Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от jagger1 »

Привет момчета.
Попаднах на тази чудесия за мухарлък на сайта на STONFO:

427 - CAST CONNECTORS

Suitable for fly fishing and surf casting the cast connector is an ideal junction between fly line and cast or backing line. His smoothed shape slide freely through rod rings. Available in natural or fluo-orange colours for a better visibility. Two sizes for every kind of line.

Size 1: fly line from 3 to 6

Size 2: fly line from 7 to 12.

6 pieces per bag, pack size 10 bags.

Изображение

Изображение

http://www.stonfo.com/site/product/279? ... gory_id=92" onclick="window.open(this.href);return false;

Някой ползвал ли е това велико чудо на мухарската технологична мисъл?
И дали го има в някой мухарски магазин у нас?
Благодаря предварително.
Поздрави.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от Мунчо »

Доста е грубичко, без да коментираме, че е дразнещо да ти прасне бланката. Бях докопал преди време едно пакетче такива от ибейката.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от jagger1 »

Мунчо написа:Доста е грубичко, без да коментираме, че е дразнещо да ти прасне бланката. Бях докопал преди време едно пакетче такива от ибейката.
Какво имаш предвид под да ти прасне бланката? Колко са големи?

Виждам едно хубаво предимство пред халкичката: В мястото на връзка шнур-лидер връзката е твърда (т.е. шнура продължава плавно като преход в лидер). Няма го "пречупването" както е с халкичка (ако няма шлауче върху халкичката) или както е при връзката клуп-клуп за бърза смяна на лидер.
Иначе, интересува ме как се държат възлите в конектора на измъкване и късане.
А бе с две думи, какви наблюдения имате в полза ЗА и в полза ПРОТИВ спрямо другите видове връзки шнур-лидер?
И другото: мога ли да ги намеря в някой магазин, защото вече четвърти месец чакам (от 6.12.2013 г.) две доставки, а от тях няма и помен. Та предпочитам да си заприходя от БГ за проба.

Благодаря.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от D-r Kosio »

Джаг,
Това има смисъл само при високите класове при които подобна тежест няма да е от съществено значение. При малките - забрави. Аз дори режа оригиналния клуп на шнура, та камо ли да сложа такова съединение. Ако искаш да не ти се "чупи" на връзката, си сложи едно дебелостенно силиконова шлаухче върху фино вързания малък клуп само от сърцевината или комбинацията между сърцевина и необелен шнур и си готов. Когато искаш го дърпаш - сменяш си лидера, после го връщаш обратно върху възела.
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от Jeeves »

Тва е по-зле от всеки възмежен възел, освен че пречи на риболова не може да си изкараш шнура кат влезе между водачите и даже може да си счупиш въдицата...преди години лидерите на SA се продаваха с такова нещо та съм го виждал (лидерите им са ок след отстраняване на тая иновация)... а типет ринговете се ползват за съвсем друго нещо :!:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от jagger1 »

Косьо, Жеев, благодаря за отговорите.
Намерението ми беше да използвам въпросния конектор (поне да го изпробвам) за мухарка 8/9 клас. Моя грешка е, че не го уточних, за което се извинявам.
Идеята ми е елементарна:
Да използвам конектора като връзка лидер-шнур с къси лидери - предимно за язовирен риболов (щука, костур, клен,) и същевременно да изпробвам конектора и за връзка към него чрез процепа за индикатор. Получава се бърза и твърда връзка както към шнур-лидер, така и към индикатора.
Индикаторът да изпълнява двойна функция: Да индикира кълване (за нимфа) и да поддържа повърхностно връзката с конектора в повърхностния слой. Единственото нещо, което ме смущава е свързването на индикатора към шнура. Мисля си, че възелът ще е груб, дори и без обвивката на шнура. Другото което ме смущава е, дали в мястото на контакт на възела с конектора се получава стабилна и здрава връзка. От една страна - на измъкване през отвора, вследствие на "смачкване" на възела и изхлузване през отвора. От друга страна - нямам представа, как е оформено гнездото. Дали не е с ръб, който да среже възела.

В тази насока ми беше въпросът за здравината на връзката.

Иначе, за измъкването на шнура през водачите мисля, че няма проблем. Зависи все пак колко е голям и дебел конектора. Така (по снимка) не мога да преценя.

Иначе за халкичките:
Жеев, защо казваш, че се ползват за друга цел? Косьо ми разясни как се прави халкичката на шнура и съм много доволен от тази връзка за сега. Със шлаухче става перфектно, дори и с малко по-дебело, но достатъчно плътно да обхваща халкичката и да не се изхлузва при замятанията. Доволен съм от тази връзка. Проблемът ми с нея (лично за мен) е, че не мога да я направя достатъчно фина, ама то си е от моя майсторлък, а не че не става :D .
Другото е, че тази халкичка я препоръчват и за бърза връзка между лидер-повод. Там обаче, аз лично съм на друго мнение и не я ползвам. Просто личен избор. Не казвам, че не е правилно. То всъщност правилното е, когато всичко ти е удобно, нещата ти се получават и ти е най-лесно, а това е доста индивидуално за всеки.

Благодаря още веднъж и на двамата. Изкарахте си биричката заслужено :D . Благодаря.
Поздрави.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от чичо Док »

Миро, най практично откъм бърза смяна на лидер, с относително и най-плавен преход е казаната по-горе връзка клуп от сърцевината на шнура+клуп на лидера и фин шлаух от горе. Това с халки за връзка шнур лидер нещо хич не го виждам, а пък тази пластмасова за която говориш история още повече..
За най-фина връзка, според мен, и за леки класове (при мен е 3-4) по-плавен преход от лепения лидер вътре в края на шнура не знам. При тази връзка няма никакво допълнително съпротивление по линията, не "събира" нищо от повърхността на водата, и полага най-безшумно. Минуса е, че смяната на реката е за около 5 минути, и се реже винаги към един см от типа на шнура.

Ето как изглежда
Изображение

Тук в края на страницата съм показал как го правя, и лично съм доволен от тази връзка.
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... &start=150" onclick="window.open(this.href);return false;

Халкички ползвам при построяване линията за нимфа, в момента съм с тези на Хендс, доволен съм от тях.

Поздрав!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от Jeeves »

Док, ако ти харесва монтажа можеш си го ползваш на секви линии, смисъл въобще не се ограничава до леките - хората си лепят линиите за тарпони, при нас рибите и съответно дебелината на типетите са смехотворни и не виждат никъв зор, аз бих вързал стотачка със секи който се навие, че ако го напънеш ще се скъса или шнура или лидера, но няма да излезе :!: (ако съм го лепил аз де 8) )
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от jagger1 »

Док, тази връзка я знам. В другата тема (от линка) съм я видял отдавна и е може би най-добрата, но е "твърда", т.е. несменяема.
По-горе писах, че ми трябва добра връзка и то сменяема за 8/9-ти клас - за щучки. Трябва ми да е сменяема, защото си направих няколко тестови плетени (пресукани) лидера, а при изплитането стават с клуп от двете страни. Ще ги снимам и ще ги пусна допълнително. Ти май беше пускал някъде подобни лидери, които си си правил или бяха плетени индикатори, ако не бъркам. Нещо подобно си направих, но за сега съм на размер 1.50 м. (обща дължина на целия лидер с двата учасъка - дебел, 4 нишков и тънък, 2 нишков).

В момента използвам в края на шнура халкичка на HENDS, както е показал Косьо. Бяхме разнищвали нещата по-рано в другата тема и на мен ми хареса, пробвах и ми допадна. Но съм малко дърводелец в ръцете и нещо не го изкусурявам добре. Иначе, засега ми е най-удобната връзка от сменяемите. Говоря пак за шнур 8/9 клас.
А горния конектор просто предизвика любопитството ми. Сега, като се замисля от прочетеното до тук, а и от това, което искам, май горния конектор няма да ми върши работа с плетените лидерчета. Проба му е майката и то на водоема, а не пред компа :D .
Благодаря и поздрави.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от чичо Док »

E, за 8-9 клас съм лаик, признавам си.
За суканите лидери беше голям интереса преди години, но бях до там - сега има всяккави конусни моно лидери, които ми вършат работа. Въобще напоследък гледам всичко да е максимално опростено, и щом не се сещам за него при работа, значи ми е добре.
На реката ходя с една макара с монтиран залепен лидер, и резервна шпула с друг шнур който е с много фин плетен накрайник с малък клуп, за резерва. В елека си имам малък кит с игла, парченце шкурка и лепило, плюс няколко готови лидера - та при нужда лепя нов лидер за минути :D


п.с.тези фини плетени накрайници(напазарих ги от нета) са дебели почти наполовина, че и по малко от стандартните, и като ги скъся става повече от добре. След нанизване на един см. от края на накрайника към типа на шнура, отгоре в края правя няколко фини намотки конец(вместо шлаухчето) , отгоре тънко UV лак за да няма мустачки, и става приемливо.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”