Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Може би малко тъп въпрос?

Мнение от Росен »

Тайминга е точно както го е казал Тошо Атанасов - имал е впредвид шнура и лидера. Трябва да се изчаква точно една идея преди да се разпъне целия шнур+лидер+типет - тогава се тръгва за форкаста. Това при сухи мухи - ако се хвърля с тежки нимфи или стримери тогава се изчаква тотално да се разпъне лидера вече до самата муха, но кастинга с тежки примамки е друга бира и е за цяла отделна тема.
За падането на шнура назад - не ми се вярва да чакаш чак толкова много, че след изпъването на шнура назад чак да почва да пада от собствената си тежест. По скоро е вероятно да не ти е правилен задния стоп, т.е. много късен. Вземи едно апаратче, снимай се отстрани и го качи в някой видеосайт и ще се опитаме да ти кажем евентуално какво се получава. Всички се учим ... аз лично полагам много усилия в тази посока, както в кастинга с едноръчна така вече и с двуръчна мухарка - чета, гледам, питам и т.н.

Поздрави!
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Може би малко тъп въпрос?

Мнение от ivanpl »

Росен написа: За падането на шнура назад - не ми се вярва да чакаш чак толкова много, че след изпъването на шнура назад чак да почва да пада от собствената си тежест. По скоро е вероятно да не ти е правилен задния стоп, т.е. много късен.
Поздрави!
Може, ще се документирам следващия път, пък да видим какво ще излезе.
Благодарско :)
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Може би малко тъп въпрос?

Мнение от чичо Док »

Бих допълнил, че времето между задния и предния каст(т.н. тайминг) е необходимото време освен да се изпъне цялата линия назад , но също така и да се "зареди" въдицата. Именно това е едната "идея" време за което говори Росен при замятане на суха муха, т.е. да се тръгне напред когато въдицата е заредена максимално. В този момент пръчката е огъната назад под напрежението на изпънатия шнур и е готова за предния каст. С предния каст допълнително даваме сила на въдицата и ускорение на линията щото като спрем рязко движението напред , т.н преден стоп, да може въдицата да метне линията напред в хоризонтална линия. Посоката на линията зависи от посоката къде сочи върховия водач в момента на стопа, където спрем върха на там отива шнура, като и при двата стопа за да се получава нормална торба трябва да се стремим да ги правим в една равнина. При задния каст е същото. Тайминга зависи от много фактори, най-основните са строя на въдицата, дължината(тежеста) на шнура който сме изкарали при фолскаста и силата на замах. За по-лесно свикване с тайминга е важно шнура да натоварва добре въдицата, както и са по-удобни малко по-бавните въдици давайки повечко време за усещане на шнура, а също и че търпят относително повече грешки на хвърлящия.
И каквото и да пишем, практиката е рашаваща, всеки има винаги какво още да учи.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Може би малко тъп въпрос?

Мнение от ivanpl »

чичо Док написа:практиката е рашаваща, всеки има винаги какво още да учи.
Така е, усетих го на свой гръб, на поляната е едно, ама като се опитах да ловя и риби разбрах колко съм зле :). Картинката се променя коренно, когато имаш препядствия отпред, отзад, отгоре и отдолу :lol:
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Може би малко тъп въпрос?

Мнение от ivanpl »

Росен написа: По скоро е вероятно да не ти е правилен задния стоп, т.е. много късен.
Точно така се оказа, не го бях забелязал, след като му обърнах внимание, нещата се получиха значително по-добре ;)

Благодаря
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
bigdodo
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Фев 01, 2006 23:21
Местоположение: София

Re: Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Мнение от bigdodo »

Айде направих сефтето на Струма.След като си налових малко есенни баби мрени и кленове на стръв с директен 7 метра/кефа при ваденето е голям,ловя само на жило,без ластик/,реших да се отдам на мухарката ,след тренировки досега само на сухо.От "in vitro" на "in vivo" дет се вика.На реката обаче нещо сякаш хващам тая въдица за първи път,много силово мятам,усещам че включвам и рамото/май ще слагам книга под мишницата/,много надолу свалям върха,сякаш мятането ми назад е по слабо,а напред се изсилвам,често шнура плющи и се къса мухата при замятането/бях с типет 16/,шнура се строполясва пред мен.Е ,имах и доста добри замятания,дори интерес от страна на рибите.Ползвам си 5 клас шнур ,а въдицата ми е 5/6.Някой тук ме посъветва да пробвам с шнур 6 клас.Взех си и 6 клас шнур и пробвах и с него,но сякаш идва много тежък за тази въдица,като я изправя/въдицата/ и се свлича/шнура/ надолу към макарата през водачите,замятането е някак тежко,сякаш шнура идва твърд,сякаш не е гъвкав,такова поне е усещането .Може и да е от шнура-Лазер ДФ не потъващ 28 лева.Шнура 5 клас пак е същия.Накрая ми се измори ръката/според мен сигурен признак за неправилна постановка на ръката и замятането/ станах много по непрецизен и прекратих за деня.Но о о о о,продължавам,няма път назад.Един въпрос-типета задължителен ли е или може да се връзва мухата направо за лидера ?
Всички рибки плуват,само пържените -не,ние пържени не сме!
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Мнение от чичо Док »

От фабричните конусовидни лидери с дължина 270 см най-често с тънък край(тип) към 0.13 до 0.15. може директно да привържеш мухата, но. Има едно "но" относно здравината на монофила в този случай, според производителя на лидера. За това лично отрязвам към петдесет сантиметра от типа и с два уникнот възела си вързвам типет с избраната дебелина и вид влакно, и по-важното че мога да варирам с дължината на типета според ситуацията. Обикновено вързвам към метър типет о.10 или 0.12, и като се скъси след превързване на мухи до към две трети го сменям целия отново. При това лидера се късява постепенно и когато стигне до към две трети от първоначалната си дължина, където често е края зоната на конуса, превързвам към 30-40 см хубав монофил с дебелина 0.18-0.20 и за него после вързвам типета - като се "изчерпи" снадката между фабричния лидер и типета правя нова, и така използвам един лидер по-дълго.
Първо почваш да подаваш с готовия цял лидер вързвайки мухата накрая, и като превържеш няколко мухи той ще се скъси и тогава вече си вързваш типет от влакно, носиш си примерно хубаво влакно 0.14 и 0.16 - вързваш в новия край на лидера 60-80 см за типет. Гледаш при замятане да обръща добре мухата - ако е тънък типета няма да обръща хубаво мухата и тя ще се срива преди разпъването на лидера, т.е. ще пада назад или на едно место заедно с част от типета, което ще те дразни. Обикновено с по-къс лидер+типет е по-лесно, има и ситуации когато това е и полезно, но за начало се стреми да се научиш да мяташ с лидер+типет с дължината на въдицата или съвсем малко по-къс.

За първото in vivo - само това е начина да усетиш нещата :!:
Нищо че има оплитания и скъсани мухи, неизбежно е при всички ни, повече или по-малко. Относно шнура си избираш този с който на теб ти е най-комфортно да мяташ СЕГА.
Важното е, че искаш да трупаш опит и постепенно ще изградиш собствени рефлекси към мухарката в ситуациите по реката.

Успех!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
radoslav1951
Мнения: 934
Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 16:29
Местоположение: с. Правда
Обратна връзка:

Re: Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Мнение от radoslav1951 »

Защо не си ловите рибата спокойно ? Стига с тия " технологии" ! Само обърквате колегите !
:lol:
Да пазим реките чисти!
http://kefalbg.blogspot.com/
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Мнение от чичо Док »

radoslav1951 написа:Защо не си ловите рибата спокойно ? Стига с тия " технологии" ! Само обърквате колегите !
:lol:
Къде видя "технология", бай Ради :)
Това ли ти е корекцията по темата, или пишеш така, лаф да става .. :wink:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Мнение от Росен »

bigdodo написа: ... много силово мятам,усещам че включвам и рамото/май ще слагам книга под мишницата/,много надолу свалям върха,сякаш мятането ми назад е по слабо,а напред се изсилвам,често шнура плющи и се къса мухата при замятането/бях с типет 16/,шнура се строполясва пред мен.
Рамото е част от модерните стилове на хвърляне, както и лакета - нормално е да ги движиш - забрави за тази книга под мишницата и стационарното рамо - това са старите английски стилове. Скоро ще ги опиша тези разлики. Гледай на първо време да не движиш китката - затова използвай грип с водещ показалец - ето тук Неделчо Горския добре е показал;)

Изображение

Нормално е също да мяташ силово - и аз така свикнах и не мога да отвикна от тази сила - старай се да я намалиш, а това ще познаеш като спреш да чуваш свиренето на пръчката при движението й.
Не трябва да сваляш върха - трябва точно да спреш между 10-11 отпред и 13-14 назад - ето схемата
Хвърлянето не трябва да го квалифицираш като силно и слабо - трябва да е с постоянно ускорение и рязък стоп - т.е. въдицата ти да работи сама - опитай го съвсем леко - просто спирай точно и изчаквай - ще усетиш как въдицата ти се натоварва.
Това плющене се получава когато вече си скъсал мухата, а събирането на шнура пред теб е от неправилен тайминг - избързал си, пръчката след стопа не е успяла да се натовари добре и съответно енергията й не е стигнала пък да го изхвърли напред.
Хвръли едно око и тук - опитал съм се да го обесня.

П.П. Забравих ... виж съседната тема за неделния муховръз в София, организиран от BFC - там на живо ще видиш всичко и ще ти се отговори на многото въпроси на момента и на живо. Ползата от тази среща ще е в пъти по-голяма от месеци самостоятелни опити и онлайн отговори ;)
П.П.2 Мога да ти предложа и още нещо - идваш на Янтра този месец, научаваш ме да ловя бабите мрени, а в почивките - кастинг ;)
piletooo
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2012 14:40
Риболов: Риболов с изкуствена муха и шнур.

Re: Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Мнение от piletooo »

Аз бих приел сделката с мрените! :)
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Мнение от jazzmena »

Голям Додо, страхотна тема отвори. Сигурен съм, че ще е полезна за много други новопрохождащи. Аз имам един приятел Додо, който на всичкото отгоре и лови яко кленчета на муха. Пожелавам ти и на теб да ги подкараш скоро.

Имаше еднин фантастичен разказ, в който идеята беше - "За да получиш правилния отговор, трябва да зададеш правилния въпрос." Ти го направи и се получи добра дискусия.

...... послушай Росен и посети следващата сбирка на BFC. Ще ти отговорят на въпросите, ще ти покажат и ще се запознаеш със интересни хора. Ако имаш възможност, осъществи и сделката с Янтра. Няма такава река! :D

Има и еди "отрицателен" ефект от цялата работа - това с директния и стръвта ще ти стане безинтересно. Аз още си пазя 2 директни - прашясват в къщи. :mrgreen:
bigdodo
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Фев 01, 2006 23:21
Местоположение: София

Re: Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Мнение от bigdodo »

Супер предложение за Янтра,ама чакаме наследник и май ще замразявам риболова до пролетта.Уви!Благодаря на всички за отзивчивостта!
Всички рибки плуват,само пържените -не,ние пържени не сме!
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Мнение от Росен »

Това са много добри новини!

Виж с'я, ако до догодина не съм им хванал цаката на мрените, поканата ще важи и за наследника :)
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Може би малко тъп въпрос? (Кастинг въпроси)

Мнение от Cougar »

Какво да напиша и аз след вино-бира-вино :oops:

Периода на изчакване на разпъване на шнура назад се увеличава с дължината която е във въздуха. Това е профански логично, но повечето хора които тепърва почват да хвърлят го забравят. Оттук идва и "плющенето" и късането на мухите.

За да не губиш мухи при тренинг, може да връзваш едно парче плат/прежда или каквото намериш за края на типета и да хвърлях така във водата докато усетиш линията.

Хвърлянето на плаващи шнурове е доста различно от хвърлянето на такива с потъващи върхове, и съответно различните типове и дължини глави дават отражения, но веднъж схванал как да боравиш примерно с напълно плаващ шнур (най-лесния) ще съумееш да се справиш и с потъващите глави.

Сега правят и шнурове за обикновенни мухарки, които позволяват спей-стил замятания. С такъв шнур възможностите ти за замятане се увеличават и тези празни замятания назад може да се елиминират.

Погледай YouTube и доста неща ще станат по-ясни. А се вижда че логиката ти е отлична и бързо схващаш идеите и усещаш възможните проблеми.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”