (не по-големи!)
- монтажен конец - възможно по-тънък. Аз използвам 17/0. Като цветове - бял, мръсно бял, светъл беж, тан, олив или черен (по избор).
- тяло, главогръд, хакел, крачета - всичко в едно :D За телцето - по два-три фибъра от бяло или зелена маслина марабу. За хакелче - два-три фибъра червени фибри от перо на марабу.
Това е като материали.

Вързването на мушето:
1. Закрепваш куката на менгемето хоризонтално. (това не беше необходимо да го пиша, но спазвам в описанието стъпките :D )
2. Закрепваш конеца зад ухото на куката с няколко навивки. Закрепваш белите фибърчета на марабуто (или цвят зелена маслина). Навиваш назад до момента, в който, като пуснеш вертикално конеца, той да е по допирателна към извивката на куката.
3. Навиваш спираловидно, витка до витка фибърчетата от марабу напред към ухото на куката до средата на разстоянието: от върха на острието на куката до ухото на куката (средата на това разстояние). При навиването на марабуто, леко изтегляш власинките на марабуто назад с пръстите на другата ръка. обърни внимание, че монтажния конец е още в задно положение на куката (в точката, в която си започнал да навиваш марабуто за тялото).
4. Навиваш както за риб монтажния конец напред на голяма стъпка (през около 1 мм, или около 3 навивки за кука #18, рехаво) и фиксираш марабуто в точката, в която по-горе написах (средата между острието и ухото).
5. Фиксираш червените фибри за хакелчето в същата точка и навиваш конеца зад ухото на куката.
6. Навиваш хакелчето от червеното марабу.
7. Фиксираш марабуто зад ухото.
8. Правиш завършващ възел зад ухото на куката.
9. Една идея лепилце върху конеца (възела).
10. Сваляш мушето и бягаш към водоема :D .

Марабу ларвичка (кука #18):
- с черен конец.
Изображение

- с мръсно бял конец.
Изображение

Изображение

- средното муше е без хакел (друг вариант на изпълнение).
Изображение

Поздрави.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от mitko2 »

Миро, за това муше няма проблем. Техниката ми позволява да го направя, но не тази вечер.
Просто в артикулите ми за мухарски материали този елемент (марабу) липсва.
Когато преди четири месеца седнах зад менгемети, материалите бяфа в пликче. Минах през чанта, а сега съм с куфар на тежък водопрободчик.
Кат се гледам какъв съм в края на годината сигурно ще си поръчм гардероб (четирикрилен).
Добре, че жената е разбрана и не ми прави проблем, стига да не нарушавам нейното пространство (кухнята).
А иначе всичко е в елека и ако времето позволи изчезвам на реката с двеста.
Ама и все пак кастинга си е много важен.

Пиша ти и менгемето е сглобено.
Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Кука TMC 2487, #18.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Ехоооо, ку-кууу, измрехте ли бре? Или тая пъстърва ви затри светлите умове? :D
Дишате ли? Живи ли сте? Дайте сигнал ..... поне за тревога :D .

Едно мушенце от мен, пък белким живнете :D .
Сребърната косматка - муха с много енергия и леко капризна, но винаги в джобчето. Потъва, не плува. Държи се в средните слоеве под повърхността, стига да я водите добре. Не подбира рибките (по видове). Ама си има характер. Е, не е най-най, не е гурото, ама си е добро мушето.

Материал за тялото - Holographic dubbing на Hends - code HD 02 (светло сив металик). Крило (рехаво, без натрупване на материал) - малко козина от елен или сърна. За предпочитане е от елен. Монтажен конец - аз използвам многонишков на Coats / черен, непресукан. Малко оловна лента под тялото с дъбинга, за леко утежняване и игра при придърпването на мухата. Най-често я вързвам на кука с право рамо и на #14. Разновидност на куките - #10, #12 или #16 / на кука с право рамо или на кука тип 'майска' - с удължено рамо (като профил - BFC, may fly).

Сребърната косматка - утежнена леко с оловна лентичка под "облеклото":
Изображение

Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Един мокреж (фазан и спектра дъбинг на Хендс - код 22) на кука #14.
Изображение

И един опит за малко повече реалистичност:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Пролет. Жужат пчелички, започват да летят мушички, природата се събужда.
Малко ларвички на ручейници и домашна муха.

на VMC #16, body quils BQ-34.
Изображение

На VMC #6, body quils BQ-08.
Изображение

На VMC #16, body quils BQ-06.
Изображение

На VMC #16, body quils BQ-56.
Изображение

На TMC #14, body quils BQ-34 (olive).
Изображение

На VMC #16, body quils BQ-56 (кафяв хамелеон).
Изображение

На TMC #14, body quils BQ-56 (кафяв хамелеон).
Изображение

Снимки за спомен, преди да бъдат поднесени на палавите рибоци:
Изображение

Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

VMC #16:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Черно CDC и Body quill конец (код BQ-34 или BQ-56 на HENDS). Кука #16, VMC 9279BZ.
Изображение

Петел (черно, натурално) и Body quill конец (код BQ-34 или BQ-56 на HENDS). Кука #16, VMC 9279BZ.
Изображение

CDC (крило - черно, хакел - светъл олив, усукани CDC власинки). Тяло - Body quils конец code BQ-34 на HENDS / зелена маслина. Кука VMC 9279BZ, #16.
Изображение

CDC (крило - черно, хакел - светъл олив, усукани CDC власинки). Тяло - Body quils конец code BQ-34 на HENDS / зелена маслина. Кука TMC 2487BL, #14.
Изображение

Изображение

Поздрави.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от mitko2 »

Миро, това първото муше е готино, но ще го пробвам в еднакъв цвят. Просто нямам черно CDC.
Но за тренирвка не виждам проблем.

Поздрави
Митко
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”